Stewardessa w pracy w samolocie.
©kasto/Fotolia
Styl życia

Zawód stewardessy – wymogi i zarobki

Zawód stewardessy polega na obsłudze i zapewnianiu bezpieczeństwa pasażerów samolotu lub statku. Do zadań zawodowych stewardessy należy także sprawdzanie dokumentów pokładowych, obsługa bufetu i prowadzenie sprzedaży.

Zawód stewardessy polega na obsłudze i zapewnianiu bezpieczeństwa pasażerów samolotu lub statku. Do zadań zawodowych stewardessy należy także sprawdzanie dokumentów pokładowych, obsługa bufetu i prowadzenie sprzedaży.

 

Do obowiązków stewardessy należy powitanie i rozmieszczenie pasażerów na pokładzie, wygłaszanie zapowiedzi, opieka nad dziećmi i pasażerami niepełnosprawnymi. Praca stewardessy odbywa się w zrównoważonym czasie pracy, do którego należą: praca na ziemi przed wylotem oraz po wylądowaniu, czas lotu, dyżury oraz inne czynności zlecone przez pracodawcę. Stewardessa powinna umieć opanować emocje i nie okazywać strachu. Niezbędna jest orientacja w tym, jak postępować w sytuacjach awaryjnych i jak udzielać pierwszej pomocy.

Zawód stewardessy: wymogi

  • Osoby, które decydują się na zawód stewarda lub stewardessy będą musiały stale dbać o swój wygląd i przestrzegać dyscypliny mundurowej.
  • Warunkiem bezwzględnym jest dobry stan zdrowia (szczególnie ważny jest układ oddechowy i układ krwionośny). Osoby chore na cukrzycę, epilepsję lub astmę, a także kandydaci i kandydatki z lękiem wysokości zostaną zdyskwalifikowani. Zwykle dyskwalifikowane są także osoby z wadą wzroku powyżej 3 dioptrii. Dopuszczalne jest noszenie przez stewardessę szkieł kontaktowych, ale nie okularów.
  • Każdy kandydat powinien biegle posługiwać się dwoma językami obcymi. Zwykle wymóg dotyczy języka angielskiego oraz innego dodatkowego języka np. hiszpańskiego, francuskiego lub niemieckiego.
  • Osoby rekrutujące zwracają uwagę na kulturę osobistą kandydata, dykcję, otwartość i nastawienie.
  • Wymogiem każdej firmy jest umiejętność pływania oraz brak kolczyków na twarzy i tatuaży na ciele. Firmy dopuszczają niewielkie kolczyki w uszach u stewardess.
  • Zależnie od firmy zatrudniającej do wymogów należy także wiek (od 18 lub od 21 lat) oraz wymiary (np. zasięg ramion do 212 cm, wzrost stewarda min. 175 cm, a stewardessy min. 165 cm, waga proporcjonalna do wzrostu).

Jak zostać stewardessą?

Wcześnie rozpoczęta droga do uzyskania zawodu stewardessy daje większą szansę na powodzenie. Pracę stewardessy można rozpocząć już po maturze lub po ukończeniu szkoły wyższej najlepiej o profilu turystycznym bądź hotelarskim (firmy nie zawsze wymagają wyższego wykształcenia). Jest niewiele placówek, które kształcą młode osoby do zawodu stewarda/stewardessy. Zwykle to linie lotnicze samodzielnie prowadzą kursy i szkolenia. W trakcie szkoleń kandydaci i kandydatki zapoznają się z obowiązującymi procedurami i zasadami. Każdego roku stewardessa zobowiązana jest przejść badania przed Komisją Lotniczo-Lekarską.

Wynagrodzenie stewardess

Wynagrodzenie ustalone na podstawie ankiet internetowych wskazuje, że przeciętna pensja stewardessy wynosi 4 905 zł brutto. Około 25% stewardess zarabia powyżej 5 928 zł brutto i około 25% zarabia poniżej 3 488 zł brutto. Najczęściej przyznawane benefity to: prywatna opieka medyczna (25%), telefon komórkowy (19%) i ubezpieczenie na życie (19%).  


  • Jeśli chcesz zostać pilotem samolotu powinieneś na maturze zdawać rozszerzoną fizykę i matematykę. Dowiedz się, ile zarabia stewardessa

Mężczyzna naciska palcem ekran dotykowy.
©milosducati/Fotolia
Styl życia
Obowiązki zawodowe i zarobki tłumacza
Tłumacz jest osobą, która sporządza tłumaczenia ustne lub pisemne. Aby móc pracować w zawodzie tłumacza, należy ukończyć filologię o wybranej specjalizacji translatorycznej.

Tłumacz jest osobą, która sporządza tłumaczenia ustne lub pisemne. Aby móc pracować w zawodzie tłumacza, należy ukończyć filologię o wybranej specjalizacji translatorycznej. Obowiązki zawodowe tłumacza Tłumacz może dokonywać przekładów z różnych dziedzin, na potrzeby np. telewizji, teatru, wydawnictw czy radia. Zajmuje się także tłumaczeniami dokumentów urzędowych na potrzeby organów państwowych, firm lub osób prywatnych . Do zadań dodatkowych tłumacza może należeć sporządzanie recenzji do tekstów obcojęzycznych, weryfikacja przekładów dzieł naukowych i literackich, a także wystawianie opinii na temat dzieł, które warto przetłumaczyć. Jak zostać tłumaczem? Aby zostać tłumaczem należy ukończyć dowolne studia filologiczne z języka obcego (tłumacz języka angielskiego – filologia angielska, tłumacz języka niemieckiego – filologia germańska itd.). Ukończenie studiów filologicznych daje przyszłym tłumaczom nie tylko kurs gramatyki i leksyki, ale także wiedzę na temat historii i przemian danego języka. Niektóre uniwersytety, akademie czy uczelnie proponują w trakcie toku studiów specjalizacje translatorskie, ale wybór ich nie jest jedyną ścieżką do uzyskania zawodu tłumacza, ponieważ w Polsce jest wiele ośrodków, które kształcą absolwentów studiów filologicznych na tłumaczy.   Kandydat na tłumacza musi podjąć decyzje, jaką specjalizację chce wybrać. Do wyboru wśród specjalizacji translatorycznych są: tłumacz konferencyjny, tłumacz przekładu literackiego, żywego słowa oraz pisemnego tłumaczenia tekstów specjalistycznych . Zakończeniem studiów filologicznych jest zdanie egzaminu praktycznego, polegającego na poprowadzeniu tłumaczenia z języka kierunkowego i na język kierunkowy. Wynagrodzenie dla tłumacza Na podstawie ankiet internetowych szacuje się, że przeciętne zarobki brutto tłumacza wynoszą 4373 zł....

zadowolony pilot samolotu
©william87/Fotolia
Styl życia
Pilot samolotowy. Co należy zrobić, by zostać pilotem?
By wykonywać zawód pilota samolotu musisz posiadać licencję ATPL(A), którą uzyskasz na studiach lotniczych bądź na prywatnym kursie. Kurs na ATPL(A) to szkolenie zawodowych pilotów. Zanim jednak wykonasz taki kurs, musisz spełniać określone wymagania.

By wykonywać zawód pilota samolotu musisz posiadać licencję ATPL(A), którą uzyskasz na studiach lotniczych bądź na prywatnym kursie. Kurs na ATPL(A) to szkolenie zawodowych pilotów. Zanim jednak wykonasz taki kurs, musisz spełniać określone wymagania. Wymagania wobec kandydatów na pilota samolotu Studia dla pilotów samolotów oferuje Politechnika Rzeszowska i PWSZ w Chełmie . Zainteresowani zdobyciem zawodu pilota pasażerskiego powinni zdawać na egzaminie maturalnym na poziomie rozszerzonym matematykę, fizykę i język angielski, a potem dostać się na kierunek studiów związany z lotnictwem.   Przy przyjęciu na studia lotnicze dodatkową przewagą jest posiadanie licencji pilota turystycznego, czyli PPL. Kurs ten można zrobić po ukończeniu 16 lat.  Kurs na licencję ATPL Na początku swojej przygody z lotnictwem warto zrobić licencję PPL, na którą składa się egzamin z części teoretycznej, a potem egzamin z części praktycznej. Egzamin z części praktycznej odbywa się z Instruktorem Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej i trwa około dwóch godzin . Licencję PPL(A) można uzyskać po złożeniu egzaminu teoretycznego i praktycznego, upoważnia ona do pilotowania samolotów turystycznych.   Osoby, które nie kończyły studiów lotniczych, mogą spróbować zdobyć licencję pilota pasażerskiego na kursie prywatnym. Nie jest to jednak tanie ani proste . Kurs teoretyczny, po którym można otrzymać licencję pilota samolotowego liniowego ATPL(A) zawiera szkolenia praktyczne, takie jak: szkolenia do lotów według wskazań przyrządów IR(A), szkolenia na maszynach wielosilnikowych MEP(L), a także szkolenie praktyczne do licencji zawodowego pilota samolotu.   By przystąpić do szkolenia praktycznego na zawodowego pilota samolotu należy posiadać zaświadczenie o ukończeniu kursu teoretycznego w zakresie ATPL(A) bądź CPL(A) oraz MEP(L). Ponadto trzeba też...

Mężczyzna przed komputerem
©StockRocket/Fotolia
Styl życia
Programista – postaw na przyszłościowy zawód
By zostać programistą warto udać się na studia informatyczne o specjalności inżynieria oprogramowania. Programista tworzy programy komputerowe za pomocą języków programowania, takich jak Java, C, czy C++.

By zostać programistą warto udać się na studia informatyczne o specjalności inżynieria oprogramowania. Programista tworzy programy komputerowe za pomocą języków programowania, takich jak Java, C, czy C++. Programista – jak nim zostać? By zostać programistą najlepiej ukończyć studia informatyczne o specjalności inżynieria oprogramowania . Warto również samemu uczyć się języków programowania z podręczników i tutoriali dostępnych w internecie. O przyjęcie na studia mogą ubiegać się osoby, które na maturze zdawały matematykę i język angielski na poziomie rozszerzonym. Można też zapisać się na kilkutygodniowy kurs programowania, bądź rozpocząć studia podyplomowe, trwające rok, po których można zostać programistą. Zawód programisty wymaga nie tylko konkretnych umiejętności, ale i szerokiej wiedzy. Program studiów oferuje poszerzenie wiedzy w zakresie algorytmiki, baz danych, projektowania aplikacji, znajomości narzędzi programistycznych. Ponadto podczas studiów przyszły programista nauczy się języka programowania i biegłego posługiwania się językiem angielskim. Do najpopularniejszych języków programowania zalicza się języki PHP, Java, C#, C, czy C++ . Warto, by programista znał ich kilka, a specjalizował się w wybranym. Programista – podział ze względu na stanowisko Programistów można podzielić ze względu na to czym najczęściej zajmują się: 1) Developer – inaczej koder to osoba, która pisze kod źródłowy programów. 2) Architekt – zwany też projektantem, zajmuje się projektowaniem systemów informatycznych, baz danych, grafiki komputerowej i interfejsów użytkownika. Programista – co jest ważne? By zostać programistą bardzo ważna jest nauka i zdobycie konkretnych umiejętności. Warto poszerzać swoją wiedzę informatyczną, a dodatkowo uczyć się języka angielskiego, który jest międzynarodowym językiem komunikacji...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner