
Przytulny salon to pokój dzienny, w którym z przyjemnością spędzamy większość dnia. Warto zadbać o różnorodne oświetlenie, miękkie tkaniny i dodatki, które ocieplą wnętrze, np. poduszki, parawan, podnóżek. Przytulny salon powinien być jednocześnie funkcjonalny.
Przytulny salon - 7 rozwiązań, które odmienią każdy salon
- Drewniane okładziny ścienne – to rozwiązanie mogą wykorzystać także alergicy. Drewno nadaje wnętrzu ciepły charakter, bardzo dobrze łączy się z ceramiką, szkłem, kamieniem. Takie rozwiązanie jest często stosowane w stylu skandynawskim.
- Kolory – łączenie ciepłych barw z chłodnymi zyskuje coraz więcej zwolenników.
- Oświetlenie – oprócz żyrandolu na suficie przyda się oświetlenie blisko kanapy. Świetnym rozwiązaniem są także lampy podłogowe i stołowe, a także kinkiety nad kanapą. Ciemne klosze stworzą tajemniczy, teatralny nastrój, jasne – rozproszą światło i rozjaśnią salon. Warto też oświetlić wszelkie obrazy i rzeźby. Przydatne do tego są podłużne kinkiety kierujące światło na płaszczyznę obrazu lub punktowe lampki halogenowe. Bardzo dobrze wypoczywa się przy światłach o niewielkiej mocy i ciepłych barwach. Podczas spotkań warto wykorzystać lampiony i świeczniki – można je kupić lub wykonać samodzielnie.
- Poduszki – poduszki to tani i szybki sposób na odmianę wnętrz. Pięknie prezentują się poduszki z ażurowymi wzorami – np. złotym kwiatem na białym tle. Modne są też poduszki z napisami lub grafiką.
- Parawan – składany parawan z ciekawym designem nadaje wnętrzu nie tylko przytulny, lecz również indywidualny charakter.
- Podnóżek – siedzisko może zastąpić klasyczny stolik.
- Miękkie tkaniny – przytulny salon powinien być wykończony miłymi w dotyku tkaninami – oparcie sofy lub fotela można pokryć wełnianym pledem. Dywanik lub bieżnik na podłodze wyciszy pomieszczenie i będzie przyjemny dla stóp. Zasłony – jednobarwne lub z wzorami mogą być przyjemnym wykończeniem okna. Można je upiąć lub puścić luzem. Ciekawy efekt dają też rolety rzymskie.
Praktyczny i przytulny salon – kilka praktycznych wskazówek
- Kanapa powinna być wygodna i wykonana z materiału, z którego łatwo będzie usunąć wszelkie zabrudzenia.
- W przytulnym salonie nie powinno być zbyt dużo mebli – zdecydowanie lepiej postawić na ich jakość niż ilość.
- Nawet niewielki salon można ładnie i funkcjonalnie zaaranżować – przydadzą się do tego jasne kolory na ścianach, np. szarości, beże, kremy połączone z białymi meblami i białym sufitem. Dzięki meblom ze schowkiem zaoszczędzisz miejsce w salonie. Szczególnie godne polecenia są stoliki kawowe z ukrytą półką, pufy, regały, sofy z pojemnikiem.
- Książki na wyciągnięcie ręki – dobrze zadbać o to, aby blisko kanapy znalazła się półka na książki, która sprawia wrażenie niewidzialnej – na pojedynczej desce przymocowanej do ściany układa się książki.
- Meble z szufladkami pomogą utrzymać porządek w salonie.
Salon będzie zarówno przytulny, jak i energooszczędny, jeśli do oświetlenia wykorzystamy energooszczędne lampy LED.
- Antyki, jasne barwy, eleganckie dodatki przesądzą o stylu wnętrza . Salon w stylu klasycznym to oznaka stylu i uniwersalność.
- Salonowa moda lubi oryginalne dodatki. Szybka metamorfoza pokoju dziennego to wymiana dodatków na akcesoria handmade.
- Jeśli lubisz ceglane ściany i metal, przemyśl wystrój wnętrza a'la fabryczna hala. Najnowocześniejszy salon przypomina loft - wnętrze industrialne.
- Pokój dzienny w mieszkaniu bez pokoju gościnnego musi być zaopatrzony w rozkładaną sofę i szafę. Dobrze zaaranżowany salon w bloku to wygoda dla gości.
- Jesienne dekoracje domu to np. abażur z liści, który wykonuje się oklejając liśćmi nadmuchany balon. Gdy klej wyschnie, balonik przebija się, a do środka „klosza” wkłada choinkowe światełka. Zobacz też inne propozycje!