Party Stories
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Termometr w mieszkaniu pokazuje wysoką temperaturę.
©jozsitoeroe/stock.adobe.com
Styl życia

Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie w upały, jeśli nie mamy klimatyzacji?

Tegoroczne upały gwarantują co prawda fantastyczną wakacyjną pogodę, ale w mieście mogą stać się uciążliwe. Zwłaszcza jeśli po całym dniu pracy, kiedy wchodząc do nagrzanego mieszkania, uderza nas fala ciepłego i stojącego powietrza.

 

Tegoroczne upały gwarantują co prawda fantastyczną wakacyjną pogodę, ale w mieście mogą stać się uciążliwe. Zwłaszcza jeśli po całym dniu pracy, kiedy wchodząc do nagrzanego mieszkania, uderza nas fala ciepłego i stojącego powietrza.

Upał w mieszkaniu może być bardzo dokuczliwy. Nie tylko utrudnia wypoczynek, zwłaszcza po całym dniu pracy, ale dodatkowo zwiększa odczuwane zmęczenie i dyskomfort. W walce z wysoką temperaturą oczywiście najlepiej sprawdzają się klimatyzatory i wentylatory, ale warto pamiętać jeszcze o kilku trikach.

 

Nie wpuszczaj do środka promieni słonecznych

Miło jest wypić poranną kawę przy pierwszych promieniach słońca, kiedy skwar jeszcze nie jest tak uciążliwy, jednak przed wyjściem do pracy warto zasłonić żaluzje, zasłony i zamknąć okna. Może trudno w to uwierzyć, ale w ten sposób wychłodzone po nocy mieszkanie, nie nagrzeje się tak bardzo w ciągu dnia. Otwarte okno sprawi, że temperatura w środku będzie taka sama jak na zewnątrz, a przez brak ruchu powietrza ta faktycznie odczuwana okaże się jeszcze wyższa. Oczywiście najskuteczniej działają rolety zewnętrzne, które latem chronią przed upałem, a zimą zatrzymują ciepło w środku.

Na intensywne wietrzenie decydujmy się nocą i nad ranem, kiedy powietrze jest znacznie chłodniejsze. Wychodząc do pracy, można zostawić uchylone okno, ale po tej stronie, która znajduje się w cieniu. W ten sposób zapewnimy dostęp świeżego powietrza przez cały czas. Okna otwieramy też zaraz po deszczu, aby cieszyć się rześkim i wolnym od alergenów powietrzem.

 

Wyłącz nieużywane urządzenia elektroniczne

Pamiętaj, że każde pracujące urządzenie elektroniczne, zwłaszcza jeśli ładowana jest jego bateria, wytwarza ciepło. Obliczono, że podstawowe urządzenia domowego użytku dostarczają tyle ciepła, ile przez 45 min jest w stanie wniknąć przez otwarte okno, do pomieszczenia wielkości około 50 m!

Podobny efekt dają zapalone żarówki, dlatego w upalne dni i wieczory znacznie lepiej sprawdzają się lampki led, które wytwarzają znacznie mniej ciepła. Te tradycyjne działają podobnie do najprostszej grzałki. Dlatego jeśli chłodzimy wieczorem mieszkanie i nie potrzebujemy pełnej iluminacji, warto wyłączyć nadmiar oświetlenia.

Nawilżacz powietrza.
©Manueltrinidad/Fotolia.com
Styl życia
Nawilżacz powietrza - jaki wybrać i dlaczego warto go mieć?
Nawilżacz powietrza - jaki wybrać i dlaczego warto go mieć?

Wybór dobrego nawilżacza powietrza nie jest łatwa decyzja. Każdy rodzaj nawilżacza: klasyczny, parowy, ewaporacyjny i ultradźwiękowy ma swoje plusy i minusy. Jaki nawilżacz powietrza najlepiej się sprawdzi w naszym pomieszczeniu?  Jak działa nawilżacz powietrza? Nawilżacz powietrza zmienia wodą w parę wodną i rozpyla kropelki cieczy w pomieszczeniu. W zależności od rodzaju nawilżacza parowanie odbywa się za pomocą ciepła, zimna lub ultradźwięków. Optymalna wilgotność powietrza w pokoju powinna wynosić od 40% do 60%. Poziom wilgotności powietrza w większości pomieszczeń jest zbyt niski. Wpływa to niekorzystnie na błony śluzowe, skórę i włosy. Zbyt suche powietrze spowalnia leczenie przeziębienia , bólu gardła, chrypki czy kataru.  Rodzaje nawilżaczy powietrza W sklepach można znaleźć cztery rodzaje nawilżaczy: klasyczny, parowy, ewaporacyjny i ultradźwiękowy. Każdy z nich różni się sposobem użytkowania i konserwacji. Nawilżacze klasyczne to naczynia ceramiczne, które napełnia się wodą i wiesza na kaloryferze. Woda pod wpływem ciepła odparowuje. Z tego typu nawilżacza można korzystać tylko jesienią i zimą, kiedy kaloryfery wytwarzają ciepło. Są one mało efektywne. Nawilżacze parowe działają na zasadzie czajników elektrycznych. Wbudowana w nich grzałka podgrzewa ciecz, która zmienia się w parę wodną. Plusem jest to, że kropelki wody są oczyszczone i nie zawierają drobnoustrojów. Niestety dodatkowo podgrzewają temperaturę w pokoju i można się nimi poparzyć. Nawilżacz ewaporacyjny  również działa na zasadzie parowania wody, jednak jest ono chłodna. Działanie napędzane jest przez specjalny wiatrak, który skierowany jest na wkład nawilżający. Bywają one dość głośne, a matę nawilżającą należy zmieniać co...

apartament
Pixabay/Life-Of-Pix/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Wady i zalety ogrzewania nadmuchowego
Ogrzewanie nadmuchowe to sposób na szybkie nagrzanie domu. Dzięki montażowi dodatkowych elementów możesz mieć we własnym domu klimatyzację, filtrację z jonizacją lub funkcję nawilżania powietrza. Rezygnacja z grzejników na rzecz kratek z ciepłym powietrzem nie jest jednak bez wad.

Ogrzewanie nadmuchowe to sposób na szybkie nagrzanie domu. Dzięki montażowi dodatkowych elementów możesz mieć we własnym domu klimatyzację, filtrację z jonizacją lub funkcję nawilżania powietrza. Rezygnacja z grzejników na rzecz kratek z ciepłym powietrzem nie jest jednak bez wad. Ogrzewanie nadmuchowe – jak działa? W ogrzewaniu nadmuchowym to powietrze transportuje ciepło. Powietrze jest rozprowadzane przez system umieszczonych w suficie lub podłodze kanałów wentylacyjnych. Zanim trafi ono do pieca nadmuchowego przechodzi przez czerpnię i filtr włókninowy, który wyłapuje krążące w powietrzu zanieczyszczenia. Rolę pieca może pełnić piec gazowy, olejowy, elektryczny lub pompy ciepła. Ogrzewanie oparte na piecu nadmuchowym, można rozbudować o dodatkowe funkcje – nawilżania, filtrację z jonizacją powietrza oraz klimatyzację. Zalety ogrzewania nadmuchowego System nadmuchowy w efektywny sposób oddaje do otoczenia wytworzone ciepło. Skraca to czas ogrzewania budynku. Ilość dostarczanego powietrza może być regulowana. Nie ma konieczności gromadzenia opału. Ogrzewanie może być założone w każdym budynku (dom, garaż). Umożliwia nawilżanie powietrza. Zainstalowanie centralnego nawilżacza powietrza pozwala utrzymać optymalną wilgotność powietrza. Kontrola wilgotności w całym obiekcie jest automatyczna. Dzięki zamontowaniu filtra elektrostatycznego możliwe jest jonizowanie i oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń: bakterii, kurzu, dymu papierosowego, grzybów i pyłów alergennych. Po zamontowaniu klimatyzatora latem system grzewczy może być wykorzystany jako klimatyzacja. W ogrzewaniu nadmuchowym nie ma grzejników. Ciepło jest dostarczane przez kratki nadmuchowe. Koszty eksploatacji systemu nadmuchowego w porównaniu z centralnym ogrzewaniem przemawiają na korzyść...

Drewniana podłoga. Laptop.
Pixabay/Life-Of-Pix/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Wady i zalety ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe nie zawsze jest lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych kaloryferów. O ile te drugie można zastosować w każdym budynku, o tyle instalacja podłogowa może w niektórych domach okazać się niewydajna.

Ogrzewanie podłogowe nie zawsze jest lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych kaloryferów. O ile te drugie można zastosować w każdym budynku, o tyle instalacja podłogowa może w niektórych domach okazać się niewydajna. Zalety ogrzewania podłogowego Przekazywanie ciepła przez rury znajdujące się w podłodze odbywa się na zasadzie promieniowania, a nie poprzez konwekcję, tak jak w pomieszczeniach ogrzewanych tradycyjnymi grzejnikami. Z tego właśnie wynika najwięcej zalet ogrzewania podłogowego:   1. Temperatura w pomieszczeniu jest rozłożona równomiernie.   Rury pod ogrzewanie podłogowe układa się metodą ślimakową lub meandrową z zagęszczeniem zwojów przy ścianach zewnętrznych, gdzie straty ciepła są największe. W ten sposób promieniowanie cieplne obejmuje całą podłogę i dociera bezpośrednio do obiektów, które się z nią stykają – zarówno do mebli, jak i do ludzi, których stopy znajdują się na powierzchni posadzki. Żeby się ogrzać, nie trzeba więc czekać, aby nagrzało się powietrze.   2. Mimo nieco niższej temperatury w pomieszczeniu niż przy ogrzewaniu tradycyjnym, intensywniej odczuwamy ciepło.   Kiedy stopom jest ciepło, organizm nie odczuwa już ciut niższej temperatury w wyższych partiach ciała. Aby wyeliminować uczucie chłodu, temperatura powietrza musi być przy ogrzewaniu tradycyjnym o jakieś 2°C wyższa. To zaś daje nieco wyższe koszty eksploatacji niż w przypadku ogrzewania podłogowego.   3. Nagrzana podłoga oddaje ciepło dłużej niż rozgrzany grzejnik.   Aby ciepło z rur zamurowanych pod podłogą dotarło do wnętrza domu, musi się najpierw rozgrzać beton i posadzka, które zatrzymują wysoką temperaturę i potem długo je oddają. Inaczej jest w przypadku kaloryferów, które ogrzewają...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner