Chińskie monety
Pixabay/AlexanderStein/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Feng shui, czyli chińska aranżacja wnętrz

Feng shui jest obecnie często stosowane przy urządzaniu mieszkania. Zasady aranżacji wnętrza pochodzą z Chin, a ich główne założenie opiera się na przekonaniu, że świat wypełnia energia różnych rodzajów.

Feng shui jest obecnie często stosowane przy urządzaniu mieszkania. Zasady aranżacji wnętrza pochodzą z Chin, a ich główne założenie opiera się na przekonaniu, że świat wypełnia energia różnych rodzajów.

Czym jest feng shui?

Feng shui jest bardzo rozpowszechnione szczególnie w Chinach i według tej zasady budowano tam wsie i miasta. Zdaniem chińskich budowniczych rozmieszczenie mebli i pokoi ma wpływ na życie, gdyż zły układ może blokować przepływ pozytywnej energii. To zaś ma, zdaniem zwolenników feng-shui, wpływ na nasze samopoczucie i pomyślność we wszystkich dziedzinach życia. Jeśli właściwie urządzisz mieszkanie, będziesz spokojnie i szczęśliwie szedł przez życie.

Feng shui – najważniejsze kroki

1. Oczyszczenie – jeśli planujesz mieszkanie urządzić według zasad feng shui usuń z wnętrza stare meble, dekoracje, czy przedmioty, na których osadza się kurz.

2. Dobre oświetlenie i zdrowe powietrze – ważne, aby w mieszkaniu był dostęp do naturalnego światła słonecznego. Konieczne są również lampy o szerokim oświetleniu. Ponadto należy często otwierać okna, wietrzyć mieszkanie i hodować rośliny, które oczyszczają powietrze.

3. Siatka bagua – siatka opisuje różne rozmieszczenie sfer życia. Stanowi ją 9 elementów (centrum, podróże, dzieci, kariera, bogactwo, partnerstwo, sława, rodzina i wiedza). Każda z tych sfer powinna być odpowiednio zadbana i znajdować się w odpowiednim pomieszczeniu, np. sektor zdrowia trzeba rozmieścić w centrum, na środku mieszkania, gdzie powinien panować porządek i ład. Zaleca się aby w tym miejscu było dużo wolnej i jasnej przestrzeni, a barwy powinny być ciepłe, np., w kolorze miodowym czy złotym.

Aranżacja wnętrz według zasad feng shui

1. Kuchnia – jest miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu. Powinna mieć piękny wystrój i lśnić czystością. Dlatego trzeba zadbać o to, aby znajdowały się w niej pojemne meble kuchenne, w których będzie można umieścić większość przedmiotów. Bardzo ważne jest, aby tak umieścić meble, by osoba przygotowująca jedzenie nie stała tyłem do drzwi, gdyż może to u niej wywołać nerwowość i niepokój. Urządzenia kuchenne można ustawić w ergonomiczny sposób, tak by lodówki i kuchenki nie dzieliła zbyt duża odległość.

2. Łazienka – w tym pomieszczeniu powinna panować szczególna higiena. Łazienkę można umieścić naprzeciwko wejścia do domu, z dala od kuchni i pokoju dziennego. Według zasad feng shui trzeba ją udekorować kwiatami i obrazami.

3. Wejście i przedpokój – powinny być jasne i przestronne, by dawały swobodę wejścia. W przedpokoju należy umieścić lustro, gdyż daje ono dużo pozytywnej energii. Feng shui nie poleca rozmieszczenia przedpokoju, w taki sposób, w którym od wejścia widzimy drzwi lub okna z drugiej strony.

4. Pokój do pracy – pokój powinien znajdować się jak najdalej od pozostałych pomieszczeń. Według zasad feng shui przestrzeń pracy zawodowej nie może przeplatać się z przestrzenią odpoczynku. Biurko należy umieścić w taki sposób, aby siedzieć przy nim tyłem do ściany, a przed sobą mieć cały widok pokoju.

Figurka Buddy
Pixabay/Foto-Rabe/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Sypialnia na wzór feng shui: wystrój i rozmieszczenie mebli
Feng shui jest sztuką aranżacji wnętrz i pochodzi z Chin. Według starożytnych zasad feng shui jakość snu nie zależy od tego na czym śpimy, ale od tego gdzie znajduje się łóżko w sypialni. Należy zatem zadbać nie tylko o wystrój sypialni i wygodne łóżko, ale też o jego właściwe umieszczenie.

Feng shui jest sztuką aranżacji wnętrz i pochodzi z Chin. Według starożytnych zasad feng shui jakość snu nie zależy od tego na czym śpimy, ale od tego gdzie znajduje się łóżko w sypialni. Należy zatem zadbać nie tylko o wystrój sypialni i wygodne łóżko, ale też o jego właściwe umieszczenie. Aranżacja sypialni według metody feng shui 1. Telewizor i komputer. Według zasad feng shui należy pozbyć się z sypialni telewizora i komputera, gdyż energia i jej pozytywny przepływ jest zakłócana przez odbiorniki elektroniczne. Pamiętaj więc, aby na czas snu wynieść z sypialni komputer, czy telewizor, gdyż utrudniają one wypoczynek i mogą powodować rozdrażnienie w ciągu dnia.   2. Ustawienie łóżka. Łóżko powinno być wykonane z naturalnego drewna i nie powinno mieć ostrych kantów. Dlatego należy wybierać modele z zaokrąglonym wykończeniem i ustawić je w taki sposób, aby nie spać tyłem do drzwi. Podświadomie wtedy uzyskamy większy spokój. Łóżko najlepiej umieścić tak, aby głowa była skierowana do ściany. Tym samym zapewnimy sobie dostęp do niego z trzech stron.   3. Umieszczenie lustra. W sypialni nie powinno być luster, a jeśli już są należy je umieścić z dala od łóżka. Lustra odbijają światło i powodują, że w sypialni jest więcej energii do działania. A śpiąc potrzebujemy energii odpowiedzialnej za płodność, zdrowie i związki. Dlatego lustra na noc można nakrywać zasłoną.   4. Przytulne miejsce. Sypialnia powinna być miejscem przytulnym. Należy więc umieścić w niej sporo puchatych poduszek, miękki dywan i grubsze zasłony w jasnych odcieniach. Najlepiej jakby była utrzymana w kolorach łososiowych, brzoskwiniowych, białych bądź jasnych brązach. Dodatki do sypialni powinny być piękne i delikatne, a na obrazach i zdjęciach powinno...

chińskie monety
Pixabay/AlexanderStein/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Feng shui – podstawowe błędy przy urządzaniu mieszkania
Feng shui mówi o tym, jak kierować niewidzialną energią wpływającą na samopoczucie, ludzi i otaczający nas świat. Chińczycy do tej pory wierzą, że feng shui przynosi zdrowie, szczęście i bogactwo.

Feng shui mówi o tym, jak kierować niewidzialną energią wpływającą na samopoczucie, ludzi i otaczający nas świat. Chińczycy do tej pory wierzą, że feng shui przynosi zdrowie, szczęście i bogactwo. Błędy podczas aranżacji mieszkań według zasad feng shui 1. Suszone kwiaty. W mieszkaniu powinno znajdować się dużo naturalnych kwiatów i roślin. Oczyszczają one powietrze i wprowadzają pozytywną atmosferę. Pamiętaj, aby usuwać uschnięte czy chore liście. Sztuczne bukiety generują złą energię, dlatego nie trzymaj ich w pomieszczeniach. Jeśli nie chcesz się ich pozbyć, nie zapominaj, aby oczyszczać je z kurzu. 2. Noże. Nie powinno się trzymać na wierzchu ostrych przedmiotów. Należy je chować do szuflady bądź trzymać na specjalnym stojaku. Według feng shui trzeba zapłacić za noże, gdy dostaniesz je w prezencie. 3. Bałagan. Podstawową zasadą feng shui jest porządek i harmonia, dlatego staraj się utrzymywać ład nie tylko w pomieszczeniach, ale i na półkach. Nie zostawiaj szczotki do zamiatania na wierzchu i otwartych półek. Szczotka powinna być schowana do szafy lub piwnicy, a szafki pozamykane. W czasie robienia porządków pozbywaj się starych, niezdatnych przedmiotów. Jeśli nie chodzisz w ubraniach leżących na półce, spakuj je do worka i oddaj komuś innemu bądź wyrzuć. Tak samo postępuj z popsutymi rzeczami. Albo napraw je od razu, albo wyrzuć je do kosza. Nie chowaj zepsutych przedmiotów do naprawy „na później”. 4. Przeciekające krany. Przeciekające krany czy nieszczelne rury wodno-kanalizacyjne według feng shui wpływają na energię panującą w domu i powodują, że ucieka pomyślność, a wraz z nią zdrowie i bogactwo. 5. Lustro w sypialni i naprzeciwko drzwi. Sypialnia jest pomieszczeniem, które służy do odpoczynku i relaksu. Lustro w sypialni powinno...

salon na poddaszu
©marog-pixcells/Fotolia
Styl życia
Mieszkanie na poddaszu – funkcjonalne rozwiązanie czy chwilowa moda?
Mieszkanie na poddaszu często zachwyca nietuzinkową aranżacją wnętrza i widokami zza okien, które rozciągają się na panoramę miasta. Mieszkanie na strychu to ciekawe rozwiązanie, ale należy pamiętać, aby wziąć pod uwagę kwestie takie jak ogrzewanie, czy brak windy zanim zdecydujemy się na kupno lub wynajęcie poddasza.

Mieszkanie na poddaszu często zachwyca nietuzinkową aranżacją wnętrza i widokami zza okien, które rozciągają się na panoramę miasta. Mieszkanie na strychu to ciekawe rozwiązanie, ale należy pamiętać, aby wziąć pod uwagę kwestie takie jak ogrzewanie, czy brak windy zanim zdecydujemy się na kupno lub wynajęcie poddasza. Mieszkanie na poddaszu – wady: zimno, upał, wysokość, konstrukcja Zła izolacja dachu będzie sprawiała dużo problemów. Latem na poddaszu będzie gorąco, a zimą ciepło ucieknie przez dach, który ponadto może przeciekać w czasie deszczu lub obfitych opadów śniegu. Malownicze skosy na poddaszu dodają mu niepowtarzalnego uroku, ale bywają również dużym utrudnieniu przy aranżacji przestrzeni . Należy na to zwrócić uwagę szczególnie przy zakupie mebli. Urządzenie poddasza nie nastręcza trudności, ale z pewnością wymaga większej wyobraźni. Często drewniana konstrukcja poddasza wymaga odpowiedniej impregnacji , szczególnie w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia . Na poddasze nie dojeżdża winda, dlatego, gdy mamy problem z wchodzeniem po schodach lub malutkie dziecko – warto ten czynnik wziąć pod uwagę.   Najwięcej uroku mają stare strychy w malowniczych kamienicach, najczęściej znajdujących się w centrum miasta. Dlatego, jeżeli nie lubimy zgiełku ruchliwych ulic poddasze nie jest dobrym rozwiązaniem . Strychy adaptowane na mieszkania w nowym budownictwie z reguły są łączone z mieszkaniem poniżej tworząc dwukondygnacyjny apartament. W tym przypadku konstruktorzy biorą od uwagę wszystkie czynniki związane z ewentualnymi niedogodnościami mieszkania na poddaszu, więc nie trzeba się o większość z nich martwić. Warto dodać, że osoby, którym bliskie są zasady feng shui powinny zrezygnować z poddasza. Ponieważ według feng shui strych ma na zawsze pozostać strychem,...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak