Party Stories
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Sanah
Paulina Sykut-Jeżyna w Sopocie
Doda z mężem Emilem Stępniem
Jak zbierać zioła
© marcin jucha/Fotolia.com
Styl życia

Fitoterapia, czyli ziołolecznictwo. Jak zbierać, suszyć i przechowywać zioła?

Zioła należy zbierać w suchy, słoneczny dzień. Bardzo ważne również jest, by z roślin opadła już poranna rosa. Ziół nie należy suszyć na słońcu, ponieważ w ten sposób tracą swoje właściwości i cenne olejki eteryczne. Najlepsze do tego jest przewiewne pomieszczenie o temperaturze pokojowej. Zioła najlepiej przechowywać z dala od źródła światła w szczelnych pojemnikach. Niektóre przyprawy, kwiaty i owoce można również mrozić, inne zaś są idealne do konserwowania w zalewie lub oliwie.

Zioła należy zbierać w suchy, słoneczny dzień. Bardzo ważne również jest, by z roślin opadła już poranna rosa. Ziół nie należy suszyć na słońcu, ponieważ w ten sposób tracą swoje właściwości i cenne olejki eteryczne. Najlepsze do tego jest przewiewne pomieszczenie o temperaturze pokojowej. Zioła najlepiej przechowywać z dala od źródła światła w szczelnych pojemnikach. Niektóre przyprawy, kwiaty i owoce można również mrozić, inne zaś są idealne do konserwowania w zalewie lub oliwie.

 

Zioła, które mają cienkie i małe liście można suszyć długo. Natomiast te o mięsistych – i dzięki temu zawierających więcej wody – liściach należy suszyć krótko, by zapobiec rozwojowi pleśni i rozpoczęciu procesów gnilnych. 

Jaka pora jest najlepsza do zbioru ziół? Gdzie zbierać zioła?

Zioła zbiera się w godzinach porannych. Bardzo ważne jest, by dzień był suchy. Istotną kwestią również jest to, by nie było na nich rosy. Dzięki temu proces suszenia przebiegnie znacznie prościej i bez zakłóceń. 

 

Zbieranie ziół najlepiej zaplanować na długo przed czasem, w którym są gotowe do zrywania. Warto zaopatrzyć się w kalendarz kwitnienia poszczególnych ziół. Bardzo ważne również jest by upewnić się jak wygląda roślina, która ma być używana jako surowiec leczniczy lub przyprawa. W tym celu najwygodniej mieć przy sobie atlas ziół oraz poznać wszystkie cechy charakterystyczne danej rośliny. Niektóre zioła można zbierać również w sezonie jesiennym. Wówczas odzyskują swoje właściwości. 

 

Zbór ziół należy przeprowadzać na terenach oddalonych od ruchliwych dróg oraz miast. Zanieczyszczenia, które osiadają na ich powierzchni wraz z wodą, przedostają się również do korzeni. Surowiec pozyskany z takich miejsc często jest bezwartościowy. Zbierając rośliny, trzeba wybierać jedynie te, które są zdrowe, bez plam oraz widocznych uszkodzeń. Suszenie to kolejny etap, który wymaga natychmiastowej realizacji - od razu po zbiorze. 

Jak suszyć zioła?

Rośliny można delikatnie umyć – jeżeli jest to konieczne i tylko w ostateczności. Od razu należy je umieścić w przewiewnym i zacienionym miejscu, np. na werandzie, w altanie, na poddaszu lub w spiżarni. Można również suszyć w suszarce do grzybów lub w piekarniku. Ostatni sposób jest ryzykowny, ponieważ trzeba cały czas monitorować proces, by nie spalić surowca. Piekarnik powinien być lekko uchylony i ustawiony na temperaturę wynoszącą maksymalnie 35 stopni Celsjusza. Od razu po suszeniu nie wskazane jest łamanie ziół, by nie utraciły aromatu. Ich kolor powinien być zbliżony do naturalnego, tak samo zapach. Aby uniknąć wzajemnego przesycania woniami, poszczególne gatunki trzeba suszyć oddzielnie. Zioła mają być suche, ale pod wpływem dotyku nie powinny rozsypywać się na pył. 

Jak przechowywać zioła?

Istnieją trzy podstawowe sposoby na przechowywanie ziół:

 

1. W formie suszu. Najlepiej przechowują się w zacienionym miejscu w szklanych słoikach. W takiej formie mogą być przechowywanie przez około 3 lata, ale wskazane jest zużycie suszu w ciągu roku. Dobrym rozwiązaniem jest również pakowanie ziół w papierowe torebki. 

 

2. Jako mrożonki. Przed umieszczeniem ziół w torebkach lub pojemnikach nie trzeba ich nawet rozdrabniać. Ważne jest by były czyste i pozbawione owadów. Ten sposób jest najlepszy, ponieważ zachowuje większość właściwości świeżej rośliny. Dobrym pomysłem na mrożenie, szczególnie przypraw, jest umieszczanie ich w foremkach do lodu. W ten sposób ciekawie również prezentują się kwiaty.

 

3. W różnego typu zalewach i maceratach. Zioła najlepiej zalewać octem winnym, oliwą lub olejem roślinnym. Warto przygotowywać domowe aromatyzowane oleje. 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kwiaty rumianku
©gitusik/Fotolia.com
Styl życia
Zbieranie ziół: rumianek – jak go suszyć, przechowywać i zaparzać
Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla) jest jedną z najpopularniejszych roślin o wszechstronnych właściwościach leczniczych. To niewymagające i proste w uprawie zioło, dlatego warto mieć je w przydomowym ogrodzie.

Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla) jest jedną z najpopularniejszych roślin o wszechstronnych właściwościach leczniczych. To niewymagające i proste w uprawie zioło, dlatego warto mieć je w przydomowym ogrodzie. Koszyczek rumianku zbiera się jeszcze przez jego całkowitym rozwinięciem. Charakterystyczne żółtobiałe kwiaty – jeżeli są prawidłowo wysuszone – zachowują tę barwę. Kiedy zbierać rumianek Rumianek kwitnie od maja do września. Kwiaty zbiera się przed ich pełnym rozwinięciem – najlepiej wiosną. Wtedy zawartość składników odżywczych jest najintensywniej skumulowana w roślinie. Bardzo ważne jest, by miejsce zbioru było wolne od zanieczyszczeń, dlatego najlepiej robić to z dala od dróg i miast. Najlepsza pogoda na zbiór ziół to ciepły, suchy i słoneczny dzień. Nie należy zbierać ich po lub w czasie deszczu. Ważne również jest, by nie było rosy na roślinie, dlatego najlepszą porą jest południe lub tuż po nim. Jak zbierać rumianek Surowcem leczniczym jest koszyczek rumianku czyli jego kwiatostan. Zbiera się same kwiaty, urywając je tuż pod łebkiem. Zrywając rośliny warto pamiętać by nie robić tego w jednym miejscu, a często się przemieszczać, dzięki temu roślina będzie miała szanse na szybką regenerację. Jak suszyć koszyczek rumianku Suszenie trzeba rozpocząć jak najszybciej po zerwaniu. Jeżeli kwiaty są zanieczyszczone ziemią lub zakurzone, warto opłukać je delikatnie pod bieżącą zimną wodą i osuszyć papierowym ręcznikiem lub szmatką. Jeżeli nie są brudne, wystarczy je ostrożnie otrzepać, by pozbyć się wszystkich mogących znajdować się między listkami owadów, ponieważ ziół przeznaczonych do suszenia najlepiej nie myć. Kwiaty, korzenie, pędy i kłącza ziół suszy się w lekkim cieniu, w przewiewnym, ciepłym miejscu. Kwiaty...

©Scisetti Alfio/Fotolia
Styl życia
Zioła wspomagające układ pokarmowy – przywrotnik, czyli ziele Matki Boskiej
Przywrotnik ma właściwości lecznicze. Wspomaga układ trawienny i łagodzi stany zapalne. Zmniejsza obfitość krwawień menstruacyjnych i likwiduje przyczyny nietrzymania moczu.

Przywrotnik ma właściwości lecznicze. Wspomaga układ trawienny i łagodzi stany zapalne. Zmniejsza obfitość krwawień menstruacyjnych i likwiduje przyczyny nietrzymania moczu.   W medycynie ludowej przywrotnik występował pod nazwą ziela Matki Boskiej. Właściwości i gatunki przywrotnika Przywrotnik znany jest ze swoich właściwości leczniczych. Zawiera sole mineralne , kwasy organiczne, saponiny i garbniki. Najpopularniejsze gatunki to przywrotnik ostroklapowy, alpejski i pospolity. Przywrotnik – działanie i zastosowanie Kwitnące ziele przywrotnika nadaje się do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego. Działa bakteriobójczo, regenerująco i ściągająco. Wspomaga leczenie chorób układu pokarmowego (np. wzdęć i nieżytu żołądka). Łagodzi stany zapalne . Przywraca elastyczność skóry. Przyspiesza proces gojenia się ran. Pobudza metabolizm. Działa moczopędnie . Wzmacnia więzadła maciczne. Poprawia pracę mięśni . Usuwa przyczyny problemów z utrzymaniem moczu. Spowalnia rozwój bakterii w układzie pokarmowym . Łagodzi objawy menopauzy. Reguluje krwawienia menstruacyjne. Pozyskiwanie ziela przywrotnika Ulistnione pędy przywrotnika należy zbierać w okresie kwitnienia (od maja do września), najlepiej na terenie wolnym od zanieczyszczeń . Ziele trzeba suszyć w suchym i zacienionym miejscu. Ususzony przywrotnik dostępny jest też w sprzedaży. Cena za 30 g ekologicznego ziela to ok. 6-8 zł. Napar z przywrotnika Napar z suszonych kwiatów przywrotników ma słodko-cierpki smak i balsamiczny zapach. Sposób przygotowania: Łyżkę suszonego przywrotnika zalać 250 ml wrzątku. Napar odstawić do zaparzenia i ostygnięcia na 10-15 minut. Przed spożyciem wywar przecedzić przez sitko . Pić jedną szklankę naparu dziennie...

Jakie zioła na oczy?
© Nordreisender/Fotolia.com
Styl życia
Świetlik lekarski, rumianek i chaber – zioła na zmęczone i chore oczy
Świetlik lekarski dzięki działaniu antyseptycznemu wspomaga leczenie zapalenia spojówek. Rumianek koi i nawilża zmęczone oczy. Chaber bławatek działa przeciwobrzękowo. Zioła, które łagodzą stany zapalne i podrażnienia oczu są łatwo dostępne, dlatego warto zawsze mieć je pod ręką. Wszystkie te rośliny wchodzą często w skład preparatów okulistycznych.

Świetlik lekarski dzięki działaniu antyseptycznemu wspomaga leczenie zapalenia spojówek. Rumianek koi i nawilża zmęczone oczy. Chaber bławatek działa przeciwobrzękowo. Zioła, które łagodzą stany zapalne i podrażnienia oczu są łatwo dostępne, dlatego warto zawsze mieć je pod ręką. Wszystkie te rośliny wchodzą często w skład preparatów okulistycznych.    Przed kuracją z użyciem świetlika lekarskiego należy najpierw upewnić się, czy nie jest się na niego uczulonym. Aby wykluczyć nadwrażliwość na niego, najlepiej posmarować wewnętrzną część nadgarstka przygotowanym z suszu odwarem.  Jak stosować rumianek pospolity na oczy? Ze względu na wysoką zawartość olejku eterycznego rumianek ma silne właściwości bakteriobójcze. Dlatego jest szczególnie skuteczny jako środek na zapalenie spojówek. Napar z koszyczków rumianku jest znakomicie tolerowany przez skórę, łagodzi podrażnienia i delikatnie nawilża. Chamazulen to związek przeciwalergiczny, w który bogaty jest rumianek. Z tego względu szczególnie skutecznie łagodzi wszelkiego rodzaju reakcje uczuleniowe.    Z rumianku można robić okłady, używając zaparzonych i ostudzonych ekspresowych torebek z tym ziołem. Napar stosuje się do przemywania oczu, szczególnie w czasie zapalenia spojówek lub profilaktycznie w przypadku przemęczenia narządu wzroku . W tym celu najlepiej zamoczyć w ciepłym (lecz nie gorącym) płynie wacik kosmetyczny lub jałową gazę i przemyć każde oko. Ważne jest, by nie zamaczać ponownie gazika, który miał kontakt z chorym okiem, ponieważ można w ten sposób zainfekować napar. Napar z rumianku można przygotować z koszyczków rumianku lub zioła w postaci torebek. 1 łyżkę suszu zalewa się wrzątkiem i naparza pod przykryciem przez 15 minut, przecedza i stosuje...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner