Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Zbliżenie na router internetowy od strony gniazdek.
© laboko/Adobe Stock
Styl życia

Jak podłączyć i skonfigurować router po raz pierwszy?

Korzystanie z Internetu w domu najczęściej przebiega za pośrednictwem sieci bezprzewodowej, czyli Wi-Fi. Do stworzenia sieci Wi-Fi potrzeba kabla internetowego oraz routera, czyli urządzenia, które rozsyłać będzie sygnał na komputery w jego zasięgu. Jak wygląda konfiguracja routera krok po kroku i co trzeba zrobić na samym początku?

Korzystanie z Internetu w domu najczęściej przebiega za pośrednictwem sieci bezprzewodowej, czyli Wi-Fi. Do stworzenia sieci Wi-Fi potrzeba kabla internetowego oraz routera, czyli urządzenia, które rozsyłać będzie sygnał na komputery w jego zasięgu. Jak wygląda konfiguracja routera krok po kroku i co trzeba zrobić na samym początku?

 

Konfiguracja routera nie jest trudna i można poradzić sobie z nią samemu. Należy jedynie bacznie obserwować wskazówki i czytać tekst pojawiający się na ekranie, by nie pominąć żadnego ważnego ustawienia. Przede wszystkim należy zacząć od uruchomienia routera.

Jak podłączyć router?

Sprzęt można podłączyć od razu po wyjęciu z pudełka. Router trzeba ustawić w miejscu, gdzie jest sporo przestrzeni i nie ma źródeł innych sygnałów, tzn. nie należy ustawiać go w pobliżu innych urządzeń radiowych ani trzymać w zamkniętej szafce czy za meblami.

 

Jak podłączyć router? Po podłączeniu routera do prądu kablem zasilania należy przystąpić do podpinania kabla internetowego. Główne gniazdo internetowe w routerze zazwyczaj jest koloru żółtego i opisane jako „Internet”, „WAN”, „DSL/ADSL”.

Konfiguracja routera Wi-Fi krok po kroku – opcja podstawowa

Proces konfiguracji routera Wi-Fi jest szczegółowo opisany w instrukcji dołączanej do urządzenia. Całość sprowadza się do kilku kliknięć myszą i nie zajmuje więcej niż kilka, kilkanaście minut.

 

Konfigurację routera zaczynamy od otwarcia przeglądarki internetowej i przejścia pod adres naszego urządzenia. Zazwyczaj producenci nadają adres IP 192.168.1.1. Jeśli nie, powinien się on znajdować na naklejce na spodzie urządzenia.

 

Po otworzeniu się strony widzimy konieczność podania nazwy użytkownika oraz hasła. W tym przypadku warto zajrzeć do instrukcji lub sprawdzić poniższą opcję:

  • Login: admin
  • Hasło: admin/brak

 

Po poprawnym zalogowaniu pojawi się możliwość szybkiej konfiguracji. Warto skorzystać z tej opcji, jeśli nie jesteśmy zaznajomieni z ustawieniami informatycznymi i chcemy jak najszybciej korzystać z Internetu. Naszym zadaniem będzie wypełnienie pola SSID (jest to nazwa routera i sieci bezprzewodowej), wybranie trybu zabezpieczeń (w tym przypadku najlepiej skorzystać z WPA2-PSK) oraz ustawienie hasła. Powinno się ono składać co najmniej z dziewięciu znaków, zawierać duże oraz małe litery, cyfry i znaki specjalne.

Konfiguracja routera Wi-Fi krok po kroku – opcja zaawansowana

Konfiguracji routera Wi-Fi w wersji rozszerzonej będzie wymagać od nas uzupełnienia kilku dodatkowych pól. Warto jednak skorzystać z tej metody, jeśli chcemy poznać działanie naszej sieci bezprzewodowej.

 

Należy powtórzyć pierwsze dwa kroki z opcji podstawowej, czyli wejść na stronę routera i zalogować się.

 

W zakładce „ustawienia Internetu” najczęściej wszystko jest wypełnianie samoczynnie dzięki automatycznemu przydzielaniu adresów przez naszego dostawcę Internetu. Jeśli usługa DHCP nie wykonała swojego działania i pola są puste, należy się z nim skontaktować.

 

W protokole sieci zostawiamy włączoną funkcję DHCP, dzięki czemu każde nowo podłączone do sieci urządzenie zostanie do niej wpuszczone automatycznie. W przeciwnym razie trzeba będzie nadawać uprawniania ręcznie.

 

Podczas konfiguracji routera należy także ustawić działanie sieci bezprzewodowej:

  • Tryb sieciowy określa, w jakim paśmie częstotliwości działają nasze urządzenia – b/g/n. Różnią się one prędkością transmisji danych. Jeśli mamy możliwość wybrania kilku opcji jednocześnie, warto z niej skorzystać. W przeciwnym razie należy upewnić się, jakie pasma wspierane są przez nasze urządzenia.
  • Nazwa sieci bezprzewodowej (SSID), z którą nastąpi połączenie. Może być dowolna.
  • Kanał – wybranie odpowiedniego kanału determinuje jakość działania sieci bezprzewodowej. Warto sprawdzić każdy z nich i przekonać się o działaniu Internetu. W przypadku wystąpienia zakłóceń należy zmienić kanał.
  • Szerokość kanału – do wyboru 20 MHz (jeśli mieszkamy w miejscu z dużą liczbą sieci, na przykład w bloku) lub 40 MHz (jeśli mieszkamy na peryferiach).
  • Elementem obowiązkowym w trakcie konfigurowania routera jest utworzenie hasła. W zakładce „zabezpieczenia” wybieramy opcję WPA2 i wpisujemy hasło złożone z różnorodnych znaków. Im większa różnorodność, tym większe bezpieczeństwo sieci i pewność, że żaden haker ani nawet sąsiad nie podłączy się do niej niepostrzeżenie.
  • Filtrowanie adresów MAC – pozwala na zastrzeżenie dostępu konkretnym urządzeniom na podstawie ich unikalnego adresu MAC. W ten sposób można włączyć blokadę na podłączanie się do sieci poszczególnych smartfonów czy laptopów.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
dziewczyna ze słuchawkami nausznymi na uszach
©Samo Trebizan/Fotolia.com
Styl życia
Rodzaje słuchawek – douszne, wokółuszne, nauszne, kanałowe – jakie je wybrać?
Przy zakupie słuchawek należy zwrócić uwagę na jakość dźwięku pod względem basu, średnicy, góry i sceny. Na rynku dostępne są urządzenia douszne, nauszne, kanałowe i wokółuszne. Niekiedy warto też zdecydować się na takie dodatki, jak system redukcji szumów, mikrofon czy sprzęt bezprzewodowy.

Przy zakupie słuchawek należy zwrócić uwagę na jakość dźwięku pod względem basu, średnicy, góry i sceny. Na rynku dostępne są urządzenia douszne, nauszne, kanałowe i wokółuszne. Niekiedy warto też zdecydować się na takie dodatki, jak system redukcji szumów, mikrofon czy sprzęt bezprzewodowy. Najłatwiej jest wybrać słuchawki, wypróbowując je przed zakupem – słuchając ulubionej muzyki. Warto zwrócić uwagę na liczne parametry, które świadczą o jakości sprzętu. Najważniejszy jest dźwięk Przy wyborze słuchawek najważniejsza jest jakość dźwięku. Należy więc dokładnie ustalić, jakich parametrów najbardziej się oczekuje od tego urządzenia. Pod tym względem wyróżnia się następujące składowe: Bass – dźwięki o najniższych częstotliwościach, należą do nich bębny i wszystkie dźwięki wyznaczające rytm. Jeśli ten parametr jest podkreślony, to słyszy się miękkie i gładkie dźwięki wprowadzające głębię w muzyce. Większość klientów woli basy o wysokiej rytmice i wydźwięku. Średnica – są to dźwięki znajdujące się pośrodku słyszalnego spektrum. Najważniejsza w tym względzie jest barwa, która charakteryzuje muzykalność słuchawek. Jeśli średnica jest nasycona, to każdą piosenkę słychać w nieco inny sposób. Jeśli jednak ta wartość jest zbyt podkreślona, to muzyka staje się jałowa. Góra – ten parametr określa najwyższe dźwięki, czyli talerze, świsty i małe detale dające charakter melodii. Jeśli góra jest „schowana”, to w muzyce dominuje bas. Słuchawki elektrostatyczne są wyspecjalizowane w najlepszej rozdzielczości wysokich dźwięków, jednak to jeden z najdroższych rodzajów sprzętu na rynku. Scena – określa zróżnicowanie poszczególnych parametrów. Gdy...

mężczyzna z sokiem i tabletem
©Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Jak wykonać detoks od internetu? Sprawdź czy jesteś uzależniony od sieci
Nadmierne korzystanie z internetu wywołuje podobne reakcje chemiczne w mózgu co picie alkoholu, branie narkotyków czy uprawianie hazardu. Aby sprawdzić, czy jest się uzależnionym od sieci, warto spędzić godzinę bez dostępu do urządzeń elektrycznych. Detoks od internetu polega na stopniowym odcinaniu się od technologii wykorzystujących sieć.

  Nadmierne korzystanie z internetu wywołuje podobne reakcje chemiczne w mózgu co picie alkoholu, branie narkotyków czy uprawianie hazardu. Aby sprawdzić, czy jest się uzależnionym od sieci, warto spędzić godzinę bez dostępu do urządzeń elektrycznych. Detoks od internetu polega na stopniowym odcinaniu się od technologii wykorzystujących sieć. Z roku na rok psychologowie mają do czynienia z coraz większa liczbą osób uzależnionych od internetu . Jest to przejaw nadmiernego uprzemysłowienia społeczeństwa . Dlaczego nadmierne korzystanie z internetu jest problemem? W 2016 roku na Uniwersytecie w Virginii przeprowadzono badanie, w którym chciano sprawdzić, w jakim stopniu urządzenia elektryczne wpływają na życie ludzi. Okazało się, że już po 6-15 minutach ludzie zaczynali czuć się nieprzyjemnie, gdy przebywali tylko z własnymi myślami bez dostępu do sieci. Nie miało też znaczenia, czy eksperyment odbywa się w laboratorium czy we własnym domu. Jest to niepokojące badanie potwierdzające, że ludzie uzależniają dobry nastrój od internetu. Dzieje się tak, ponieważ w sieci co chwilę dostaje się informacje o czyiś aktywnościach, nowych zdjęciach i informacjach ze świata . Przez to ludzie stają się „maszynami do przetwarzania informacji”. Udowodniono, że korzystanie z portali społecznościowych daje nam zastrzyk dopaminy – hormonu aktywowanego podczas picia alkoholu, brania narkotyków i uprawiania hazardu.   ◊◊◊ DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD WIDEO ◊◊◊   Objawy uzależnienia od internetu Uzależnienie od internetu może objawiać się spoglądaniem na smartfona co kilka minut lub przymusowym przeglądaniem Facebook'a czy stron internetowych , gdy ma się wolną chwilę, na przystanku i autobusie. Coach Jerzy Jakubowski proponuje, aby przekonać się, czy...

przyjaciele stukają się lampkami z szampanem w Sylwestra
©luckybusiness/Fotolia.com
Fleszstyle
Sylwester w górach - co ze sobą zabrać na sylwestrowy wypad w góry?
Sylwester w górach jest jednym z najpopularniejszych sposobów celebrowania nowego roku. Zazwyczaj poprzedzają go kilkudniowe przygotowania, które dla wielu osób stanowią poważny problem. Najczęściej sylwestrowy wypad w góry trwa dłużej niż jeden dzień, przez co lista rzeczy, które należy ze sobą zabrać znacznie się wydłuża. Na taki wyjazd warto spakować nie tylko sylwestrową kreację, ale również ciepłe rzeczy.

Sylwester w górach jest jednym z najpopularniejszych sposobów celebrowania nowego roku. Zazwyczaj poprzedzają go kilkudniowe przygotowania, które dla wielu osób stanowią poważny problem. Najczęściej sylwestrowy wypad w góry trwa dłużej niż jeden dzień, przez co lista rzeczy, które należy ze sobą zabrać znacznie się wydłuża. Na taki wyjazd warto spakować nie tylko sylwestrową kreację, ale również ciepłe rzeczy. Każdy zimowy wypad w góry – w tym również sylwestrowy – jest sporym wyzwaniem logistycznym. Wymaga on uprzedniego planowania, rezerwacji miejsca, a także sporządzenia listy niezbędnych rzeczy. Kreacja sylwestrowa a wypad w góry Wybór kreacji sylwestrowej uzależniony jest przede wszystkim od sposobu świętowania nowego roku. Wbrew pozorom również w trakcie wycieczki w góry, sylwestra można spędzać na kilka różnych sposobów. Jedną z najpopularniejszych opcji jest wybranie się na elegancki bal sylwestrowy w hotelu lub pensjonacie. W takim przypadku należy postawić na balową sukienkę, np. z cekinami lub innymi ozdobami. Warto również pamiętać o eleganckim okryciu wierzchnim – najlepiej wełnianym, ponieważ ten rodzaj materiału najlepiej trzyma ciepło. Innym sposobem świętowania nowego roku w górach jest wynajęcie góralskiego domku wraz ze znajomymi lub rodziną i zorganizowanie sylwestra na własną rękę. W zależności od okoliczności można ubrać się w ciepły sweter i spodnie lub postawić na bardziej „okolicznościową” stylizację. W przypadku wyboru drugiej opcji warto wcześniej zaopatrzyć się w ciepłe i mocno kryjące rajstopy. Sylwestra w górach można spędzić również na stoku. W takim przypadku należy postawić komfort, wygodę i – co najważniejsze – odpowiednie zabezpieczenie...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner