Rośliny na balkonie
© lorenzobovi/Fotolia.com
Styl życia

Sadzenie roślin w skrzynkach i donicach balkonowych krok po kroku

Rośliny balkonowe sprzedawane są najczęściej w niewielkich, plastikowych doniczkach, zbyt małych, aby system korzeniowy rośliny mógł się swobodnie rozwinąć. Dlatego od razu po kupieniu takiej rośliny należy przesadzić ją do donicy o wielkości odpowiedniej dla danego kwiatka.

Rośliny balkonowe sprzedawane są najczęściej w niewielkich, plastikowych doniczkach, zbyt małych, aby system korzeniowy rośliny mógł się swobodnie rozwinąć. Dlatego od razu po kupieniu takiej rośliny należy przesadzić ją do donicy o wielkości odpowiedniej dla danego kwiatka.

 

Tylko właściwie zasadzona roślina ma szansę przetrwać na balkonie cały sezon. Oprócz odpowiedniej pojemności, donica powinna być także wystarczająco ciężka, żeby nie przewrócił jej wiatr.

Jaką skrzynkę lub donicę wybrać dla roślin balkonowych

Doniczki i skrzynki balkonowe powinny nie tylko wyglądać reprezentacyjnie, ale przede wszystkim zapewniać roślinie stabilność i umożliwiać jej prawidłowy wzrost. Jeśli z powodu braku koszy na donice mają one stanąć bezpośrednio na podłodze, powinny być na tyle ciężkie, aby nie przewrócił ich wiatr.

 

Średnica donicy i jej głębokość powinny odpowiadać wielkości systemu korzeniowego rośliny (lub roślin, jeśli w jednej skrzyni ma ich rosnąć więcej). Pelargonia powinna mieć np. ok. 20-25 cm wolnego miejsca. Oznacza to, że jeśli w jednej skrzyni chcemy posadzić obok siebie 3 sadzonki, jej długość powinna wynosić przynajmniej 60 cm, a szerokość 20 cm.

 

Donice i skrzynki plastikowe są lekkie, łatwe do przenoszenia, ale szybko się nagrzewają i szybko paruje z nich wilgoć. W sklepach dostępne są bardzo praktyczne donice plastikowe z systemem automatycznego nawadniania i wskaźnikiem poziomu wody w zbiorniku magazynującym. Rośliny w takiej donicy wystarczy podlewać raz na tydzień, uzupełniając wodę w zbiorniku.

 

Donice ceramiczne – są ciężkie, ale nie nagrzewają się nadmiernie i dłużej utrzymują wilgoć gleby.

Warstwa drenażowa w doniczce

Drenaż z drobnych kamyków, keramzytu, kawałków porcelany, glinianych doniczek albo żwiru umożliwia odprowadzanie nadmiaru wody z ziemi i ułatwia korzeniom rośliny pobieranie powietrza. Warstwa drenażu powinna mieć od 3 do 10 cm. Należy ułożyć go na spodzie skrzyni, zanim nasypie się ziemię.

Jaką ziemię wybrać do kwiatów balkonowych, dodatki do podłoży

Rodzaje ziemi ogrodniczej przeznaczonej do hodowli roślin doniczkowych różnią się m.in. zawartością składników mineralnych oraz odczynem. Dla większości roślin hodowanych na balkonie w skrzyni odpowiednia będzie ziemia o odczynie obojętnym (pH = 7). Rośliny iglaste najlepiej rosną w glebie o odczynie 5,5-6 pH, natomiast rośliny takie jak wrzos, różanecznik, hortensja, azalia i paproć potrzebują gleby kwaśnej, o odczynie 3,5-5. Można od razu kupić ziemię ogrodową o pH odpowiednim do konkretnej rośliny lub ziemię uniwersalną o odczynie obojętnym i zmieszać ją z kwaśnym torfem ogrodniczym w proporcjach 2:1.

 

Do podłoża warto też wsypać hydrożel – granulki magazynujące wodę. Znacznie ograniczają parowanie wilgoci z gleby i powoli oddają wodę do podłoża i korzeni. Hydrożel należy zmieszać z podłożem w ilości 2-10 g hydrożelu na 1l podłoża. Ziemia z hyrdożelem powinna się znaleźć w dolnej warstwie donicy lub skrzynki - w okolicy korzeni. Jedną warstwę ziemi z hydrożelem należy wysypać na ułożony uprzednio drenaż. W donicy powinno zostać wystarczająco dużo miejsca, żeby zmieściły się w niej korzenie rośliny, następnie wsadzamy sadzonki roślin.

Jak przesadzić roślinę do nowej doniczki lub skrzynki

Najpierw należy podlać roślinę dużą ilością wody, a następnie delikatnie wyjąć ze starej doniczki i przełożyć do nowej, na cienką warstwę ziemi. Trzeba przy tym uważać, żeby nie uszkodzić korzeni. Roślinę w nowej doniczce należy przysypać ziemią tak, aby przykryć korzenie i ustabilizować łodygę, następnie należy ją podlać dużą ilością wody. Po ok. 3 tygodniach można rozpocząć nawożenie rośliny.

Pokryte śniegiem rośliny w doniczkach na balkonie.
© Friedberg/Adobe Stock
Styl życia
Wieloletnie rośliny balkonowe - jak przygotować je do zimowania na balkonie?
Rośliny wieloletnie na balkonie można osłonić przed zimnem poprzez odpowiednie zabezpieczenie donicy. Pomocne w tym są takie materiały, jak: włóknina ogrodowa, słoma, styropian, trociny, skrzynia bądź kartonowe pudło, juta, falista tektura, a nawet zwykłe gazety.

Rośliny wieloletnie na balkonie można osłonić przed zimnem poprzez odpowiednie zabezpieczenie donicy. Pomocne w tym są takie materiały, jak: włóknina ogrodowa, słoma, styropian, trociny, skrzynia bądź kartonowe pudło, juta, falista tektura, a nawet zwykłe gazety.   Przemarznięcie korzenia praktycznie zawsze wiąże się z koniecznością wyrzucenia roślinki do kosza, dlatego tak ważna jest skuteczna ochrona jej bryły korzeniowej, aby roślina mogła rosnąć i rozwijać się jak najdłużej. Agrowłóknina ogrodowa na 2 sposoby Agrowłóknina ogrodowa to wytrzymały materiał, wykorzystywany do ochrony roślin przed mrozem i można ją kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Specjalna mata doskonale sprawdzi się na balkonie, aby zabezpieczyć rośliny wieloletnie przed szkodliwym działaniem mroźnego powietrza w czasie zimy.   Kaptur z agrowłókniny ogrodowej Pierwszym ze sposobów na zimowanie rośliny jest okrycie jej w całości, dość luźnym, kapturem z agrowłókniny, aby stworzyć rodzaj komory. Materiał wystarczy zabezpieczyć na spodzie drutem lub sznurkiem, pamiętając, aby ustawić doniczkę na izolacji ze styropianu (o grubości minimum 10 centymetrów), który dodatkowo ochroni roślinę przed zimnem od podłoża.     Owinięcie donicy włókniną ogrodową Włókniną ogrodową można również owinąć samą donicę, stosując kilka warstw materiału. Zabezpieczającą matę wystarczy zamocować wykorzystując do tego zwykły sznurek lub elastyczny drut. Podobnie jak w poprzednim przypadku nie należy zapomnieć o izolacji w postaci styropianu, bezpośrednio pod donicą. Włókninę ogrodową można zamienić na inny materiał, np.: słomę, falistą tekturę, jutę, a nawet gazety. Kartonowe pudło lub drewniana skrzynia Rośliny balkonowe można...

Mały ogrodnik
© suzanam/Fotolia.com
Styl życia
Mały ogrodnik – nauka przez zabawę?
Gotowe zestawy do siania ziół i kwiatów oraz małe grabki i motyki to świetny sposób, by zainteresować dziecko przyrodą i obcowaniem z nią, a także uczyć odpowiedzialności. Samodzielnie wyhodowane i pielęgnowane rośliny balkonowe przyniosą maluchom sporo radości i satysfakcji.

Gotowe zestawy do siania ziół i kwiatów oraz małe grabki i motyki to świetny sposób, by zainteresować dziecko przyrodą i obcowaniem z nią, a także uczyć odpowiedzialności. Samodzielnie wyhodowane i pielęgnowane rośliny balkonowe przyniosą maluchom sporo radości i satysfakcji.   Dziecko to mały odkrywca, ciekaw świata. Warto podsycać tę ciekawość umożliwiając samodzielne prace i obserwacje. Mały ogródek to świetne poletko doświadczalne, w którym dziecko może samodzielnie hodować kwiaty, zioła lub małe warzywa. Poznać ich kolor, kształty, zapachy i smaki. Zobaczyć jak rosną i jak trzeba je pielęgnować. Mała szklarenka ułatwia domowe uprawy warzyw i ziół Każdy mały ogrodnik ucieszy się z własnej szklarenki, którą będzie mógł samodzielnie pielęgnować. Można ustawić ją w pokoju dziecięcym albo kuchni lub salonie, żeby maluch mógł pokazywać ją gościom. Idealny w tym celu będzie ogromny, szklany słój z dobrą ziemią. Zewnętrzne szklarenki można umieścić w ogrodzie lub na balkonie. Efektowne są wielopoziomowe połączone półki (składane regały cieplarniane) bądź regały bez drzwiczek pokryte folią. Do sadzenia w takich warunkach wspaniale nadają się zioła , pomidory, ogórki, sałata. Każde dziecko z przyjemnością zje kanapki z plasterkami samodzielnie wyhodowanych, regularnie podlewanych warzyw, posypane szczypiorkiem lub koperkiem ze skrzynki. Gotowe zestawy do siania ziół i kwiatów Aby zainteresować dziecko ogrodnictwem, można kupić mu gotowy, kompletny zestaw do sadzenia roślin. Zawiera on wszystko, co jest potrzebne do rozpoczęcia przygody z sianiem , sadzeniem i pielęgnacją ziół i kwiatów , często nawet nasiona łatwych w uprawie roślin organicznych lub z kontrolowanych upraw biologicznych. Zestawy mogą zawierać doniczki, torf, małe narzędzia - łopatkę i szpadel oraz rękawiczki idealne na dziecięce rączki....

Podlewanie roślin
© wernerimages/Fotolia.com
Styl życia
W jaki sposób można podlewać rośliny w skrzynkach balkonowych
Aby zapewnić optymalne nawadnianie ziemi, w której rosną kwiaty, można wykorzystać zarówno gotowe, jak i domowe rozwiązania, np. automatyczną konewkę lub butelkę wetkniętą w ziemię.

Aby zapewnić optymalne nawadnianie ziemi, w której rosną kwiaty, można wykorzystać zarówno gotowe, jak i domowe rozwiązania, np. automatyczną konewkę lub butelkę wetkniętą w ziemię.   Należy pamiętać, że rośliny najbardziej lubią przefiltrowaną i odstaną (przynajmniej przez 12 godzin) wodę. Jak często podlewać rośliny doniczkowe na balkonie Rosnące na balkonie kwiaty należy podlewać co kilka dni. Nie powinno się tego robić zbyt często, ponieważ permanentny nadmiar wody jest dla roślin bardziej szkodliwy niż chwilowy jej brak. Zdecydowanie lepiej jest podlewać rośliny rzadziej, ale za to większą ilością wody niż często małą ilością. To, czy roślinę trzeba podlać, można rozpoznać, sprawdzając palcem wilgotność ziemi. Jeśli jest ona sucha, trzeba uzupełnić wodę. Częstszego podlewania wymagają rośliny rosnące na balkonie znajdującym się po stronie południowej i zachodniej, rzadszego – po stronie wschodniej i północnej. Częściej należy również nawadniać ziemię roślin rosnących pojedynczo w niewielkich doniczkach. Na częstotliwość podlewania wpływa także pogoda: kiedy na dworze jest sucho i gorąco, rośliny trzeba podlewać częściej niż wtedy, kiedy na zewnątrz panuje chłód, a powietrze jest wilgotne. Aby rośliny zdążyły wchłonąć wodę , należy podlewać je rano lub wieczorem, kiedy na dworze jest jeszcze stosunkowo chłodno. Jak wlewać wodę do doniczki Wodę należy lać niezbyt silnym, najlepiej odrobinę rozproszonym strumieniem, bezpośrednio do ziemi, w której rośnie kwiat . Nie wolno lać jej na liście ani na kwiaty rośliny , ponieważ może to spowodować infekcje grzybiczą. Krople wody, które pozostaną na liściach, rozgrzane promieniami słonecznymi mogą je ponadto uszkadzać i narażać na atak grzybów i bakterii. Jak podlewać rośliny balkonowe podczas urlopu Osoby, które wyjeżdżają na urlop, a...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner