mężczyzna sprawdza pulsometr
©BillionPhotos.com/fotolia
Styl życia

Jak wybrać pulsometr ze względu na funkcje i przeznaczenie urządzenia

Pulsometr pozwala kontrolować pracę serca, której wskaźnikiem jest tętno. Pulsometr pozwala śledzić efektywność treningu. Urządzenie to jest przydatne zarówno osobom, które chorują na serce, a nie chciałyby rezygnować ze sportu, tym, które chcą zwiększyć efektywność treningu, jak i tym, które trenują szczególnie intensywnie i chcą zapewnić sobie przy tym bezpieczeństwo.

Pulsometr pozwala kontrolować pracę serca, której wskaźnikiem jest tętno. Pulsometr pozwala śledzić efektywność treningu. Urządzenie to jest przydatne zarówno osobom, które chorują na serce, a nie chciałyby rezygnować ze sportu, tym, które chcą zwiększyć efektywność treningu, jak i tym, które trenują szczególnie intensywnie i chcą zapewnić sobie przy tym bezpieczeństwo.

Podstawowe funkcje pulsometrów

Klasyczny pulsometr składa się z pasa z czujnikiem pracy serca, umieszczanego na wysokości piersi oraz urządzenia przypominającego zegarek, który zakłada się na rękę. Dostępne są też pulsometry jednoczęściowe, bez pasa piersiowego, ale nie mierzą one tętna tak dokładnie, jak pulsometry klasyczne.

Typowy pulsometr na ogół wyposażony jest w następujące funkcje:

  • zegar i kalendarz,
  • stoper,
  • licznik spalonych kalorii,
  • podświetlany wyświetlacz,
  • ranking wyników osiąganych podczas poprzednich treningów,
  • możliwość wprowadzenia swojego HRmax, czyli takiego pulsu, przy którym trening najbardziej intensywnie spala tkankę tłuszczową.

Rodzaj wysiłku fizycznego a wybór rodzaju pulsometru

Wybór pulsometru powinien zależeć od tego, jaki rodzaj treningu preferujemy. Osobom, które chcą kontrolować tętno podczas czysto rekreacyjnych aktywności, wymagających umiarkowanego wysiłku: spacer, marsz z kijkami, jazda na rowerze w łatwym terenie, wystarczy jednoczęściowy pulsometr zakładany na rękę.

 

Klasyczny pulsometr będzie odpowiedni dla osób, które uprawiają sporty wymagające większego wysiłku, np. regularnie biegają lub wykonują inne ćwiczenia aerobowe, intensywnie ćwiczą na siłowni, jeżdżą na rowerze w terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu.

Rodzaj wysiłku fizycznego a dodatkowe funkcje pulsometru

Przy specyficznych formach i warunkach treningu przydatne mogą być pewne dodatkowe funkcje pulsometrów. Do pływania koniecznie należy wybrać pulsometr wodoszczelny. Oprócz mierzenia tętna podczas jazdy na rowerze czy intensywnego marszu przyda się funkcja mierzenia kilometrów, pomiar nachylenia terenu, GPS oraz termometr i barometr.

 

Przy wyborze warto zwrócić też uwagę na intuicyjność korzystania z pulsometru oraz dostępność poszczególnych funkcji. Podczas jazdy na rowerze zerkanie na pulsometr zamieszczony na zegarku i wciskanie przycisków może być nie tylko niewygodne, ale i niebezpieczne. Z tego względu pulsometry często można obsługiwać za pomocą przycisku bezdotykowego: informacje pokazują się po przyłożeniu nadgarstka, na którym znajduje się czujnik do paska zamieszczonego np. na kierownicy roweru.

 

Najprostszy jednoczęściowy pulsometr można kupić już za 60-80 zł. Pulsometr klasyczny – już za ok. 150 zł. Trudno jest wskazać górną granicę cenową pulsometrów. Cena zależy m.in. od jego marki oraz funkcji, w które jest wyposażony. Profesjonalne pulsometry mogą kosztować nawet 3000-4000 zł.

 

dziewczyna uprawia jogging
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ile wynosi tętno, przy którym tłuszcz jest spalany najbardziej efektywnie?
Tłuszcz jest spalany najbardziej efektywnie przy wysiłku fizycznym o umiarkowanej intensywności, trwającym ponad 20 minut. Tego typu ćwiczenia wykonywane są podczas treningu cardio. Warto podczas niego kontrolować puls i zmniejszać intensywność ćwiczeń lub zwiększać ją w zależności od niego.

Tłuszcz jest spalany najbardziej efektywnie przy wysiłku fizycznym o umiarkowanej intensywności, trwającym ponad 20 minut. Tego typu ćwiczenia wykonywane są podczas treningu cardio. Warto podczas niego kontrolować puls i zmniejszać intensywność ćwiczeń lub zwiększać ją w zależności od niego. Tętno maksymalne a efektywność spalania tłuszczu Tętno maksymalne (HR max) to maksymalna liczba skurczów serca, która jest bezpieczna dla osoby wykonującej wysiłek fizyczny. Jest to wartość indywidualna, zależy mi. in. od wieku, płci i wagi. Zazwyczaj wartość ta wynosi od 170 do 200 uderzeń na minutę.   Amerykańska biegaczka Sally Edwards opracowała wzór na to, jak obliczyć swoje maksymalne tętno.   Wzór dla kobiet wygląda następująco: HR max = 210 – 0,5 x wiek – 0,022 x waga. Wzór dla mężczyzn: HR max = 210 – 0,5 x wiek – 0,022 x waga + 4   Kobieta w wieku 36 lat, która waży 60 kg może obliczyć swoje maksymalne tętno w następujący sposób: HR max = 210 – 0,5 x 36 – 0,022 x 60. Wynik w jej przypadku wynosi 190.   Najszybciej traci się na wadze, kiedy tętno podczas ćwiczeń wynosi od 60 do 80% maksymalnego tętna. Liczba uderzeń serca na sekundę kobiety, której HR max wynosi 190, podczas ćwiczeń nie powinna przekraczać wartości z zakresu od 114 do 152. W jaki sposób kontrolować tętno podczas treningu? Znajdujące się na siłowni urządzenia do ćwiczeń często są wyposażone w pulsometr. Podczas korzystania z bieżni czy rowerku stacjonarnego możesz dzięki temu na bieżąco kontrolować swoje tętno i w zależności od niego zmniejszać intensywność ćwiczeń lub ją zwiększać.   Jeśli trenujesz bez sprzętu, np. wykonujesz ćwiczenia cardio w domu albo biegasz, możesz mierzyć puls przy pomocy pulsometru. Pulsometry dostępne są w sklepach ze sprzętem sportowym już od 60 zł. Taki pulsometr można...

Biegnąca kobieta
© Schum/Fotolia.com
Styl życia
Interwałowy trening wydolnościowy poprawi kondycję fizyczną
Kondycja organizmu to inaczej jego wytrzymałość podczas wysiłku fizycznego. Im dłużej jesteśmy w stanie wykonywać dany rodzaj aktywności fizycznej, tym kondycja jest lepsza. Na wytrzymałość wpływają m.in. pojemność płuc oraz siła mięśni. Poprawa kondycji fizycznej jest możliwa dzięki treningowi wydolnościowemu.

Kondycja organizmu to inaczej jego wytrzymałość podczas wysiłku fizycznego. Im dłużej jesteśmy w stanie wykonywać dany rodzaj aktywności fizycznej, tym kondycja jest lepsza. Na wytrzymałość wpływają m.in. pojemność płuc oraz siła mięśni. Poprawa kondycji fizycznej jest możliwa dzięki treningowi wydolnościowemu.   Trening wydolnościowy opiera się przede wszystkim na ćwiczeniach aerobowych, może on mieć formę treningu interwałowego. Trening kondycyjny interwałowy Trening interwałowy poprawia krążenie krwi i zwiększa pojemność płuc, co przekłada się na lepszą wytrzymałość fizyczną. Przy okazji interwały intensywnie spalają tłuszcz. Trening interwałowy polega na przeplataniu ćwiczeń wymagających intensywnego wysiłku z mniej intensywnymi ćwiczeniami .   Po 5-minutowej wolnej rozgrzewce (np. biegu truchtem), następuje minuta ćwiczeń w szybkim tempie (np. sprint), następnie 3 minuty wolniejszych ćwiczeń i znowu minuta szybkich. W zależności od aktualnej wytrzymałości wykonuje się określoną liczbę takich cykli. Trening powinien kończyć się 5 minutami wolnej aktywności.   Ćwiczenia wykonywane w ramach treningu interwałowego na ogół mają charakter ćwiczeń aerobowych . Może to być bieganie w plenerze albo na bieżni, jazda na rowerze lub rowerku stacjonarnym albo ćwiczenia fitness. Podczas ćwiczeń należy kontrolować swoje tętno. Najlepiej wykorzystać do tego pulsometr. Jak ustalić tempo interwałów Punktem odniesienia przy obliczaniu tempa poszczególnych etapów kondycyjnego treningu interwałowego powinno być tętno maksymalne (HRmax). Oblicza się je według wzoru: HRmax = 220 – wiek. Na przykład HRmax dla osoby w wieku 35 lat wynosi 185. Tempo podczas wolnej fazy treningu powinno wynosić 60-70% HRmax, a podczas fazy szybkiej ok. 80-90%. Osoba, której HRmax wynosi 185, podczas ćwiczeń w fazie wolnej...

Rower
© zozzzzo/Fotolia.com
Styl życia
Kupujesz rower stacjonarny? Przy jego wyborze kieruj się swoimi potrzebami.
Nie ma uniwersalnego sprzętu, który odpowiadałby na potrzeby każdej osoby. To, jaki rower stacjonarny się wybierze, zależeć powinno głównie od celu, w jakim jest kupowany. Rowery poziome pozwalają utrzymać aktywność bez obciążania kręgosłupa, a spinningowe – zbudować formę i spalić dużo kalorii.

Nie ma uniwersalnego sprzętu, który odpowiadałby na potrzeby każdej osoby. To, jaki rower stacjonarny się wybierze, zależeć powinno głównie od celu, w jakim jest kupowany. Rowery poziome pozwalają utrzymać aktywność bez obciążania kręgosłupa, a spinningowe – zbudować formę i spalić dużo kalorii. Rodzaje rowerów stacjonarnych – pierwszy wybór Rowery stacjonarne dzielą się na trzy podstawowe rodzaje: Pionowe – osoba ćwicząca na pionowym rowerze przyjmuje taką samą pozycję. Jest więc albo wyprostowana, albo lekko pochylona. Korzystanie z niego przypomina jazdę na rowerze miejskim . Poziome – podczas ćwiczeń przyjmuje się pozycję półleżącą, dzięki czemu bardzo odciąża się kręgosłup. Przypominają stacjonarne rowery rehabilitacyjne. Spinningowe – pozwalają na bardzo intensywny trening przypominający kolarstwo wyczynowe. Taką też pozycję się w nich przyjmuje – pochyloną. Od tego podziału należy zacząć zastanawianie się jaki rower stacjonarny wybrać i w ramach konkretnego rodzaju przyglądać się detalom. Na co zwrócić uwagę kupując rower stacjonarny To, jaki rower stacjonarny wybrać, uzależnione jest od trzech zasadniczych kwestii. Stanu zdrowia – osoby z problemami z kręgosłupem nie powinny korzystać z pionowych i spinningowych rowerów, ponieważ przyjmuje się w nich pozycję, która dodatkowo obciąża korpus. Lepiej, by wybrały rowery poziome, w których ćwiczy się półleżąc . To także dobry wybór dla osób z dużą otyłością. Celu ćwiczeń na rowerze stacjonarnym – osoby kupujące sprzęt z myślą o odchudzaniu powinny wybrać rower, który ma pulsometr (mierzący tętno) i ergometr (mierzący moc nóg). Dzięki tym urządzeniom można kontrolować intensywność treningu. Najwięcej kalorii spala się podczas jazdy na rowerze spinningowym – zmusza do większego wysiłku. Jeśli jednak...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner