Uśmiechnięta blondynka w ciemnych spodniach i jasnej bluzce
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Model lub modelka – ścieżka zawodowa

Aby zostać modelem lub modelką, ważny jest nieprzeciętny wygląd zewnętrzny. Oprócz spełnienia podstawowych wymogów, takich jak wysoki wzrost, szczupłe i proporcjonalne ciało, zdrowe i zadbane włosy, cera, zęby, najlepiej mieć to „coś”, co sprawi, że model lub modelka wyróżni się z tłumu.

Aby zostać modelem lub modelką, ważny jest nieprzeciętny wygląd zewnętrzny. Oprócz spełnienia podstawowych wymogów, takich jak wysoki wzrost, szczupłe i proporcjonalne ciało, zdrowe i zadbane włosy, cera, zęby, najlepiej mieć to „coś”, co sprawi, że model lub modelka wyróżni się z tłumu.

 

Pojęcie urody jest bardzo subiektywne, dlatego, aby pracować w modelingu potrzebny jest na pewno łut szczęścia.

Kasia gotuje z Polki.pl: świąteczny schab z owocami

Wygląd zewnętrzny – wymagania wobec modela i modelki

Mężczyzna, który chce zostać modelem, powinien spełniać następujące warunki:

 • wzrost – 184-190 cm;
 • ładne uzębienie;
 • zdrowa cera;
 • proporcjonalne rysy;
 • zadbane włosy;
 • urok osobisty.

 

Dziewczyna, które chce swoją przyszłość związać z modelingiem, powinna spełniać następujące wymagania:

 • wzrost – 174-183 cm;
 • zdrowa i zadbana cera;
 • zdrowe uzębienie;
 • zdrowe i naturalne włosy;
 • wymiary w talii do 60 cm, a w biodrach do 90 cm;
 • urok osobisty.

 

Żeby zostać modelem lub modelką należy dbać o swoje ciało – uprawiać sport, wykonywać zabiegi pielęgnacyjne. Zdrowa dieta i utrzymywanie wagi to kolejne wymogi stawiane modelom i modelkom.

Jak zostać modelem lub modelką – wykształcenie

Aby zostać modelem lub modelką, można ukończyć wyspecjalizowane szkoły modelingu, np. w Krakowie lub w Warszawie. Tematyka na zajęciach dotyczy m. in. sztuki poruszania się, makijażu, pielęgnacji, autoprezentacji, dietetyki. W większości są to placówki, które oferują zajęcia dodatkowe, np. popołudniowe, wieczorowe lub weekendowe. W 2010 roku w Konstancinie-Jeziornej otwarto jedyne w Polsce Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Modelingu i Stylizacji. Szkoła umożliwia zarówno przygotowanie do matury, jak i zdobycie specjalistycznej wiedzy z zakresu modelingu. Liceum oferuje również możliwość zdobycia doświadczenia pod okiem wykwalifikowanej kadry, współpracuje ze znanymi modelami i modelkami.

 

Modelem czy modelką mogą zostać osoby, które nie posiadają specjalistycznego wykształcenia. Najprościej zgłosić się do agencji modelek. Bycie modelką wiąże się z udziałem w castingach, często bezowocnym. Im bogatsze portfolio kandydata, tym większe szanse na pracę. Modelka powinna nauczyć się współpracować z fotografem, choreografem, reżyserem, projektantem.

Jak zostać modelem lub modelką – predyspozycje osobowościowe

Żeby pracować w modelingu, konieczny jest zestaw następujących cech osobowościowych:

 

Wbrew stereotypowi, który mówi, że aby być modelką trzeba być głupią i wychudzoną dziewczyną, w tym zawodzie ceni się spryt, inteligencję i elokwencję. Z pewnością potrzebna jest również znajomość języków obcych.

Model lub modelka – zarobki

Zarobki w modelingu są bardzo zróżnicowane, wszystko zależy od doświadczenia i zdobytych kontaktów.


 • By wykonywać zawód architekta należy ukończyć właściwe studia i dokształcać się w tej dziedzinie. Zarobki architekta różnią się. 
 • Cechy osobowościowe, talent wokalny i taneczny są podstawą, by móc wykonywać zawód aktora. Sprawdź zarobki aktora

zadowolony pilot samolotu
©william87/Fotolia
Styl życia
Pilot samolotowy. Co należy zrobić, by zostać pilotem?
By wykonywać zawód pilota samolotu musisz posiadać licencję ATPL(A), którą uzyskasz na studiach lotniczych bądź na prywatnym kursie. Kurs na ATPL(A) to szkolenie zawodowych pilotów. Zanim jednak wykonasz taki kurs, musisz spełniać określone wymagania.

By wykonywać zawód pilota samolotu musisz posiadać licencję ATPL(A), którą uzyskasz na studiach lotniczych bądź na prywatnym kursie. Kurs na ATPL(A) to szkolenie zawodowych pilotów. Zanim jednak wykonasz taki kurs, musisz spełniać określone wymagania. Wymagania wobec kandydatów na pilota samolotu Studia dla pilotów samolotów oferuje Politechnika Rzeszowska i PWSZ w Chełmie . Zainteresowani zdobyciem zawodu pilota pasażerskiego powinni zdawać na egzaminie maturalnym na poziomie rozszerzonym matematykę, fizykę i język angielski, a potem dostać się na kierunek studiów związany z lotnictwem.   Przy przyjęciu na studia lotnicze dodatkową przewagą jest posiadanie licencji pilota turystycznego, czyli PPL. Kurs ten można zrobić po ukończeniu 16 lat.  Kurs na licencję ATPL Na początku swojej przygody z lotnictwem warto zrobić licencję PPL, na którą składa się egzamin z części teoretycznej, a potem egzamin z części praktycznej. Egzamin z części praktycznej odbywa się z Instruktorem Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej i trwa około dwóch godzin . Licencję PPL(A) można uzyskać po złożeniu egzaminu teoretycznego i praktycznego, upoważnia ona do pilotowania samolotów turystycznych.   Osoby, które nie kończyły studiów lotniczych, mogą spróbować zdobyć licencję pilota pasażerskiego na kursie prywatnym. Nie jest to jednak tanie ani proste . Kurs teoretyczny, po którym można otrzymać licencję pilota samolotowego liniowego ATPL(A) zawiera szkolenia praktyczne, takie jak: szkolenia do lotów według wskazań przyrządów IR(A), szkolenia na maszynach wielosilnikowych MEP(L), a także szkolenie praktyczne do licencji zawodowego pilota samolotu.   By przystąpić do szkolenia praktycznego na zawodowego pilota samolotu należy posiadać zaświadczenie o ukończeniu kursu teoretycznego w zakresie ATPL(A) bądź CPL(A) oraz MEP(L). Ponadto trzeba też...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik