Rower
© zozzzzo/Fotolia.com
Styl życia

Kupujesz rower stacjonarny? Przy jego wyborze kieruj się swoimi potrzebami.

Nie ma uniwersalnego sprzętu, który odpowiadałby na potrzeby każdej osoby. To, jaki rower stacjonarny się wybierze, zależeć powinno głównie od celu, w jakim jest kupowany. Rowery poziome pozwalają utrzymać aktywność bez obciążania kręgosłupa, a spinningowe – zbudować formę i spalić dużo kalorii.

Nie ma uniwersalnego sprzętu, który odpowiadałby na potrzeby każdej osoby. To, jaki rower stacjonarny się wybierze, zależeć powinno głównie od celu, w jakim jest kupowany. Rowery poziome pozwalają utrzymać aktywność bez obciążania kręgosłupa, a spinningowe – zbudować formę i spalić dużo kalorii.

Rodzaje rowerów stacjonarnych – pierwszy wybór

Rowery stacjonarne dzielą się na trzy podstawowe rodzaje:

  • Pionowe – osoba ćwicząca na pionowym rowerze przyjmuje taką samą pozycję. Jest więc albo wyprostowana, albo lekko pochylona. Korzystanie z niego przypomina jazdę na rowerze miejskim.
  • Poziome – podczas ćwiczeń przyjmuje się pozycję półleżącą, dzięki czemu bardzo odciąża się kręgosłup. Przypominają stacjonarne rowery rehabilitacyjne.
  • Spinningowe – pozwalają na bardzo intensywny trening przypominający kolarstwo wyczynowe. Taką też pozycję się w nich przyjmuje – pochyloną.

Od tego podziału należy zacząć zastanawianie się jaki rower stacjonarny wybrać i w ramach konkretnego rodzaju przyglądać się detalom.

Na co zwrócić uwagę kupując rower stacjonarny

To, jaki rower stacjonarny wybrać, uzależnione jest od trzech zasadniczych kwestii.

  • Stanu zdrowia – osoby z problemami z kręgosłupem nie powinny korzystać z pionowych i spinningowych rowerów, ponieważ przyjmuje się w nich pozycję, która dodatkowo obciąża korpus. Lepiej, by wybrały rowery poziome, w których ćwiczy się półleżąc. To także dobry wybór dla osób z dużą otyłością.
  • Celu ćwiczeń na rowerze stacjonarnym – osoby kupujące sprzęt z myślą o odchudzaniu powinny wybrać rower, który ma pulsometr (mierzący tętno) i ergometr (mierzący moc nóg). Dzięki tym urządzeniom można kontrolować intensywność treningu. Najwięcej kalorii spala się podczas jazdy na rowerze spinningowym – zmusza do większego wysiłku. Jeśli jednak dodatkowych kilogramów jest na tyle dużo, że jazda będzie bardzo niekomfortowa, lepszym wyborem będzie rower poziomy.
  • Zasobności portfela – ceny najtańszych mechanicznych rowerów stacjonarnych zaczynają się od 150 złotych, magnetycznych natomiast od 300, a elektromagnetycznych od 500. Różnice między nimi polegają na innym sposobie hamowania, jednak sama skuteczność jazdy jest zbliżona. Ceny kończą się zaś nawet na kilku tysiącach w zależności od wbudowanych gadżetów.

Jakie szczegóły są ważne przy kupowaniu roweru stacjonarnego

Innymi czynnikami, na które należy zwrócić uwagę są:

  • Siodełko – z tego względu lepiej obejrzeć rower w sklepie stacjonarnym, zanim kupi się go taniej w internecie. Siodełko powinno być wygodne, najlepiej, by miało dodatkowe żelowe nakładki, które zapobiegną obtarciom. Zdecydowanie lepiej, gdy jest możliwość regulacji jego wysokości, ponieważ podczas jazdy, gdy pedał jest na dole, noga powinna być prosta w kolanie.
  • Zakres stopni obciążenia – im większa możliwość regulacji, tym lepiej, bo pozwala to różnicować intensywność treningu i stopniowo go zwiększać w miarę zyskiwania formy.
  • Maksymalna dopuszczalna waga – większość stacjonarnych rowerów ma limity do 150 kg, jednak w tańszych zdarza się limit do 100 kg. Jeśli kupujący ma dużą nadwagę, koniecznie musi dokładniej przyjrzeć się tym parametrom.
  • Dodatkowe funkcje – pozwalają na mniej lub bardziej dokładne monitorowanie reakcji organizmu na wykonywane ćwiczenia i kontrolowanie treningu. Najczęściej rowery stacjonarne mierzą czas ćwiczeń, liczbę przejechanych kilometrów oraz orientacyjną liczbę spalonych kalorii. Mogą także monitorować puls, informować o przekroczeniu granicy optymalnego tętna, a bardziej zaawansowane nawet dostosowują trening do indywidualnych i zaprogramowanych potrzeb i celu.

 

Jednak mimo mnogości i różnorodności dodatkowych opcji decyzja odnośnie tego, jaki rower stacjonarny jest odpowiedni, nie jest taka trudna. Rekreacyjna jazda nie wymaga skomplikowanego i drogiego sprzętu, ponieważ najważniejsza jest nie złożoność aparatury, a motywacja do regularnego wysiłku.


rower stacjonarny
Flickr/Clarkston SCAMP/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Rower stacjonarny pomaga wypracować kondycję, wysmuklić sylwetkę i zgubić zbędne kilogramy
Rower stacjonarny ma tę przewagę nad tradycyjnym, że można z niego korzystać niezależnie od pogody. Dzięki jeździe na rowerze stacjonarnym z powodzeniem pozbędziemy się zbędnych kilogramów przy okazji poprawiając wydolność krążeniowo-oddechową.

Rower stacjonarny ma tę przewagę nad tradycyjnym, że można z niego korzystać niezależnie od pogody. Dzięki jeździe na rowerze stacjonarnym z powodzeniem pozbędziemy się zbędnych kilogramów przy okazji poprawiając wydolność krążeniowo-oddechową. Zalety treningu na rowerze stacjonarnym Regularne jeżdżenie na rowerze stacjonarnym ma mnóstwo zalet. Rzeźbienie mięśni ud, łydek i pośladków, pozbycie się cellulitu , to tylko niektóre z nich. Ponadto taki rodzaj treningu nie obciąża kręgosłupa jak inne aktywności (np. bieganie), redukuje napięcie i niweluje stres. Podczas 20 minut intensywnej jazdy spalanych jest około 200 kalorii. Jedyną wadą tego typu ćwiczeń jest znużenie. Rozrywkę może zapewniać telewizor, jednak istnieje duże ryzyko przeniesienia uwagi na oglądany program lub film co spowoduje mniejsze skupienie na wykonywaniu ćwiczeń. Dlatego polecane jest słuchanie dynamicznej muzyki, która dodatkowo pobudza do wysiłku. Jak ćwiczyć na rowerze stacjonarnym, żeby schudnąć? Aby ćwiczenia przyniosły rezultat odchudzający, konieczna jest przede wszystkim systematyczność, odpowiednia dieta oraz zastosowanie treningu interwałowego. Trening interwałowy polega na tym, że serie ćwiczeń powtarzane są regularnie, są one krótkie i często przerywane a ćwiczenia są wykonywane w sposób bardzo intensywny. Trening nie może trwać dłużej niż 25 minut. Aby rozpocząć ten rodzaj aktywności należy poznać swoje maksymalne tętno. Oblicza się je w następujący sposób: 220 minus wiek. Plan treningowy dobierany jest indywidualnie, dlatego czas jednej sesji może trwać kilka sekund albo kilka minut. Jak wygląda odchudzający trening interwałowy ? Najważniejsze jest, aby nie wykonywać treningu interwałowego codziennie, ponieważ organizm musi mieć czas na regenerację. Najbardziej optymalna częstotliwość to 2-3 razy...

mężczyzna na siłowni
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Rower treningowy – pogromca kalorii
Spinning zwany też indoor cycling to forma treningu na rowerze stacjonarnym coraz częściej oferowana przez kluby fitness i ciesząca się rosnącą popularnością. Głównym powodem jest efektywność ćwiczeń. Tempo i stopień trudności można dostosować do własnych możliwości, a przyjemność pedałowania w rytm muzyki stanowi atrakcyjną odmianę dla tradycyjnych treningów aerobowych.

Spinning zwany też indoor cycling to forma treningu na rowerze stacjonarnym coraz częściej oferowana przez kluby fitness i ciesząca się rosnącą popularnością. Głównym powodem jest efektywność ćwiczeń. Tempo i stopień trudności można dostosować do własnych możliwości, a przyjemność pedałowania w rytm muzyki stanowi atrakcyjną odmianę dla tradycyjnych treningów aerobowych. Na czym polega spinning? Spinning jest – wbrew pozorom – bardzo wyczerpującą formą aktywności fizycznej. Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym symulują jazdę po nierównej powierzchni dzięki możliwości dostosowania obciążenia. Hamulec dokręca się stopniowo, pozostawiając pierwsze 15 min na rozgrzewkę. Centralna, półgodzinna część treningu powinna być najbardziej intensywna i angażująca wszystkie mięśnie dolnych partii ciała. Tę część trasy przejeżdża się zwykle na stojąco. Cenną umiejętnością jest odpowiednie dobranie muzyki do treningu – takiej, która będzie współgrała z dynamiką wykonywanych ćwiczeń i motywowała do wkładania w nie coraz więcej wysiłku. Ponieważ spinning jest treningiem cardio, powinno się podczas niego kontrolować tętno za pomocą specjalnych zegarków. Świadoma kontrola nie może się odbywać bez znajomości swojego maksymalnego tętna (HR max) , które liczy się najprościej, odejmując wiek od liczby 220. Spinning może się odbywać na 5 różnych stopniach intensywności. Najwięcej tkanki tłuszczowej spala się przy 130 uderzeniach serca na minutę. Intensywniejsze treningi dają lepsze efekty przy gromadzeniu masy mięśniowej. Aktywność mięśni po półgodzinnym treningu należy stopniowo osłabiać, a ostatnie 10-15 min poświęcić na ćwiczenia rozciągające. Trening jednorazowo nie powinien być dłuższy niż 1 h. Dla uzyskania optymalnych efektów trzeba ćwiczyć 2-3 razy w tygodniu. Jak się przygotować do spinningu? Przysłowiowe...

Rower powietrzny - trening dla każdego. Co to jest rower powietrzny?
© zamuruev/Adobe Stock
Styl życia
Rower powietrzny – co to jest? Jakie są efekty ćwiczeń na rowerze powietrznym?
Świat fitness rozwija się w zawrotnym tempie. Wraz ze stałym wzrostem liczby osób zainteresowanych poprawą swojego wyglądu, rośnie liczba dostępnych ćwiczeń, programów, diet, suplementów oraz urządzeń. Jednym z najnowszych urządzeń treningowych, jakie pojawiły się na salach fitness, jest rower powietrzny.

Świat fitness rozwija się w zawrotnym tempie. Wraz ze stałym wzrostem liczby osób zainteresowanych poprawą swojego wyglądu, rośnie liczba dostępnych ćwiczeń, programów, diet, suplementów oraz urządzeń. Jednym z najnowszych urządzeń treningowych, jakie pojawiły się na salach fitness, jest rower powietrzny.   Rower powietrzny to nowoczesny przyrząd, z którego korzystać możesz na dobrze wyposażonych siłowniach lub fitness klubach. Jeżeli wolisz treningi we własnych czterech ścianach, możesz także kupić sobie własny rower powietrzny i ćwiczyć na nim w domu. Jak zaraz się przekonasz, tego typu urządzenie może być dobrym rozwiązaniem dla osób o różnej kondycji, zarówno tych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fitnessem, jak i tych, którzy trenują już od dłuższego czasu. Czym jest rower powietrzny? Rower powietrzny to urządzenie do ćwiczeń, które łączy w sobie cechy kilku przyrządów: rowerka stacjonarnego, ergometru wioślarskiego, orbitreka .   Z przodu rowerka powietrznego znajduje się koło oporowe oraz wiatrak – ich zadaniem jest wytwarzanie oporu powietrza . Im intensywniej wykonywane jest ćwiczenie, tym większy jest ten opór. Dzięki unikalnej konstrukcji, podczas ćwiczeń angażowane są zarówno kończyny górne, jak i dolne.   Większość rowerów powietrznych wyposażona jest czujniki, które pozwalają ćwiczącemu śledzić parametry takie, jak aktualne tętno, czas treningu , przejechana odległość, liczba spalonych kalorii. Wartości te wyświetlane są na monitorze zamontowanym w urządzeniu. Trening na rowerze powietrznym – jak wygląda i jakie daje efekty? Podczas treningu na rowerze powietrznym wykonuje się synchroniczne ruchy rąk oraz nóg. Oprócz kończyn...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak