Kot trzymający szczoteczkę do zębów
© New Africa/Adobe Stock
Styl życia

Kamień nazębny u kota - na czym polega usuwanie płytki nazębnej u kotów?

Nieprzyjemny zapach z kociego pyszczka jest najłatwiejszym do odnotowania symptomem świadczącym o nagromadzeniu płytki nazębnej. Powstały osad ma nie tylko konsekwencje estetyczne, namnażające się bakterie mogą również spowodować zapalenie dziąseł, wypadanie zębów, schorzenia serca, wątroby, płuc, nerek oraz doprowadzić do ogólnego osłabienia organizmu pupila.

Nieprzyjemny zapach z kociego pyszczka jest najłatwiejszym do odnotowania symptomem świadczącym o nagromadzeniu płytki nazębnej. Powstały osad ma nie tylko konsekwencje estetyczne, namnażające się bakterie mogą również spowodować zapalenie dziąseł, wypadanie zębów, schorzenia serca, wątroby, płuc, nerek oraz doprowadzić do ogólnego osłabienia organizmu pupila.

 

Kamień nazębny u kotów należy usuwać średnio raz na 3 lata. Warto jednak zadbać o odpowiednią profilaktykę przyzębia zwierzęcia, podając mu specjalistyczną karmę, dentystyczne przysmaki oraz stosując przeznaczone do tego celu preparaty. 

 

Jak przygotować kota do zabiegu usuwania kamienia nazębnego?

 

Pierwszym etapem przygotowującym jest wizyta w weterynarza, który oceni stan uzębienia kota i przepisze antybiotyk. Lek najczęściej podaje się na kilka dni przed zabiegiem - cała procedura zostanie szczegółowo objaśniona przez lekarza. W dniu zabiegu pupil musi być na czczo, czyli co najmniej 12 godzin przed nie może dostać żadnego jedzenia. 

 

Jak długo trwa i ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego u kota?

 

Zabieg usuwania płytki nazębnej przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa kilka godzin. Warto pamiętać, że przy okazji usuwania kamienia z zębów nie wolno wykonywać żadnych innych zabiegów, ze względu na bardzo wysokie ryzyko zakażenia tkanek bakteriami z pyszczka. Do ceny zabiegu należy doliczyć antybiotyk i znieczulenie. Jest ona również uzależniona od wieku zwierzęcia i stanu jego uzębienia, finalnie kwota ta może wynieść od 350 do 700 zł. 

 

Co robić po zabiegu?

 

Po wybudzeniu kota z narkozy należy przewieźć go do domu w bezpiecznych warunkach - najlepiej w transporterze. Zwierzę może być osowiałe przez kilka godzin, może mu się również zdarzyć niekontrolowane oddanie moczu lub wymioty. Nie należy samodzielnie usuwać z jego ciała wenflonu - zrobi to lekarz w czasie wizyty kontrolnej, która powinna się odbyć dwa dni po zabiegu. Możliwe, że kot będzie odczuwał ból, jeżeli zacznie zachowywać się nerwowo lub inaczej niż dotychczas, należy niezwłocznie udać się z nim do weterynarza. Po usunięciu kamienia pupil może jeść wszystko to, co dotychczas, warto jednak wkomponować w dietę dentystyczne przysmaczki oraz raz na kilka miesięcy wyczyścić kocie zęby specjalistycznym żelem. 

Zęby kota – jak o nie zadbać?
© Inna Postnikova/Adobe Stock
Styl życia
Zęby kota – jak o nie zadbać?
Koty z natury bardzo dbają o higienę, jednak jeśli chodzi o jamę ustną, potrzebują naszej pomocy. Nie jest to zadanie łatwe i często pozostawiamy je weterynarzowi. Radzimy, jak przeprowadzić prawidłowo czyszczenie zębów samodzielnie.

Koty z natury bardzo dbają o higienę, jednak jeśli chodzi o jamę ustną, potrzebują naszej pomocy. Nie jest to zadanie łatwe i często pozostawiamy je weterynarzowi. Radzimy, jak przeprowadzić prawidłowo czyszczenie zębów samodzielnie.   Właściwa higiena jamy ustnej ma kluczowe znaczenie dla zdrowia nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Zaniedbanie stanu uzębienia i dziąseł kota prowadzić może do poważnych konsekwencji.   Choroby przyzębia prowadzą nie tylko do nieprzyjemnego oddechu czy utraty zębów, ale także mogą powodować problemy z wątrobą, nerkami, a nawet bakteryjne zakażenie serca. Najlepiej od początku przyzwyczajać małego kota do wykonywania czynności w obrębie jego jamy ustnej. Unikniemy tym samym zadrapań. Jednak nawet dorosłego kota można nauczyć codziennej rutyny. Potrzeba jednak wiele cierpliwości, a każdą współpracę trzeba nagradzać. Czyszczenie zębów kota - od czego zacząć? Przyzwyczajanie kota do czyszczenia zębów warto rozpocząć od dotykania palcem okolic pyszczka, choćby przy głaskaniu. Należy nauczyć się odchylać wargi kota, tak by nie budziło to jego niepokoju i koniecznie uważać na wąsy!   Do czyszczenia korzystaj z gazika owiniętego wokół palca lub szczoteczki do zębów dla dzieci. Nie używaj zwyczajnej pasty. Sięgaj po preparaty weterynaryjne . Często są one smakowe, co pozwala łatwiej je zaaplikować kotu, który je miło kojarzy. Przed zastosowaniem pozwól zwierzęciu powąchać lub polizać preparat. Następnie rozprowadź go kolistymi ruchami na zębach, dziąsłach i policzkach. Jeśli zwierzę się denerwuje, jest niespokojne, ogranicz się do powyższych czynności. Jeśli pozwala sobie na więcej, możesz spróbować wyczyścić mu też delikatnie języczek i podniebienie. Jednak do tego potrzebne jest pełne zaufanie kota ....

dentysta sprawdza dziąsła
©Dangubic/fotolia
Styl życia
Objawy i leczenie zapalenia dziąseł
Zapalenie dziąseł powstaje w wyniku nagromadzenia się płytki zębowej na powierzchni zębów. Płytka ulega mineralizacji i staje się kamieniem nazębnym, w którym zalegają szkodliwe dla uzębienia bakterie. Bakterie te produkują kwasy i toksyny, będące przyczyną podrażnień i stanów zapalnych.

Zapalenie dziąseł powstaje w wyniku nagromadzenia się płytki zębowej na powierzchni zębów. Płytka ulega mineralizacji i staje się kamieniem nazębnym, w którym zalegają szkodliwe dla uzębienia bakterie. Bakterie te produkują kwasy i toksyny, będące przyczyną podrażnień i stanów zapalnych. Objawy zapalenia dziąseł – krwawienie dziąseł, obrzęk, nieświeży oddech Zapalenie dziąseł to infekcyjna choroba dziąseł. Stan chorobowy objawia się obrzękiem i zaczerwienieniem. Następne stadia to kolejno – bolesność uciskowa oraz krwawienie w trakcie szczotkowania zębów. Z czasem dziąsła zaczynają swędzieć a w jamie ustnej mogą tworzyć się dokuczliwe afty. Odczuwalny jest nieświeży oddech i niesmak w ustach . Leczenie zapalenia dziąseł – usuwanie kamienia nazębnego, korekta dziąseł Nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi do zapalenia przyzębia, potocznie nazywanego parodontozą. Sposób leczenia zapalenia dziąseł zależy od rodzaju zniszczeń i zaawansowania choroby. Pierwszym etapem jest dokładne oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym . W przypadku, gdy stan zapalny nie zdążył się mocno rozwinąć na tym etapie można zakończyć leczenie, jednak należy dokładnie dbać o higienę jamy ustnej i zrezygnować z palenia tytoniu, aby zapobiec nawrotom stanu zapalnego. Jeżeli zabieg oczyszczania uzębienia okazał się być niewystarczający, dentysta może zlecić stosowanie płukanek zmiękczających osad lub działających bakteriobójczo. W przypadku zaawansowanego stanu zapalnego dziąseł niezbędna jest indywidualnie dopasowana antybiotykoterapia oraz zażywanie środków wspomagających odporność . Jeżeli zapalenie dziąseł było zaawansowane i doprowadziło do przerostu dziąseł, dentysta może zlecić wykonanie zabiegu korekty wielkości dziąseł. Zabieg wykonywany jest za pomocą skalpela, lasera lub noża elektrycznego. Po zabiegu tkanki...

Kot leży pod kocem
©koldunova/Fotolia.com
Styl życia
Jak się objawia panleukopenia, czyli nosówka u kotów. Jakie są sposoby leczenia tej wirusowej choroby
Nosówka kotów, znana też jako panleukopenia, koci tyfus lub zakaźne zapalenie jelit, to kocia choroba wirusowa. Najbardziej podatne na zachorowanie są kocięta w wieku około 2 – 5 miesięcy życia. Pupil zakażony wirusem panleukopenii chudnie, wymiotuje i ma biegunkę. Najczęściej stosowaną formą leczenie jest podawanie kotu antybiotyku oraz środków hamujących rozwolnienie i wymioty.

Nosówka kotów, znana też jako panleukopenia, koci tyfus lub zakaźne zapalenie jelit, to kocia choroba wirusowa. Najbardziej podatne na zachorowanie są kocięta w wieku około 2 – 5 miesięcy życia. Pupil zakażony wirusem panleukopenii chudnie, wymiotuje i ma biegunkę. Najczęściej stosowaną formą leczenie jest podawanie kotu antybiotyku oraz środków hamujących rozwolnienie i wymioty.   W myśl zasady – lepiej zapobiegać niż leczyć, jeśli nie doszło do zarażenia, zaleca się szczepienia przeciwko wirusowi panleukopenii kotów (FPV).  Pierwszą dawkę szczepionki można podać kotu już w wieku 8-9 tygodni. Objawy kociej nosówki: wymioty, biegunka, brak apetytu Wirus atakuje szpik kostny oraz jelita. Śmiertelność kociąt chorych na panleukopenię jest bardzo wysoka, wynosi prawie 80 procent. Najczęściej występujące objawy choroby u kota to: utrata łaknienia , gorączka, zaprzestanie pielęgnacji futra, bóle brzucha, niechętne poruszanie się, utrata chęci do zabawy, wymioty, biegunka (czasem z domieszką krwi ).   Przebieg choroby wśród małych kociąt bywa niekiedy bardzo gwałtowny i może doprowadzić do zgonu zwierzęcia nawet w ciągu 3 dni. Ważne jest więc, by zauważywszy inne zachowanie kota niż zazwyczaj, udać się z nim jak najszybciej do lekarza weterynarii. Zarażenie wirusem panleukopenii kotów (FPV) Wirus powodujący chorobę może przeżyć poza organizmem kota kilka miesięcy. Jest odporny na zamrażanie oraz środki czystości. Najczęściej do zarażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt ze zwierzęciem chorym na panleukopenię, ale może być też przyniesiony np. na butach lub ubraniu do domu. Gdy wirus dostanie się do organizmu kota prowadzi do stanu zapalnego w jelitach , co może powodować odwodnienie. Kiedy dojdzie do zaatakowania...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner