Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Brudne trampki
Pixabay/efes/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Jak wyprać buty: skuteczne porady

Obuwie, szczególnie to na co dzień, jest narażone na zabrudzenia. Jak wyprać buty, aby nadać im świeżość i schludny wygląd, jednocześnie ich nie niszcząc? Czasami wystarczy użyć wody z mydłem. Nie zapominajmy również o problemie nieprzyjemnego zapachu butów. Zwykle jest to powód, by od razu wrzucić je do pralki – a to błąd.

Obuwie, szczególnie to na co dzień, jest narażone na zabrudzenia. Jak wyprać buty, aby nadać im świeżość i schludny wygląd, jednocześnie ich nie niszcząc? Czasami wystarczy użyć wody z mydłem. Nie zapominajmy również o problemie nieprzyjemnego zapachu butów. Zwykle jest to powód, by od razu wrzucić je do pralki – a to błąd.

 

Pranie butów można podzielić na dwa rodzaje: pranie ręczne oraz za pomocą pralki. Oba sposoby są skuteczne i przy użyciu odpowiednich środków usuną niechciane zabrudzenia z powierzchni obuwia. Niestety istnieje ryzyko, że buty podczas prania ulegną zniszczeniu – szczególnie w pralce.

Jak prać buty ręcznie – buty sportowe

Ręczne pranie butów zajmuje dużo czasu, jednak jest bezpieczniejsze dla obuwia niż pranie w pralce. Potrzebujesz miski, wody z mydłem, gąbki i odrobiny wybielającej pasty do zębów (w przypadku białych butów sportowych).

 

  • Jeżeli masz sznurowane buty, wyjmij sznurowadła i wrzuć je do miski z wodą, aby się pomoczyły.
  • Namocz gąbkę i wycieraj nią zewnętrzną stronę buta. Nie zapominaj o podeszwach.
  • Po wytarciu butów gąbką wytrzyj je suchą szmatką.
  • Jeżeli pierzesz białe buty sportowe (np. adidasy), warto aby na koniec czyszczenia użyć wybielającej pasty do zębów, która zniweluje żółte lub szare plamy na powierzchni obuwia.
  • Wypierz sznurówki, wyjmij je z miski i wyciśnij nadmiar wody. Gdy wyschną, możesz je znów założyć na wyczyszczone i suche już buty.

Jak wyprać buty ręcznie – buty skórzane

Postępuj podobnie jak w przypadku butów sportowych – użyj wody z mydłem, dokładnie przetrzyj je z zewnątrz i wytrzyj do sucha. Aby utrzymać dobrą kondycję materiału skórzanego, należy na koniec wypastować je wazeliną lub specjalną pastą do butów.

Jak wyprać buty ręcznie – buty z płótna

Buty z płótna (na przykład tenisówki) wypierz za pomocą letniej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Sznurówki powinny pomoczyć się w tym roztworze, a samo obuwie należy delikatnie umyć za pomocą szmatki. Jeżeli chodzi o szybko brudzącą się gumową podeszwę, możesz użyć odrobiny wybielającej pasty, jak w przypadku butów sportowych. Wypierz sznurówki, wyjmij je z misy i wyciśnij nadmiar wody. Gdy wyschną, możesz je znów założyć na wyczyszczone już i suche buty.

Jak wyprać buty ręcznie – buty zamszowe

1. Na buty zamszowe należy szczególnie uważać ze względu na ich delikatną, zewnętrzną powierzchnię. 2. Wypierz je ręcznie za pomocą roztworu mleka i sody oczyszczonej (1 szklanka mleka i 1 łyżka sody).

buty wytrzyj z kurzu i delikatnie przecieraj szmatką, nasączaną w roztworze.

3. Gdy skończysz prać buty, oczyść je za pomocą gąbki z czystą wodą.

4. Gdy obuwie wyschnie wyszczotkuj je za pomocą szczotki z miękkiego, naturalnego włosia.

Jak wyprać buty w pralce?

Jeżeli uważasz, że buty wymagają prania w pralce (nieprzyjemnie pachnące buty, mocno zabrudzone od środka, plamy trudne do usunięcia ręcznie), należy:

  • Przed wrzuceniem butów do pralki usunąć z nich sznurówki i wkładki.
  • Pralkę nastawić na krótki czas prania – maksymalnie na 30 minut oraz na niską temperaturę - 30 stopni Celsjusza.
  • Wybrać niskie obroty (400 obrotów na minutę) oraz zrezygnować z wirowania.
  • Zabezpieczyć buty przed obijaniem się o siebie (obuwie włożyć oddzielnie do worków na pranie lub po prostu starych poszewek na jaśki).
  • Po wypraniu dokładnie wysuszyć buty. Można to zrobić za pomocą suszarki do włosów.

 

Nie decyduj się na pranie w pralce obuwia zamszowego i skórzanego, ponieważ może to zniszczyć strukturę ich materiału (pęknięcia, zmatowienie). Jeżeli decydujesz się na tę opcję tylko ze względu na przykry zapach, spróbuj zastosować najpierw sodę oczyszczoną. Wsyp ją do każdego buta i odstaw na całą noc. Do rana przykry zapach zniknie.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Wyprane buty suszą się na krześle
©A_teen/Fotolia
Styl życia
Pranie butów w pralce: przygotowanie obuwia, temperatura prania, suszenie i sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu
Buty w pralce najlepiej prać razem z 2 ręcznikami. Zabezpieczą one obuwie przed obijaniem się o bęben pralki. Buty suszy się w temperaturze pokojowej, z językami wywiniętymi na zewnątrz.

Buty w pralce najlepiej prać razem z 2 ręcznikami. Zabezpieczą one obuwie przed obijaniem się o bęben pralki. Buty suszy się w temperaturze pokojowej, z językami wywiniętymi na zewnątrz.   W pralce , o ile nie ma do tego przeciwwskazań na metce, można prać sportowe i wszelkiego rodzaju nieskórzane buty, jak np. trampki. Jeżeli obuwie wygląda na słabo sklejone, lepiej wyprać je ręcznie, np. namydloną gąbką. Pianę wystarczy wypłukać pod bieżącą wodą i pozostawić buty do wyschnięcia. Przygotowanie butów przed praniem Kilka prostych czynności przed rozpoczęciem prania spowoduje, że będzie ono bardziej skuteczne: Upewnij się, czy na metce nie ma przeciwwskazań do prania w pralce (jeśli są, obuwie lepiej wyprać ręcznie). Wytrzep buty dokładnie z pisaku lub błota. Oczyść materiał szczotką do butów, a w trudno dostępnych miejsca użyj szczoteczki do zębów. Wyjmij sznurowadła i, o ile to możliwe, wkładkę wewnętrzną. Każdy but umieść w specjalnym worku do prania bielizny , są zapinane na suwak i można je kupić np. w sklepie z pralkami lub akcesoriami domowymi. Cena wynosi od 3 do 10 złotych za jedną sztukę. Zamiast worków możesz użyć np. poszewki. Do bębna włóż 2 ręczniki kąpielowe. Zabezpieczą one buty przed nadmiernym obijaniem się o ścianki pralki. Pranie butów w pralce: dobór programu i temperatury Niektóre pralki mają programy tylko do prania obuwia. Jeżeli twoja pralka go nie posiada to postępuj zgodnie ze wskazówkami: Temperaturę ustaw na 30 stopni Celsjusza. Program prania ustaw bez wirowania na krótki cykl, np. 30 minutowy. Proszek do prania gorzej się wypłukuje, dlatego lepiej użyć płynu lub kapsułki. Porady po praniu: jak suszyć buty? Wypranych butów nie susz na słońcu ani grzejniku (mogą...

dwa łóżka
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Samodzielne odświeżanie kołdry syntetycznej
Pranie kołdry można porównać z codzienną zmianą bielizny. Ze względów higienicznych kołdrę powinno się odświeżać często ponieważ jest siedliskiem drobnoustrojów oraz wydzielin fizjologicznych ludzkiego organizmu. Pranie kołdry syntetycznej i pranie kołdry wykonanej z naturalnego pierza znacznie się od siebie różnią. Z uwagi na delikatność pierza zaleca się, aby pranie takich kołder powierzyć specjalistom. Na rynku działają firmy zajmujące się praniem kołder i poduszek z naturalnym wypełnieniem.

Pranie kołdry można porównać z codzienną zmianą bielizny. Ze względów higienicznych kołdrę powinno się odświeżać często ponieważ jest siedliskiem drobnoustrojów oraz wydzielin fizjologicznych ludzkiego organizmu. Pranie kołdry syntetycznej i pranie kołdry wykonanej z naturalnego pierza znacznie się od siebie różnią. Z uwagi na delikatność pierza zaleca się, aby pranie takich kołder powierzyć specjalistom. Na rynku działają firmy zajmujące się praniem kołder i poduszek z naturalnym wypełnieniem. Jak często prać kołdrę? Należy obiektywnie ocenić stopień zabrudzenia kołdry i przypomnieć sobie kiedy ostatnio była prana. Trzeba też wziąć pod uwagę cechy indywidualne użytkującej ją osoby, takie jak: potliwość, wiek, przebyte ostatnio choroby. Ponieważ dzieciom częściej niż dorosłym zdarzają się różnego rodzaju „wypadki” podczas snu, pranie ich kołderek powinno odbywać się średnio raz na 1 – 3 miesiące. Kołdry dla starszych dzieci i dorosłych można prać co 3-4 miesiące. Czas pomiędzy praniami znacznie wydłuża jej regularne wietrzenie. Wówczas kołdrę można wyprać raz na 4-5 miesięcy dla dzieci i 5-6 miesięcy dla dorosłych. Jeżeli użytkownik kołdry jest alergikiem silnie uczulonym na roztocza, wtedy kołdrę należy prać znacznie częściej – co 2-4 tygodnie. Szukasz pralki w której będziesz mógł wyprać kołdrę? Zajrzyj na dostępne w Media Markt promocje . Jak prać kołdrę w pralce? Pranie kołdry osoby uczulonej na roztocza Przed rozpoczęciem prania kołdry należy przede wszystkim sprawdzić pojemność pralki, oraz to czy kołdra zmieści się do bębna i będzie mogła swobodnie poruszać się podczas prania. Z reguły w pralce o ładowności 5 kg można z powodzeniem wyprać średniej wielkości kołdrę. Zalecenia dotyczące prania zawsze umieszczone są przez...

Jak wyczyścić białe buty?
© NorGal/Fotolia.com
Styl życia
Metody na to, jak wyczyścić białe buty: pasta do zębów, soda, szare mydło, cytryna
Wystarczą pasta do zębów, soda, sok z cytryny lub szare mydło, żeby dokładnie wyczyścić białe buty. Do czyszczenia i pielęgnacji skórzanych przyda się także bezbarwna pasta do butów. Trudne zabrudzenia można usunąć dzięki szczoteczce do rąk, a zakamarki doczyszcza się szczoteczką do zębów.

Wystarczą pasta do zębów, soda, sok z cytryny lub szare mydło, żeby dokładnie wyczyścić białe buty. Do czyszczenia i pielęgnacji skórzanych przyda się także bezbarwna pasta do butów. Trudne zabrudzenia można usunąć dzięki szczoteczce do rąk, a zakamarki doczyszcza się szczoteczką do zębów.   Białe buty – przeważnie trampki lub adidasy – można nosić do stylizacji casualowych. Niektórzy noszą je nawet do garnituru, ale wydaje się, że to przemijająca moda. Białe trampki są proste, wygodne i zwracają uwagę, najlepiej pasują do outfitów na wiosnę i lato. Białe adidasy niektórzy noszą przez cały rok i na różne okazje. Jak wyczyścić białe trampki? Sodą, pastą do zębów, szarym mydłem i sokiem z cytryny Białe trampki można wyczyścić na kilka sposobów, a w każdym z nich potrzebna jest woda, przydadzą się też szczoteczki: do zębów oraz do rąk. Jak wyczyścić białe buty , by wyglądały jak nowe?   Szare mydło w płynie (dobrze się rozpuści w ciepłej wodzie i nie pozostawi osadu na butach w przeciwieństwie do mydła w kostce) należy wymieszać z ciepłą wodą. Następnie z trampków wyjmuje się sznurówki. Szczoteczkę do rąk wystarczy zamoczyć w przygotowanym płynie i przetrzeć nią buty, rozpoczynając od części materiałowej i na gumowej kończąc. W trudno dostępnych miejscach można użyć szczoteczki do zębów . Po upraniu butów należy je przetrzeć czystą zwilżoną ściereczką albo opłukać pod bieżącą wodą. Uwaga! Woda do prania i płukania trampków nie może być gorąca.   Na trudne zabrudzenia działa też pasta z sody oczyszczonej . Należy zmieszać sodę z wodą w takich proporcjach, by uzyskać gęstą pastę, a następnie przy pomocy szmatki wyczyścić nią buty. Po wyschnięciu obuwia wystarczy je...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner