kobieta przechodzi chandrę
©puhhha/fotolia
Styl życia

Jak sobie radzić z jesienną depresją?

Depresja jesienna to choroba sezonowa, która nasila się na przełomie października i listopada. Często myli się ją z przygnębieniem czy chandrą, trzeba jednak rozróżnić chwilowy spadek nastroju od chronicznego złego stanu psychicznego, utrzymującego się przez kilka tygodni. Depresja jesienna kwalifikuje się do leczenia – nie tylko utrudnia normalne funkcjonowanie, ale zbagatelizowana może prowadzić też do innych chorób o podłożu psychicznym.

Depresja jesienna to choroba sezonowa, która nasila się na przełomie października i listopada. Często myli się ją z przygnębieniem czy chandrą, trzeba jednak rozróżnić chwilowy spadek nastroju od chronicznego złego stanu psychicznego, utrzymującego się przez kilka tygodni. Depresja jesienna kwalifikuje się do leczenia – nie tylko utrudnia normalne funkcjonowanie, ale zbagatelizowana może prowadzić też do innych chorób o podłożu psychicznym.

Diagnoza jesiennej depresji

Diagnozę depresji – także tej sezonowej – może postawić tylko specjalista. Jeśli złe samopoczucie psychiczne utrzymuje się dłużej niż przez 2 tygodnie, nie obędzie się bez wizyty u psychologa. Dla psychologa wyznacznikiem jest obszerny wywiad z pacjentem.

 

Mogą paść pytania o pracę, rodzinę, kwestie uczuciowe czy sferę erotyczną – to wszystko jest bardzo ważne, bo może okazać się, że źródłem depresji wcale nie jest jesienny niedobór światła słonecznego, ale niezdolność do poradzenia sobie z jakimś życiowym problemem. Psycholog podczas stawiania diagnozy wspomaga się triadą depresyjną Becka, która zawiera 3 elementy:

 

1. Negatywne wyobrażenia o sobie.

2. Przekonanie o nieprzyjazności otoczenia (zarówno społecznego, jak i fizycznego).

3. Poczucie niepewnej i zagrażającej przyszłości.

 

Jeśli pacjent podczas rozmowy wykazuje skłonności do myślenia w ten sposób, prawdopodobieństwo występowania u niego depresji jest bardzo wysokie.

Leczenie jesiennej depresji u psychologa

Po postawieniu diagnozy trzeba kontynuować terapię u psychologa. Niektórym chorym pomagają same sesje terapeutyczne, jeśli natomiast depresja jest zaawansowana, konieczne może się okazać leczenie tabletkami antydepresyjnymi. Istnieje też wiele różnych praktyk, które mogą być bardzo skuteczne jako leczenie wspomagające. Nie wszystkie jednak można łączyć z przyjmowaniem leków.

Leczenie jesiennej depresji – fototerapia

W leczeniu jesiennej depresji świetne efekty daje fototerapia, czyli terapia światłem. Polega ona na naświetlaniu twarzy lampą emitującą jasne światło o natężeniu ponad 2500 luksów. Promienie docierają przez tęczówkę oka do mózgu i wywołują w nim takie same efekty jak światło naturalne. Codzienne półgodzinne sesje uzupełniają niedobory światła, dzięki czemu szyszynka zaczyna produkować mniej melatoniny, a więcej hormonu szczęścia – serotoniny.

Leczenie jesiennej depresji – joga

Jesienną depresję można też przezwyciężyć dzięki jodze. Prawidłowo wykonywane ćwiczenia pobudzają organizm do produkcji serotoniny, a medytacja stymuluje całą lewą półkulę mózgową, która odpowiada za nastrój i równowagę wewnętrzną. Najważniejsza jest regularność ćwiczeń. Już codzienne 15-minutowe sesje mogą wystarczyć, by poczuć się lepiej.

Leczenie jesiennej depresji – dieta

Na poprawę kondycji psychofizycznej wpływa także dieta. Najważniejsze w diecie osób ze skłonnością do nawracających stanów depresyjnych są:

  • dobre węglowodany (pieczywo pełnoziarniste),
  • magnez (szpinak, orzechy laskowe, otręby).
  • selen (wątróbka, skorupiaki, czerwone mięso, brązowy ryż).

Można też wypróbować dziurawiec – zioło bardzo popularne w leczeniu jesiennej chandry. Dostępny jest w postaci herbatek i suplementów diety. Nie zaleca się jednak przyjmowania dziurawca wraz z fototerapią i lekami antydepresyjnymi.


kobieta z depresją
©Martinan/fotolia
Styl życia
Skąd się bierze jesienne przygnębienie? Sprawdź, czy masz depresję
Jesienna depresja to coś więcej niż zwykła chandra. Jeśli zły nastrój bez wyraźnej przyczyny utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, nie wolno tego bagatelizować.

Jesienna depresja to coś więcej niż zwykła chandra. Jeśli zły nastrój bez wyraźnej przyczyny utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, nie wolno tego bagatelizować.   Depresja – nawet ta sezonowa – jest bardzo poważną chorobą, która utrudnia normalne funkcjonowanie. Apatia, senność i spadek libido to sygnały, że trzeba podjąć leczenie. Przyczyny jesiennej depresji Główną przyczyną jesiennej depresji jest niedobór światła , bardzo dotkliwy po okresie letnim, w którym organizm przyzwyczaja się do dużej ilości energii słonecznej. Światło bezpośrednio wpływa na pracę szyszynki – jednego z gruczołów wydzielania wewnętrznego, który znajduje się w samym środku mózgu – w nadwzgórzu. Szyszynka przez wieki uchodziła za siedzibę ludzkiej duszy. Ma to pewne przełożenie na rzeczywistość, bo gruczoł ten odpowiada za nastrój. Wydziela melatoninę i serotoninę , których proporcje zależą od ilości dostarczonego światła.   Niedobór światła sprawia, że spada poziom serotoniny (hormonu szczęścia), która jest neuroprzekaźnikiem odpowiadającym za dobre samopoczucie i dostarczającym energii do działania . Zamiast serotoniny szyszynka zaczyna wydzielać melatoninę, która reguluje zegar biologiczny i odpowiada za potrzebę snu. Im jej więcej, tym mniej aktywny staje się organizm. Jego temperatura spada – tak jak tuż przed zapadnięciem w sen, dlatego ciągle odczuwamy potrzebę odpoczynku. Proporcje melatoniny i serotoniny są w pewnym stopniu zależne od indywidualnych tendencji organizmu, dlatego nie każdy odczuwa wahania hormonalne. Tendencję do jesienno-zimowych stanów depresyjnych przejawia 10% społeczeństwa. Objawy jesiennej depresji Jesienią ilość melatoniny stale utrzymuje się na wyższym poziomie niż ilość serotoniny. W...

zasmucona kobieta
©Artem Furman/Fotolia
Styl życia
Jesienna chandra – czym jest depresja sezonowa?
Jesienna chandra – czym jest depresja sezonowa?

Jesienna depresja sezonowa dopada wiele osób. Jej główną przyczyną jest niedobór światła słonecznego. Senność, zmęczenie, brak energii i rozdrażnienie mogą być objawami jesiennej chandry. Sprawdź jak rozpoznać objawy jesiennej depresji i czy da się ją leczyć? Przyczyny depresji sezonowej Przyczyny jesiennej depresji sezonowej nie są do końca określone. Podejrzewa się jednak, że głównym czynnikiem wpływającym na stan psychiczny chorych jest niedobór światła słonecznego docierającego do naszych oczu. Niedobór światła wpływa na sposób funkcjonowania struktur w mózgu . Działa to na kilka sposobów. Po pierwsze zaburza dobowy rytm człowieka, które opiera się na śnie i czuwaniu. Po drugie powoduje zwiększoną produkcję melatoniny, który jest hormonem snu . Skutkuje to tym, że czujemy się bardziej senni i zmęczeni. Te nieprawidłowości w połączeniu z obniżonym poziomem serotoniny, która odpowiada za dobry nastrój są bezpośrednimi przyczynami jesiennej depresji. Osoby ze zmniejszoną wrażliwością siatkówki są bardziej podatne na jesienną chandrę . Ich samopoczucie może gwałtownie spadać nie tylko jesienią i zimą, ale również w pochmurne dni. Objawy jesiennej chandry Objawy depresji jesiennej można zauważyć na przełomie października i listopada, najczęściej ustępują z początkiem wiosny - w marcu lub kwietniu. Charakterystyczne objawy depresji sezonowej to: apatia, rozdrażnienie, smutek, negatywne myśli, brak energii , brak akceptacji siebie i swojego ciała, brak apetytu, bóle mięśni, obojętność, nieuzasadniony lęk, myśli samobójcze. U dzieci najczęstszymi objawami jest brak cierpliwości, często wpadanie w złość i nasilenie...

Smutny mężczyzna
© drubig-photo/Fotolia.com
Styl życia
Winter blues, czyli zimowa depresja
Zimowa depresja, nazywana też winter blues, należy do grupy sezonowych zaburzeń afektywnych, tak jak jesienna i wiosenna depresja. Jest ściśle powiązana z okresem roku, w którym występuje, a więc okresem zimowym, kiedy jest mniejszy dostęp do naturalnego światła, a organizm jest przeciążony zmianami pogodowymi.

Zimowa depresja, nazywana też winter blues, należy do grupy sezonowych zaburzeń afektywnych, tak jak jesienna i wiosenna depresja. Jest ściśle powiązana z okresem roku, w którym występuje, a więc okresem zimowym, kiedy jest mniejszy dostęp do naturalnego światła, a organizm jest przeciążony zmianami pogodowymi. Przyczyny zimowej depresji Zimowa depresja dotyka częściej kobiety niż mężczyzn, choć naukowcy uważają, że nie ma ona podłoża genetycznego. Powiązana jest natomiast z funkcjonowaniem szyszynki , odpowiedzialnej za produkcję hormonu snu, który reguluje dobowy rytm snu i czuwania. To z powodu jego zaburzeń możemy czuć się ociężali, senni i bez energii. Innym powodem jest spadek produkcji serotoniny, której poziom uzależniony jest od dostarczanej ilości naturalnego światła. Niski poziom serotoniny oznacza obniżony nastrój, smutek, chandrę. Okres zimowy to także czas, kiedy organizm podąża za naturalnym cyklem pór roku – zima jest zatem czasem, kiedy spada tempo przemiany materii, organizm pracuje na zwolnionych obrotach i może nie jest to zimowy sen, ale pod względem psychicznym trochę go przypomina. Objawy zimowej depresji Każdy rodzaj depresji sezonowej cechują mniej więcej takie same objawy: problemy z koncentracją, zmęczenie, drażliwość, zwiększony apetyt (szczególnie na słodycze), senność, przybranie na wadze, osłabienie, u kobiet dodatkowo nasilenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego , potrzeba przebywania w samotności. Leczenie depresji zimowej – domowe sposoby Depresję zimową leczy się przede wszystkim „domowymi sposobami”. Farmakoterapia, polegająca na przyjmowaniu leków antydepresyjnych, praktykowana jest jedynie w sytuacji, gdy obniżony nastrój skutecznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie.   Na ogół wystarczy jednak kierować się następującymi zaleceniami: 1....

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner