kobieta robi pompki na betonowym podłożu
©dbunn/Fotolia
Styl życia

Sport Spartan - kalistenika

Kalistenika jest techniką opartą na wykonywaniu ćwiczeń, podczas których wykorzystuje się masę własnego ciała. Dzięki temu kalistenika jest bezpieczna dla organizmu, nie obciąża go ponad możliwości. Starożytny historyk, Herodot, podaje, że ten trening wykorzystywali już Spartanie przed bitwą pod Termopilami.

Kalistenika jest techniką opartą na wykonywaniu ćwiczeń, podczas których wykorzystuje się masę własnego ciała. Dzięki temu kalistenika jest bezpieczna dla organizmu, nie obciąża go ponad możliwości. Starożytny historyk, Herodot, podaje, że ten trening wykorzystywali już Spartanie przed bitwą pod Termopilami.

 

Trening kalisteniki ma za zadanie nauczyć się panowania nad ciałem jako całością – angażuje wszystkie mięśnie i stawy. Głównym celem jest poprawienie kondycji organizmu i przygotowanie do trudniejszych ćwiczeń, jednak siłą rzeczy wpływa także na przyrost masy mięśniowej. Jak każdy trening, także kalastenika zakłada pewien progres, jednak nie polega on na wykonywaniu coraz większej liczby powtórzeń, a na robieniu coraz trudniejszych i bardziej skomplikowanych ćwiczeń.

Gdzie trenować kalistenikę?

Wszystkie ćwiczenia można wykonać w domu. Kalistenika w porównaniu do innych treningów siłowych nie wymaga właściwie żadnego specjalistycznego sprzętu – przyda się jedynie drążek, natomiast funkcję innych sprzętów z powodzeniem mogą pełnić meble. Niepotrzebne są drogie atlasy czy hantle. W oparciu o kalistenikę powstał rodzaj treningu, który do wykonywania ćwiczeń wykorzystuje elementy zabudowy miejskiej – street workout. Traktowany jest jako trening siłowy przy uprawianiu różnych sztuk walki czy parkouru. Jak widać, w uprawianiu aktywności fizycznej ograniczać może jedynie wyobraźnia.

Jak trenować kalistenikę?

Jest wiele sposób na to, by trenować kalistenikę . Do najbardziej podstawowych ćwiczeń należą pompki i przysiady – z czasem coraz trudniejsze, np. na jednym ręku, z klaskaniem lub… stojąc na rękach. Oczywiście ten ostatni wariant jest przeznaczony dla naprawdę zaawansowanych zawodników. Dla początkujących zwykłe pompki lub tzw. damskie pompki wystarczą, ponieważ siłę, wytrzymałość i elastyczność należy budować stopniowo. Aby ćwiczyć mięśnie ramion najczęściej stosuje się różnego rodzaju podnoszenia – przydaje się do tego zamontowany we framudze drzwi drążek, ale jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, wystarczy wykorzystać stół i leżąc podciągać się na nim. Trenując na zewnątrz możesz wykorzystać do podciągania trzepak na dywan, gałąź drzewa (tylko solidną!), różnego rodzaju belki lub, jak podczas street workoutu, szukając naturalnych przyrządów do ćwiczeń na mieście – nawet na placu zabaw. Wtedy jednak wybieraj na ćwiczenia taką porę, by nie przeszkadzać dzieciom, dla których pierwotnie zostały takie miejsca zbudowane…

osoby ćwiczą
©TonyRecena/Fotolia
Styl życia
Cross training wzmacnia mięśnie całego ciała
Cross training to ćwiczenia ogólnorozwojowe, które można dopasować do własnych potrzeb i możliwości. Trening prowadzony jest grupowo, pod okiem doświadczonego trenera.

Cross training to ćwiczenia ogólnorozwojowe, które można dopasować do własnych potrzeb i możliwości. Trening prowadzony jest grupowo, pod okiem doświadczonego trenera. Cross training – co to jest? Cross training jest treningiem ogólnorozwojowym, rozwijającym różne partie mięśni . Ćwiczenia można samodzielnie dopasowywać do swoich możliwości i potrzeb. Podczas treningu wykonywane są ćwiczenia na wszystkie części ciała, czyli na brzuch, klatkę piersiową, plecy, barki, nogi i pośladki . Zajęcia składają się z trzech części. Pierwszą część tworzy rozgrzewka, podczas której przygotowuje się ciało do wysiłku fizycznego. Druga część treningu to tak zwany obwód, w trakcie którego angażuje się do pracy różne partie mięśni. Ostatnia cześć treningu to ćwiczenia rozciągające i rozluźniające, niekiedy też uspokajające oddech. W trakcie zajęć korzysta się np. ze sztangi, piłki lekarskiej, piłek gimnastycznych, czy z lin . Cross training – korzyści z wykonywania ćwiczeń Wykonywanie ćwiczeń cross trainingu niesie ze sobą wiele korzyści, między innymi: korzystnie wpływa na wygląd sylwetki; poprawia samopoczucie ; zwiększa siłę całego ciała; wzmacnia mięśnie, stawy i kości; poprawia wydolność serca i płuc; poprawia kondycję i koordynację ruchową. Cross training przeznaczony jest dla wszystkich, także mało wyćwiczonych. Mogą z niego korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Intensywność treningu dopasowuje się do możliwości ćwiczącego cross training .  Crossfit możesz samodzielnie trenować w domu. Skacz na skakance, rób przysiady, skłony i pompki .  Kalistenika poprawia wydolność organizmu. Sprawdź przykładowy program treningu .  Ergometr wioślarski jest też nazywany wioślarzem treningowym. Stosując go pobudzasz do pracy aż 95% mięśni ciała .  Trening insanity to...

mężczyzna trenujący street workout
©mrcats/Fotolia
Styl życia
Na czym polega street workout – trening w przestrzeni miejskiej
Ćwiczenia street workout to harmonijne rzeźbienie mięśni całego ciała i budowa kondycji z wykorzystaniem własnej masy i elementów zabudowy miejskiej. Trening street workout zawsze wykonuje się na świeżym powietrzu w przestrzeni miejskiej.

Ćwiczenia street workout to harmonijne rzeźbienie mięśni całego ciała i budowa kondycji z wykorzystaniem własnej masy i elementów zabudowy miejskiej. Trening street workout zawsze wykonuje się na świeżym powietrzu w przestrzeni miejskiej.   Początki street workout nie są łatwe: należy przez miesiąc w domu pracować nad kondycją i siłą, wykonując stretching i ćwiczenia ogólnorozwojowe. Coraz popularniejszy w Polsce sport pochodzi z byłego ZSRR oraz USA. Czym jest street workout Street workout (uliczny trening) to bezpłatna forma aktywności fizycznej, w której do ćwiczeń siłowych wykorzystuje się elementy miejskiej zabudowy - „małej architektury”: barierki, trzepaki, murki, ławki. Sport bazuje na kalistenice , czyli treningu siłowym opartym o aktywność wykorzystującą jedynie własną masę ciała do budowania masy mięśniowej (brzuszki, pompki, mostki, stretching). Sport ten jest dobrze znany i bardzo rozpowszechniony w krajach byłego Związku Radzieckiego i w USA. Nie powinno się go mylić z parkourem – pokonywaniem stojących przeszkód i przemieszczaniem się w jak najszybszym czasie. Na jakich ćwiczeniach bazuje i jakie efekty daje street workout Street workout to dyscyplina sportowa, która się nie nudzi. W przeciwieństwie do niewielu urządzeń na siłowni, ćwiczenia na świeżym powietrzu dają nieograniczone możliwości pod względem różnorodnych technik i miejsca ich wykonywania. Skutkuje to wyższą motywacją, wszechstronną aktywnością i bardziej harmonijnym rozwojem mięśni całego ciała. Street workout wzmacnia kondycję , poprawia sylwetkę i jest wspaniałym sposobem spędzania wolnego czasu z przyjaciółmi na świeżym powietrzu. Wykorzystuje się tu głównie podciąganie się, przeskakiwanie przez przeszkody, przysiady, pompki, mostki, brzuszki, stretching. Można dodawać różne elementy, takie jak jogging czy jazda na rowerze. Street...

kobieta robi pompki
Flickr/Rance Costa/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Trening tlenowy. Schudnij i popraw swoją kondycję
Trening aerobowy, inaczej zwany tlenowym jest bardzo ważnym czynnikiem w terapii odchudzającej. Niedługie i wymagające ćwiczenia efektywnie przyczyniają się do spalenia tkanki tłuszczowej.

Trening aerobowy, inaczej zwany tlenowym jest bardzo ważnym czynnikiem w terapii odchudzającej . Niedługie i wymagające ćwiczenia efektywnie przyczyniają się do spalenia tkanki tłuszczowej. Czym jest trening aerobowy? Ćwiczenia aerobowe polegają na wykonywaniu nieskomplikowanych ruchów w stałym tempie. Podczas zajęć mięśnie zaopatrywane są w tlen, poza tym przyśpieszony zostaje oddech i praca serca. Trening tlenowy polega na intensywnym wykonaniu kilku serii ćwiczeń. Po pierwszym jego etapie pozbywasz się glikogenu, który występuje w mięśniach, a kolejno zostaje spalany tłuszcz. W skład treningu aerobowego wchodzą podstawowe zajęcia, typu pompki, brzuszki, podnoszenie ciężarów, pływanie, bieganie, jazda na rowerze, podskoki na skakance czy jazda na rolkach. Jeśli chciałabyś zrzucić kilka zbędnych kilogramów, nie czekaj i zacznij ćwiczenia aerobowe. Trening aerobowy - odchudzanie na spokojnie Trening tlenowy powinien być łagodny, umiarkowany i spokojny . Ćwiczenia winny opierać się jedynie na przyśpieszonym oddechu. Należy trenować długo , dlatego, że spalanie tłuszczu rozpoczyna się dopiero po 20-30 min wysiłku. Z tego względu zaleca się wykonywanie ćwiczeń przez 40-90 min, trzy lub cztery razy w tygodniu. Na początku nie zaleca się dłuższych ćwiczeń, gdyż organizm potrzebuje regeneracji, a ciało wtedy ma czas na odpoczynek.   Zacznij ćwiczyć aerobowo, o ile chcesz schudnąć i poprawić swoją kondycję. Nie zapominaj, że im dłuższy trening, tym więcej spalasz tłuszczu, ale początek swojej przygody z treningiem aerobowym zacznij raczej od małych obciążeń. Wybierz takie zajęcia, które sprawią ci satysfakcję i poczucie radości. Kiedy już będziesz zaawansowanym sportowcem, postaraj się trenować codziennie.  Boot camp to trening na wytrzymałość i koordynację. Dzięki tym ćwiczeniom ...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner