Jazda na rowerze
© ramonespelt/Fotolia.com
Styl życia

Jazda na rowerze: skuteczny sposób na smukłe nogi i jędrne pośladki

Jazda na rowerze: skuteczny sposób na smukłe nogi i jędrne pośladki

Jazda na rowerze to skuteczny sposób na zgrabne uda i pośladki. Regularne przejażdżki rowerowe pozwalają wyszczuplić nogi i szybko schudnąć.

Ile kalorii spalisz jeżdżąc na rowerze?

Podczas 15-minutowej jazdy można spalić 150 kcal.

Dokładna liczba spalonych kalorii zależy od kilku czynników:

 • osoby jeżdżącej na rowerze – jej wagi, wydolności i ogólnej formy,
 • sposobu jazdy – szybkości, intensywności, korzystania z przerzutek ułatwiających jazdę,
 • terenu – więcej kalorii spala się podczas jazdy pod górę niż na płaskim terenie.

Jazda na rowerze a odchudzanie

Jazda na rowerze to jeden z najlepszych sposobów na odchudzanie.

Pozwala na skuteczną redukcję wagi, ale należy przestrzegać kilku zaleceń:

 • Jazda na rowerze powinna trwać minimum pół godziny. Dopiero po 30 minutach organizm zaczyna spalać tłuszcz – wcześniej zużywa glikogen.
 • Jazda musi być regularna – jedna przejażdżka w tygodniu to za mało, by zobaczyć efekty. Należy ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu, a jeśli tylko to możliwe, to nawet codziennie.
 • Wysiłek powinien być umiarkowany i interwałowy – wskazane jest jeżdżenie po równej powierzchni, bez wzniesień, w równym tempie. Po około 20 minutach wskazane jest zwiększenie szybkości na maksimum swoich możliwości, by po 5 minutach wrócić do umiarkowanego tempa.

Efekty odchudzania na rowerze widać już po dwóch tygodniach regularnego treningu.

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze?

W trakcie jazdy na rowerze pracują przede wszystkim trzy partie mięśni:

 • mięśnie nóg – łydki, mięsień dwugłowy i czworogłowy ud;
 • mięśnie pośladków;
 • mięśnie brzucha.

Najintensywniej pracują mięśnie nóg, stąd często pojawia się pytanie o to, czy jazda na rowerze nie rozbuduje za bardzo łydek i ud, przez co staną się mało kobiece i nieestetyczne. Nie należy sugerować się sylwetkami kolarzy, którzy pracują nad swoimi umięśnionymi i rozbudowanymi nogami nie tylko na rowerze, ale wykonując także specjalne treningi na dolne partie ciała.

Trening na rowerze - jakie da efekty?

 • wzmocni łydki i uda,
 • ujędrni je,
 • ogólnie wysmukli nogi,
 • wykonywany według wyżej wskazanych zaleceń na pewno nie sprawi, że będą nadmiernie rozbudowane.

Jazda na rowerze to bardzo dobry sposób na to, by wyszczuplić nogi. Efektem regularnej jazdy są także jędrne, podniesione pośladki oraz płaski brzuch.

Jazda na rowerze stacjonarnym 

Jazda na rowerze stacjonarnym – spinning - przypomina jazdę na rowerze kolarskim. Uruchamia dodatkowo mięśnie ramion. W czasie spinningu m.in. przenosi się ciężar ciała na klatkę piersiową.

 

Każdy trening należy połączyć z niskokaloryczną dietą. W innym wypadku wymodelowana jazdą na rowerze sylwetka zgubi się pod warstwą tłuszczu. Nawet najbardziej intensywne ćwiczenia nie dadzą efektów, jeśli dieta będzie niezdrowa, pełna wysoko przetworzonego jedzenia.  

Pobierz dostępny kod rabatowy 4F i kup sobie wygodne strój oraz niezbędne akcesoria do jazdy na rowerze.

Zobacz także
Smukła sylwetka

Szczupła sylwetka na lato - jak tego dokonać? - Dieta, ćwiczenia, sprawdzone triki

Para młodych ludzi ćwiczy metodą EMS.

EMS – trening, który wzmacnia mięśnie, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej i likwiduje cellulit

Ćwiczenia z hantlami

Dzielony trening góra i dół: dzięki niemu wzmocnisz mięśnie i zwiększysz siłę

 

kobiety podczas aerobiku przy stepie
©AlexanderNovikov/Fotolia
Styl życia
Ćwiczenia aerobowe w domu wyrzeźbią sylwetkę i poprawią pracę serca!
Ćwiczenia aerobowe to system ćwiczeń cardio (wzmacniają układ sercowo-naczyniowy), które angażują do pracy mięśnie wszystkich partii ciała. Regularne ćwiczenia modelują sylwetkę i pozwalają pozbyć się zbędnych kilogramów. Trening aerobowy można wykonywać także w domu.

Ćwiczenia aerobowe to system ćwiczeń cardio (wzmacniają układ sercowo-naczyniowy), które angażują do pracy mięśnie wszystkich partii ciała. Regularne ćwiczenia modelują sylwetkę i pozwalają pozbyć się zbędnych kilogramów. Trening aerobowy można wykonywać także w domu. Ćwiczenia aerobowe – na czym polegają? Ćwiczenia aerobowe , zwane także tlenowymi to trening, podczas którego mięśnie produkują energię. Trening powinien trwać od 30 do 60 minut i być wykonywany 3-4 razy w tygodniu. Do najpopularniejszych ćwiczeń aerobowych zalicza się bieganie, jazdę na rowerze, jazdę na rolkach, pływanie, skakanie na skakance, czy energiczny taniec. Ćwiczenia aerobowe w domu – jakie wykonywać? Ćwiczenia aerobowe w domu nie wymagają specjalistycznego sprzętu siłowego. Potrzebujesz do nich skakanki, rowerka stacjonarnego, bieżni domowej, rytmicznej muzyki i wygodnych, sportowych butów . Pamiętaj, by ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu, a każdy trening poprzedź rozgrzewką mięśni ciała. Chcesz kupić sprzęt do wykonywania ćwiczeń aerobowych w domowym zaciszu? Wejdź na tę stronę i wykorzystaj Martes Sport kod rabatowy . Ćwiczenia aerobowe - skakanie na skakance Skakanie na skakance jest doskonałym ćwiczeniem na spalenie zbędnych kalorii (około 350 kcal w pół godziny). Podczas regularnych ćwiczeń ujędrnisz brzuch, nogi, a także pośladki. Możesz ćwiczyć na jednej nodze, na dwóch lub wykonywać przeskoki w tył. Ćwiczenia aerobowe - wchodzenie po schodach Wykorzystaj domowe schody do ćwiczeń. Podczas 30-minutowego treningu możesz spalić nawet 300 kalorii. Oprócz tego wyrzeźbisz nogi i pośladki. Ćwiczenia aerobowe - jazda na rowerku stacjonarnym Podczas jazdy na rowerku stacjonarnym spalisz zbędne kalorie (w ciągu godziny nawet 1000!), poprawisz wydolność płuc i wymodelujesz nogi....

Mężczyzna jedzie na rowerze, a kobieta biegnie.
©imtmphoto/Fotolia
Styl życia
Bieganie i jazda na rowerze, czyli sporty cardio a odchudzanie
Jazda na rowerze i bieganie to jedne z najpopularniejszych sportów cardio. Obydwa sporty redukują tkankę tłuszczową, wzmacniają układ sercowo-naczyniowy, a do ich wykonania nie potrzeba specjalnych umiejętności.

Jazda na rowerze i bieganie to jedne z najpopularniejszych sportów cardio. Obydwa sporty redukują tkankę tłuszczową, wzmacniają układ sercowo-naczyniowy, a do ich wykonania nie potrzeba specjalnych umiejętności.   Trening cardio wzmacnia organizm i redukuje masę ciała. W Polsce bieganie uprawia 36% osób, a jazdę na rowerze 26%. Skuteczność redukcji tkanki tłuszczowej podczas biegu i jazdy na rowerze Pod względem energetycznym bieganie jest wydajniejsze niż jazda na rowerze . Podczas 30 minutowego biegu niskim tempem (ok. 8 km/h) osoba o wadze 80 kg straci 336 kcal. W tym samym czasie jadąc na rowerze z prędkością 17 km/h (tempo niskie) spali 252 kcal. Jeśli taka osoba będzie biegła szybciej, z prędkością 11 km/h (tempo średnie), liczba spalonych kalorii wyniesie 462, a podczas jazdy na rowerze średnim tempem (21 km/h) tylko 336 kcal. Wysokie tempo biegu (13 km/h) spala 567 kcal, a szybka jazda rowerem (24 km/h) – 420 kcal . Bieganie szybciej redukuje tkankę tłuszczową i przyspiesza odchudzanie . Jazda na rowerze czy bieganie, co bardziej obciąża stawy? Jazda na rowerze mniej obciąża stawy niż bieganie. Bieganie z dużym naciskiem działa na staw kolanowy i skokowo-goleniowy. Podczas jazdy na rowerze nacisk na aparat kostno-stawowy jest mniejszy. Dzięki temu zredukowane jest ryzyko kontuzji i urazów. Uważasz, że jazda na rowerze daje lepsze efekty niż bieganie? Skorzystaj ze specjalnej oferty Black Friday promocje i kup rowerek stacjonarny! Zaangażowanie mięśni w biegu i na rowerze Jazda na rowerze słabiej oddziałuje na mięśnie niż bieganie. Obydwa sporty mocno angażują mięśnie ud i łydek . Jednak w trakcie biegu efektywniej zaangażowane są mięśnie pośladków, rąk, barków i klatki piersiowej.   Jak ozdobić okno w sypialni ?  Poznaj nasze pomysły. Czy jajka i jajecznica...

szczupłe nogi
©flee_pl/fotolia
Fleszstyle
Ćwiczenia i właściwa pielęgnacja sposobem na to, jak wysmuklić łydki
Sposobem na to, jak wyszczuplić łydki są ćwiczenia rozciągające i pielęgnacja. Łydki można także optycznie wysmuklić stosując sprawdzone triki modowe.

Sposobem na to, jak wyszczuplić łydki są ćwiczenia rozciągające i pielęgnacja. Łydki można także optycznie wysmuklić stosując sprawdzone triki modowe.   Łydki są trudną do wymodelowania partią ciała, a ich wygląd w dużym stopniu zależy od genetyki. Mimo biologicznych uwarunkowań jesteśmy jednak w stanie wpłynąć na zmianę wyglądu nóg dzięki ćwiczeniom, właściwej pielęgnacji lub sprawdzonym modowym trikom. Ćwiczenia na to, jak wyszczuplić łydki – skakanka, bieg, pilates Osoby chcące wysmuklić łydki treningami powinny wybierać ćwiczenia, które rozciągną mięśnie, a nie pobudzą ich rozrost. Aktywność fizyczna, która wysmukli łydki, to przede wszystkim jazda na rowerze, bieganie oraz jazda na rolkach . Zalecane są także skoki na skakance, ćwiczenia na stepperze oraz wchodzenie po schodach. W wyszczupleniu łydek pomoże także pilates lub joga. Wykonując ćwiczenia wyszczuplające łydki na siłowni lepiej decydować się na ćwiczenia aerobowe (na sprzętach takich jak: bieżnia, orbitrek, rower). Należy zrezygnować z ćwiczeń siłowych, które dodatkowo rozbudują mięśnie nóg (np. ćwiczenia na nogi z obciążeniem na suwnicy). Pobierz Allegro kod rabatowy i kup sobie profesjonalny sprzęt do ćwiczeń, który pomoże Ci wyszczuplić łydki. Jak wysmuklić łydki pielęgnacją? Kremy i masaże Częstą przyczyną nabrzmiałych i opuchniętych nóg jest długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej. Domowe zabiegi pielęgnacyjne pomogą pozbyć się efektu obrzmiałych i ciężkich nóg. W tym celu sprawdzą się masaże naprzemiennie ciepłą i zimną wodą o umiarkowanej temperaturze. Pozytywne działania wykazują także kremy na bazie pestek winogron (nawilżają i uelastyczniają skórę), aloesu (regenerują i ujędrniają), mięty (łagodzą podrażnienia i odżywiają) lub kasztana...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner