Kobieta ogląda swoje zęby w lustrze.
©RFBSIP/Fotolia.com
Styl życia

Martwy ząb – jak wygląda i czy może boleć?

Martwy ząb może być skutkiem urazu fizycznego lub leczenia kanałowego. Zdiagnozowany i wyleczony w odpowiednim czasie może służyć przez całe życie. Często trudno go wykryć, gdyż nie boli i jest niewrażliwy na bodźce. Jednak można go poznać po przebarwieniu i matowej powierzchni.

Martwy ząb może być skutkiem urazu fizycznego lub leczenia kanałowego. Zdiagnozowany i wyleczony w odpowiednim czasie może służyć przez całe życie. Często trudno go wykryć, gdyż nie boli i jest niewrażliwy na bodźce. Jednak można go poznać po przebarwieniu i matowej powierzchni.

 

Zdrowie zębów w dużej mierze zależy od tego jak często je myjemy i dbamy o nie oraz od tego, co jemy. Czy nasze pokarmy są bogate w cukry (niekorzystne dla zdrowia), czy też mają minerały i witaminy wzmacniające kondycję zębów.

 

Co to znaczy, że ząb jest martwy?

 

Martwota zęba oznacza, że jego wewnętrzna część – zwana miazgą – jest w stanie rozpadu lub w ogóle jej nie ma. Ten element jest niezwykle delikatną tkanką, która odpowiada za unerwienie i ukrwienie całego zęba. Jej brak oznacza, że w martwym zębie nie ma żadnych nerwów, a co za tym idzie – nie będzie się odczuwać bólu. Martwy ząb nie reaguje na zimno, gorąco ani inne urazy. Jednak – jeśli jego leczenie zacznie się odpowiednio wcześnie i zostanie poprowadzone pomyślnie – ząb pomimo swej martwoty może służyć długie lata.

 

Jak dochodzi do obumarcia zębów?

 

Powodem degeneracji miazgi może być uderzenie (np. w wyniku upadku) lub uraz fizyczny. Takie obrażenie może rozpocząć proces obumierania miazgi. Początkowo może nie być odczuwany żaden ból, jednak z czasem obumierający ząb daje o sobie znać reagując bólem na ciepło lub zimno. Kolejną fazą tego procesu jest ponowny zanik bólu, w momencie gdy miazga jest już martwa. Bardzo ważne, by obserwować ząb, a każdy pojawiający się po urazie ból konsultować z dentystą. Jednak najczęściej do obumierania miazgi dochodzi poprzez nieleczoną zaawansowaną próchnicę, która jest powodowana przez bakterie beztlenowe. Ząb może zostać uśmiercony również w sposób kontrolowany i świadomy – przy leczeniu kanałowym. Ten ostatni sposób obumierania zęba jest oczywiście najbezpieczniejszy, niezbędny do przeprowadzenia leczenia kanałowego i prowadzony pod kontrolą stomatologa.


Martwe zęby są bardzo wrażliwe i kruche. W przypadku obumierania zęba należy niezwłocznie udać się do stomatologa, który po wykonaniu zdjęcia RTG określi stan zagrożenia, stany zapalne i możliwość wystąpienia ropni. Bardzo częstym błędem popełnianym w przypadku martwego zęba jest bagatelizowanie problemu i rezygnacja z wizyty u dentysty, gdy ból ustaje. Przyczyną ustawania bólu jest obumarcie tkanki nerwowej, która przestaje przekazywać informacje o stanie zapalnym. Jednak ból ten może powrócić ze zdwojoną siłą i opuchlizną wynikającą z bakterii gromadzących się w zębie. A wtedy może być już za późno na odratowanie martwego zęba.

 

Leczenie „martwych” zębów

 

Gdy ząb będzie martwy, niezależnie od przyczyny leczy się go kanałowo (endodontycznie). Zabieg ten polega na pozbyciu się martwej tkanki ze środka zęba i oczyszczeniu go w sposób chemiczny i mechaniczny. Pustą przestrzeń zębową wypełnia się materiałami stomatologicznymi, dzięki którym korona powinna być odbudowana. Leczenie kanałowe jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, lecz tyczy się to tylko pierwszych sześciu zębów (od kła do kła). Za resztę należy płacić z własnej kieszeni. Średni koszt takiego zabiegu to ok. 150-200 zł.

 

Jak nie dopuścić do całkowitej martwicy zęba?

 

Podczas codziennej pielęgnacji i mycia zębów warto przeglądać swoją jamę ustną i w przypadku, gdy zauważymy ząb, który wyraźnie różni się od innych, należy skonsultować to ze stomatologiem. Martwy ząb zazwyczaj jest bardziej szary i matowy. Staje się kruchy i wrażliwy. W miejscu jego kontaktu z dziąsłami mogą pojawiać się jeszcze ciemniejsze przebarwienia.

pani z bolącym zębem
©vladimirfloyd/fotolia
Styl życia
Martwy ząb – czy możliwy jest ból?
Ból martwego zęba jest możliwy, gdy bakterie znajdujące się w środku zęba przedostają się do tkanek okołowierzchołkowych, a to może powodować zapalenie.

Ból martwego zęba jest możliwy, gdy bakterie znajdujące się w środku zęba przedostają się do tkanek okołowierzchołkowych, a to może powodować zapalenie. Martwy ząb – czym jest? O martwym zębie mówimy wtedy, gdy doszło do obumarcia miazgi, czyli tkanki, występującej wewnątrz zęba na skutek zaawansowanej próchnicy. Ból pojawia się, kiedy bakterie znajdujące się w środku zęba znajdą się w tkankach okołowierzchołkowych, a to wywoła zapalenie zęba. Ból martwego zęba – czy to możliwe? Ból martwego zęba może pojawić się bezpośrednio po leczeniu kanałowym . Ząb sam z siebie nie boli, gdyż jest martwy, a ból wynika z podrażnienia tkanek okołowierzchołkowych zęba i otaczających go tkanek ozębnej . Jeśli po leczeniu kanałowym wystąpi taka dolegliwość, prawdopodobnie świadczy to o procesie zapalnym tkanek okołowierzchołkowych. Dlatego też, zaleca się wykonanie zdjęcia, by ocenić czy leczenie kanałowe było przeprowadzone prawidłowo. Ból martwego zęba może być spowodowany jego przeciążeniem, co wynika ze zbyt wysokiej korony protetycznej zęba . Nieprawidłowo dopasowana do zgryzu korona wiąże się z dolegliwościami bólowymi, zwykle nasilającymi się przy nagryzaniu szczęki. Martwy ząb – jak leczyć? Jeśli martwy ząb można uratować, a nie jest konieczne jego usunięcie, warto zabiegać o leczenie zachowawcze. Nie należy zwlekać z leczeniem martwego zęba, gdyż szanse na jego zachowanie maleją . Warto poddać się RTG kontrolnemu bądź ponownemu leczeniu endodontycznemu.   Wstawienie nowego zęba może być kosztowne. Zobacz,  ile kosztuje implant zęba: implanty tytanowe i cyrkonowe .  Zapalenia zęba powodowane są przez rozwój bakterii w jamie ustnej. Zobacz, czym objawia się  stan zapalny zęba i jak wygląda leczenie stanu...

Chłopiec na fotelu dentystycznym
Pixabay/jarmoluk/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Pięć faktów o leczeniu kanałowym
Leczenie kanałowe (endodontyczne) często jest ostatnią szansą na zachowanie zęba. Endodoncja polega na usunięciu z zęba miazgi i nerwów, oczyszczeniu komory i kanałów zęba i zaplombowaniu go.

Leczenie kanałowe (endodontyczne) często jest ostatnią szansą na zachowanie zęba. Endodoncja polega na usunięciu z zęba miazgi i nerwów, oczyszczeniu komory i kanałów zęba i zaplombowaniu go. Kiedy leczenie kanałowe zęba jest konieczne? Leczenie kanałowe zęba jest konieczne, kiedy miazga zęba zostanie nieodwracalnie zniszczona. Przyczyną zniszczenia miazgi jest stan zapalny, który może być wynikiem zaawansowanej próchnicy, uszkodzeń mechanicznych (np. uderzenia) lub innych (np. narażenia zęba na zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę). Sygnałem zapalenia miazgi zazwyczaj jest silny ból zęba. Wcześnie zdiagnozowane zapalenie miazgi jest możliwe do wyleczenia. Jeśli jednak ból zęba powraca i utrzymuje się dłużej niż przez 3 dni, zapalenie miazgi prawdopodobnie jest już nieodwracalne. Choć ból może minąć, ząb będzie wtedy wymagał leczenia kanałowego. Ząb, którego miazga jest zniszczona, można też wyrwać. Tylko te dwa sposoby pozwalają na usunięcie ogniska zapalnego, które mogłoby zakazić okoliczne tkanki. Jak przebiega leczenie kanałowe zęba? Przed zabiegiem wykonuje się zdjęcie rentgenowskie zęba. Na jego podstawie stomatolog może ocenić długość kanałów zęba i rozległość stanu zapalnego. Najpierw stomatolog otwiera komorę zęba i dostaje się do kanałów korzeni zębowych. Wstępnie oczyszcza je i dezynfekuje. Potem ząb zostaje zatruty. Zatrucie, czyli dewitalizacja polega na nałożeniu na odsłoniętą miazgę środka powodującego jej obumarcie. Środek ten powinien pozostać w zębie przez tydzień lub dwa. Coraz częściej jednak dentyści zamiast dewitalizacji stosują ekstyrpację: usuwają całą miazgę w znieczuleniu miejscowym podczas jednej wizyty. Kiedy miazga jest już martwa, dentysta opracowuje komorę zęba i kanały, oczyszczając je z martwej miazgi i nerwów. Na końcu...

mężczyzna z bolącym zębem
©inesbazdar/fotolia
Styl życia
Stan zapalny zęba – ostry, przewlekły i przewlekle zaostrzony
Stan zapalny zęba rozwija się w jego miazdze, czyli galaretowatej tkance, która wypełnia kanały korzeniowe i komorę zęba. Tkanka jest unerwiona i unaczyniona, a miazga pełni w zębie funkcję odżywczą i czuciową.

Stan zapalny zęba rozwija się w jego miazdze, czyli galaretowatej tkance, która wypełnia kanały korzeniowe i komorę zęba. Tkanka jest unerwiona i unaczyniona, a miazga pełni w zębie funkcję odżywczą i czuciową.   Zapalenia zęba powodowane są przez rozwój bakterii w jamie ustnej. Sprzyjające dla rozwoju bakterii jest jedzenie słodyczy czy niewłaściwa higiena. Stan zapalny zęba – przyczyny Głównymi przyczynami stanu zapalnego zęba są ubytki spowodowane przez próchnicę , niewłaściwe leczenie, czy urazy kości zębowej. Innymi czynnikami mającymi wpływ na pojawienie się stanu zapalnego są komplikacje po leczeniu czy szlifowaniu zębów. Stan zapalny zęba – objawy Pierwszy objaw stanu zapalnego zęba to silna wrażliwość na ciepłe lub zimne posiłki i ból występujący zazwyczaj w największym nasileniu nocą . Zapalenie miazgi zębowej powoduje też ból przy występujący przy gryzieniu lub dotyku okolic chorego zęba. Niekiedy występuje też gorączka, opuchnięcia okolicy zęba i bóle głowy. Kiedy dochodzi do martwicy zęba, w okolicy zęba tworzy się przetoka dziąsłowa i występują zmiany okołowierzchołkowe. Stan zapalny zęba – rodzaje Stan zapalny zęba można podzielić na trzy rodzaje: ostry, przewlekły i przewlekle zaostrzony . Ten pierwszy charakteryzuje się łagodnym bólem i krótkim czasem występowania. Zapalenie przewlekłe trwa zazwyczaj długo i nie zawsze towarzyszy mu ból. Inaczej jest w przypadku zapalenia przewlekle zaostrzonego. Wówczas dolegliwość jest wydłużona i na początku nie ma objawów. Dopiero po pewnym czasie zaczyna pojawiać się intensywny ból , trwający od kilku minut do kilku godzin, a dziąsło w okolicach bolącego zęba może spuchnąć. Stan zapalny zęba – leczenie Na początku leczenie stanu...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner