Kobieta i mężczyzna
©Viacheslav Iakobchuk/Fotolia
Styl życia

Jak zostać psychologiem i czy każdy psycholog to „lekarz” dusz

Wiele osób zastanawia się, jak zostać psychologiem, ale nie zdają sobie sprawy, jak wymagający jest to zawód. Aby zostać psychologiem należy przede wszystkim skończyć 5-letnie studia magisterskie. Jest to jednak dopiero początek drogi.

Wiele osób zastanawia się, jak zostać psychologiem, ale nie zdają sobie sprawy, jak wymagający jest to zawód. Aby zostać psychologiem należy przede wszystkim skończyć 5-letnie studia magisterskie. Jest to jednak dopiero początek drogi.

 

Psycholog jest osobą, która przede wszystkim zawodowo zajmuje się pracą z innym człowiekiem, pomagając mu wyjść z trudnych sytuacji życiowych. Może również wybrać ścieżkę kariery jako psycholog społeczny, badający zjawiska społeczne czy psycholog biznesu, budujący dobre relacje w korporacji. Aby zostać psychologiem powinno się przede wszystkim zastanowić, czy mamy odpowiednie cechy osobowościowe, które zagwarantują późniejszą satysfakcję z pracy. Są to m.in.:

Kasia gotuje z Polki.pl: kutia wigilijna

 • chęć pomocy innym,
 • empatyczne podejście do drugiego człowieka,
 • zdolność aktywnego słuchania,
 • umiejętność oddzielenia życia zawodowego od prywatnego,
 • świadomość siebie i własnych niedoskonałości,
 • obiektywizm, wyciąganie wniosków.

Jak zostać psychologiem: kwalifikacje

Podstawowe kwalifikacje, których wymaga się do wykonywania zawodu psychologa, to ukończenie 5-letnich, jednolitych studiów psychologicznych. Dyplom magistra psychologii jest absolutną podstawą, a już w czasie trwania nauki obiera się ścieżkę kariery psychologicznej. Do wyboru jest wiele opcji, m.in.:

 

Jako psycholog można pracować w wielu instytucjach państwowych, społecznych czy prywatnych. Wybrana specjalizacja określa późniejsze miejsce pracy:

 • psychologia społeczna – korporacje, firmy, instytucje naukowe;
 • psychologia rodziny – ośrodki opiekuńczo-wychowawcze, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, ośrodki mediacji;
 • psychologia wychowawcza – szkoły, przedszkola;
 • psychologia kliniczna – szpitale (w szczególności szpitale psychiatryczne);
 • psychoedukacja – fundacje, ośrodki poświęcone rozwoju.

Wachlarz możliwości jest duży, jednak należy pamiętać, że psycholog wciąż musi się dokształcać i pogłębiać własną wiedzę. Dlatego często zawód psychologa wymaga uczestnictwa w wielu kursach i szkoleniach.

Ile zarabia psycholog?

Wg danych ankietowych prowadzonych w internecie psycholog zarabia średnio ok. 2 885 złotych brutto. Stawka jego wynagrodzenia zależy od miejsca pracy.  Prowadząc prywatną praktykę może otrzymywać o wiele wyższe wynagrodzenie niż psycholog pracujący na etat w firmie.Często w ramach pracy otrzymuje dofinansowanie na doszkalanie się i uczestnictwo w kursach czy warsztatach.

 

Kobieta, która się zastanawia
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Psychologia: wybierz specjalizację z przyszłością!
Specjalizacje na psychologii najczęściej wybierane są na trzecim bądź czwartym roku studiów i kierunkują dalszy rozwój zawodowy. Wybrać możemy wiele opcji, ale najbardziej popularna jest wciąż psychologia kliniczna i społeczna.

Specjalizacje na psychologii najczęściej wybierane są na trzecim bądź czwartym roku studiów i kierunkują dalszy rozwój zawodowy. Wybrać możemy wiele opcji, ale najbardziej popularna jest wciąż psychologia kliniczna i społeczna.   Studenci psychologii obierający sobie taki kierunek studiów muszą poszerzać swoją wiedzę z zakresu anatomii człowieka, matematyki, filozofii czy nawet historii. Na trzecim lub czwartym roku przyszli psychologowie wybierają specjalizacje. Psychologia: specjalizacje przyszłości Wyróżniamy następujące specjalizacje psychologiczne: psychologię kliniczną – polecana szczególnie studentom, którzy lubią anatomię, doszukują się biologicznych podstaw zachowania człowieka i widzą swoją przyszłość w pracy z osobami chorymi, np. praca w szpitalu psychiatrycznym, psychologię społeczną – specjalizacja dla osób, które interesuje zachowanie człowieka w społeczeństwie, bada zjawiska społeczne – wtedy idealnie odnajdzie się jako psycholog w reklamie, marketingu czy w korporacji, psychologię rodziny – dział psychologii, który traktuje o rodzinie, o relacjach między jej członkami oraz o patologiach, które mogą z tych więzi wynikać – zainteresować się nią powinny osoby chcące zajmować się terapią czy pracą w instytucjach państwowych, jak ośrodek opiekuńczo-wychowawczy czy dom dziecka, psychologię wychowawczą – zajmuje się wyłącznie wychowaniem i jest silnie powiązana z pedagogiką – głównie polecana studentom, chcącym pracować w szkołach i przedszkolach psychologia sportu – dział psychologii, która zajmuje się sportem szeroko rozumianym: techniki motywacyjne, praca zespołowa, psychologia zwycięzcy, rola trenera. Szczególnie polecana osobom, które interesują się sportem lub czynnie go uprawiają. psychologia przemysłowa/pracy – to jest dział nauki, który jest jednym z...

Rolnik na traktorze
©Thierry RYO/Fotolia
Styl życia
Zawód rolnik – kwalifikacje rolnicze i wynagrodzenie
Zawód rolnika daje duże możliwości rozwoju oraz perspektywy na przyszłość. Rolnik powinien mieć przynajmniej 1 ha użytków rolnych oraz kwalifikacje rolnicze.

Zawód rolnika daje duże możliwości rozwoju oraz perspektywy na przyszłość. Rolnik powinien mieć przynajmniej 1 ha użytków rolnych oraz kwalifikacje rolnicze. Rolnik indywidualny a ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego Zawód rolnika regulowany jest ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego. Zgodnie z artykułem 6 ustawy, rolnik indywidualny to osoba, która jest właścicielem lub dzierżawcą użytków rolnych (grunty orne, sady, łąki, pastwiska, grunty rolne zabudowane, grunty pod stawami i rowami), których łączna powierzchnia nie przekracza 300 ha (min. 1 ha użytków rolnych). Rolnik indywidualny osobiście prowadzi gospodarstwo rolne i posiada kwalifikacje rolnicze. Kwalifikacje rolnicze – szkoły, kursy, doświadczenie Zgodnie z postanowieniami ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, kwalifikacje rolnicze posiada osoba, która uzyskała wykształcenie zawodowe, średnie lub wyższe rolnicze. Kwalifikacje rolnicze ma także osoba, która przez minimum pięć lat pracowała w gospodarstwie rolnym lub prowadziła gospodarstwo rolne.   Szkoły średnie, które przygotowują do tego jak zostać rolnikiem to szkoły policealne, szkoły zawodowe i technika. Obok kierunku rolnictwo, inną możliwością, która przygotuje kandydata na rolnika do wykonywania przyszłego zawodu jest zdobywanie wykształcenia na kierunku ogrodnictwo . Wyższe wykształcenie rolnicze można uzyskać uczęszczając do szkół niepublicznych lub państwowych. Najpopularniejsze uczelnie, które oferują wykształcenie rolnicze to uniwersytety rolnicze i uniwersytety przyrodnicze.   Prowadzenie gospodarstwa rolnego wymaga korzystania z różnego rodzaju sprzętu oraz pojazdów, np. traktorów, przyczep lub kombajnów. Kandydat na rolnika powinien odbyć konieczne kursy i zdać egzaminy uprawniające do kierowania takimi pojazdami . Rolnik powinien także uczestniczyć w kursach i szkoleniach dotyczących stosowania...

Elektryk przy pracy
©goodluz/Fotolia
Styl życia
Co zrobić, aby zostać elektrykiem?
Zostać elektrykiem można już po ukończeniu szkoły zawodowej. Jednak z każdym kolejnym poziomem edukacji zdobywa się wiedzę, która przekłada się na wyższe kwalifikacje, większe możliwości pracy i wyższe zarobki.

Zostać elektrykiem można już po ukończeniu szkoły zawodowej. Jednak z każdym kolejnym poziomem edukacji zdobywa się wiedzę, która przekłada się na wyższe kwalifikacje, większe możliwości pracy i wyższe zarobki. Jaką szkołę wybrać, żeby zostać elektrykiem? Przygotowania do zawodu elektryka można rozpocząć już po gimnazjum . Powinno się wtedy kontynuować naukę w zasadniczej szkole zawodowej lub technikum, w klasie o profilu elektrycznym albo innym związanym z elektryką. Jakie studia wybrać, żeby zostać elektrykiem? Osoby, które swoją karierę zawodową wiążą z dziedziną elektryki, powinny sprawdzić ofertę uczelni technicznych, politechnik. Można tam kształcić się m.in. na kierunkach takich jak: elektrotechnika, energetyka, automatyka i robotyka czy elektronika. Po 3 latach nauki uzyskuje się tytuł inżyniera, po kolejnych dwóch magistra. Studia na tych kierunkach przygotowują do pracy w różnych zawodach związanych z elektryką i energetyką. Tytuł inżyniera elektryka wiąże się z większą samodzielnością i odpowiedzialnością zadań zawodowych, pozwala m.in. na pełnienie funkcji kierowniczej. Jakie kursy należy ukończyć, żeby zyskać uprawnienia do wykonywania zawodu elektryka? Do wykonywania zawodu elektryka uprawniają egzaminy kwalifikacyjne Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP) oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP). Lokalne ośrodki SIMP i SEP prowadzą też kursy doskonalące i przygotowujące do egzaminów. Zdanie tych egzaminów pozwala na uzyskanie świadectw kwalifikacyjnych dających uprawnienia do eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci oraz pełnienia nadzoru nad ich eksploatacją. Ile zarabia elektryk? Według raportu dotyczącego przeciętnych wynagrodzeń w Polsce, opracowanego przez firmę Sedlak&Sedlak, elektryk zarabia miesięcznie przeciętnie 3 261 zł brutto. Wynagrodzenie różni...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik