Trening PiYo, czyli połączenie pilatesu i jogi
© Bojan/Adobe Stock
Styl życia

Trening PiYo, czyli połączenie pilatesu i jogi

Trening łączący elementy pilatesu i jogi nie tylko sumuje korzyści płynące z uprawiania obu tych aktywności, ale jest też dobrym rozwiązaniem dla osób chcących zredukować tkankę tłuszczową przy jednoczesnej niemożności wykonywania intensywnych ćwiczeń. Na czym dokładnie polega PiYo i jakie może przynieść efekty?

Trening łączący elementy pilatesu i jogi nie tylko sumuje korzyści płynące z uprawiania obu tych aktywności, ale jest też dobrym rozwiązaniem dla osób chcących zredukować tkankę tłuszczową przy jednoczesnej niemożności wykonywania intensywnych ćwiczeń. Na czym dokładnie polega PiYo i jakie może przynieść efekty?

 

Pragniesz urozmaicić swoją codzienną praktykę jogi? Spróbuj połączyć ją z pilatesem. Efekty naprawdę Cię zaskoczą.

Jak wygląda trening PiYo?

Opisywany zestaw ćwiczeń opracowała amerykańska trenerka Charlene Johnson. Jest to forma aktywności, która na którą składają się elementy rozciągające, wytrzymałościowe oraz siłowe. Program nie wymaga użycia sprzętu fitness - przydatna jest wyłącznie mata.

 

Z pewnością PiYo spodoba się nie tylko osobom, które nie mogą pozwolić sobie na cięższy trening, ale też tym, którzy lubią łączyć ćwiczenia statyczne z dynamicznymi. PiYo rozpisane zostało przez Johnson na 60 dni, przy założeniu treningu 6 razy w tygodniu - jeden dzień przerwy ma służyć regeneracji. Dodatkowo trening został podzielony na 7 przeplatających się bloków tematycznych, dzięki czemu ćwiczenia nie są monotonne. Podobnie jak w przypadku innych aktywności, w PiYo także liczy się precyzja - dzięki prawidłowej technice szybciej uzyskamy wymarzone efekty.

Z jakich elementów składa się trening?

Pierwszy blok polega na poznaniu podstawowych pozycji. Kolejne mają wzmocnić górne i dolne partie ciała. Ćwiczenia są płynne, wykonywane w tempie o umiarkowanej szybkości w połączeniu z treningiem, który ma zwiększyć siłę. W przypadku dolnych partii ciała zależy nam na wysmukleniu łydek oraz wzmocnieniu pośladków. Górne mają kształtować ramiona i triceps.

 

Następnie wykonuje się krótki blok cardio oraz: interwałowy, wytrzymałościowy i modelujący. Niektóre ćwiczenia mają na celu spalenie tkanki tłuszczowej, inne wymagają dłuższego pozostania w jednej pozycji, co także stanowi wyzwanie.

Efekty treningu PiYo

Forma ćwiczeń zaproponowana przez Johnson jest nie tylko ciekawa, ale kompleksowo wpływ na nasze samopoczucie i kondycję. Do efektów Piyo zaliczyć można:

  • ujędrnienie ciała,
  • wyrzeźbienie mięśni i wymodelowanie sylwetki,
  • obniżenie poziomu stresu,
  • uelastycznienie i wzmocnienie ciała,
  • minimalizację dolegliwości bólowych,
  • wzrost tempa metabolizmu i szybsze spalanie tłuszczu (w trakcie jednego treningu nawet do 400 kcal),
  • wzmocnienie korpusu.

Kobiety trenują jogę
© djoronimo/Fotolia.com
Styl życia
Joga dla początkujących, czyli buduj siłę mięśni przez medytację
Joga to ćwiczenia fizyczne połączone z medytacją. Rozciąga mięśnie, uspokaja, dodaje energii. Wzmacnia całe ciało i buduje świadomość organizmu.

Joga jest świetnym sposobem na różne dolegliwości oraz zmęczenie i zdenerwowanie. Pomaga walczyć z depresją, nerwicami i nadwagą. Wzmacnia mięśnie ciała, odchudza, uspokaja i eliminuje stres.   Joga to indyjski system filozoficzny oraz rodzaj aktywności fizycznej. Polega na wykonywaniu określonych pozycji. Można trenować ją w domu oraz klubach sportowych. Ćwiczenia najlepiej wykonywać każdego dnia po przebudzeniu. Jak zacząć ćwiczenie jogi? Joga jest tym rodzajem aktywności, którą może wykonywać każdy z nas, niezależnie od poziomu sprawności fizycznej. Także osoby z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi (np. otyłością lub cukrzycą) mogą spróbować jogi. Warto zacząć od podstawowych pozycji (asanów) , które znajdziemy w Internecie (link: https://www.youtube.com/watch?v=gw4dcIw8x-U ). Pamiętajmy, że joga to nie tylko rodzaj ćwiczeń fizycznych, ale również system filozoficzny. Podczas treningu powinniśmy się wyciszyć, odstresować, poddać medytacji. Strój to podstawa Do ćwiczenia jogi niezbędny będzie wygodny strój oraz ekwipunek . Należy zaopatrzyć się w luźne i przewiewne ubrania, np. bawełnianą koszulkę, dres lub legginsy. Muszą przylegać do ciała, dzięki czemu będziemy mogli precyzyjnie wykonać wszystkie pozycje. Ważna jest też bielizna, czyli biustonosz sportowy (utrzymuje biust). Ponadto podstawowym narzędziem do ćwiczenia jogi jest mata. Powinna być cienka i miękka, ale nie może się ślizgać po podłodze. Ćwiczenia najlepiej wykonywać boso, dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać równowagę oraz pobudzić krążenie organizmu. Ewentualnie możemy użyć bardzo cienkich skarpet z naturalnych tkanin (bawełna, bambus itp.). O czym należy pamiętać podczas ćwiczenia jogi W trenowaniu jogi obowiązkuje kilka zasad. Po pierwsze regularność, gdyż aktywność raz w tygodniu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Należy...

Kobieta w białym stroju wykonuje ćwiczenia pilatesu.
©Gelpi/Fotolia
Styl życia
Pilates – trening, który podnosi świadomość własnego ciała i koryguje wady postawy
Trening pilatesu łączy w sobie elementy ćwiczeń izometrycznych, jogi i baletu. Wzmacnia mięśnie – szczególnie mięśnie odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa, mięśnie głębokie i posturalne. Efekty pilatesu to poprawa gibkości i elastyczności organizmu, korekcja wad postawy i zwiększenie sprawności fizycznej. Ćwiczenia pilatesu podnoszą świadomość własnego ciała.

Trening pilatesu łączy w sobie elementy ćwiczeń izometrycznych, jogi i baletu. Wzmacnia mięśnie – szczególnie mięśnie odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa, mięśnie głębokie i posturalne. Efekty pilatesu to poprawa gibkości i elastyczności organizmu, korekcja wad postawy i zwiększenie sprawności fizycznej. Ćwiczenia pilatesu podnoszą świadomość własnego ciała. Efekty pilatesu – wzmocnienie mięśni, poprawa postawy Pilates to trening fizyczny, który ma na celu poprawę elastyczności i rozciągnięcie mięśni. Ten system ćwiczeń został wymyślony przez niemieckiego sportowca – Josepha Pilatesa . Trening pilatesu łączy w sobie elementy ćwiczeń izometrycznych (wzmacniających), baletu i jogi . Ćwiczenia mają wzmacniać mięśnie – szczególnie mięśnie brzucha, pleców i pośladków, ale bez rozbudowywania masy mięśniowej. Trening pilatesu wzmacnia także mięśnie dna miednicy i mięśnie podtrzymujące macicę i pęcherz. W efekcie regularnych treningów pilatesu kręgosłup jest odciążony, postawa ciała poprawiona (pilates wzmacnia mięśnie podpierające kręgosłup i stabilizujące sylwetkę), a ciało bardziej elastyczne. Pilates obniża poziom stresu. Pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie osób ćwiczących. Poprawia kondycję ruchową i koncentrację. Ćwiczenia pilatesu zalecane są osobom po przebytych kontuzjach, ponieważ pomagają odzyskać sprawność organizmu. Trening pilatesu mogą wykonywać wszyscy. Ćwiczenia pilatesu – relaks i rozluźnienie W trakcie wykonywania ćwiczeń pilatesu należy się rozluźnić i zrelaksować. Osoba ćwicząca powinna próbować skoncentrować się na własnym oddechu i kontrolować przeponę. Trening pilatesu rozpoczyna się 10 minutową rozgrzewką i składa się zwykle z 7-8 ćwiczeń trwających około 50-60 minut do 90 minut . Każde ćwiczenie wykonywane jest około 10 razy. Najlepsze efekty treningu przynosi...

Air joga
© vladee/Fotolia.com
Styl życia
Joga w powietrzu na hamakach – air joga – wzmacnia mięśnie i relaksuje
Asany w air jodze są wykonywane z użyciem specjalnej chusty zwisającej z sufitu – hamaka. Ten rodzaj ćwiczeń mniej obciąża plecy i stawy niż klasyczna joga, ułatwia wykonywanie trudniejszych ćwiczeń i relaksuje.

Asany w air jodze są wykonywane z użyciem specjalnej chusty zwisającej z sufitu – hamaka. Ten rodzaj ćwiczeń mniej obciąża plecy i stawy niż klasyczna joga, ułatwia wykonywanie trudniejszych ćwiczeń i relaksuje. Air joga to joga na hamakach wieszanych do sufitu Air joga, czyli joga w powietrzu, łączy elementy jogi, akrobatyki i pilatesu . Ćwiczenia wykonuje się na podwieszanych do sufitu hamakach – chustach, które pełnią rolę trapezu. Air joga pozwala wykonać o wiele trudniejsze asany, np. te w pozycji odwróconej (do góry nogami). Na hamak przenosi się część ciężaru ciała, a osoby zaawansowane są w stanie wszystkie ćwiczenia wykonywać bez kontaktu z podłożem, cały ciężar ciała opierając na chuście. Air joga mniej niż zwykła joga obciąża stawy i plecy Celem air jogi jest zwiększenie ruchliwości stawów, rozciągliwości mięśni, ich wzmocnienie, a także relaks. Korzystanie z hamaka odciąża plecy, wzmacnia mięśnie ramion oraz brzucha i nóg, a także przynosi odprężenie – trening wieńczy odpoczynek w hamaku. Podczas płynnego przybierania kolejnych pozycji krew krąży intensywnie po całym ciele, dotleniając organizm i motywując jego układy do pracy. Air joga jest też efektowna dzięki temu, że zawiera elementy akrobatyki. Nie wszystko na raz – ćwiczenia air jogi dla początkujących i zaawansowanych Na zajęcia z jogi na hamakach mogą uczęszczać osoby, które trenują zwykłą jogę, ale też takie, które z jogą nie miały do czynienia . Ćwiczenia dobierane są do stopnia zaawansowania trenującego , zawsze rozpoczynają się od pozycji wymuszających kontakt z podłogą. Początkujący zwykle kilka tygodni uczą się przenoszenia ciężaru ciała na hamak.   Z air jogi powinny zrezygnować osoby z chorobami serca, jaskrą, osteoporozą, chorobami stawów i układu nerwowego, osoby po niedawnych urazach głowy, a także ciężarne....

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner