kobieta z mężczyzną trenują na siłowni
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Skuteczne odżywki na rzeźbę: izolaty i hydrolizaty białka

Odżywki na rzeźbę uzupełniają aminokwasy, na których niedobór może narażać dieta redukcyjna o ujemnym bilansie kalorycznym. Żeby nie dopuścić do wystąpienia zmian katabolicznych w mięśniach, niszczenia tkanki mięśniowej, należy stosować odżywki białkowe. Uzupełnią one aminokwasy, zanim organizm zacznie pozyskiwać je z mięśni.

Odżywki na rzeźbę uzupełniają aminokwasy, na których niedobór może narażać dieta redukcyjna o ujemnym bilansie kalorycznym. Żeby nie dopuścić do wystąpienia zmian katabolicznych w mięśniach, niszczenia tkanki mięśniowej, należy stosować odżywki białkowe. Uzupełnią one aminokwasy, zanim organizm zacznie pozyskiwać je z mięśni.

Czego dostarcza odżywka białkowa na rzeźbę?

W czasie, kiedy dieta i trening ukierunkowane są na redukcję, organizm może potrzebować dodatkowych aminokwasów, ponieważ dieta redukcyjna nie dostarcza mu ich w wystarczającej ilości. Odżywki na rzeźbę powinny zatem dostarczać łatwo przyswajalnych białek, nie powinny przy tym zawierać zbyt wielu węglowodanów i tłuszczów. Najczęściej odzywki białkowe są dostępne w postaci sproszkowanego izolatu lub hydrolizatu.

Izolat białka jako odżywka na rzeźbę

Izolat białka to, jak sama nazwa wskazuje, odizolowane w procesie mikrofiltracji od tłuszczów i węglowodanów białko. Białko stanowi ok. 90% izolatu.

Kasia gotuje z Polki.pl: tartinki jajeczne

 

Przyjmowanie izolatu pomaga uzupełnić niedobór białek. Izolat jest łatwo i szybko przyswajalny, przyjmuje się go bezpośrednio przed lub po wysiłku fizycznym. Izolat sprawia, że organizm nie gromadzi cukru, daje też uczucie sytości, które sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej.

Hydrolizat białka jako odżywka na rzeźbę

Hydrolizat białka to białko poddane hydrolizie. Dzięki temu procesowi przybiera postać częściowo strawionego białka. Jest dzięki temu łatwiej i szybciej przyswajalne. Hydrolizaty zawierają od 90 do 100% białka.

 

Przyjmowanie hydrolizatu skutecznie regeneruje tkankę mięśniową i sprzyja budowie masy mięśniowej, obniża przy tym ciśnienie krwi i redukuje zły cholesterol.

 

Wadą hydrolizatów jest ich cena: 500 g hydrolizatu białka serwatkowego kosztuje ok. 100-150 zł, podczas gdy za taką samą ilość izolatu białka serwatkowego zapłacimy ok. 45-55 zł. Zazwyczaj jednak zawierają większy procent białka niż izolaty.

Niebezpieczne odżywki na rzeźbę

Niektóre odżywki, które sprzyjają redukcji i poprawiają metabolizm, są szkodliwe dla zdrowia. Unikaj suplementów, które mają w składzie substancję o nazwie DMBA (dimetylobutylamina), działa ona jak amfetamina, jej używanie może skutkować poważnym uszkodzeniem serca, a nawet śmiercią.

 

Inną szkodliwą substancją, obecną w suplementach dla kulturystów, jest ETH (etylamfetamina), pochodna metamfetaminy. Po zażyciu tej substancji można poczuć gwałtowny przypływ energii, ale po pewnym czasie przychodzą objawy typowe dla objawów „kaca” narkotykowego: kołatanie serca, drgawki, obniżenie nastroju.


odżywki białkowe
©lecic/Fotolia
Styl życia
Białko i gainer pomagają budować masę mięśniową – który z tych suplementów wybrać?
Odżywki białkowe i gainery różnią się przede wszystkim składem. W składzie gainerów dominują węglowodany, a odżywki proteinowe niemal w 100% składają się z białka. Podczas treningu na masę, dietę na ogół lepiej jest suplementować za pomocą odżywek proteinowych, a ograniczyć węglowodany.

Odżywki białkowe i gainery różnią się przede wszystkim składem. W składzie gainerów dominują węglowodany, a odżywki proteinowe niemal w 100% składają się z białka. Podczas treningu na masę, dietę na ogół lepiej jest suplementować za pomocą odżywek proteinowych, a ograniczyć węglowodany.   Odżywka białkowa może być stosowana przez osoby trenujące siłowo niezależnie od typu ich sylwetki, natomiast gainery są wskazane przede wszystkim dla osób szczupłych, o szybkiej przemianie materii. Odżywki białkowe – kiedy warto po nie sięgnąć? Osoby, które poprzez trening siłowy chcą przede wszystkim zwiększyć masę mięśniową, powinny stosować dietę wysokobiałkową, ponieważ białko jest dla mięśni najważniejszą substancją budulcową. Jeśli ilość białka dostarczanego z posiłkami jest zbyt mała, można uzupełnić ją za pomocą odżywek proteinowych .   Odżywki proteinowe (białkowe) w proszku to wyizolowane i skoncentrowane łatwo przyswajalne białko. Zazwyczaj zawierają one pewną ilość węglowodanów i tłuszczu, obecność tych substancji jest jednak śladowa.   Jeżeli nie ma potrzeby jednoczesnego zwiększania ilości przyswajanych węglowodanów, a tak jest w przypadku większości osób stosujących zrównoważoną dietę, suplementy białkowe wystarczą do uzupełnienia diety. W tym przypadku im więcej białka, a mniej węglowodanów będzie zawierała odżywka, tym lepiej. Gainery – kto może je stosować? Gainery zazwyczaj składają się z węglowodanów i białek w proporcjach 2:1, czyli z przewagą węglowodanów. Czasem dodaje się do nich także witaminy, sole mineralne oraz lecytynę i taurynę. U osób z normalną lub wolną przemianą materii, które zgodnie z typologią Sheldona , mają budowę ciała charakterystyczną dla mezomorfików (osób o muskularniej budowie) i endomorfików (o masywnej budowie ciała i tendencji do...

kobieta pijąca odżywkę białkową
©Maksim Denisenko/Fotolia
Styl życia
Rola białka w kształtowaniu masy mięśniowej
Białko po treningu zapewnia efektywność ćwiczeń sportowcom, ale coraz częściej sięgają po nie także osoby, które uprawiają sport dla lepszego samopoczucia i poprawy wyglądu ciała. W sprzedaży można spotkać suplementy diety, odżywki i batoniki proteinowe, które uzupełniają straty białka. Łatwo jednak przekroczyć zapotrzebowanie organizmu, co sprawia, że białko zaczyna szkodzić.

Białko po treningu zapewnia efektywność ćwiczeń sportowcom, ale coraz częściej sięgają po nie także osoby, które uprawiają sport dla lepszego samopoczucia i poprawy wyglądu ciała. W sprzedaży można spotkać suplementy diety, odżywki i batoniki proteinowe, które uzupełniają straty białka. Łatwo jednak przekroczyć zapotrzebowanie organizmu, co sprawia, że białko zaczyna szkodzić. Dlaczego białko po treningu jest tak ważne? Podczas treningu zachodzi niszczenie tkanki mięśniowej po to, by na jej miejscu mogła się pojawić nowa – silniejsza. W czasie tego procesu dochodzi do wzrostu katabolizmu, czyli rozpadu białek ustrojowych, które są niezbędne w odbudowie masy mięśniowej. Stąd potrzeba uzupełniania białek tuż po treningu , najlepiej 30 min–2 h od zakończenia ćwiczeń. Aby wesprzeć wzrost, regenerację i utrzymanie tkanki mięśniowej, trzeba pamiętać nie tylko o białku, ale i o węglowodanach , które przyczyniają się do odnowienia zapasów glikogenu w organizmie i przyspieszenia regeneracji ciała po wyczerpującym treningu. Białko dla sportowców – odżywka proteinowa, koktajl mleczny czy batonik białkowy? Białko po treningu można przyjąć w postaci wysokobiałkowego posiłku, przekąski, np. batona proteinowego, koktajlu mlecznego bądź suplementu diety. Wybór zależy od zawartości białka w stosunku do innych składników odżywczych i szybkości wchłaniania białka z poszczególnych produktów spożywczych. Najszybciej ulegają trawieniu i dostają się do krwioobiegu białka serwatkowe (produkty uboczne wyrobu sera) i białka soi, najwolniej – kazeina (białko z mleka). Jeśli natomiast chodzi o zawartość procentową białka, zdecydowanie najwięcej – bo ok. 20% – jest go w mięsie: cielęcinie, baraninie, wołowinie i wieprzowinie. Odżywki białkowe i suplementy diety są produktami powstałymi z myślą o tych, którzy sport uprawiają wyczynowo i nie...

Suplementy diety w kapsułkach
© lecic/Fotolia.com
Styl życia
Popularne suplementy na masę: kreatyna, odżywki białkowe, beta alanina, HMB
Żeby trening na masę, czyli rozbudowę masy mięśniowej, był skuteczniejszy, poleca się stosowanie suplementacji na masę. Suplementy przyspieszą proces budowy mięśni i dostarczą organizmowi dodatkowego paliwa. Najpopularniejszymi i najskuteczniejszymi są odżywka białkowa i kreatyna, ale nie są jedynymi.

Żeby trening na masę, czyli rozbudowę masy mięśniowej, był skuteczniejszy, poleca się stosowanie suplementacji na masę. Suplementy przyspieszą proces budowy mięśni i dostarczą organizmowi dodatkowego paliwa. Najpopularniejszymi i najskuteczniejszymi są odżywka białkowa i kreatyna, ale nie są jedynymi. Suplementy na masę – kreatyna Kreatyna jest wysokoenergetycznym związkiem – występuje naturalnie w pożywieniu (np. w wołowinie). Magazynuje się w komórkach, odgrywając dużą rolę w reakcji syntezy białek. Zapewnia najpewniejszy wzrost tkanki mięśniowej. Jest także bezpiecznym suplementem na masę, pod warunkiem, że jest stosowana wedle zaleceń producenta. Suplementy na masę – odżywki białkowe Odżywki białkowe dostarczają organizmowi wysokiej jakości protein, które wspomagają regenerację i budowę mięśni . Różne odżywki mogą mieć różny skład – koncentrat białka serwatki, kurzego jaja, białko z soi lub mleka. Suplementy na masę – beta alanina Beta alanina ma za zadanie zahamowanie katabolicznych reakcji w organizmie, które zachodzą po wysiłku. Wspomaga odnowę komórek mięśniowych i zwiększa wydolność całego organizmu . Sprzyja także rozwojowi masy mięśniowej . Beta alaninę najlepiej łączyć z kreatyną. Suplementy na masę - HMB HMB ma podobne działanie jak beta alanina. Hamuje rozpad białek ustrojowych po wysiłku , zwiększa także zużycie kwasów tłuszczowych jako źródła energii. Pomaga też spalić tkankę tłuszczową. Jakie suplementy na masę wybrać? W porównaniu do innych suplementów na masę, HMB jako jedyny nie jest przeznaczony dla bardziej zaawansowanych osób , a dla dopiero początkujących – jego działanie jest po prostu zbyt słabe. Jednocześnie osoby początkujące mogą zacząć od każdego suplementu, choć najlepiej przebadana jest kreatyna i odżywki białkowe. Pamiętaj też, by nie...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik