
Nie ma uniwersalnego sprzętu, który odpowiadałby na potrzeby każdej osoby. To, jaki rower stacjonarny się wybierze, zależeć powinno głównie od celu, w jakim jest kupowany. Rowery poziome pozwalają utrzymać aktywność bez obciążania kręgosłupa, a spinningowe – zbudować formę i spalić dużo kalorii.
Rodzaje rowerów stacjonarnych – pierwszy wybór
Rowery stacjonarne dzielą się na trzy podstawowe rodzaje:
- Pionowe – osoba ćwicząca na pionowym rowerze przyjmuje taką samą pozycję. Jest więc albo wyprostowana, albo lekko pochylona. Korzystanie z niego przypomina jazdę na rowerze miejskim.
- Poziome – podczas ćwiczeń przyjmuje się pozycję półleżącą, dzięki czemu bardzo odciąża się kręgosłup. Przypominają stacjonarne rowery rehabilitacyjne.
- Spinningowe – pozwalają na bardzo intensywny trening przypominający kolarstwo wyczynowe. Taką też pozycję się w nich przyjmuje – pochyloną.
Od tego podziału należy zacząć zastanawianie się jaki rower stacjonarny wybrać i w ramach konkretnego rodzaju przyglądać się detalom.
Na co zwrócić uwagę kupując rower stacjonarny
To, jaki rower stacjonarny wybrać, uzależnione jest od trzech zasadniczych kwestii.
- Stanu zdrowia – osoby z problemami z kręgosłupem nie powinny korzystać z pionowych i spinningowych rowerów, ponieważ przyjmuje się w nich pozycję, która dodatkowo obciąża korpus. Lepiej, by wybrały rowery poziome, w których ćwiczy się półleżąc. To także dobry wybór dla osób z dużą otyłością.
- Celu ćwiczeń na rowerze stacjonarnym – osoby kupujące sprzęt z myślą o odchudzaniu powinny wybrać rower, który ma pulsometr (mierzący tętno) i ergometr (mierzący moc nóg). Dzięki tym urządzeniom można kontrolować intensywność treningu. Najwięcej kalorii spala się podczas jazdy na rowerze spinningowym – zmusza do większego wysiłku. Jeśli jednak dodatkowych kilogramów jest na tyle dużo, że jazda będzie bardzo niekomfortowa, lepszym wyborem będzie rower poziomy.
- Zasobności portfela – ceny najtańszych mechanicznych rowerów stacjonarnych zaczynają się od 150 złotych, magnetycznych natomiast od 300, a elektromagnetycznych od 500. Różnice między nimi polegają na innym sposobie hamowania, jednak sama skuteczność jazdy jest zbliżona. Ceny kończą się zaś nawet na kilku tysiącach w zależności od wbudowanych gadżetów.
Jakie szczegóły są ważne przy kupowaniu roweru stacjonarnego
Innymi czynnikami, na które należy zwrócić uwagę są:
- Siodełko – z tego względu lepiej obejrzeć rower w sklepie stacjonarnym, zanim kupi się go taniej w internecie. Siodełko powinno być wygodne, najlepiej, by miało dodatkowe żelowe nakładki, które zapobiegną obtarciom. Zdecydowanie lepiej, gdy jest możliwość regulacji jego wysokości, ponieważ podczas jazdy, gdy pedał jest na dole, noga powinna być prosta w kolanie.
- Zakres stopni obciążenia – im większa możliwość regulacji, tym lepiej, bo pozwala to różnicować intensywność treningu i stopniowo go zwiększać w miarę zyskiwania formy.
- Maksymalna dopuszczalna waga – większość stacjonarnych rowerów ma limity do 150 kg, jednak w tańszych zdarza się limit do 100 kg. Jeśli kupujący ma dużą nadwagę, koniecznie musi dokładniej przyjrzeć się tym parametrom.
- Dodatkowe funkcje – pozwalają na mniej lub bardziej dokładne monitorowanie reakcji organizmu na wykonywane ćwiczenia i kontrolowanie treningu. Najczęściej rowery stacjonarne mierzą czas ćwiczeń, liczbę przejechanych kilometrów oraz orientacyjną liczbę spalonych kalorii. Mogą także monitorować puls, informować o przekroczeniu granicy optymalnego tętna, a bardziej zaawansowane nawet dostosowują trening do indywidualnych i zaprogramowanych potrzeb i celu.
Jednak mimo mnogości i różnorodności dodatkowych opcji decyzja odnośnie tego, jaki rower stacjonarny jest odpowiedni, nie jest taka trudna. Rekreacyjna jazda nie wymaga skomplikowanego i drogiego sprzętu, ponieważ najważniejsza jest nie złożoność aparatury, a motywacja do regularnego wysiłku.
- Masz w domu rower treningowy? Jak ćwiczyć na rowerze stacjonarnym, aby schudnąć?
- Zależy ci na szybkiej utracie wagi? Wypróbuj spinning- ćwiczenia na rowerze stacjonarnym.
- Trening obwodowy jest jednym z najskuteczniejszych treningów. Dowiedz się jak ćwiczyć na siłowni, żeby schudnąć.