suchy lód
© nikkytok/Fotolia.com
Styl życia

Jak przygotować suchy lód?

Suchy lód stosuje się w laboratoriach i chłodniach do chłodzenia substancji lub roślin. Można go również wykorzystać podczas Halloween. To właśnie suchy lód tworzy falę ciekłej mgły, która wypływa z naczyń i rozpływa się na cały stół podczas nocy upiorów.

Suchy lód stosuje się w laboratoriach i chłodniach do chłodzenia substancji lub roślin. Można go również wykorzystać podczas Halloween. To właśnie suchy lód tworzy falę ciekłej mgły, która wypływa z naczyń i rozpływa się na cały stół podczas nocy upiorów.

 

Suchy lód to substancja chemiczna o postaci lotnej. Przybiera koloryt jasnej lub szarej cieczy. Choć z wyglądu przypomina gęstą mgłę, nie jest „mokra”, a jej temperatura wynosi prawie -78 stopni Celsjusza! Możesz go wykonać samodzielnie w domu zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa.

Kasia gotuje z Polki.pl - Muffinki wielkanocne

Jak powstaje suchy lód?

Suchy lód powstaje w warunkach laboratoryjnych i ze względu na warunki bezpieczeństwa nie należy próbować go wykonywać samodzielnie. W laboratoriach powstaje ze stężonego dwutlenku węgla, który jest formowany w kostki.

Jak zrobić ciepły lód – bezpieczniejszą mgłę?

Aby przygotować własnoręcznie ciepły lód (inaczej nazywany lodem błyskawicznym) potrzebny jest octan sodu (w wersji bezwodnej). Można go kupić w dobrze wyposażonym sklepie chemicznym. Drugim składnikiem ciepłego lodu jest... woda.

  • Dodaj octan sodu do lekko wrzącej się wody.
  • Gotuj tak długo, aż rozpuści się w całości.
  • Następnie przelej do naczynia i włóż do lodówki.
  • Jeżeli na dnie garnka pozostanie jeszcze odrobina octanu sodu, zbierz go łyżką i wyrzucić do śmieci.
  • Ostudzony ciepły lód (w lodówce powinien spędzić co najmniej godzinę, aby się dobrze schłodził) przelej do docelowych naczyń i postaw w temperaturze pokojowej.
  • Jeśli chcesz, aby lód „dymił” wystarczy naruszyć jego zewnętrzną powłokę – można go nawet dotknąć palcem (dla bezpieczeństwa w gumowej rękawiczce!). Najlepiej zrobić to mniej więcej w środku powierzchni roztworu, aby lód rozprowadzał się równomiernie na boki.

Ciepły lód wydaje się bezpieczniejszy w wykonaniu i mniej zagrażający zdrowiu.

Do czego służy suchy lód?

Suchy lód ma wiele zastosowań w przeróżnych dziedzinach. W procesie sublimacji wytwarza mgiełkę, która może być interesującym elementem dekoracyjnym na imprezie, np. z okazji Halloween. Świetnie sprawdza się także w halach fabrycznych i w laboratoriach – do czyszczenia i chłodzenia różnego rodzaju elementów.

Suchy lód można wykorzystać także w domu, do chłodzenia żywności. Idealnie nadaje się np. do drinków czy napojów. Można nim szybko schłodzić płyny lub wrzucić go bezpośrednio do szklanki – wtedy zadziwi wszystkich wydzielającą się mgiełką.

Gdzie można kupić suchy lód?

Można również kupić gotowy suchy lód. Zestaw 1,5 kilograma kosztuje około 15 złotych – nie jest to więc wygórowana cena. Nabyć go możesz w specjalistycznym sklepie chemicznym, hurtowniach, a nawet niektórych supermarketach. Najłatwiej zamówić go przez Internet. Pamiętaj jednak, że nie ważne, czy masz do czynienia z suchym bądź ciepłym lodem, zawsze trzeba zachować szczególną ostrożność. Suchy lód należy przechowywać w szczelnym pojemniku, z dala od dzieci, w pomieszczeniu, które jest wentylowane.


Owad na kwiatków
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Lód, ocet i leki antyhistaminowe, czyli pierwsza pomoc przy użądleniu osy
Rodzaj pierwszej pomocy po użądleniu osy zależy od tego, czy użądlona osoba jest uczulona na jad owadów, czy nie. Jeśli tak, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego i konieczne jest niezwłoczne podanie leków i w przypadku utraty oddechu i krążenia – resuscytacja. Jeśli poszkodowany nie jest uczulony, należy usunąć żądło i łagodzić opuchliznę oraz ból.

Rodzaj pierwszej pomocy po użądleniu osy zależy od tego, czy użądlona osoba jest uczulona na jad owadów, czy nie. Jeśli tak, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego i konieczne jest niezwłoczne podanie leków i w przypadku utraty oddechu i krążenia – resuscytacja. Jeśli poszkodowany nie jest uczulony, należy usunąć żądło i łagodzić opuchliznę oraz ból. Co na użądlenie osy dla osoby uczulonej? Leki i wezwanie fachowej pomocy Uczulenie na jad owadów sprawia, że po użądleniu przez pszczołę, osę lub szerszenia dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego. Jest to stan zagrażający życiu. Niemal od razu po użądleniu, w zależności od miejsca użądlenia, następuje silna reakcja alergiczna. Pierwsze objawy to obrzęk krtani, trudności w oddychaniu, zawroty głowy i przyspieszona akcja serca.   Mogą wystąpić też nudności, wymioty, sinica, wysypka albo pokrzywka, rumień, ból brzucha, a po krótkim czasie także drgawki i utrata przytomności. Obrzęk krtani odcina dopływ powietrza i może dojść do uduszenia. Osoba uczulona i świadoma swej alergii powinna mieć ze sobą zestaw do ratowania życia – adrenalinę, hydrokortyzon oraz leki przeciwhistaminowe. Należy zaaplikować je możliwie najszybciej po użądleniu przez owada . Konieczne jest też wezwanie pogotowia i usunięcie żądła, ale bez jego uciskania. Wstrząs może być tak silny, że leki jedynie utrzymają przy życiu, ale konieczne będzie dalsze, specjalistyczne leczenie. Najbardziej niebezpieczne są przypadki, w których osoba użądlona nie wie, że ma uczulenie. Zagrożenie życia jest wtedy bardzo realne, zwłaszcza że do objawów wstrząsu anafilaktycznego dołącza bardzo silny stres, nasilający te objawy. Użądlenie osy u osoby bez alergii na jad owadów – łagodzenie bólu i opuchlizny Jad owada sprawia ogromny ból i powoduje obrzęk także u osób, które nie są uczulone. Tuż po użądleniu należy...

Kostki lodu
© Valua Vitaly/Fotolia.com
Fleszstyle
Lodowa kuracja na pryszcze
Kostki lodu przykładane do pryszcza zmniejszą go i przyśpieszą zanikanie. Ważne, by metodę stosować regularnie, kilka razy dziennie. Lodu nie mogą używać osoby z cerą naczynkową.

Kostki lodu przykładane do pryszcza zmniejszą go i przyśpieszą zanikanie. Ważne, by metodę stosować regularnie, kilka razy dziennie. Lodu nie mogą używać osoby z cerą naczynkową.   Lód znakomicie zastąpi wszelkie preparaty do usuwania pryszczy. Ta naturalna kuracja obkurczy krostę i przyśpieszy jej gojenie, a także zamknie pozostałe pory i oczyści twarz. Zmrożone kostki lodu przykładaj do pryszcza bezpośrednio lub za pomocą czystej szmatki. Powtarzaj tę czynność regularnie, co 3 godziny. Z kuracji powinny zrezygnować osoby o cerze naczynkowej oraz wrażliwej. Jak powstaje trądzik Pryszcze to stany ropne powstające na ciele, głównie na twarzy. Pojawiają się w wyniku stanów zapalnych w okolicy zaskórników, czyli wykwitów na skórze. Krosty mają charakterystyczny wygląd, czyli zaczerwienienie wokół czubka, w którym znajduje się ropa. Trądzik powstaje na skutek nadmiernej produkcji sebum przez skórę w połączeniu z różnymi zanieczyszczeniami, np. kurzem lub martwymi komórkami naskórka. W ten sposób dochodzi do zamknięcia ujść mieszków włosowych, w wyniku czego pojawiają się stany zapalne. T rądzik występuje najczęściej u osób z cerą tłustą lub mieszaną, podczas problemów hormonalnych (np. w czasie miesiączki lub stosowania antykoncepcji hormonalnej) a także na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji (brak higieny, niedostosowane kosmetyki, rozdrapywanie krostek, dotykanie twarzy brudnymi rękami). Właściwości zdrowotne lodu Lód działa zbawiennie, zarówno na pojedyncze pryszcze, jak i ich skupiska (trądzik). A to za sprawą niżej wymienionych właściwości:   lód zmniejsza obrzęki skórne, opuchlizny oraz zaczerwienienia, lód pomaga schłodzić pory, dzięki czemu mogą się łatwo domknąć...

cytryny i miód
Pixabay/25891/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Fleszstyle
Domowe sposoby na podrażnienia po depilacji: lód, ziemniaki, miód
Podrażnienia po depilacji, to często konsekwencja niewłaściwie przeprowadzonego zabiegu usuwania włosków. Skóra często jest podrażniona, gdy potraktujemy ją maszynką, gorącym woskiem lub depilatorem. Dlatego warto wiedzieć jak skutecznie koić podrażnienia.

Podrażnienia po depilacji, to często konsekwencja niewłaściwie przeprowadzonego zabiegu usuwania włosków. Skóra często jest podrażniona, gdy potraktujemy ją maszynką, gorącym woskiem lub depilatorem. Dlatego warto wiedzieć jak skutecznie koić podrażnienia. Domowe sposoby na podrażnienia po depilacji nóg i pach Po depilacji woskiem oraz po goleniu na skórze mogą pojawić się mikrouszkodzenia i tzw. zacięcia. Zdezynfekowanie ich delikatnym środkiem antyseptycznym, np. wodą utlenioną zahamuje rozwój szkodliwych drobnoustrojów mogących spowodować zakażenie i zapalenie mieszków włosowych. Zasypanie wydepilowanej skóry talkiem - szczególnie po goleniu – przyniesie ulgę i osuszy ewentualne ranki. Masaż olejkiem jojoba, olejkiem z awokado lub zawierającą panthenol oliwką dla dzieci ukoi, odżywi i nawilży podrażnioną skórę. Chłód obkurcza naczynia krwionośne, dlatego zastosowanie lodu w kostkach, zimnego strumienia wody lub okładów z chusteczki zmoczonej w zimnej wodzie, usunie zaczerwienienie a podrażnienia staną się mniej bolesne. Użycie antyperspirantu zawierającego alkohol na świeżo wydepilowaną skórę pach poskutkuje dodatkowym podrażnieniem i pieczeniem. Najlepiej odczekać kilka minut – w przypadku, gdy włoski były golone lub usuwane za pomocą pianki czy kremu do depilacji. Po wosku lub depilatorze odczekajmy co najmniej kilka godzin dając skórze możliwość regeneracji. Ałun w sztyfcie to naturalny sposób na tamowanie drobnych krwawień oraz odkażenie podrażnionej skóry po depilacji. Świetnie też sprawdzi się jako zamiennik drażniącego antyperspirantu. Domowe sposoby na podrażnienia po depilacji miejsc intymnych W okolicach bikini najczęstszym objawem podrażnienia skóry są nieestetyczne czerwone kropki. Mogą być one symptomem...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik