Szczotka do masazu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Sposoby na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu

Jak pozbyć się wody z organizmu? Paradoksalnie – pijąc dużo płynów. W przypadku odwodnienia woda zostaje zatrzymana na zapas, dlatego warto nie dopuszczać do takich sytuacji. Istnieje kilka domowych sposobów na zlikwidowanie obrzęków – pod warunkiem, że nie są one skutkiem poważnych zaburzeń zdrowotnych np. chorób układu moczowego, serca czy tarczycy. Pomocne będą napary ziołowe, masaże, ćwiczenia i konkretne zalecenia dotyczące diety i nawyków.

Jak pozbyć się wody z organizmu? Paradoksalnie – pijąc dużo płynów. W przypadku odwodnienia woda zostaje zatrzymana na zapas, dlatego warto nie dopuszczać do takich sytuacji. Istnieje kilka domowych sposobów na zlikwidowanie obrzęków – pod warunkiem, że nie są one skutkiem poważnych zaburzeń zdrowotnych np. chorób układu moczowego, serca czy tarczycy. Pomocne będą napary ziołowe, masaże, ćwiczenia i konkretne zalecenia dotyczące diety i nawyków.

Przyczyny zatrzymania wody w organizmie

Im mniej pijesz, tym więcej wody organizm magazynuje tworząc zapasy i przy okazji dokuczliwe obrzęki. Dlatego jednym z powodów zatrzymywania wody jest niedostateczna ilość wypijanych płynów w ciągu dnia. Łącznie dziennie należy dostarczać organizmowi minimum 2 litry płynów. W upalne dni podaż na płyny się zwiększa, ponieważ tracimy dużo wody w trakcie pocenia się, wówczas należy pić co najmniej 2 litry dziennie, niezależnie od płynów przyjmowanych wraz z pożywieniem.

Jak pozbyć się wody z organizmu – ziołowe herbatki moczopędne

Zioła wykazujące działanie moczopędne, a więc usuwające nadmiar wody z organizmu to przede wszystkim: mniszek lekarski, skrzyp polny, bratek, krwawnik oraz pokrzywa. Zioła te mają działanie detoksykujące, dlatego przy okazji oczyszczamy krew ze zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii. Picie yerba mate, soku żurawinowego oraz herbaty zielonej przyniesie podobny skutek. Należy pamiętać, że w przypadku picia herbatek zwiększających ilość wydalanej z organizmu wody wypłukiwane są również elektrolity i sole mineralne, dlatego najlepiej nie pić więcej niż 2 filiżanki ziołowych naparów dziennie i jednocześnie pić dużo wody.

Jak pozbyć się wody z organizmu – masaże

Masaż pobudza podskórne mikrokrążenie przez co krew i limfa przepływają szybciej przez tkanki. Najlepiej masować codziennie całe ciało szczotką przed prysznicem na sucho lub mokro, zawsze zaczynając od stóp i kolistymi ruchami zbliżając się ku górze. Dzięki temu zabiegowi przyspieszymy wydalanie wody z organizmu jednocześnie złuszczając martwy naskórek, dotleniając skórę i przyspieszając procesy oczyszczania organizmu. Zimne okłady lub masaż kostkami lodu przyniosą ulgę, obkurczą naczynia krwionośne i zmniejszą obrzęk.

Jak pozbyć się wody z organizmu – dieta, aktywność fizyczna i nawyki

Jeżeli pijesz dużo kawy koniecznie stosuj się do zasady: 1 filiżanka kawy – 2 szklanki wody. Kawa odwadnia i może doprowadzić do sytuacji, w której organizm zaczyna tworzyć wodne zapasy objawiające się obrzękami. Sól również powoduje zatrzymywanie wody – szczególnie w upalne dni ograniczaj jej ilość do minimum. Nabiał (przede wszystkim ser żółty) i produkty wysokoprzetworzone (np. dania w proszku, słodycze) to kolejne składniki sprzyjające wodnej opuchliźnie. Palenie papierosów, picie alkoholu, zakładanie nogi na nogę podczas siedzenia, noszenie zbyt obcisłych ubrań oraz przejadanie się również sprzyjają opuchliźnie wynikającej z zatrzymywania wody w organizmie. Eliminacja produktów szkodliwych i włączenie do diety surowych warzyw i owoców oraz codzienna aktywność fizyczna w postaci spacerów zapobiegną tworzeniu się obrzęków.

 

Jeżeli jednak opuchlizna utrzymuje się bez względu na zastosowane kuracje odwadniające należy zgłosić się do lekarza, ponieważ zatrzymywanie wody w tkankach może być skutkiem chorób nerek, serca, wątroby oraz problemów z tarczycą i układem hormonalnym.

szczupłe damskie nogi
©Nobilior/Fotolia
Styl życia
Jakie są przyczyny zatrzymywania wody w organizmie?
Zatrzymywanie wody w organizmie objawia się ciężkością i obrzękami nóg, zwłaszcza w kostkach nóg i palcach dłoni, opuchlizną widoczna na twarzy, często zwiększa się też masa ciała. Zatrzymanie wody w organizmie może wynikać z wahań hormonalnych, nieprawidłowej diety, ale może też być objawem choroby.

Zatrzymywanie wody w organizmie objawia się ciężkością i obrzękami nóg, zwłaszcza w kostkach nóg i palcach dłoni, opuchlizną widoczna na twarzy, często zwiększa się też masa ciała. Zatrzymanie wody w organizmie może wynikać z wahań hormonalnych, nieprawidłowej diety, ale może też być objawem choroby. Hormony przyczyną zatrzymywania wody w organizmie Obrzęki i opuchlizna często pojawiają się u kobiet w ostatnim tygodniu cyklu, przed miesiączką. Wynikają one ze zwiększonego wydzielania w tym okresie żeńskiego hormonu, progesteronu . Na zatrzymywanie wody w organizmie często skarżą się też kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne . Opuchlizna i obrzęki są także częstą dolegliwością wśród kobiet w ciąży. Mało wody za dużo kawy, herbaty, alkoholu Przyczyną zatrzymywania wody w organizmie może też być jakościowy niedobór płynów. Jakościowy, dlatego, że nawet jeśli pijesz dwa litry płynów dziennie, ale są to przede wszystkim: kawa, herbata czy słodkie napoje, w rzeczywistości bilans płynów jest ujemny. Kawa i herbata sprawiają, że woda zatrzymywana jest w organizmie. Zbyt dużo soli w diecie Zatrzymywaniu wody w organizmie sprzyja też dieta bogata w sól. Sól kuchenna nie jest jednym winowajcą. Dużo soli zawierają przekąski, takie jak orzeszki, chipsy, popcorn, paluszki. Jest jej też dużo w wędlinach i niektórych serach. Dorosły człowiek nie powinien przekraczać 6 g dziennie, czyli ok. jednej łyżeczki soli. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile soli znajduje się w produkcie, który chcesz kupić w sklepie, sprawdź ilość sodu, jaka jest podana na etykiecie i pomnóż ją razy 2,5. O jakich chorobach może świadczyć zatrzymywanie wody w organizmie? Przyczyna zatrzymywania się wody w organizmie może leżeć też głębiej niż tylko w diecie czy przejściowych wahaniach hormonalnych. Może ono świadczyć o wystąpieniu...

kobieta patrzy na butelkę z wodą
©miya227/Fotolia
Styl życia
9 skutecznych sposobów na zatrzymywanie wody w organizmie: zioła, ruch i witaminy
Nadmierne gromadzenie wody w organizmie objawia się m.in. opuchlizną, obrzękami i nieznacznym wzrostem wagi. Niektóre kobiety doświadczają zatrzymywania wody w organizmie w czasie ciąży lub przed okresem. Wpływ na to ma także siedzący tryb życia i brak aktywności.

Nadmierne gromadzenie wody w organizmie objawia się m.in. opuchlizną, obrzękami i nieznacznym wzrostem wagi. Niektóre kobiety doświadczają zatrzymywania wody w organizmie w czasie ciąży lub przed okresem. Wpływ na to ma także siedzący tryb życia i brak aktywności.   Zatrzymywanie się wody w organizmie może powodować także cellulit wodny. Objawy zatrzymywania wody w organizmie Najbardziej widocznym objawem zatrzymywania wody w organizmie jest pojawienie się opuchlizny . Najczęściej jest zauważana dopiero w momencie, gdy zaczyna się odczuwać: uciskanie stóp przez obuwie i niemożność dopięcia butów z wyższymi cholewkami, trudności z zakładaniem pasujących do tej pory pierścionków. Obrzęki mogą dotyczyć całego ciała lub pojawiać się miejscowo – na twarzy, w nogach (szczególnie kostkach) i dłoniach. Poza tym nadmiar wody w organizmie wywołuje: nieuzasadnione innymi przyczynami bóle głowy, wzrost masy ciała przy braku zmian kaloryczności potraw, sztywność stawów, ogólne zmęczenie. Dlaczego woda zatrzymuje się w organizmie? Najczęściej zatrzymywanie wody w organizmie to wynik niewłaściwej diety i braku ruchu . Zbyt dużo soli, picie niewielkiej ilości wody i nadrabianie tego kawą lub alkoholem oraz mała aktywność fizyczna sprzyjają gromadzeniu się płynów w tkankach. Może być to również wynik stosowania niektórych rodzajów leków (np. niesteroidowych leków zapalnych) lub tabletek antykoncepcyjnych. Czasowy nadmiar wody w organizmie jest też naturalny przed miesiączką i wynika ze wzrostu poziomu estrogenu. Jak się pozbyć nadmiaru wody z organizmu? Walka z zatrzymywaniem wody w organizmie musi uwzględnić trzy kwestie: odpowiednią dietę, zwiększenie aktywności fizycznej i stosowanie masaży. W celu pozbycia się nadmiaru wody:   1. Jedz mniej soli – sód zawarty w soli jest bardzo...

damskie nogi
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?
O tym, że organizm zatrzymuje wodę, mogą świadczyć obrzęki nóg, palców rąk i twarzy, cellulit wodny, dodatkowe kilogramy niezwiązane ze zmianą diety czy trybu życia. Częstą przyczyną nadmiaru wody są wahania hormonalne związane z cyklem miesięcznym lub przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych. Inną przyczyną jest niewłaściwa dieta. Jednym ze sposobów na pozbycie się wody z organizmu jest więc zmiana diety.

O tym, że organizm zatrzymuje wodę, mogą świadczyć obrzęki nóg, palców rąk i twarzy, cellulit wodny, dodatkowe kilogramy niezwiązane ze zmianą diety czy trybu życia. Częstą przyczyną nadmiaru wody są wahania hormonalne związane z cyklem miesięcznym lub przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych. Inną przyczyną jest niewłaściwa dieta. Jednym ze sposobów na pozbycie się wody z organizmu jest więc zmiana diety. Ogranicz spożycie soli, żeby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu Sól dodawana do potraw i przekąsek sprawia, że organizm zatrzymuje wodę. Dorosły człowiek nie powinien dziennie jeść więcej niż 1 łyżeczkę soli. Nie chodzi tylko o sól dodawaną do potraw przygotowywanych samodzielnie, ale też o sól, która znajduje się w kupowanych produktach, zwłaszcza przekąskach: chipsach, orzeszkach, paluszkach, popcornie, wędlinach i serach. Ogranicz sól do 6 g dziennie, odpowiadających 1 łyżeczce. Na etykietach produktów spożywczych możesz znaleźć informację o zawartości sodu w 100 g danego produktu. Żeby dowiedzieć się, ile znajduje się w nim soli, sprawdź zawartość sodu i pomnóż tę liczbę razy 2,5. Pij więcej wody i moczopędnych herbatek ziołowych, żeby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu Jeśli twój organizm zatrzymuje wodę, pij jej jeszcze więcej. Dzięki temu usprawnisz obieg płynów w organizmie i wypłuczesz znajdujące się w nim toksyny, powodujące zatrzymywanie wody. Pij też herbatki ziołowe z ziół, które mają właściwości moczopędne i usuwają toksyny. Do takich ziół należą: pokrzywa , skrzyp, mniszek lekarski, bratek. Podobnie działa też napar z natki pietruszki i sok z żurawiny. Zapewnij sobie więcej ruchu, żeby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu W usunięciu nadmiaru wody z organizmu czasem pomaga regularny wysiłek fizyczny. Mogą to być spacery, które poprawią krążenie i dotlenią organizm, regularny trening...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner