złoszcząca się kobieta
© djoronimo/Fotolia.com
Styl życia

Wybuchy agresji a alkohol i choroby psychiczne – z czego wynikają i jak sobie z nimi radzić?

Wybuchy agresji mogą mieć różne przyczyny – od nich zależy, w jaki sposób należy zareagować, gdy w naszym otoczeniu ktoś dostanie nagłego napadu nieuzasadnionej złości. Czasami to efekt długotrwałego napięcia i stresu, ale czasami może to być objaw poważnej choroby psychicznej.

Wybuchy agresji mogą mieć różne przyczyny – od nich zależy, w jaki sposób należy zareagować, gdy w naszym otoczeniu ktoś dostanie nagłego napadu nieuzasadnionej złości. Czasami to efekt długotrwałego napięcia i stresu, ale czasami może to być objaw poważnej choroby psychicznej.

Przyczyny wybuchu agresji i złości u dorosłych

Napad agresji może wynikać z różnych przyczyn. W sytuacji, gdy wybuch jest nieadekwatny do okoliczności, najprawdopodobniej jest efektem stresu i długotrwałego tłumienia w sobie negatywnych emocji. Ciągłe napięcie i nawarstwianie się problemów może się do tego stopnia skumulować, że nawet błaha sytuacja wywoła zupełnie niewspółmierną reakcję. Czasami napady złości są też efektem poczucia bezsilności, a agresywne zachowanie to próba udowodnienia sobie, że panuje się nad swoim życie.

Wybuchy agresji a choroby psychiczne

Zdarza się, że wybuchy agresji są jednym z objawów rozwijającej się choroby psychicznej, np. chorób afektywnych. Przykładem jest mania – cechuje ją m.in. drażliwość, duże pobudzenie i łatwość wpadania w gniew. W chorobie afektywnej dwubiegunowej pojawiają się naprzemiennie epizody manii i depresji, a więc nadaktywności i labilności emocjonalnej (czyli częstych zmian nastroju) oraz wyciszenia.

 

Chociaż powszechnie uważa się, że osoby cierpiące na depresję powinny być przygnębione i smutne, często zdarza się, że obniżony nastrój jest maskowany przez złość. Częściej depresja przebiega w ten sposób u mężczyzn.

 

Wybuchy agresji mogą występować również u osób z typem osobowości narcystycznej lub borderline (osobowość chwiejna emocjonalnie). Jeśli napady złości są wynikiem zaburzeń psychicznych, wskazana jest farmakoterapia (antydepresanty) oraz terapia (na przykład poznawczo-behawioralna).

Jak sobie radzić z wybuchami agresji po alkoholu

Wiele badań (zobacz badanie) wskazuje, że picie alkoholu może zwiększać agresję oraz tolerancję na stres. Osobę, która jest pod wpływem alkoholu, o wiele łatwiej sprowokować niż trzeźwą. Profesor McMurran z University of Nottingham podkreśla, że pijana osoba myśli w sposób tunelowy, czyli nie biorąc pod uwagę innych czynników, a skupiając się tylko na jednej rzeczy, na przykład swoim gniewie. Nie jest więc w stanie przewidzieć konsekwencji własnego postępowania. Nie oznacza to, że każdy nietrzeźwy będzie reagował agresją – niektórzy mają naturalnie mniejszą zdolność do kontrolowania swoich reakcji i to u takich osób alkohol może działać bardzo negatywnie.

 

Co robić, gdy osoba pod wpływem alkoholu zaczyna zachowywać się agresywnie? Przede wszystkich nie należy jej prowokować ani też wdawać się z nią w dyskusje, ponieważ może to doprowadzić do jeszcze większego jej gniewu, nad którym nie będzie potrafiła zapanować. Lepiej od takiej osoby odejść. Jeśli wybuchy agresji po alkoholu zdarzają się bliskiej osobie, np. partnerowi lub partnerce, nie należy przechodzić nad tym do porządku dziennego. Należy szczerze i otwarcie porozmawiać o problemie i o tym jakie wzbudza w domownikach emocje. Trzeba też wyraźnie podkreślić, że takie sytuacje nie mogą się powtarzać. W przypadku podejrzenia, że okazjonalne picie zaczyna przechodzić w uzależnienie, lepiej skonsultować się ze specjalistą z poradni leczenia uzależnień.


Dziecko na placu zabaw
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Agresja u dzieci, czyli jak okiełznać małego złośnika?
Agresja u dzieci staje się coraz powszechniejszą formą wyrażania negatywnych emocji, z którymi nie umieją sobie poradzić. Może, ale nie musi być oznaką rozpieszczenia – jej podłoże przede wszystkim tkwi w środowisku, w którym się wychowuje. To rodzice powinni brać odpowiedzialność za zachowania agresywne u ich dzieci – w wielu przypadkach to ich niekonsekwentny system nagród i kar oraz bark wyznaczonych granic prowadzą do wysokiego poziomu frustracji u malucha, a co za tym idzie – agresji.

Agresja u dzieci staje się coraz powszechniejszą formą wyrażania negatywnych emocji, z którymi nie umieją sobie poradzić. Może, ale nie musi być oznaką rozpieszczenia – jej podłoże przede wszystkim tkwi w środowisku, w którym się wychowuje. To rodzice powinni brać odpowiedzialność za zachowania agresywne u ich dzieci – w wielu przypadkach to ich niekonsekwentny system nagród i kar oraz bark wyznaczonych granic prowadzą do wysokiego poziomu frustracji u malucha, a co za tym idzie – agresji.   Agresja u dzieci objawia się w trzech formach: czynność – bicie, szarpanie, podstawianie nogi; słowo – wyzywanie, wyśmiewanie, przeklinanie; autoagresji – szczególny rodzaj agresji, gdzie nadawcą i adresatem agresywnych zachowań jest ten sam człowiek i występuje często przy zaburzeniach lub chorobach osobowościowych. Jak radzić sobie z agresją u dzieci? Jest wiele sposobów na okiełznanie małego złośnika. Najważniejsze, aby dostosować metody do jego poziomu intelektualnego, sposobu uczenia się i postrzegania otoczenia. Oto kilka wskazówek: 1. Wyznacz granice – jeżeli trzymasz się konsekwentnie granic postępowania dziecka i jest ono świadome, co może zrobić, a czego unikać, to z małym prawdopodobieństwem będzie robić to z premedytacją. Unikniesz wywoływania frustracji u malucha. 2. Stabilny system nagród i kar – tylko konsekwencja w nagradzaniu i karaniu wywoła u dziecka pewne i stabilne pojmowanie zasad w domu i poza nim. Świadome „robienie na złość” to nie jest już zachowanie agresywne, a technika manipulacyjna bądź wywieranie wpływu. 3. Rozmowa – wyrażanie uczuć (szczególnie negatywnych) i dyskutowanie o nich to klucz do sukcesu. Dziecko, które jest bardziej świadome własnych odczuć, nie będzie od razu reagować agresywnie. Gdy pomożemy dziecku bardziej refleksyjnie spojrzeć na własne przeżycie, to...

smutna kobieta trzyma się za głowę
©BillionPhotos.com/Fotoli
Styl życia
Rany, których nie widać – przemoc emocjonalna
Każdemu może się zdarzyć doświadczenie przemocy emocjonalnej. Dzieci, nastolatkowie, nawet dorośli bywają jej ofiarami. Nie zostawia siniaków ani ran, ale potrafi ranić równie boleśnie jak fizyczna, szczególnie gdy pochodzi od bliskich.

Każdemu może się zdarzyć doświadczenie przemocy emocjonalnej. Dzieci, nastolatkowie, nawet dorośli bywają jej ofiarami. Nie zostawia siniaków ani ran, ale potrafi ranić równie boleśnie jak fizyczna, szczególnie gdy pochodzi od bliskich.   Przemoc emocjonalna to każde zachowanie, które może zmniejszyć poczucie własnej wartości, godności i tożsamości. Wachlarz takich zachowań jest bardzo szeroki – od infantylizacji, przez zastraszanie do upokarzania. Zdarza się, że przemoc emocjonalna idzie w parze z przemocą fizyczną, lecz nie zawsze tak musi być . Osoby będące ofiarami przemoc psychicznej zwykle mają bardzo niskie poczucie własnej wartości, mogą u nich wystąpić zmiany w osobowości oraz zaburzenia afektywne – depresja z myślami samobójczymi i lęk. Jak rozpoznać przemoc psychiczną? Przemocą emocjonalną nazwiemy: groźby, zastraszanie, poniżanie, celowe ignorowanie i odsuwanie, obwinianie, stalking, izolowanie z grupy. Ten ostatni sposób często się pojawia w amerykańskich filmach dla młodzieży – szkolna stołówka, niechciany uczeń przysiada się do stolika ze swoją tacką z obiadem, a wtedy wszyscy inni ostentacyjnie wstają i się przesiadają . Mistrzyniami w przemocy emocjonalnej były cheerleaderki i inne królowe liceum, które terroryzowały otoczenie. Często się zapomina o tym, że kobiety także stosują przemoc – szczególnie psychiczną. Konsekwencje przemocy psychicznej Konsekwencje przemocy emocjonalnej są długotrwałe – zdecydowanie wolniej goją się rany na psychice niż ciele. Ofiary przemocy psychicznej doświadczają ciągłego poczucia winy, wstydu, towarzyszy im lęk, strach i poczucie bezsilności. Unikają kontaktu wzrokowego, są rozchwiane emocjonalnie, często płaczą i czują się niepotrzebne. Z jednej strony mają poczucie, że są kontrolowane przez innych, wykorzystywane i manipulowane, a z...

mężczyzna trzymający się za lewy bok
© staras/Fotolia.com
Styl życia
Główne przyczyny bólu trzustki: przejedzenie, zapalenie, torbiel i nowotwór
Ból trzustki może być spowodowany poważną chorobą, np. nowotworem, torbielą lub stanem zapalnym. Pojawia się również na skutek niewłaściwych nawyków, m.in. stresu, picia nadmiernych ilości alkoholu oraz przejadania się.

Ból trzustki może być spowodowany poważną chorobą, np. nowotworem, torbielą lub stanem zapalnym. Pojawia się również na skutek niewłaściwych nawyków, m.in. stresu, picia nadmiernych ilości alkoholu oraz przejadania się.   Bez trzustki niemożliwe byłoby trawienie pokarmów oraz regulacja poziomu cukrów we krwi. Jej uszkodzenia wynikają z jedzenia niezdrowych, tłustych pokarmów, przejadania się, stresu, nadużywania alkoholu oraz w wyniku długotrwałego przyjmowania niektórych leków. Czym jest trzustka? Trzustka jest narządem położonym w górnej części brzucha, czyli w tzw. nadbrzuszu. Organ znajduje się między kręgosłupem a żołądkiem, niedaleko śledziony i dwunastnicy. Trzustka spełnia istotną rolę w organizmie, ponieważ wydziela hormony: glukagon i insulinę. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Drugą funkcją tego narządu jest wspieranie procesu trawienia pożywienia (czyli białek, tłuszczów i węglowodanów). Trzustka wytwarza enzymy trawienne, które trafiają do jelita cienkiego, gdzie rozpoczyna się rozkład pożywienia. Zaburzenie pracy tego organu może skutkować przewlekłymi problemami ze zdrowiem, np. zapaleniami lub nowotworami. Jakie są przyczyny bólu trzustki? Niepokój powinny wzbudzić zarówno bóle przewlekłe (trwające kilka tygodni) lub ostre (bardzo intensywne i dokuczliwe, trwające kilka dni). W takich sytuacjach należy udać się do lekarza, który postawi stosowną diagnozę. Czasem może się okazać, że ból nie dotyczy trzustki, lecz promieniuje z innego, uszkodzonego narządu. Ból trzustki najczęściej bywa wynikiem następujących przyczyn: Przejedzenie – jest to najczęstsza i najłatwiejsza do pokonania przyczyna bólu trzustki. Dominuje wówczas delikatne,...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner