Ludzie ćwiczący na matach
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia

Dlaczego mata do ćwiczeń powinna być antypoślizgowa?

Mata do ćwiczeń w domu może być matą treningową, do jogi, gimnastyczną czy matą tatami. Rodzaj maty zależy od rodzaju treningu, jaki wykonujesz.

Mata do ćwiczeń w domu może być matą treningową, do jogi, gimnastyczną czy matą tatami. Rodzaj maty zależy od rodzaju treningu, jaki wykonujesz.

 

Pierwsza cecha, na jaką należy zwrócić uwagę przy wyborze maty do ćwiczeń w domu, to charakter treningu i grubość maty. Na rynku dostępne są modele:

  • do jogi – to najcieńszy model mat dostępnych na rynku, lekki i łatwy w transporcie , Najważniejszą ich funkcją jest ochrona przed poślizgnięciem się podczas wykonywania asan, kosztują od ok. 30 zł;
  • treningowe – wytrzymałe i mocne maty przeznaczone do bardziej intensywnych ćwiczeń np. fitnessu. Są antypoślizgowe i wykonane najczęściej z pianki. Mogą występować w formie puzzli – elementy można dowolnie łączyć w celu stworzenia optymalnej powierzchni do ćwiczeń. Maty treningowe są nieco droższe od mat do jogi;
  • maty tatami – to grube (ok. 5 cm) maty wykonane z pianki poliuretanowej lub sprasowanej słomy i przeznaczone do treningu wschodnich sztuk walki, kosztują ok. 200-300 zł;
  • gimnastyczne – grube i solidne maty, przypominające materace, spotykane na salach gimnastycznych w szkołach lub ośrodkach sportu i rekreacji, kosztują ok. 30 zł.

Jakie powinny być szczególne cechy maty do ćwiczeń w domu?

Pierwszą cechą maty do ćwiczeń, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest jej grubość – jedni uważają, że powinna być jak najgrubsza i wtedy ochroni nasze ciało przed urazami, a inni twierdzą, że im cieńsza mata, tym bardziej użyteczna i przydatna. Wszystko zależy od preferencji, jednak dla osoby ćwiczącej w domu polecany jest model grubszy – od 1 cm w górę). Jej długość powinna wynosić co najmniej 2 metry (całe ciało powinno znajdować się na macie). Najlepiej by jej powierzchnia była gładka, ponieważ ułatwia to czyszczenie.

 

Nowością na rynku są tzw. modele smartmat. Są to maty przeznaczone do uprawiania jogi i mają wkomponowane w zewnętrzną powierzchnię sensory odbierające informacje, pochodzące z ciała człowieka. Co istotne – połączone są za pomocą technologii Bluetooth z aplikacją z telefonu, która integrując się z ciałem proponuje kolejne ćwiczenia. Jest to bardzo innowacyjny produkt, który również jest bardzo kosztowny. Za taką matę musi zapłacić ok. 1 000 złotych.

 

Mata edukacyjna dla dziecka – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
© megustadesign/Adobe Stock
Styl życia
Kiedy kupić matę edukacyjną dla dziecka i jak wybrać najlepszą?
Maty edukacyjne cieszą się sporą popularnością wśród rodziców mniejszych i większych dzieci. Chcąc zapewnić maluszkowi możliwie najlepsze warunki do rozwoju dobrze korzystać z tego typu rozwiązań. Maty edukacyjne mają na celu zaangażowanie dziecka i rozwijanie wielu jego zmysłów: wzroku, słuchu i dotyku. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze maty i w jakim wieku dziecko powinno rozpocząć tego rodzaju zabawę połączoną z edukacją.

Maty edukacyjne cieszą się sporą popularnością wśród rodziców mniejszych i większych dzieci. Chcąc zapewnić maluszkowi możliwie najlepsze warunki do rozwoju dobrze korzystać z tego typu rozwiązań. Maty edukacyjne mają na celu zaangażowanie dziecka i rozwijanie wielu jego zmysłów: wzroku, słuchu i dotyku. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze maty i w jakim wieku dziecko powinno rozpocząć tego rodzaju zabawę połączoną z edukacją.   Stosowanie mat edukacyjnych jest polecane w przypadku dzieci od trzeciego miesiąca życia. Wtedy bowiem dzieci wykazują dużo większą aktywność i ciekawość otoczenia aniżeli we wcześniejszych miesiącach życia. Nie oznacza to jednak, że nie można kupić maty dziecku wcześniej. Na pewno mu to nie zaszkodzi, a może nawet pozwoli na szybszy rozwój. Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu maty edukacyjnej? Ceny mat edukacyjnych są uzależnione od wielu kwestii, począwszy od wyposażenia, przez rozmiar, producenta aż po materiały z jakich są wykonane. Najprostsze modele można kupić już za kilkadziesiąt złotych, najdroższe nawet kilkaset. Niezależnie od ceny rodzice zawsze powinni wybierać produkty, zwracając uwagę na: bezpieczeństwo – renomowane firmy praktycznie są gwarancją najwyższej jakości i trwałości wypuszczanych produktów. W kwestii bezpieczeństwa warto sprawdzać grubość maty, ponieważ odpowiada ona za zabezpieczenie dziecka przed uderzeniem się dziecka o twardą podłogę; rozmiar – powinien być na tyle duże, aby dziecko miało sporo miejsca i czuło się swobodnie. Nie należy kupować mat idealnie dopasowanych również z uwagi na to, że niemowlaki potrafią bardzo szybko rosnąć; materiał – należy wybierać maty wykonane z naturalnych materiałów. Żadne elementy maty nie powinny zawierać groźnych dla zdrowia substancji...

Biały piesek śpi na brązowym legowisku
©Leah-Anne Thompson/Fotolia
Styl życia
Legowiska dla psów: wybór rozmiaru i rodzaju, np. materaca, budki, leżanki w kształcie oponki bądź maty
Legowisko dla psa powinno mieć ścianki bądź oparcia, szczególnie z tyłu. Psy mają często potrzebę ukrycia się przed światem. Do wyboru są m.in.. budki dla psów, materace, legowiska w kształcie oponki, a nawet kanapy.

Legowisko dla psa powinno mieć ścianki bądź oparcia, szczególnie z tyłu. Psy mają często potrzebę ukrycia się przed światem. Do wyboru są m.in. budki dla psów, materace, legowiska w kształcie oponki, a nawet kanapy. Legowisko dla psa może mieć oparcie bądź składać się z samego materaca . Mniejsze psy bardzo lubią budki, takie jak dla kotów. Rodzaj posłania należy dostosować do wielkości psa i swojego budżetu. Rozmiar legowiska dla psa Aby dobrać odpowiedni rozmiar legowiska dla psa, trzeba zmierzyć zwierzę od głowy do podstawy ogona . Do tej długości należy dodać 20 cm, a nawet 3-4 cm więcej. Pies powinien mieć miejsce na to, aby wyciągnąć się na całą swoją długość. Musi też mieć możliwość przekręcenia się . Wybierając legowisko dla szczeniaka, należy dopasować je do rozmiaru zwierzęcia. Piesek wprawdzie urośnie, ale już teraz potrzebuje miejsca, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Leżanka najlepiej z oparciem i ściankami po bokach, powinna mu to zapewnić. Dla małych psów wystarczy raz kupione legowisko. Dla dużych ras psów prawdopodobnie trzeba będzie kupić większe posłanie, gdy pies osiągnie docelowe rozmiary. Kanapy dla psów Kanapa w kształcie prostokąta to najczęściej wybierany model legowiska dla psa. Jest wygodna zarówno dla małych, jak i dużych psów. Kanapy mają oparcie wokół całej swojej powierzchni . Dostępne są takie, w których można zdjąć pokrowiec. To ułatwia zachowanie legowiska w czystości. Ceny kanap dla psów zaczynają się od 100 zł za podstawowe modele. Duże, usztywniane kanapy z materacem i poduszkami kosztują nawet około 2000 zł. Budki do spania dla psów Budki, zwane też domkami, na początku były przeznaczone jedynie dla kotów. Małe psy, podobnie jak kociaki, lubią jednak zwinąć się w kłębek i...

Kobiety trenują jogę
© djoronimo/Fotolia.com
Styl życia
Joga dla początkujących, czyli buduj siłę mięśni przez medytację
Joga to ćwiczenia fizyczne połączone z medytacją. Rozciąga mięśnie, uspokaja, dodaje energii. Wzmacnia całe ciało i buduje świadomość organizmu.

Joga jest świetnym sposobem na różne dolegliwości oraz zmęczenie i zdenerwowanie. Pomaga walczyć z depresją, nerwicami i nadwagą. Wzmacnia mięśnie ciała, odchudza, uspokaja i eliminuje stres.   Joga to indyjski system filozoficzny oraz rodzaj aktywności fizycznej. Polega na wykonywaniu określonych pozycji. Można trenować ją w domu oraz klubach sportowych. Ćwiczenia najlepiej wykonywać każdego dnia po przebudzeniu. Jak zacząć ćwiczenie jogi? Joga jest tym rodzajem aktywności, którą może wykonywać każdy z nas, niezależnie od poziomu sprawności fizycznej. Także osoby z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi (np. otyłością lub cukrzycą) mogą spróbować jogi. Warto zacząć od podstawowych pozycji (asanów) , które znajdziemy w Internecie (link: https://www.youtube.com/watch?v=gw4dcIw8x-U ). Pamiętajmy, że joga to nie tylko rodzaj ćwiczeń fizycznych, ale również system filozoficzny. Podczas treningu powinniśmy się wyciszyć, odstresować, poddać medytacji. Strój to podstawa Do ćwiczenia jogi niezbędny będzie wygodny strój oraz ekwipunek . Należy zaopatrzyć się w luźne i przewiewne ubrania, np. bawełnianą koszulkę, dres lub legginsy. Muszą przylegać do ciała, dzięki czemu będziemy mogli precyzyjnie wykonać wszystkie pozycje. Ważna jest też bielizna, czyli biustonosz sportowy (utrzymuje biust). Ponadto podstawowym narzędziem do ćwiczenia jogi jest mata. Powinna być cienka i miękka, ale nie może się ślizgać po podłodze. Ćwiczenia najlepiej wykonywać boso, dzięki czemu łatwiej będzie utrzymać równowagę oraz pobudzić krążenie organizmu. Ewentualnie możemy użyć bardzo cienkich skarpet z naturalnych tkanin (bawełna, bambus itp.). O czym należy pamiętać podczas ćwiczenia jogi W trenowaniu jogi obowiązkuje kilka zasad. Po pierwsze regularność, gdyż aktywność raz w tygodniu nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Należy...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner