Uśmiechnięta blondynka w ciemnych spodniach i jasnej bluzce
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Model lub modelka – ścieżka zawodowa

Aby zostać modelem lub modelką, ważny jest nieprzeciętny wygląd zewnętrzny. Oprócz spełnienia podstawowych wymogów, takich jak wysoki wzrost, szczupłe i proporcjonalne ciało, zdrowe i zadbane włosy, cera, zęby, najlepiej mieć to „coś”, co sprawi, że model lub modelka wyróżni się z tłumu.

Aby zostać modelem lub modelką, ważny jest nieprzeciętny wygląd zewnętrzny. Oprócz spełnienia podstawowych wymogów, takich jak wysoki wzrost, szczupłe i proporcjonalne ciało, zdrowe i zadbane włosy, cera, zęby, najlepiej mieć to „coś”, co sprawi, że model lub modelka wyróżni się z tłumu.

 

Pojęcie urody jest bardzo subiektywne, dlatego, aby pracować w modelingu potrzebny jest na pewno łut szczęścia.

Wygląd zewnętrzny – wymagania wobec modela i modelki

Mężczyzna, który chce zostać modelem, powinien spełniać następujące warunki:

 • wzrost – 184-190 cm;
 • ładne uzębienie;
 • zdrowa cera;
 • proporcjonalne rysy;
 • zadbane włosy;
 • urok osobisty.

 

Dziewczyna, które chce swoją przyszłość związać z modelingiem, powinna spełniać następujące wymagania:

 • wzrost – 174-183 cm;
 • zdrowa i zadbana cera;
 • zdrowe uzębienie;
 • zdrowe i naturalne włosy;
 • wymiary w talii do 60 cm, a w biodrach do 90 cm;
 • urok osobisty.

 

Żeby zostać modelem lub modelką należy dbać o swoje ciało – uprawiać sport, wykonywać zabiegi pielęgnacyjne. Zdrowa dieta i utrzymywanie wagi to kolejne wymogi stawiane modelom i modelkom.

Jak zostać modelem lub modelką – wykształcenie

Aby zostać modelem lub modelką, można ukończyć wyspecjalizowane szkoły modelingu, np. w Krakowie lub w Warszawie. Tematyka na zajęciach dotyczy m. in. sztuki poruszania się, makijażu, pielęgnacji, autoprezentacji, dietetyki. W większości są to placówki, które oferują zajęcia dodatkowe, np. popołudniowe, wieczorowe lub weekendowe. W 2010 roku w Konstancinie-Jeziornej otwarto jedyne w Polsce Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Modelingu i Stylizacji. Szkoła umożliwia zarówno przygotowanie do matury, jak i zdobycie specjalistycznej wiedzy z zakresu modelingu. Liceum oferuje również możliwość zdobycia doświadczenia pod okiem wykwalifikowanej kadry, współpracuje ze znanymi modelami i modelkami.

 

Modelem czy modelką mogą zostać osoby, które nie posiadają specjalistycznego wykształcenia. Najprościej zgłosić się do agencji modelek. Bycie modelką wiąże się z udziałem w castingach, często bezowocnym. Im bogatsze portfolio kandydata, tym większe szanse na pracę. Modelka powinna nauczyć się współpracować z fotografem, choreografem, reżyserem, projektantem.

Jak zostać modelem lub modelką – predyspozycje osobowościowe

Żeby pracować w modelingu, konieczny jest zestaw następujących cech osobowościowych:

 

Wbrew stereotypowi, który mówi, że aby być modelką trzeba być głupią i wychudzoną dziewczyną, w tym zawodzie ceni się spryt, inteligencję i elokwencję. Z pewnością potrzebna jest również znajomość języków obcych.

Model lub modelka – zarobki

Zarobki w modelingu są bardzo zróżnicowane, wszystko zależy od doświadczenia i zdobytych kontaktów.


 • By wykonywać zawód architekta należy ukończyć właściwe studia i dokształcać się w tej dziedzinie. Zarobki architekta różnią się. 
 • Cechy osobowościowe, talent wokalny i taneczny są podstawą, by móc wykonywać zawód aktora. Sprawdź zarobki aktora

zadowolony pilot samolotu
©william87/Fotolia
Styl życia
Pilot samolotowy. Co należy zrobić, by zostać pilotem?
By wykonywać zawód pilota samolotu musisz posiadać licencję ATPL(A), którą uzyskasz na studiach lotniczych bądź na prywatnym kursie. Kurs na ATPL(A) to szkolenie zawodowych pilotów. Zanim jednak wykonasz taki kurs, musisz spełniać określone wymagania.

By wykonywać zawód pilota samolotu musisz posiadać licencję ATPL(A), którą uzyskasz na studiach lotniczych bądź na prywatnym kursie. Kurs na ATPL(A) to szkolenie zawodowych pilotów. Zanim jednak wykonasz taki kurs, musisz spełniać określone wymagania. Wymagania wobec kandydatów na pilota samolotu Studia dla pilotów samolotów oferuje Politechnika Rzeszowska i PWSZ w Chełmie . Zainteresowani zdobyciem zawodu pilota pasażerskiego powinni zdawać na egzaminie maturalnym na poziomie rozszerzonym matematykę, fizykę i język angielski, a potem dostać się na kierunek studiów związany z lotnictwem.   Przy przyjęciu na studia lotnicze dodatkową przewagą jest posiadanie licencji pilota turystycznego, czyli PPL. Kurs ten można zrobić po ukończeniu 16 lat.  Kurs na licencję ATPL Na początku swojej przygody z lotnictwem warto zrobić licencję PPL, na którą składa się egzamin z części teoretycznej, a potem egzamin z części praktycznej. Egzamin z części praktycznej odbywa się z Instruktorem Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej i trwa około dwóch godzin . Licencję PPL(A) można uzyskać po złożeniu egzaminu teoretycznego i praktycznego, upoważnia ona do pilotowania samolotów turystycznych.   Osoby, które nie kończyły studiów lotniczych, mogą spróbować zdobyć licencję pilota pasażerskiego na kursie prywatnym. Nie jest to jednak tanie ani proste . Kurs teoretyczny, po którym można otrzymać licencję pilota samolotowego liniowego ATPL(A) zawiera szkolenia praktyczne, takie jak: szkolenia do lotów według wskazań przyrządów IR(A), szkolenia na maszynach wielosilnikowych MEP(L), a także szkolenie praktyczne do licencji zawodowego pilota samolotu.   By przystąpić do szkolenia praktycznego na zawodowego pilota samolotu należy posiadać zaświadczenie o ukończeniu kursu teoretycznego w zakresie ATPL(A) bądź CPL(A) oraz MEP(L). Ponadto trzeba też...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner