mężczyzna z tabletem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Trzy sposoby na to, jak wysłać PIT

Podatnik może sam zdecydować, czy chce PIT wysłać przez internet, pocztą czy dostarczyć go osobiście do urzędu skarbowego. Ważny jest termin.

Podatnik może sam zdecydować, czy chce PIT wysłać przez internet, pocztą czy dostarczyć go osobiście do urzędu skarbowego. Ważny jest termin.

 

PIT to akronim od angielskich słów Personal Income Tax (podatek od dochodów osobistych). Druk PIT wykorzystywany jest do celów złożenia deklaracji podatkowej i rozliczenia się z urzędem skarbowym. Można takiego rozliczenia dokonać na kilka sposobów.

Składanie PITu osobiście

Wiele osób nadal decyduje się na tradycyjną formę złożenia deklaracji podatkowej. Osobiście składają PIT we właściwym urzędzie skarbowym. Może to być czasochłonne dla tych z podatników, którzy decydują się na wizytę w urzędzie w ostatnim z możliwych terminów, gdyż często do okienek urzędowych ustawiają się kolejki interesantów. Aby uniknąć czekania, można złożyć deklarację podatkową nieco wcześniej. Przy wyborze takiej formy podatnik powinien przynieść dokument w dwóch egzemplarzach – na kopii otrzyma pieczątkę potwierdzającą złożenie dokumentu. W przypadku, gdy podatnik przyniósł tylko jeden egzemplarz PIT, otrzyma tylko potwierdzenie złożenia. Jeśli ktoś chce złożyć PIT w formie papierowej, formularz może znaleźć w urzędzie skarbowym lub na stronie Ministerstwa Finansów.

 

Osobiste składanie PIT w urzędzie, z potwierdzeniem na kopii, przydatne jest gdy podatnik ubiega się o kredyt i musi udokumentować dochody – zwłaszcza gdy nie pochodziły one z umowy o pracę.

Składanie PITu drogą pocztową

Przy wyborze drogi pocztowej złożenia deklaracji trzeba wziąć pod uwagę wybór firmy, która dostarczy PIT do urzędu skarbowego. Jest to o tyle istotne, że kluczowe jest terminowe wywiązanie się z obowiązku rozliczenia. Przy wyborze Poczty Polskiej decyduje data stempla pocztowego, a potwierdzenie nadania listu poleconego będzie w pewnym zakresie potwierdzeniem wywiązania się z obowiązku rozliczenia. Przy wyborze innego dostarczyciela (np. firmy kurierskiej) decydująca będzie data wpłynięcia dokumentu do urzędu skarbowego, dlatego dokument wysłać należy odpowiednio wcześniej.

Składanie PITu przez internet

Składanie PITu przez internet z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród podatników. Jest to sposób szybki i prosty, a osoby, które zdecydowały się na tę formę rozliczenia raczej przy niej zostają. Można rozpocząć od wejścia na stronę Ministerstwa Finansów poświęconą m.in. e-deklaracjom (www.finanse.mf.gov.pl) oraz zapoznać się z instrukcją i szczegółowymi informacjami na temat wypełniania i wysyłania formularza podatkowego przez internet. Po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji można przystąpić do wypełnienia formularza. Przy wysyłaniu deklaracji przez internet, podatnik otrzymuje Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.

 

W niektórych urzędach gmin można wykorzystać także PITomaty – urządzenia, w których można umieścić swoje rozliczenie. Podczas wypełniania deklaracji podatkowej można skorzystać z pomocy licznych programów, które ułatwiają wyliczenia.

Mężczyzna pisze coś na laptopie
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Zwrot podatku dochodowego po rozliczeniu PIT – czas oczekiwania
Zwrot podatku - zgodnie z art. 77. § 1. pkt. 5 ordynacji podatkowej - otrzymuje się w terminie do trzech miesięcy od dnia złożenia rocznego rozliczenia podatku – PIT - w urzędzie skarbowym. Zwrot podatku można otrzymać przelewem lub drogą pocztową.

Zwrot podatku - zgodnie z art. 77. § 1. pkt. 5 ordynacji podatkowej - otrzymuje się w terminie do trzech miesięcy od dnia złożenia rocznego rozliczenia podatku – PIT - w urzędzie skarbowym. Zwrot podatku można otrzymać przelewem lub drogą pocztową. Kiedy zwrot podatku – wyjątki od reguły Jeśli deklaracja podatkowa była skorygowana przez pracownika urzędu, należy spodziewać się zwrotu podatku najpóźniej trzy miesiące od dnia upływu terminu do wniesienia sprzeciwu. Jeżeli zaś podatnik dokonał korekty rozliczenia podatkowego po czasie dłuższym niż miesiąc, zwrot podatku otrzyma w terminie maksymalnie dwóch miesięcy od dnia korekty. Zwrot podatku a droga rocznego rozliczenia Ustawowo nie wyodrębnia się różnych terminów zwrotu podatku, uzależnionych od drogi rozliczenia podatkowego. Można jedynie przypuszczać, że rozliczenie PIT-u przez internet przyspieszy procedurę zwrotu podatku, ale nie jest to uregulowane prawnie. Zwrot podatku a deklaracja sposobu otrzymania nadwyżki podatku Pracownicy urzędu skarbowego zachęcają do podawania numerów kont bankowych. Przelew internetowy szybciej dociera do adresata niż tradycyjny przekaz pocztowy, jednak podobnie jak w przypadku drogi rocznego rozliczenia (wizyty w urzędzie lub przesłania deklaracji pocztą), są to jedynie ustne przypuszczenia. Zwrot podatku a rodziny wielodzietne Rodziny, które posiadają Kartę Dużej Rodziny (dotyczy rodzin, w których jest minimum troje dzieci) mogą odliczyć ulgę prorodzinną . Osoby te mają skrócony czas oczekiwania na zwrot podatku – wynosi on maksymalnie 30 dni.   Jeśli ktoś złożył deklarację podatkową pierwszego marca, to zwrot otrzyma nie później niż pierwszego czerwca . Żaden pracownik urzędu nie może dać gwarancji, że przelew drogą internetową i podanie numeru konta przyspieszy otrzymanie zwrotu podatku, choć jest to obecnie najbardziej...

Przybory do pisania
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jaka jest kara za złożenie PIT-u po terminie i czy można jej uniknąć?
Karę za niezłożenie PIT-u w terminie płacą podatnicy, którzy do północy 30 kwietnia nie dostarczyli formularza PIT zawierającego ich zeznanie podatkowe za poprzedni rok kalendarzowy. Wysokość mandatu wynosi od 1/10 wysokości aktualnie obowiązującej „minimalnej krajowej” brutto do jej dwukrotności.

Karę za niezłożenie PIT-u w terminie płacą podatnicy, którzy do północy 30 kwietnia nie dostarczyli formularza PIT zawierającego ich zeznanie podatkowe za poprzedni rok kalendarzowy. Wysokość mandatu wynosi od 1/10 wysokości aktualnie obowiązującej „minimalnej krajowej” brutto do jej dwukrotności. Do kiedy należy dostarczyć PIT do urzędu skarbowego? Każdy podatnik ma obowiązek dostarczyć formularz rozliczenia skarbowego do północy 30 kwietnia danego roku. Formularz można zanieść osobiście w godzinach pracy urzędu, złożyć go przez internet, przesłać pocztą lub za pośrednictwem kuriera. Należy dodać, że w przypadku przesłania PIT -u za pośrednictwem Poczty Polskiej, decyduje data nadania. Jeśli więc wyślesz PIT 30 kwietnia o godzinie 19.00, a dojdzie on do urzędu skarbowego 2 maja, to i tak nie przekroczyłeś terminu. Na wszelki wypadek zachowaj potwierdzenie nadania przesyłki. Jeśli natomiast chcesz przesłać PIT za pośrednictwem kuriera, pamiętaj, że w tym przypadku będzie decydowała data dostarczenia przesyłki do urzędu skarbowego. Ile wynosi kara za dostarczenie PIT-u po terminie? Kara za dostarczenie PIT-u po terminie może wynosić od 1/10 wysokości obowiązującej minimalnej płacy brutto do jej dwukrotności. Przykładowo w 2015 r. minimalna krajowa wynosiła 1750 zł brutto, a więc mandat mógł wynosić od 175 zł do 3500 zł. Wysokość kary za spóźnienie rozpatrywana jest indywidualnie. Zależy ona między innymi od możliwości zarobkowych podatnika, jego majątku i liczby osób, które ma na utrzymaniu. Czy można uniknąć kary za złożenie PIT-u po terminie? Jeśli opóźnienie zdarzyło ci się po raz pierwszy i wynika z poważnych przyczyn, masz szansę uniknąć kary. Nie czekaj aż urząd skarbowy upomni się o twoje zeznanie, złóż je jak najszybciej i dołącz do niego pismo wyrażające tzw. „czynny żal”, czyli wyjaśnienie przyczyn...

Stos formularzy pit i kalkulator
©SylaK/Fotolia
Styl życia
Zeznanie podatkowe, czyli jaki PIT wypełnić
To który PIT należy wypełnić zależy od źródła i sposobu uzyskania dochodu. Inne zeznania podatkowe składa osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, inne osoba zatrudniona na postawie umowy o pracę, a jeszcze inne podatnik, który uzyskał dochód z tytułu zbycia praw majątkowych.

To który PIT należy wypełnić zależy od źródła i sposobu uzyskania dochodu. Inne zeznania podatkowe składa osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, inne osoba zatrudniona na postawie umowy o pracę, a jeszcze inne podatnik, który uzyskał dochód z tytułu zbycia praw majątkowych.   Opodatkowanie osób fizycznych przez nałożenie na te osoby podatku dochodowego regulowane jest dwiema ustawami. Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1999 (Dz. U z 2012 r. poz. 361 ze zm.) roku oraz ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z postanowieniami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od momentu zakończenia roku podatkowego do dnia 30 kwietnia kolejnego roku kalendarzowego każdy podatnik zobowiązany jest złożyć we właściwym urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe. PIT-36, PIT-37 czy PIT-38 - jaki pit wypełnić? Podatnicy zobowiązani są złożyć PIT - zeznanie o wysokości dochodu osiągniętego w ubiegłym roku kalendarzowym lub zeznanie o wysokości poniesionych strat. Jaki PIT złożyć w urzędzie powinien podatnik zależy od źródła uzyskania dochodu.   PIT-36 – składają ci podatnicy, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą . Podatnicy, którzy uzyskali swoje dochody z zagranicy oraz podatnicy, którzy prowadzili specjalne działy produkcji rolnej podlegające opodatkowaniu zgodnie ze skalą podatkową. PIT-36L – ten formularz przeznaczony jest dla podatników, którzy rozliczają się indywidualnie. PIT-36L powinny złożyć osoby, które prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą bądź specjalne działy produkcji rolnej, które były opodatkowane 19% podatkiem. PIT-37 – składają go nieprowadzący pozarolniczej działalności gospodarczej podatnicy, których dochody opodatkowane były zgodnie z ogólnymi zasadami...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner