Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Rolety okienne
© Picture-Factory/Fotolia.com
Styl życia

Osłony okienne – jak właściwie dobrać rolety

Rolety do okien, oprócz funkcji dekoracyjnej i osłaniającej, pełnią również bardzo ważną rolę w utrzymaniu odpowiedniej temperatury pomieszczenia. Na rynku dostępne są rolety z wywietrznikiem oraz pokryte dodatkowymi powłokami, mającymi chronić przed nadmiernym nagrzewaniem lub utratą ciepła.

Rolety do okien, oprócz funkcji dekoracyjnej i osłaniającej, pełnią również bardzo ważną rolę w utrzymaniu odpowiedniej temperatury pomieszczenia. Na rynku dostępne są rolety z wywietrznikiem oraz pokryte dodatkowymi powłokami, mającymi chronić przed nadmiernym nagrzewaniem lub utratą ciepła.

 

Wybierając rolety do okien, najpierw musimy określić dokładnie ich przeznaczenie – czy potrzebne są nam jedynie w celu ozdoby czy ochrony przed słońcem. Rodzajów rolet okiennych jest mnóstwo od klasycznych, po rzymskie, plisowane, bambusowe, austriackie oraz dachowe.

Dobór rolet okiennych do pomieszczenia – kuchnia, sypialnia i salon

Rolety możemy zastosować w oknie zamiast firanek i zasłon lub razem z nimi. Od tego, w jakim pomieszczeniu zostaną zainstalowane, dobrze uzależnić jest to, z jakiego materiału będą wykonane. W kuchni najlepiej sprawdzają się rolety klasyczne oraz te wykonane z tworzyw łatwych do utrzymania w czystości, czyli, np.: drewno, bambus oraz rolety w kasecie PCV i ALU. Dzięki temu ich eksploatacja nie będzie dla nas ciężarem, a wystrój okien zawsze będzie prezentował się schludnie. W salonach i sypialniach często zależy nam na intymnej atmosferze, dlatego najczęściej w tych pomieszczeniach decydujemy się na wybór rolet zaciemniających i osłaniających. Tutaj sprawdzą się rolety wykonane z gęstych, gumowanych tkanin, całkowicie blokujących promienie słoneczne. Doskonałe – szczególnie dla osób ceniących sobie nietypowy design połączony z klasyką – są rolety rzymskie. Przypominają one firanki i zasłony. Podobne do rzymskich, rolety austriackie najlepiej sprawdzają się w dużych pomieszczeniach, ponieważ najczęściej wykonane są z masywnych tkanin.

Rolety w pokoju do pracy lub nauki

Wybierając rolety do pomieszczenia, w którym stoi monitor ważne jest, aby można było za ich pomocą całkowicie zasłonić dopływ promieni słonecznych. Jest to szczególnie przydatne w momencie, gdy stanowisko pracy jest umieszczone pod oknem. Bardzo funkcjonalne w tym przypadku są rolety plisowane, dzięki którym można przykryć całe okno wraz z ramą oraz rolety w kasecie. W pokoju dziecięcym możemy zamontować rolety z motywem z ulubionej bajki lub kolorowe printy. Można również pomalować klasyczną roletę samodzielnie, używając farb do tkanin odpornych na blaknięcie pod wpływem promieni UV.

Sposób montażu rolet okiennych

Bardzo ważne jest, aby przed zakupem rolet dokonać dokładnych pomiarów wszystkich okien, w których zostaną zainstalowane. Rolety można montować na dwa sposoby: bezinwazyjny i inwazyjny. Ten pierwszy polegający na mocowaniu specjalnych haków za pomocą klejącej taśmy dwustronnej sprawdza się szczególnie dobrze, gdy chcemy mieć rolety w wynajmowanym mieszkaniu lub zależy nam na szybkim i prostym montażu. Drugi sposób – zdecydowanie trwalszy i wytrzymały na ciągłą manipulację sznurkami regulującymi – wymaga już użycia odpowiednich narzędzi i umiejętności.

 

Oprócz rolet wewnętrznych możemy również zaopatrzyć okno w rolety zewnętrzne, które mogą pełnić dodatkową oprócz wymienionych wcześniej funkcję – antywłamaniową.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Sypialnia-na-podaszu
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Rolety do okien – chronią przed nagrzaniem poddasza
Poddasze coraz częściej zagospodarowuje się nie jako składzik czy strych, ale jako pokój. Pojawia się w związku z tym potrzeba, aby regulować natężenie światła, jakie wpada przez okno. Rolety do okien na poddaszu powinny być nie tylko ładne, ale i funkcjonalne – muszą zapobiegać także nagrzewaniu się pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem są podwójne rolety – zewnętrzne i wewnętrzne.

Poddasze coraz częściej zagospodarowuje się nie jako składzik czy strych, ale jako pokój. Pojawia się w związku z tym potrzeba, aby regulować natężenie światła, jakie wpada przez okno. Rolety do okien na poddaszu powinny być nie tylko ładne, ale i funkcjonalne – muszą zapobiegać także nagrzewaniu się pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem są podwójne rolety – zewnętrzne i wewnętrzne.   Pokój na poddaszu, szczególnie latem, jest narażony na ciągłe przegrzewanie się, przez co przebywanie w nim nie należy do najprzyjemniejszych. Rolety wewnętrzne na okna dachowe Rolety wewnętrzne do okien dachowych to przede wszystkim rolety materiałowe . Nowoczesne tkaniny nie powinny wyblaknąć, ponieważ są odpowiednio zabezpieczone. Mogą być to np. tkaniny podgumowane lub pokryte powłoką aluminiową .   Rolety regulują stopień oświetlenia pomieszczenia i pełnią funkcję dekoracyjną. Dzięki wielości wzorów – od jednolitych do wzorzystych materiałów – bez problemu można dobrać odpowiedni, który będzie współgrał z aranżacją pomieszczenia . Oprócz tego roleta pozwala troszczyć się o prywatność, uniemożliwiając ciekawskim zaglądanie do wnętrza. Rolety mogą być mocowane na prowadnicach lub haczykach, dzięki czemu przylegają do okna. Rodzaje rolet wewnętrznych na okna dachowe Rolety wewnętrzne dzielą się na:   rolety zaciemniające – pokryte są specjalną, zaciemniającą powłoką, która odbija promienie słoneczne;   rolety plisowane – ich materiał układa się w fałdy. Zwykle wykonane są z jasnych tkanin, które rozpraszają światło.   rolety dekoracyjne – wbrew nazwie nie pełnią tylko funkcji zdobienia okna, ale także one skutecznie kontrolują ilość światła. Wewnętrzne rolety poprawiają izolację, a więc zmniejszają utratę ciepła zimą. Nie chronią jednak skutecznie przed...

Okno w kuchni
© Robert Kneschke/Fotolia.com
Styl życia
Aranżacja okien kuchennych: firany, rolety czy żaluzje?
Okna kuchenne dają wiele możliwości aranżacyjnych. W kuchniach tradycyjnych najlepiej sprawdzą się firany, a w nowoczesnych różnego rodzaju rolety i żaluzje. Oprócz tego warto zadbać o ciekawe dekoracje okien, takie jak kwiaty i zioła w doniczkach, latarenki i ozdobne słoiki lub pojemniki.

Okna kuchenne dają wiele możliwości aranżacyjnych. W kuchniach tradycyjnych najlepiej sprawdzą się firany, a w nowoczesnych różnego rodzaju rolety i żaluzje. Oprócz tego warto zadbać o ciekawe dekoracje okien, takie jak kwiaty i zioła w doniczkach, latarenki i ozdobne słoiki lub pojemniki. W aranżacji wnętrz, nie tylko kuchennych, ważna jest konsekwencja. Wystrój okna powinien korespondować z resztą pomieszczenia i stanowić jego dopełnienie. Firany i zasłony w kuchni Firany i zasłony najlepiej będą wyglądały w kuchni urządzonej w stylu tradycyjnym. Wybierz jasne i lekkie firanki, sięgające do parapetu. Zasłony możesz puścić luźno lub udrapować po bokach, nadając wnętrzu bardziej romantyczny charakter. Minusem firan i zasłon w aranżacjach kuchennych jest to, że gromadzi się na nich tłuszcz i brud powstały w wyniku gotowania. Naturalne tkaniny w oknach np. len lub batyst wyglądają bardzo szlachetnie i przytulnie, jednak firany z włókien sztucznych łatwiej jest wyprać. Zazdrostka Zazdrostka to mała, krótka firanka montowana zazwyczaj w dolnej części okna kuchennego. Przysłania szybę w najważniejszym miejscu, ale jednocześnie nie blokuje światła słonecznego. Jeszcze do niedawna była obowiązkowym elementem każdej kuchni, teraz powoli odchodzi w zapomnienie. Będzie jednak niewątpliwą ozdobą kuchni w stylu retro. Rolety do kuchni Rolety to najpraktyczniejsze rozwiązanie w nowoczesnej kuchni. Można wybrać bawełniane lub wykonane z poliestru - są najmniej kłopotliwe i można je umyć wodą i płynem do mycia naczyń. Rolety kuchenne są dostępne we wszystkich kolorach i w wielu wzorach, dzięki czemu łatwo je dopasować do każdej aranżacji. Hitem ostatnich sezonów jest tak zwana roleta dzień-noc. Jest zbudowana z pasów o różnym stopniu przezroczystości, dzięki czemu pozwala na swobodne regulowanie wpadającego światła słonecznego bez...

pokój z roletami i zasłonami
©Arsel/Fotolia.com
Styl życia
Rolety i żaluzje – funkcjonalność, zastosowanie, design. Wybór rolet lub żaluzji
Współczesne rolety do okna i żaluzje mają bardzo podobne właściwości. Służą nie tylko do regulacji nasłonecznienia pomieszczeń, ale też pełnią rolę dekoracji. Wybór jednych i drugich jest bardzo szeroki. Dostępne są m.in. rolety weneckie, typu noc-dzień, żaluzje drewniane czy aluminiowe.

Współczesne rolety do okna i żaluzje mają bardzo podobne właściwości. Służą nie tylko do regulacji nasłonecznienia pomieszczeń, ale też pełnią rolę dekoracji. Wybór jednych i drugich jest bardzo szeroki. Dostępne są m.in. rolety weneckie, typu noc-dzień, żaluzje drewniane czy aluminiowe.   Dawniej ilość światła wpadającego po pomieszczenia przez okno można było regulować jedynie zasłonami. Współcześnie w tym celu najczęściej montuje się rolety albo żaluzje . Są one nie tylko funkcjonalne, ale mogą pełnić rolę dekoracyjną, komponując się z wystrojem wnętrza. Rolety i żaluzje okienne – kontrola światła Większą kontrolę nad dostępem promieni słonecznych do wnętrza dają żaluzje niż rolety. Pozwalają one na precyzyjnie regulowanie stopnia nasłonecznienia. Wśród rolet podobną funkcję mają rolety typu dzień-noc, tzw. duolight, które składają się z poziomych pasów przepuszczających światło i je zatrzymujących. O wiele mniejsze możliwości kontrolowania ilości dostającego się do wnętrza światła dają rolety do okien, które można podnosić i opuszczać na dowolną wysokość, np. weneckie, rzymskie czy zwykłe rolety okienne w kasecie. Współczesne rolety do okien i żaluzje są pokrywane z jednej strony specjalnym materiałem lub substancją, które odbijają światło słoneczne. Dzięki temu nie ma problemu nadmiernego nagrzewania pomieszczeń w słoneczne dni mimo zasłoniętych okien. Czyszczenie rolet okiennych i żaluzji Rolety do okna są łatwiejsze w utrzymaniu czystości niż żaluzje okienne, osiada na nich mniej kurzu i łatwiej go wyczyścić. Sprawia to, że rolety są lepsze dla alergików. Te w kasecie wystarczy co pewien czas przetrzeć ściereczką, typu noc-dzień można odkurzyć odkurzaczem lub także przetrzeć lekko wilgotną szmatką, a weneckie...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner