Kobieta jest na wizycie u lekarza.
©sepy/Fotolia.com
Styl życia

Podwyższony poziom prolaktyny (hiperprolaktynemia): przyczyny i objawy

Hiperprolaktynemia to podwyższony poziom prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za prawidłowy przebieg ciąży, wzrost gruczołów sutkowych oraz laktację. Wśród głównych objawów tej dolegliwości można wymienić: zaburzenia miesiączkowania, silne bóle głowy, złe samopoczucie, a także trądzik i nadmierne owłosienie.

Hiperprolaktynemia to podwyższony poziom prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za prawidłowy przebieg ciąży, wzrost gruczołów sutkowych oraz laktację. Wśród głównych objawów tej dolegliwości można wymienić: zaburzenia miesiączkowania, silne bóle głowy, złe samopoczucie, a także trądzik i nadmierne owłosienie.

 

Podwyższony poziom prolaktyny nie jest samodzielną jednostką chorobową, a jedynie jej symptomem. Wynik powyżej normy jest podstawą do dalszej diagnostyki.

Kasia gotuje z Polki.pl: sos grzybowy

 

Prawidłowe stężenie prolaktyny – normy

 

Hiperprolaktynemia to podwyższony poziom prolaktyny, która jest hormonem, wydzielanym przez przysadkę mózgową. Odpowiada ona za prawidłowy rozwój płodu, wzrost gruczołów sutkowych, a także pobudzanie laktacji po porodzie. Oprócz tego prolaktyna wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego. Normy stężenia prolaktyny uzależnione są od płci oraz w przypadku kobiet również od fazy cyklu:

  • w początkowej fazie cyklu (w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego): <23 ug/l,
  • w fazie lutealnej – bezpośrednio poprzedzającej krwawienie miesiączkowej: <40 ug/l.
  • Z kolei u mężczyzn prawidłowe stężenie prolaktyny wynosi <20 ug/l. O hiperprolaktynemii można mówić wówczas, gdy poziom tego hormonu we krwi znacznie przewyższa normę.

 

Podwyższony poziom prolaktyny – przyczyny

 

Hiperprolaktynemia nie jest samodzielną jednostką chorobową, a jedynie jej objawem. Z tego powodu znacznie podwyższony poziom prolaktyny we krwi jest podstawą do dalszej diagnostyki. Najczęściej przyczyna tej dolegliwości tkwi w nieprawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Oprócz tego podłożem hiperprolaktynemii mogą być również: niedoczynność tarczycy, półpasiec, guz przysadki mózgowej, marskość wątroby oraz choroby nowotworowe nerek lub oskrzeli.

 

Objawy hiperprolaktynemii

 

Wśród najbardziej charakterystycznych objawów podwyższonego poziomu prolaktyny, można wymienić:

 

Dodatkowo u mężczyzn może pojawić się ginekomastia, kłopoty z erekcją, a także spadek libido.

Prolaktyna
© intheskies/Fotolia.com
Styl życia
Hiperprolaktynemia – poznaj jej przyczyny oraz objawy. Dowiedz się, jak leczyć
Nadmiar prolaktyny może być skutkiem chorób, m.in. tarczycy, wątroby lub nerek. Objawy podwyższonej prolaktyny to np. zaburzenia miesiączkowania lub zmniejszenie libido, które powoduje hiperprolaktynemia. Leczenie zależy od przyczyny schorzenia.

Nadmiar prolaktyny może być skutkiem chorób, m.in. tarczycy, wątroby lub nerek. Objawy podwyższonej prolaktyny to np. zaburzenia miesiączkowania lub zmniejszenie libido, które powoduje hiperprolaktynemia. Leczenie zależy od przyczyny schorzenia.   Prolaktyna to hormon, wytwarzany przez przysadkę mózgową. Bierze udział w dojrzewaniu płciowym, powodując wzrost piersi u dziewcząt. W czasie ciąży pośrednio odpowiada za jej utrzymanie, a podczas karmienia piersią za produkcję mleka. Przyczyny hiperprolaktynemii Podwyższony poziom prolaktyny może być spowodowany przez: choroby pozaprzysadkowe, które zwiększają stężenie prolaktyny, np. niedoczynność tarczycy, przyjmowanie leków np. antydepresyjnych i obniżających ciśnienie tętnicze, przewlekłą niewydolność nerek , gruczolak przysadki mózgowej, długotrwały stres, tzw. hiperprolaktynemię czynnościową czyli wydzielanie zbyt dużej ilości prolaktyny bez objawów chorobowych i przyczyny. Objawy hiperprolaktynemii Wysoka prolaktyna może wywoływać następujące objawy: zmniejszone libido, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, impotencja mężczyzn, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność , trądzik, nadmierne owłosienie, zwiększona wrażliwość, a nawet pojawienie się stanów depresyjnych, powiększenie gruczołu piersiowego u mężczyzn, mlekotok (wyciek mleka) u kobiet i mężczyzn, jeśli hiperprolaktynemia jest spowodowana gruczolakiem przysadki lub innym guzem wewnątrzczaszkowym, mogą pojawić się zaburzenia widzenia i bóle głowy. W razie wystąpienia powyższych objawów, należy określić poziom prolaktyny we krwi. Prolaktyna a ciąża Przed planowaną ciążą warto sprawdzić poziom prolaktyny. Wpływa ona na podtrzymanie ciąży. Zbyt wysoki poziom prolaktyny utrudnia jednak, a niekiedy nawet uniemożliwia zajście w...

kobieta w ciąży
Pixabay/Zerocool/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Hormony kobiece – prolaktyna
Prolaktyna to hormon peptydowy wytwarzany głównie w przysadce mózgowej. Wydzielany jest zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Prolaktyna to hormon peptydowy wytwarzany głównie w przysadce mózgowej. Wydzielany jest zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Jakie funkcje pełni prolaktyna? Prolaktyna przede wszystkim stymuluje wzrost piersi w okresie dojrzewania oraz płodu podczas ciąży. Jest również odpowiedzialna za rozwój instynktu macierzyńskiego. Ponadto prolaktyna jest odpowiedzialna za funkcje w układzie nerwowym, takie jak: udział w adaptacji organizmu do ciąży i laktacji oraz neurobiologicznej reakcji organizmu na stres. Prolaktyna – normy, objawy nadmiaru i niedoboru prolaktyny Stężenie prolaktyny różnicuje się w ciągu dnia. Najwyższe jej wartości odnotowywane są w czasie snu i zaraz po przebudzeniu. Również w cyklu menstruacyjnym obserwuje się jego różne stężenia, na początku rośnie, po owulacji spada. Najwięcej prolaktyny jest w organizmie kobiet w ciąży i karmiących. Stężenie tego hormonu waha się, i rośnie np. podczas stresu, po przyjęciu niektórych leków, podczas stosunku, w wyniku zmęczenia. Zaburzenia miesiączkowania to jeden z głównych symptomów nadmiaru prolaktyny w organizmie.   Piersi są najczulej reagującym miejscem na wzrost stężenia prolaktyny w ciele kobiety. Stają się wówczas bolesne i nabrzmiałe.   Norma prolaktyny to: 5-25 ng/ml, wszystkie wartości powyżej mogą prowadzić do następujących symptomów: zaburzenia miesiączkowania (np. okres pojawia się częściej niż co 25 dni lub rzadziej niż co 33 dni), niepłodność, trądzik i nadmierne owłosienie u kobiet; mleczny wyciek z sutków (tzw. mlekotok) u obu płci; zmniejszenie libido, stany depresyjne , drażliwość, zaburzenia mineralizacji (uwapnienia) kości; zaburzenia laktacji; u mężczyzn: brak popędu seksualnego, zaburzenia erekcji, bardzo niski poziom...

testosteron
© cacaroot/Fotolia.com
Styl życia
Nadmiar testosteronu u kobiet – czym się objawia i jak go leczyć
Nadmiar testosteronu u kobiet objawia się m.in. nadmiernym owłosieniem, trądzikiem, obniżonym głosem, a także nieregularnymi miesiączkami i problemami z zajściem w ciążę. Może on być symptomem poważnych schorzeń, np. nieprawidłowego funkcjonowania nadnerczy.

Nadmiar testosteronu u kobiet objawia się m.in. nadmiernym owłosieniem, trądzikiem, obniżonym głosem, a także nieregularnymi miesiączkami i problemami z zajściem w ciążę. Może on być symptomem poważnych schorzeń, np. nieprawidłowego funkcjonowania nadnerczy.   Zbyt wysokie stężenie testosteronu można unormować poprzez stosowanie środków antykoncepcyjnych i leków sterydowych. Funkcje testosteronu w organizmie kobiety Testosteron jest podstawowym męskim hormonem płciowym z grupy androgenów. U mężczyzn jest on wytwarzany w jądrach. W niewielkiej ilości hormon ten jest także produkowany przez jajniki i korę nadnerczy u kobiet. Ilość wydzielanego testosteronu kontroluje przysadka mózgowa. U obu płci ma on wpływ na prawidłową pracę układu krążenia, prawidłowe stężenie glukozy we krwi . zachowanie odpowiedniej ilości wapnia w kościach, wpływa także na poziom libido. Stężenie testosteronu jest najwyższe ok. 20 roku życia i z czasem spada. Badanie testosteronu u kobiet – normy Stężenie testosteronu jest oznaczane razem ze stężeniem innych androgenów na podstawie wyników badania krwi. Niezależnie od dnia cyklu prawidłowe wartości dla testosteronu u kobiet wynoszą od 0,69 do 2,77 nmol/l. Wynik niższy może sugerować cukrzycę lub osteoporozę. Jak objawia się zbyt wysoki poziom testosteronu u kobiet Nadmiar testosteronu może być przyczyną nieregularnych miesiączek lub ich zaniku, a także niepłodności. Objawami zbyt dużej ilości tego hormonu mogą też być: nadmierne owłosienie ciała w miejscach typowych dla mężczyzn takich jak twarz, plecy, klatka piersiowa (tzw. hirusytyzm) , łysienie czołowe, powiększona łechtaczka, trądzik, zwiększona masa mięśniowa, otyłość typu brzusznego, nadciśnienie, niski głos. Jak leczy się zbyt wysoki poziom...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik