Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
kobieta myje piekarnik
©Budimir Jevtic/fotolia
Styl życia

Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika

Aby skutecznie wyczyścić piekarnik, trzeba użyć wody z octem lub mieszanki wody, sody oczyszczonej i płynu do naczyń. Piekarnik z termoobiegiem można umyć łatwiej, jeśli najpierw, z wykorzystaniem tej funkcji i wody, rozpuści się zaschnięty brud. Te sprawdzone metody są skuteczne i bezpieczne dla zdrowia i dla piekarnika.

Aby skutecznie wyczyścić piekarnik, trzeba użyć wody z octem lub mieszanki wody, sody oczyszczonej i płynu do naczyń. Piekarnik z termoobiegiem można umyć łatwiej, jeśli najpierw, z wykorzystaniem tej funkcji i wody, rozpuści się zaschnięty brud. Te sprawdzone metody są skuteczne i bezpieczne dla zdrowia i dla piekarnika.

Czyszczenie piekarnika z termoobiegiem

Jeśli piekarnik ma funkcję termoobiegu, bardzo ułatwi to czyszczenie urządzenia. Nie trzeba szorować zaschniętego brudu ani używać mocnych, chemicznych środków do mycia. Zatem jak wyczyścić piekarnik z termoobiegiem? Wystarczy do naczynia żaroodpornego wlać wodę, dodać sok z połowy cytryny i włączyć piekarnik na 170°C i funkcję termoobieg. Woda podgrzeje się na tyle, że zacznie parować, a dzięki dodatkowej funkcji pieca będzie krążyła wewnątrz i dotrze we wszystkie zakamarki. Ta metoda jest bardzo skuteczna zwłaszcza wobec zaschniętego brudu. Po wyłączeniu piekarnika wystarczy czystą ścierką namoczoną w wodzie z płynem do naczyń wytrzeć czyszczoną powierzchnię. Jeśli zabrudzenia są bardzo mocne, można użyć silniejszego środka albo domowej mikstury do czyszczenia.

Jak wyczyścić piekarnik z lekkich zabrudzeń?

Po każdym użyciu piekarnik powinien zostać umyty wodą z octem w proporcjach pól na pół. Jest to metoda ekologiczna i całkowicie bezpieczna, nie uszkadza piekarnika. Należy zamoczyć gąbkę lub ściereczkę w roztworze i wytrzeć dokładnie wnętrze piekarnika, a następnie przetrzeć samą wodą i wytrzeć do sucha.

Czyszczenie piekarnika z większego brudu

Jeśli woda z octem i odmaczanie przy pomocy termoobiegu nie skutkują, konieczne będzie sporządzenie pasty z wody, sody i płynu do naczyń. Pastę przygotowuje się w proporcjach: ½ szklanki wody, ¼ szklanki sody oczyszczonej i 1 łyżeczki płynu do naczyń. Jak wyczyścić piekarnik taką miksturą? Należy nałożyć ją na silne zabrudzenia albo na całą powierzchnię piekarnika i zetrzeć gąbką po upływie 15-20 minut. Po tym trzeba umyć piekarnik czystą wodą i wytrzeć do sucha.

Pobierz Ole Ole kod rabatowy i kup akcesoria, dzięki którym krok po kroku wyczyścisz swój piekarnik.

Jak umyć zaplamione drzwiczki od piekarnika?

Aby pozbyć się tłustych plam pomiędzy szybkami piekarnika, wystarczy odkręcić jedną z nich. Informację, gdzie znajdują się śrubki i jak je odkręcić, można znaleźć w instrukcji obsługi piekarnika. Mocno zapieczonego brudu pomogą pozbyć się denaturat i wazelina. Denaturat dobrze rozpuści tłuszcz, a na wyjątkowo oporne plamy można nanieść na kilkanaście minut wazelinę, zmiękczy brud i umożliwi jego usunięcie. Sprawdzą się też środki chemiczne przeznaczone do odtłuszczania. Po oczyszczeniu szybkę należy wytrzeć ściereczką namoczoną w wodzie, a następnie do sucha. Ostatnim krokiem jest jej ponowne przykręcenie do drzwiczek piekarnika.

 

 
sprzątanie domu
©didesign/fotolia
Styl życia
4 kroki do czystego domu po zimie – wiosenne porządki
Zakres wiosennych porządków obejmuje nie tylko mycie okien i trzepanie dywanów, ale też oczyszczenie i odświeżenie tych miejsc, które w codziennym sprzątaniu są traktowane pobieżnie. Wiosenne porządki to dobra pora na pozbycie się starych i zepsutych rzeczy, uporządkowanie dokumentów czy kolekcji.

Zakres wiosennych porządków obejmuje nie tylko mycie okien i trzepanie dywanów, ale też oczyszczenie i odświeżenie tych miejsc, które w codziennym sprzątaniu są traktowane pobieżnie. Wiosenne porządki to dobra pora na pozbycie się starych i zepsutych rzeczy, uporządkowanie dokumentów czy kolekcji. Krok 1: sprzątanie szafy i szafek Aby skutecznie posprzątać szafę, najpierw wszystko trzeba z niej wyjąć. Następnie wyciera się półki i drążek na wieszaki – zanim zawartość szafy zostanie posegregowana, jej wnętrze wyschnie . Ubrania zimowe można poskładać i ułożyć na dnie szafy, a wiosenne i letnie przygotować do nadchodzącego sezonu. Wszystkie wyjęte z szafy i szafek rzeczy trzeba posegregować i pozbyć się tych, które są niepotrzebne albo zużyte. Pozostałe warto ułożyć tak, by nie trzeba było długo szukać tego, co jest akurat potrzebne. W sklepach można kupić pokrowce na ubrania zamykane niemal próżniowo. Zmniejszają objętość schowanych w nich ubrań i chronią je przed kurzem. Krok 2: mycie okien, zmiana firan i zasłon Po zimie trzeba umyć okna i odświeżyć firany i zasłony. Do mycia okien można użyć dostępnych w sklepach środków lub mieszanki z 1 szklanki wody, 1 szklanki octu i 2 łyżek spirytusu . Żeby nie powstawały smugi, do mycia wykorzystać trzeba gazetę ze zwykłego, nieśliskiego papieru albo ręczniki papierowe. Sprawdzi się też ściereczka z mikrofibry, która dobrze chłonie płyny i zabrudzenia. Wygodne są też urządzenia do mycia okien na teleskopowej rączce. Z jednej strony mają przyczepianą na rzepy ściereczkę, a z drugiej gumową ściągaczkę zbierającą wodę z szyby.   Po umyciu okien należy wytrzeć parapety i umyć rośliny, które tego wymagają. Wiosenne porządki kojarzą się także ze zmianą firan i zasłon. Do prania warto użyć specjalnej soli do firan sprzedawanej w sklepach z chemią gospodarczą. Na wiosnę...

Kobieta w gumowych rękawiczkach sprząta mieszkanie.
©Daisy Daisy/Fotolia.com
Styl życia
Eko sprzątanie: czyszczenie sodą oczyszczoną i octem, usuwanie plam sodą
Czyszczenie sodą oczyszczoną i octem doskonale działa na powierzchniach takich jak kafelki, kabina prysznicowa, ale także kuchenka. Za pomocą sody można też umyć przypalone garnki, a także usunąć tłuste plamy.

Czyszczenie sodą oczyszczoną i octem doskonale działa na powierzchniach takich jak kafelki, kabina prysznicowa, ale także kuchenka. Za pomocą sody można też umyć przypalone garnki, a także usunąć tłuste plamy.   Soda oczyszczona oraz ocet wspaniale sprawdzają się m.in. przy usuwaniu zapachów z lodówki i z pojemników na żywność. Warto pamiętać, że soda rozpuszcza się ciepłej wodzie, której temperatura wynosi co najmniej 20 stopni Celsjusza.   Czyszczenie sodą oczyszczoną i octem   Soda oczyszczona wspaniale odświeża, a ocet świetnie myje wiele powierzchni. Oto sposoby na wykorzystanie ekologicznych środków czystości: usuwanie spalenizny z garnków : nalej trochę wody na dno garnka, zagotuj ją, a następnie wyłącz palnik, wsyp do naczynia ½ szklanki sody i pozostaw na całą noc, kolejnego dnia wylej zawartość garnka i wypłucz go; czyszczenie kubków oraz dzbanków z osadu z herbaty i kawy: nałóż na gąbkę pastę wykonaną z sody oczyszczonej i niewielkiej ilości wody i wyczyść zabrudzenia; mycie kuchenki: wyczyść ją pastą z sody, a miejsca, na których widoczna jest spalenizna, namocz wodą, posyp sodą i umyj po kilku minutach; czyszczenie rusztu z piekarnika oraz od grilla: wyszoruj go pastą z sody nałożoną na gąbkę, pozostaw na 15 minut i spłucz; przed kolejnym użyciem wypal ruszt od grilla, zanim ponownie go użyjesz; mycie wanny, umywalki i kafelków: wymieszaj ½ szklanki sody oczyszczonej i 2-3 łyżki octu, nałóż roztwór na miękką szmatkę i przetrzyj brudne powierzchnie; mycie kabiny prysznicowej: spryskaj drzwi octem, pozostaw go na kilka minut, po czym wyszoruj gąbką z pastą z sody oczyszczonej i spłucz; czyszczenie sedesu : wsyp do miski klozetowej ¼ szklanki sody oczyszczonej, a następnie polej ją...

Złota biżuteria
Pixabay/weinstock/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Domowe sposoby na czyszczenie złota: płyn do mycia naczyń, soda i sól
Złoto z upływem czasu traci swój kolor i połysk, dlatego warto co pewien czas wyczyścić złote elementy dekoracyjne lub biżuterię. Domowe czyszczenie złota można wykonać za pomocą płynu do naczyń, sody oczyszczonej lub soli.

Złoto z upływem czasu traci swój kolor i połysk, dlatego warto co pewien czas wyczyścić złote elementy dekoracyjne lub biżuterię. Domowe czyszczenie złota można wykonać za pomocą płynu do naczyń, sody oczyszczonej lub soli.   Złoto to metal szlachetny, który warto pielęgnować co dwa tygodnie. Jeżeli lubimy nosić złotą biżuterię, to czyśćmy ją częściej w związku z nadmierną eksploatacją. Niestety złoto ulega reakcjom chemicznym z powietrzem czy z innymi metalami szlachetnymi. Dlatego szybko matowieje i pojawiają się na jego powierzchni czerwone plamki (powstawanie rdzy) czy zielone, które są wynikiem kontaktu z miedzią. Jak wyczyścić złoto:   1. Mydłem – moczenie złota w letniej wodzie z kilkoma kroplami mydła w płynie pomoże ci usunąć lekki nalot (brud, tłuszcz) na biżuterii.   2. Płynem do mycia naczyń – moczenie złota w letniej wodzie z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń usunie zabrudzenia, a gdy dodasz do roztworu odrobinę sody oczyszczonej – nadasz dodatkowo blask złotym dekoracjom.   3. Roztworem solnym – jeżeli masz do czynienia z rdzą na złotych elementach czy biżuterii, włóż je do letniej wody (ok. 0,5 l) z łyżką soli na 15 minut.   4. Kwaskiem cytrynowym – jeżeli na złocie pojawiła się zielona plamka, powinniśmy sięgnąć po łyżkę kwasku cytrynowego. Moczenie w letniej wodzie (ok. 0,5 l) z tym składnikiem usunie naleciałości i przywróci blask.   Gdy zakończymy moczyć złoto w roztworze solnym lub wodzie z kwaskiem cytrynowym, powinniśmy dokładnie je umyć pod bieżącą wodą z odrobiną mydła i osuszyć. Gdyby osad na biżuterii nie schodził, możemy sięgnąć po miękką szczoteczkę do zębów i delikatnie pocierać nią złotą powierzchnię. Nie należy używać szczoteczek o twardym włosiu, bo...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner