lekarz ogląda zatoki kobiety
Flickr/COM SALUD Agencia de comunicación/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Zabieg jonoforezy pomoże na zatoki

Jonoforeza, czyli bezbolesny sposób na zapalenie zatok. To zabieg elektroleczniczy, stosowany w fizykoterapii. Wykorzystuje działanie prądu do wprowadzenia w tkanki substancji leczniczych.

Jonoforeza, czyli bezbolesny sposób na zapalenie zatok. To zabieg elektroleczniczy, stosowany w fizykoterapii. Wykorzystuje działanie prądu do wprowadzenia w tkanki substancji leczniczych.

Czym jest jonoforeza?

To zabieg elektroleczniczy, który wykorzystuje działanie prądu stałego. Prąd ten, wprowadza do tkanek jony substancji leczniczych, co wpływa zdrowotnie na organizm. Jony dostające się do organizmu tą drogą, kumulują się na granicy skóry właściwej i naskórka, a przy pomocy obiegu krwi zostają wprowadzone w głąb ustroju. Prąd przyczynia się do powstawania ciepła w tkankach, odżywiając je i poprawiając w ten sposób krążenie. Zabieg ten działa też przeciwzapalnie i resorpcyjnie. Do jonoforezy mogą być użyte wyłącznie takie związki chemiczne, które ulegają dysocjacji elektrolitycznej – rozpadowi cząsteczek na dodatnie i ujemne. Dzięki tej metodzie substancję leczniczą można wprowadzić w konkretny obszar chorobowy. Zapewnia to skrócenie procesu wchłaniania i zwiększenie efektywności działania leku.

Przebieg jonoforezy

Zabieg rozpoczyna się aplikacją leku na tę partię ciała, która ma być poddana jonoforezie. Fizjoterapeuta przykłada następnie elektrody z podkładem gazowym – w miejscu podania leku elektrodę czynną, po stronie przeciwnej bierną. W momencie uruchomienia urządzenia, prąd przepływa tylko przez miejsca, które są poddawane zabiegowi, przenosząc w ten sposób substancję leczniczą. Prawidłową reakcją u osoby poddającej się zabiegowi jest odczucie mrowienia.

Jonoforeza – wskazania i przeciwwskazania

Wskazania dla jonoforezy to nerwobóle, zwyrodnienia stawów kręgosłupa, zaburzenia krążenia, utrudniony zrost kostny, zapalenia zatok. W kosmetologii działanie jonoforezy najczęściej stosuje się w leczeniu różnego rodzaju zmian skórnych, np. trądziku, blizn, przebarwień, zmarszczek.

 

Przeciwwskazania do jonoforezy to ropne stany zapalne skóry, porażenia spastyczne, stany gorączkowe, owrzodzenia, miejscowe zaburzenia czucia, nowotwory, ostre procesy zapalne i nietolerancja prądu.

Jonoforeza na zapalenie zatok

Zabieg jonoforezy jest nieszkodliwy. Mimo że wykorzystuje prąd stały, jonoforeza może być stosowana na różne partie ciała. Lekarze pierwszego kontaktu często wypisują skierowania na zabiegi fizykoterapeutyczne (w tym jonoforezę), aby wyleczyć długotrwałe choroby gardła, nosa, uszu i krtani. Zabiegi fizykoterapeutyczne zaleca się najczęściej w przypadku zapalenia zatok przynosowych. Rezultaty przeprowadzonych zabiegów wskazują, że u zdecydowanej większości osób, które je odbyły, wpływ na stan zdrowia okazał się być pozytywny, a objawy zmniejszyły się lub zostały zupełnie zniwelowane.

 

Niepożądane objawy, jakie mogą wystąpić po wykonanym zabiegu jonoforezy to opuchlizna, świąd i zaczerwienienia skóry. Mogą one powstać na skutek zbyt silnego natężenia prądu lub uczulenia.

 

Kobieta poddawana jest zabiegowi borowinowemu
© nenteus/Adobe Stock
Styl życia
Jonoforeza borowinowa – przeciwwskazania, wskazania, na czym polega zabieg?
Jonoforeza borowinowa polega na wprowadzaniu w głąb ciała, za pomocą prądu galwanicznego, jonów kwasów huminowych, które są jednym z najcenniejszych składników borowiny. Wskazaniem do zabiegu są: choroby reumatyczne, stany pourazowe, zwyrodnienia kręgosłupa.

Jonoforeza borowinowa polega na wprowadzaniu w głąb ciała, za pomocą prądu galwanicznego, jonów kwasów huminowych, które są jednym z najcenniejszych składników borowiny. Wskazaniem do zabiegu są: choroby reumatyczne, stany pourazowe, zwyrodnienia kręgosłupa.   Zastosowanie prądu galwanicznego podczas zabiegu powoduje, że cenne dla organizmu składniki borowiny wnikają w ciało głębiej, co dodatkowo wzmacnia ich działanie zdrowotne. Przed podjęciem decyzji o zabiegu, należy skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do jego wykonania.   Jonoforeza – co to jest?   Jonoforeza to nieinwazyjny zabieg, który wykorzystuje przepływ prądu galwanicznego. Dzięki wykorzystaniu prądu o stałym natężeniu możliwie jest przeniknięcie określonego leku w głąb organizmu, bez obciążania układu pokarmowego. Metoda leczenia za pomocą jonoforezy jest całkowicie bezbolesna, a podany pacjentowi lek trafia idealnie w miejsce bólu. Jonoforeza to zabieg, który najczęściej wykonywany jest w ośrodkach rehabilitacyjnych oraz salonach kosmetycznych, ale można ją również wykonać samodzielnie w domu. Istnieje kilka rodzajów jonoforezy, w zależności od leku, jaki się podaje. Rozróżnia się między innymi, jonoforezę wapniową, jodową, cynkową, przeciwbólową, a także borowinową.   Jonoforeza borowinowa – na czym polega zabieg?   Jonoforeza borowinowa, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje oprócz prądu galwanicznego, borowinę, a dokładniej zawarte w niej jony kwasów huminowych. Borowina jest cenna dla organizmu ludzkiego, w szczególności poprzez zawartość organicznych składników, takich jak: pektyny, bituminy, hemiceluloza, celuloza oraz, wspomniane wcześniej, kwasy huminowe. Związki wykazują...

Kobieta choruje na zapalenie zatok, trzyma się za nos
©vladimirfloyd/Fotolia.com
Styl życia
Zapalenie zatok czołowych – przyczyny, leczenie i profilaktyka
Zatoki czołowe zlokalizowane są u nasady nosa i symetrycznie tuż nad łukami brwiowymi. Leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów: stosowaniu kropli do nosa, które zmniejszają katar i obrzęk śluzówki. Oprócz tego warto stosować płukanki, inhalacje oraz odpowiednie leki w zależności od typu infekcji.

Zatoki czołowe zlokalizowane są u nasady nosa i symetrycznie tuż nad łukami brwiowymi. Leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów: stosowaniu kropli do nosa, które zmniejszają katar i obrzęk śluzówki. Oprócz tego warto stosować płukanki, inhalacje oraz odpowiednie leki w zależności od typu infekcji.   Zapalenie zatok czołowych powoduje rozpierający ból w okolicy czoła i pomiędzy oczami. Nasila się on podczas schylania oraz w momencie opukiwania tego miejsca opuszkami palców. Mechanizm i przyczyny zapalenia zatok Zalegająca w zatokach wydzielina, która nie znajduje ujścia staje się pożywką dla chorobotwórczych mikroorganizmów. Wskutek czego dochodzi do powstania stanu zapalnego , którego najczęstszymi przyczynami są: reakcje alergiczne, wirusy, bakterie: tlenowe i beztlenowe, nieprawidłowości w budowie czaszki lub urazy czaszki, np. skrzywienie przegrody nosowej , polipy występujące w przerośniętej błonie śluzowej nosa, nieżyt nosa spowodowany substancjami toksycznymi. W jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do zapalenia zatok czołowych Na infekcje zatok czołowych najbardziej narażone są osoby, które: przebywają w chłodnych, wilgotnych pomieszczeniach z wadliwą wentylacją lub zanieczyszczoną klimatyzacją (np. samochód, miejsce pracy), wykonują zawody zwiększające podatność na tego typu infekcje, np. marynarze, pływacy, górnicy, piloci oraz osoby, których praca polega na ciągłym kontakcie z toksycznymi substancjami, doznały urazu, na skutek którego doszło do deformacji przegrody nosowej lub kanałów zatok, alergicy, mają obniżoną odporność, np. osoby starsze, dzieci, osoby narażone na długotrwały stres i przemęczenie .  Objawy zapalenia zatok czołowych Do...

zużyte chusteczki do nosa
Flickr/Traci Lawson/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Odetchnij z ulgą, czyli poradź sobie z chorymi zatokami bez wizyty u lekarza
Domowe sposoby na zatoki to skuteczna broń w walce z infekcją. Kiedy zauważysz pierwsze objawy, nie czekaj, aż zatkany nos przerodzi się w zapalenie zatok. Udrożnij drogi oddechowe bez sięgania do apteczki.

Domowe sposoby na zatoki to skuteczna broń w walce z infekcją. Kiedy zauważysz pierwsze objawy, nie czekaj, aż zatkany nos przerodzi się w zapalenie zatok. Udrożnij drogi oddechowe bez sięgania do apteczki. Zabiegi inhalacyjne na zatoki Idealne na dolegliwości związane z zatkanymi zatokami są inhalacje, które mają działania oczyszczające . Nadają się do nich zwłaszcza olejki z eukaliptusa, geranium, krwawnika, lawendy bądź rumianku. Wystarczy zmieszać kilka kropel w misce z zagotowaną wodą, pochylić się nad naczyniem, przykryć głowę ręcznikiem i głęboko oddychać. Do inhalacji nadają się również zioła – mięta pieprzowa, tymianek, szałwia czy skrzyp. Okłady i kompresy Na chore zatoki pomagają też ciepłe okłady z soli albo z gorczycy . Produkty te podgrzewa się na patelni, a potem wsypuje do płóciennego woreczka, który należy przykładać do oczu i policzków przez ok. pół godziny. Należy uważać, by okłady nie były zbyt gorące. Można je stosować kilka razy w ciągu dnia, podobnie jak okłady z grochu, który po kilku minutach pieczenia w piekarniku nagrzanym do temperatury 60 stopni, również wsypuje się do woreczka z materiału. Można także robić okłady z ziemniaków. Warzywa po ugotowaniu owija się w ręcznik i przykłada w okolice nasady nosa. Równie skuteczne są kompresy z siemienia lnianego. 5 łyżek siemienia należy zagotować w wodzie i powstałą papkę układać na bolących miejscach. Maści na zatoki Domowy sposób na zatoki to także stosowanie aromatycznych maści, których zadaniem jest udrażnianie. Świetnie sprawdzają się maści rozmarynowe, sosnowe, eukaliptusowe oraz jałowcowe i kamforowe . Mają działanie rozgrzewające i udrożniają zatkany nos. Już niewielka ilość wmasowana w czoło i skronie przynosi ulgę. Maści najlepiej stosować na noc. Ich...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner