Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Lekarz trzyma pacjenta za rękę
©rocketclips/Fotolia
Styl życia

Zespół wyniszczenia organizmu w chorobach nowotworowych

Kacheksja nowotworowa rozwija się u 80% osób w nieuleczalnych stadiach raka. Związane jest to ze znacznym ubytkiem masy ciała, utratą łaknienia i rozpadem tkanki mięśniowej.

Kacheksja nowotworowa rozwija się u 80% osób w nieuleczalnych stadiach raka. Związane jest to ze znacznym ubytkiem masy ciała, utratą łaknienia i rozpadem tkanki mięśniowej.

Kacheksja nowotworowa – objawy wyniszczenia organizmu

Kacheksja nowotworowa najczęściej obserwowana jest w przebiegu nowotworów: prostaty, płuc, trzustki, przełyku, żołądka, jelita grubego, odbytu i piersi oraz chłoniaków nieziarniczych.

 

W ocenie klinicznej kacheksji nowotworowej bierze się pod uwagę szerokie spektrum dolegliwości, do najczęściej wymienianych należą:

  • znaczny ubytek masy ciała,
  • jadłowstręt, mdłości, wymioty,
  • upośledzona perystaltyka jelit oraz upośledzone wchłanianie składników odżywczych z pokarmu,
  • depresja,
  • zmęczenie i apatia,
  • zaburzenia czucia,
  • niedokrwistość,
  • redukcja i zaniki tkanki mięśniowej,
  • obrzęki.

Kacheksja nowotworowa – przyczyny chorobowego wyniszczenia organizmu

W różnych typach nowotworów przebieg kacheksji wygląda inaczej. Wpływ na to ma przede wszystkim miejsce występowania zmian złośliwych oraz zabiegi wykonywane w trakcie ich leczenia. Spadek masy ciała przy nowotworach układu pokarmowego, takich jak: rak przełyku, żołądka lub wątroby będzie znacznie szybszy niż w raku piersi czy płuc. Przy niektórych terapiach, szczególnie wykorzystujących leki sterydowe, spadek masy ciała uwidacznia się z dużym opóźnieniem. Ważne jest wczesne zdiagnozowanie kacheksji nowotworowej, aby jak najszybciej podjąć leczenie.

Kacheksja nowotworowa – leczenie kacheksji nowotworowej

Leczenie kacheksji nowotworowej ma prowadzić przede wszystkim do ogólnej poprawy stanu zdrowia. Polega na unormowaniu choroby podstawowej (czyli nowotworu) – jeżeli jest to możliwe, poprawie łaknienia poprzez redukcję mdłości i wymiotów, poprawie upośledzonej perystaltyki jelit. Często występujące zaburzenia wchłaniania leczone są preparatami enzymów trzustkowych. Ważne jest opanowanie w możliwie jak największym stopniu niedokrwistości, redukcja bólu i leczenie depresji. Prowadzone obecnie badania nad alternatywnymi metodami leczenia kacheksji nowotworowej z użyciem, m. in. melatoniny, greliny oraz inhibitorów konwertazy angiotensyny dają nadzieję, że w przyszłości leczenie tego schorzenia może przynosić lepsze rezultaty. 


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kobieta poddająca się zabiegowi terapii światłem
©freepeoplea/Fotolia
Styl życia
Fotodynamika – nadzieja dla chorych na raka
Fotodynamika to nowoczesna metoda leczenia zmian przednowotworowych i nowotworowych, która opiera się na współdziałaniu światła, tlenu i fotouczulacza. Połączenie tych trzech składników umożliwia zniszczenie zmian patologicznych – wytwarza się reaktywna forma tlenu. Dzięki głowicy z wziernikiem możliwe jest monitorowanie zmiany chorobowej. Po podaniu protoporfiryny (substancja, która przenika tkanki nowotworowe) uszkodzona komórka świeci się na czerwono. Aplikacja protoporfiryny (w postaci żelu, maści lub kremu) polega na posmarowaniu zmienionego miejsca kremem, a następnie założenie opatrunku.

Fotodynamika to nowoczesna metoda leczenia zmian przednowotworowych i nowotworowych, która opiera się na współdziałaniu światła, tlenu i fotouczulacza. Połączenie tych trzech składników umożliwia zniszczenie zmian patologicznych – wytwarza się reaktywna forma tlenu. Dzięki głowicy z wziernikiem możliwe jest monitorowanie zmiany chorobowej. Po podaniu protoporfiryny (substancja, która przenika tkanki nowotworowe) uszkodzona komórka świeci się na czerwono. Aplikacja protoporfiryny (w postaci żelu, maści lub kremu) polega na posmarowaniu zmienionego miejsca kremem, a następnie założenie opatrunku. Zalety fotodynamiki Fotodynamika oddziałuje na cały organizm, ale niszczy jedynie komórki uszkodzone. Fotodynamika nie powoduje okaleczenia, blizn , właściwie nie ma skutków ubocznych. Pojawić może się jedynie niewielkie zaczerwienienie, obrzęk, które przechodzą samoistnie. Fotodynamika – leczenie Cały czas trwają badania nad możliwością wykorzystania fotodynamiki w leczeniu nowotworów. Lekarze są zgodni co do tego, że fotodynamika ma ogromny potencjał. Niektórzy mówią o skuteczności fotodynamiki w leczeniu zmian przednowtoworowych, inni piszą o efektywności leczenia nawet w zaawansowanym stadium choroby. Mówi się także o leczeniu paliatywnym (objawowym) – łagodzeniu objawów, poprawieniu jakości życia. Terapię fotodynamiczną stosuje się w leczeniu zmian powierzchniowych komórek nowotworowych w jamie ustnej, przełyku, wątrobie, pęcherzu, narządach rodnych. W zależności od stadium choroby, fotodynamika może być stosowana jako oddzielna metoda leczenia lub wspomagająco przy chemioterapii, hormonoterapii i leczeniu biologicznym. Fotodynamika – przeciwwskazania Za pomocą fotodynamiki nie mogą być leczone kobiety w ciąży. Wykorzystanie systemowej metody leczenia...

krzycząca kobieta
Flickr/Adam Hirschhorn/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Powiększone węzły, gorączka, spadek wagi. Poznaj objawy chłoniaków
Chłoniaki powodują powiększenie węzłów chłonnych. To nowotwory złośliwe, ale występują też postaci o mniejszym lub większym stopniu złośliwości.

Chłoniaki powodują powiększenie węzłów chłonnych. To nowotwory złośliwe, ale występują też postaci o mniejszym lub większym stopniu złośliwości. Czym są chłoniaki? Chłoniaki to grupa nowotworów złośliwych tkanki limfatycznej. Częściej pojawiają się u mężczyzn niż u kobiet, niezależnie od wieku. Chłoniaki zajmują 6. miejsce wśród chorób nowotworowych ze względu na częstotliwość występowania. Wyróżnia się chłoniaki ziarniczne (ziarnicę złośliwą) , na które chorują osoby młode, i nieziarniczne , które występują u starszych. Powiększone węzły chłonne objawem chłoniaków Jest wiele typów chłoniaków, które różnią się od siebie obrazem klinicznym. Niektóre obejmują węzły chłonne, inne rozwijają się w śledzionie, w płucach czy skórze pod postacią nacieków, kolejne powstają w szpiku.   Pierwszą oznaką chłoniaków jest powiększenie się jednego bądź kilku węzłów chłonnych. To powód częstego mylenia chłoniaków z przeziębieniem. Po 2-3 tygodniach bezskutecznego leczenia przeciwzapalnego należy przeprowadzić dodatkowe badania: USC, badanie moczu i morfologię. Gorączka i świąd objawami chłoniaków Wśród objawów ogólnych chłoniaków wskazuje się gorączkę na poziomie 38 stopni Celsjusza. Podwyższona temperatura występuje w ciągu kilku kolejnych wieczorów, a następnie ustępuje. Jednak w wielu przypadkach powraca i jest wyższa niż 38 stopni. Gorączce w nocy towarzyszy pocenie się, osłabienie, kaszel i szybkie męczenie się. Ponadto można zaobserwować spadek wagi o 10%. Problemem jest też świąd, który może zostać zdiagnozowany jako atopowe zapalenie skóry. Następuje również nieplanowany spadek masy ciała. Objawy miejscowe...

kobieta w wannie
Flickr/RenaudPhoto/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Badanie markerów nowotworowych w diagnostyce raka
Markery nowotworowe takie jak: CEA, AFP i CA 125 to specyficzne substancje wykrywane u osób chorych na nowotwór. Ich obecność można wykryć w płynach ustrojowych lub tkankach. Dzięki badaniu znaczników nowotworowych można określić sposób leczenia, monitorować przebieg chemioterapii i szacować efekty kuracji.

Markery nowotworowe takie jak: CEA, AFP i CA 125 to specyficzne substancje wykrywane u osób chorych na nowotwór. Ich obecność można wykryć w płynach ustrojowych lub tkankach. Dzięki badaniu znaczników nowotworowych można określić sposób leczenia, monitorować przebieg chemioterapii i szacować efekty kuracji. Markery nowotworowe, czyli substancje obecne u osób cierpiących na nowotwór Markery nowotworowe, czy też znaczniki nowotworowe, to substancje w moczu, krwi lub w wycinkach tkanek, obecne u osób cierpiących na choroby nowotworowe . Identyfikacja markerów wymaga bardziej specjalistycznych analiz niż typowe testy diagnostyczne, jakimi posługuje się onkologia. Określenie ich rodzaju i stężenia umożliwia postawienie diagnozy i ocenę stopnia ryzyka oraz poziom zaawansowania choroby. Spadek poziomu markera wskazuje na skuteczność prowadzonego leczenia. Markery nowotworowe wytwarzane są przez komórki guza, ale i przez zdrowe komórki. Jest to reakcja na proces patofizjologiczny zachodzący w organizmie. Badanie znaczników nowotworowych Oznaczanie markerów to badanie wycinków tkanek, białek, komórek, i próbek DNA oraz RNA. Najpopularniejszą metodą jest wykonanie badania krwi, które można wykonać niemalże w każdym laboratorium. Badanie znaczników nowotworowych nie jest całkowicie miarodajne. Jest to raczej badanie pomocnicze, ze względu na fakt, że samo wykrycie antygenów nowotworu nie musi oznaczać, że osoba cierpi na nowotwór. Niektóre znaczniki nowotworowe towarzyszą także innym chorobom, a innym razem, mimo nowotworu, markery nie są wykrywane. CEA, AFP, CA 125 – przegląd wybranych markerów nowotworowych CEA – antygen rakowo-płodowy CEA to białko płodowe. Jest wytwarzany w jelitach, trzustce i wątrobie. Podwyższone stężenie CEA...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner