Pojemniki do segregacji śmieci
© destina/Fotolia.com
Styl życia

Segreguj śmieci! To łatwe i ma same zalety

Segregacja odpadów wiąże się z koniecznością oddzielenia surowców: tworzyw sztucznych, metali, papieru i szkła od odpadów, które nie nadają się do przetworzenia. Rozdzielanie odpadów umożliwia ich ponowne wykorzystanie, na czym znacząco zyskuje środowisko.

Segregacja odpadów wiąże się z koniecznością oddzielenia surowców: tworzyw sztucznych, metali, papieru i szkła od odpadów, które nie nadają się do przetworzenia. Rozdzielanie odpadów umożliwia ich ponowne wykorzystanie, na czym znacząco zyskuje środowisko.

 

Od 1 lipca 2013 roku obowiązuje reforma śmieciowa, wprowadzona przez rząd. W dokumencie położono duży nacisk na segregację śmieci. Właścicielami odpadów komunalnych, czyli śmieci powstających w gospodarstwach domowych, stały się gminy.

Dlaczego warto segregować śmieci

Segregacja śmieci jest istotna, gdyż większość materiałów można wykorzystać powtórnie. Zapobiega to tworzeniu gór śmieci, które negatywnie wpływają na środowisko, zmniejsza wycinkę drzew i oszczędza naturalne złoża. Poza tym dzięki segregacji, zmniejsza się emisja gazów cieplarnianych.

 

Odpady organiczne powinno się również segregować, aby robić z nich kompost. Ten naturalny nawóz nie zubaża gleby, a oddaje jej naturalne składniki. Jest to dużo lepszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż nawożenie środkami chemicznymi.

Praktyczne wskazówki jak segregować śmieci w domu

Segregowanie śmieci w domu będzie dużo łatwiejsze dzięki pojemnikom do segregacji, workom i naklejkom w różnych kolorach.

 

W mieszkaniu najlepiej postawić kilka pojemników na śmieci – warto oznaczyć je naklejkami, aby domownicy nie mieli wątpliwości, gdzie wrzucać określone odpady: papier, szkło, plastik, metal i odpadki organiczne.

 

Innym rozwiązaniem jest zakup worków na śmieci w kolorach odpowiadających konkretnemu rodzajowi odpadów w danej miejscowości, np. w Warszawie obowiązują cztery kolory:

  • brązowy na odpady biodegradowalne (np. obierki po warzywach i owocach, fusy po kawie i herbacie, skorupki jajek),
  • zielony na szkło (np. butelki i słoiki szklane po napojach, sokach, kosmetykach),
  • czerwony na odpady suche (np. papier, tekturę, opakowania po napojach),
  • czarny na pozostałe odpady (np. popiół, żarówki, pampersy).

Ze względów estetycznych najlepiej wybierać pojemniki zamykane.

 

Jeżeli w kuchni nie ma dużo miejsca, można postawić w pomieszczeniu jedynie dwa pojemniki – jeden na odpady niesegregowalne, drugi na surowce wtórne, a dalszą selekcję śmieci przeprowadzić na zewnątrz – przed pojemnikami oznaczonymi różnymi kolorami.

Najczęstsze błędy popełniane przy segregacji odpadów

Błędy w sortowaniu odpadów mogą spowodować podwyżkę tzw. opłaty śmieciowej.

1. Do pojemnika z papierem nie należy wrzucać: zużytych chusteczek higienicznych, kartonu po mlekach i napojach, papierowych worków po materiałach budowlanych, pieluch, podpasek.

2. W pojemniku ze szkłem nie powinny znaleźć się: porcelana, szkło okularowe i żaroodporne, opakowania po kosmetykach i lekarstwach, lustra, monitory.

3. Odpadów roślinnych nie powinno się mieszać z odchodami zwierząt, kamieniami, drewnem impregnowanym i resztkami jedzenia (mięsem, kośćmi).

 

Kolory pojemników na dany rodzaj odpadów różnią się w zależności od miasta i województwa.

 

Odpady uznane za niebezpieczne, takie jak baterie, akumulatory, lekarstwa, świetlówki, sprzęt RTV i AGD należy odwieźć do PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych).

Segregacja śmieci
© monticellllo/Fotolia.com
Styl życia
Jak ograniczyć plastik? 10 prostych sposobów na bycie eko
Jak ograniczyć plastik? 10 prostych sposobów na bycie eko

Proste sposoby na ograniczenie plastiku  pomogą nam być eko bez zbędnych wyrzeczeń. Wystarczy wprowadzić tylko kilka kroków, aby zmniejszyć ilość plastikowych odpadów . Z każdym rokiem ziemię zalewa fala plastikowych śmieci. Niszczy naszą planetę, zabija rośliny i zwierzęta. Produkty z tworzyw sztucznych rozkładają się przez setki lat. Wszyscy o tym wiemy, lecz i tak na co dzień używamy jednorazowych toreb i akcesoriów. Według ONZ rocznie produkujemy aż 300 milionów ton śmieci. Przewiduje się, że do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb . Plastik w oceanie - czy ograniczenie plastiku ma sens?   Dużo osób uważa, że małe działania w naszym otoczeniu nie zażegnają problemu. Wielkie koncerny pakują  wszystkie produkty w plastikowe opakowania , bo tak jest taniej. A duża część zanieczyszczeń znajdujących się w oceanach to odpadki z narzędzi połowowych. Jednak ograniczenie ilości odpadów w naszym domu jest bardzo ważne. To początek zmian w świadomości i pierwszy krok do czystego środowiska. Niemal 50% śmieci znajdujących się w oceanach  to artykuły plastikowe po artykułach jednorazowego użytku. Kilka prostych kroków może zmienić przyszłość naszej planety.   10 sposobów na ograniczenie zużycia plastiku   Wielorazowe torby na zakupy Używanie toreb wielorazowego użytku  to pierwszy krok na drodze do ograniczenia plastiku. Irytujące foliowe torebki zalegające w domu lub masowo wyrzucane do kosza to przeszłość. Kup jedną dużą i jedną małą torbę materiałową - posłużą Ci przez lata. Warto również postawić na zestaw woreczków lnianych na warzywa i owoce. Zamiast brać cienkie, plastikowe siatki, które od razy pójdą do kosza. Pojedynczych produktów w ogóle nie...

Białe biurko, komuter, klawiatura i krzesło biurowe.
© georgejmclittle/Adobe Stock
Styl życia
Urządzenie biura - lista niezbędnych rzeczy
Niezależnie od tego, czy urządza się nowe biuro o dużej powierzchni, czy mniejsze pomieszczenie pod jedno stanowisko pracy, zawsze trzeba poświęcić sporo czasu na jego zagospodarowanie. W przypadku większych biur konieczny jest dobór i zakup większej ilości mebli, urządzeń i dodatków, z kolei urządzając małe powierzchnie, liczy się umiejętność odpowiedniego zagospodarowania każdego wolnego metra. Podpowiadamy, co powinno znaleźć się w każdym biurze, aby było ono komfortowym i praktycznym miejscem pracy.

Niezależnie od tego, czy urządza się nowe biuro o dużej powierzchni, czy mniejsze pomieszczenie pod jedno stanowisko pracy, zawsze trzeba poświęcić sporo czasu na jego zagospodarowanie. W przypadku większych biur konieczny jest dobór i zakup większej ilości mebli, urządzeń i dodatków, z kolei urządzając małe powierzchnie, liczy się umiejętność odpowiedniego zagospodarowania każdego wolnego metra. Podpowiadamy, co powinno znaleźć się w każdym biurze, aby było ono komfortowym i praktycznym miejscem pracy.   Podczas tworzenia przestrzeni biurowej należy skupić się nie tylko na efektach wizualnych, ale również tych dotyczących ergonomii pracy. Stworzenie komfortowych warunków nie tylko ma znaczenie dla zdrowia pracowników, ale również wpływa na ich wydajność i efektywność. Urządzenie biura: styl, kolory i ergonomia Urządzenie biura w taki sposób, aby odpowiadało ono właścicielowi, pracownikom, a przy tym było dobrze odbierane przez interesantów czy klientów, stanowi spore wyzwanie. Wprawdzie można skorzystać z usług projektanta wnętrz, ale w związku z kosztami takich usług nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. W takich sytuacjach należy nie tyle zdać się na własny gust, co poznać zasady, które pomogą w odpowiednim zaaranżowaniu przestrzeni biurowej. Warto zwrócić uwagę na: kolorystykę wnętrza – najlepiej wybierać stonowane kolory, ale nie musi być to biel. Odcienie szarości mogą być ciekawym rozwiązaniem, szczególnie jeśli pomaluje się jedną ze ścian na nieco ciemniejszy kolor, styl – aby wnętrze było uniwersalne i komfortowe zarówno dla pracowników, jak i interesantów warto postawić na prostotę i minimalizm. Meble biurowe dobrze prezentują się w naturalnych kolorach drewna. Jeśli chodzi o ilość szafek czy szaf, to nie...

półka z książkami
Flickr/Jonathan Rolande/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Przestrzeń do zabawy, snu i edukacji, czyli jak urządzić pokój dla dziecka
Pokój dla dziecka w wieku przedszkolnym powinien dostarczać maluchowi dodatkowych bodźców wizualnych i kolorystycznych. Każda część powinna być jasno wyznaczona, aby dziecko wiedziało, gdzie należy spać, w którym miejscu może się bawić, a gdzie jest kącik edukacyjny.

Pokój dla dziecka w wieku przedszkolnym powinien dostarczać maluchowi dodatkowych bodźców wizualnych i kolorystycznych. Każda część powinna być jasno wyznaczona, aby dziecko wiedziało, gdzie należy spać, w którym miejscu może się bawić, a gdzie jest kącik edukacyjny.   Pokój dla dziecka w wieku przedszkolnym powinien łączyć w sobie cechy takie jak bezpieczeństwo i wielofunkcyjność z tym co najważniejsze dla dziecka – zainteresowaniami malucha. Kilkuletnie dzieci już dobrze wiedzą co im się podoba, a czego wolałyby nie mieć w swoim pokoju. Pokój przedszkolaka to miejsce, w którym dziecko będzie spędzało większość czasu. Ważne, aby mogło czuć się w nim dobrze i mieć dość miejsca do bezpiecznej zabawy. 1. Podłoga w pokoju dla dziecka W pokoju przedszkolaka podłoga powinna być przeznaczona do zadań specjalnych. Będzie ona z pewnością torem wyścigowym, bieżnią, boiskiem lub sceną do występów. Dzieci chętnie bawią się na podłodze. Na podłodze układają puzzle, układanki, oglądają bajki, czytają książki. Dlatego ważne, aby podłoga nie była śliska. Lakierowane, drewniane podłogi, nie pokryte wykładziną, ani dywanem są niebezpieczne dla kilkuletniego malucha. Ponadto są zimne, a dzieci często lubią chodzić boso. Warto więc podłogę w pokoju dziecięcym wyłożyć wykładziną lub miękkim dywanem w kolorowe wzory. 2. Kolory ścian i tapety pokoju dziecka Pokój dla dziecka rządzi się swoimi prawami. Można w nim łączyć dowolne barwy i odcienie. Dziecko powinno czuć się w nim komfortowo. Najlepsze będą intensywne, soczyste barwy, np. pomarańcz, zieleń, żółć i niebieski. Doskonale sprawdzą się tapety w żywych kolorach z obrazkami ulubionych postaci z bajek, książek lub ze zwierzętami. Dobrze, aby tapeta była łatwo zmywalna na wypadek, gdyby dziecko wybrudziło...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner