zmartwiona kobieta
©zmartwiona-kobieta/Fotolia.com
Styl życia

Co po rozwodzie? Zmiany małymi krokami, szukanie wsparcia, akceptacja emocji

W skali psychologicznej doświadczenie rozwodu jest równie trudnym przeżyciem jak śmierć bliskiej osoby. Niekiedy oprócz stresu obu stronom towarzyszy bezsenność, samotność, a nawet depresja. W tym czasie nie można ignorować tych emocji, lecz akceptować je. Należy też szukać wsparcia ze strony bliskich.

W skali psychologicznej doświadczenie rozwodu jest równie trudnym przeżyciem jak śmierć bliskiej osoby. Niekiedy oprócz stresu obu stronom towarzyszy bezsenność, samotność, a nawet depresja. W tym czasie nie można ignorować tych emocji, lecz akceptować je. Należy też szukać wsparcia ze strony bliskich.

W 2016 roku w Polsce rozwiodło się aż 64 tys. małżeństw. Największy wskaźnik rozwodów występuje w dużych miastach (44%), natomiast na wsi wynosi on 22,7%. Według psychologów głównym powodem rozstania jest tzw. niezgodność charakterów.

Radzenie sobie z rozwodem – różnice między kobietami a mężczyznami

Mimo że rozwód dotyka tak samo obojga partnerów, to kobiety i mężczyźni radzą sobie z tym doświadczeniem w inny sposób. Dla kobiet najcięższym momentem jest podjęcie decyzji o zakończeniu małżeństwa. Jest to okres, kiedy czują się one najgorzej (psychicznie, emocjonalnie i fizycznie) i w tym czasie najczęściej chorują na dolegliwości somatyczne. Natomiast dla mężczyzn najtrudniejszy jest czas niedługo po rozwodzie. Dopiero po stracie żony i dzieci zaczynają doceniać ich wartość, przez co zwykle czują się przygnębieni. Faceci dużo dłużej snują też wizje naprawienia relacji i liczą na powrót do tego, co było wcześniej. Jeśli natomiast kobiety zdecydowały się na rozwód, to zwykle nie ma dla nich odwrotu.

Kasia gotuje z Polki.pl: sernik z jogurtu greckiego

Gdy opieka nad dziećmi przypada mężczyznom, to większość wolnego czasu spędzają oni wśród znajomych, przyjaciół i rodziny, którzy również zabierają najmłodszych na spacery i weekendy. Kobiety z kolei, gdy pracują i zajmują się dziećmi, to nie mają zwykle czasu na spotkania i proste przyjemności. Te różnice w interpretacji rozwodu trwają około roku lub dwóch lat. Po tym czasie obie strony wracają do równowagi i zaczynają kształtować nowe życie po swojemu.

Po rozwodzie warto zacząć od małych zmian

Po rozwodzie chce się jak najszybciej zmienić wiele rzeczy, aby zacząć „od nowa”. Warto jednak wprowadzać zmiany powoli, aby w jeszcze większym stopniu nie zaburzać swej równowagi emocjonalnej oraz lepiej zrozumieć przyczyny zaistniałej sytuacji. Warto spotykać się ze znajomymi i rozmawiać konstruktywnie o ich doświadczeniach i przemyśleniach. Dobrze jest też odstąpić od dotychczasowych stałych rytuałów, które kojarzyły się z zakończonym związkiem i zająć się nową aktywnością. Ciekawym pomysłem są zajęcia jogi lub podstawowy kurs medytacji. Są to nieinwazyjne metody relaksacji, dzięki którym można uspokoić skołatane nerwy i spojrzeć na życie z innej perspektywy. Czas po rozwodzie jest też dobrym momentem na realizowanie swoich marzeń. Może to być okazja, aby zapisać się na studia, kupić psa, wyjechać na urlop w wymarzone miejsce lub zaangażować się w sport np. zrobić kurs wspinaczki lub zapisać się na kurs tańca towarzyskiego.

Akceptacja emocji

Rozwód zawsze jest niezwykle trudnym doświadczeniem emocjonalnym. Obie strony czują się rozgoryczone, samotne i zawiedzione sobą i partnerem. Są to emocje, które trzeba zaakceptować i przeżyć. Dać im czas, aby były w życiu, ponieważ ich obecność jest naturalnym procesem. Nie należy za wszelką cenę pokazywać się z twardej strony, ponieważ „zamiecie się prawdziwe emocje pod dywan”. Skonfrontowanie się z przeżyciami i pustką wewnętrzną z jednej strony pozwoli pogodzić się z kryzysową sytuacją, a z drugiej umocni charakter.

Wsparcie bliskich podstawą do poradzenia sobie po rozwodzie

Ludzie, którzy ofiarują swoją pomoc po rozwodzie to ci, którzy najbardziej się troszczą. Rodzina i przyjaciele zostają z człowiekiem niezależnie od sytuacji, co daje ogromne poczucie wsparcia. Warto im się niekiedy zwierzać i uzewnętrzniać, ponieważ to daje ulgę psychiczną. Niezwykle pomocny jest też kontakt z inną osobą, która przeszła podobne doświadczenie. Takie wsparcie pomoże zrozumieć, że trudne chwile po rozwodzie są naturalne i można ułożyć sobie życie na nowo. Gdy jest się z dala od bliskich lub nie czuje się od nich wsparcia i troski, warto udać się do psychoterapeuty. Takie rozmowy są budujące w trudnych chwilach i pomagają trzeźwo spojrzeć na nową rzeczywistość. Psychoterapia pomaga też odzyskać wiarę w siebie i daje siłę do pozytywnych zmian w życiu.

Pokłócona para siedzi na ławce
©Gina Sanders/fotolia
Styl życia
Nowe życie po rozwodzie. Jak zbudować nowy związek
Nowy związek po rozwodzie dla wielu osób wydaje się niemożliwy. Rozwód zostawia ślady na psychice człowieka, który może czuć się gorszy, samotny i odrzucony.

Nowy związek po rozwodzie dla wielu osób wydaje się niemożliwy. Rozwód zostawia ślady na psychice człowieka, który może czuć się gorszy, samotny i odrzucony. Jak żyć po rozwodzie? Życie po rozwodzie jest trudne. Dojście do pewnych kwestii wymaga czasu. Na początku są łzy, smutek i żal po utracie tej najbliższej osoby. Z czasem jednak zaczynasz wierzyć, że wszystko się poukłada, a rozwód to nie koniec świata. Dobrze jeśli w takim okresie masz kontakt z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli rozmowa z przyjacielem nie daje ukojenia warto zaczerpnąć porady psychiatrycznej. O pomoc do specjalisty warto zwrócić się przede wszystkim kiedy zaczynasz zapijać smutek alkoholem, nie masz apetytu i czujesz się małowartościowy . Kiedy przeżyjesz już traumę porozwodową możesz zacząć myśleć o swojej przyszłości i otworzyć się na nowe związki. Nie chodzi o to, aby umawiać się co chwilę na randki . Ważne, abyś zadbał o swój wygląd zewnętrzny i wychodził na spotkania towarzyskie ze znajomymi. Nie siedź w domu, bo i tak to nic nie da. Dlatego daj sobie drugą szansę i uwierz w siebie. Nowy związek po rozwodzie Nowy związek po rozwodzie w większości przypadków okazuje się być lepszy od poprzedniego . Dlaczego tak się dzieje? Osoba, która przeszła już wiele w poprzednim małżeństwie jest doświadczona i wie czego tak naprawdę chce. Nowy związek po rozwodzie jest dużym wyzwaniem, ale masz szansę znaleźć swoją drugą połówkę. Nowy związek nie będzie możliwy dopóki nie zrozumiesz gdzie popełniłeś błędy. Przemyśl jakie zachowania i postępowania doprowadzały do konfliktów z poprzednim partnerem i unikaj ich. Nie siedź w domu przed telewizorem tylko wybierz się na spotkanie towarzyskie ze swoimi znajomymi. Najgorsze po rozstaniu jest zaszycie się w czterech ścianach i rozpamiętywanie...

Literki: learn english
© udra11/Fotolia.com
Styl życia
Nauka angielskiego w domu – 10 sprawdzonych sposobów
Jeśli uczysz się angielskiego w domu, czytaj oryginalną prasę i książki, słuchaj muzyki i radia, a także oglądaj filmy i seriale w tym języku. Znajdź też w Internecie osobę, z którą będziesz mógł porozmawiać.

Jeśli uczysz się angielskiego w domu, czytaj oryginalną prasę i książki, słuchaj muzyki i radia, a także oglądaj filmy i seriale w tym języku. Znajdź też w Internecie osobę, z którą będziesz mógł porozmawiać.   Jeśli chcesz nauczyć się języka obcego w domu, wystarczy ci komputer. Większość anglojęzycznych materiałów pobierzesz bezpłatnie z internetu. Możesz też zapisać się na kurs językowy on-line. Jeśli będziesz systematyczny zauważysz efekty już po kilku tygodniach. 1.Gazety, książki i strony internetowe Gazety, książki i strony internetowe czytaj w oryginale. Codziennie rób poranną prasówkę z internetowych wydań anglojęzycznych magazynów. W bibliotece możesz wypożyczyć prasę i książki po angielsku. Wybierz te, które cię interesują lub wcześniej czytałeś je po polsku . 2. Filmy i seriale W sieci znajdziesz mnóstwo legalnie udostępnionych filmów i seriali z krajów anglojęzycznych. Świetnym przykładem są „Przyjaciele”, gdyż ich bohaterowie mówią prostym językiem. Możesz również zapoznać się z programami na platformie YouTube. Znajdziesz tam krótkie filmy tematyczne (np. zdrowie, podróże, uroda) oraz tutoriale (instruktaże, np. jak zrobić make-up, jak zawiązać krawat). 3. Radio i muzyka Możesz słuchać audycji z całego świata, gdyż w większości krajów są dostępne anglojęzyczne stacje radiowe. Wyrób w sobie nawyk codziennego słuchania programów po angielsku. Słuchaj również ulubionej muzyki, śpiewaj z wykonawcą i staraj się zrozumieć tekst piosenki. 4. Skype Na Skype znajdziesz mnóstwo osób, które porozmawiają z tobą po angielsku. Czasem bezinteresownie, czasem w zamian za naukę innego języka, który znasz. Zdarzają się Amerykanie,...

Matka z dzieckiem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dziecko po rozwodzie, czyli dzieci z rozrywanym sercem
Dziecko po rozwodzie rodziców zawsze będzie odczuwało nieprzyjemne konsekwencje rozstania mamy i taty. Mitem jest, że tylko dziecko ponosi koszt rozwodu. Wszyscy członkowie rodziny są obciążeni skutkami rozwodu, ale dziecko często odsuwane jest na boczny tor w małżeństwie lub stanowi swego rodzaju „kartę przetargową” w rękach rodziców. Taka sytuacja może doprowadzić do tego, że dziecko zacznie sprawiać problemy wychowawcze, a w przyszłości może wejść w konflikt z prawem.

Dziecko po rozwodzie rodziców zawsze będzie odczuwało nieprzyjemne konsekwencje rozstania mamy i taty. Mitem jest, że tylko dziecko ponosi koszt rozwodu. Wszyscy członkowie rodziny są obciążeni skutkami rozwodu, ale dziecko często odsuwane jest na boczny tor w małżeństwie lub stanowi swego rodzaju „kartę przetargową” w rękach rodziców. Taka sytuacja może doprowadzić do tego, że dziecko zacznie sprawiać problemy wychowawcze, a w przyszłości może wejść w konflikt z prawem.   Rozwód jest sytuacją, w której rodzice tracą instynkt rodzicielski – przekonują autorki książki „Druga szansa. Mężczyźni, kobiety i dzieci dziesięć lat po rozwodzie ” - Judith Wallerstein i Sandra Blakeslee. W tym kryzysie bardziej zajmują się sobą, własnymi emocjami i problemami, zapominając o uczuciach i potrzebach potomstwa. Dziecko po rozwodzie: dlaczego stałeś się taki niegrzeczny? Jeżeli dziecko nie otrzyma odpowiedniego wsparcia ze strony rodziców i otoczenia i nie będzie potrafiło zaakceptować rozwodu, może mieć to poważnie odbić się na jego zachowaniu i pojmowaniu świata. Po pierwsze, będzie przekonane, że bliskie relacje są niemożliwe , a wszystko, co dobre w życiu (dla niego życie w rodzinie pełnej) szybko ulega rozpadowi.   Jeżeli dziecko jest w wieku przedszkolnym lub szkolnym , to możemy zaobserwować u niego: spadek zainteresowania zabawami, sprawianie problemów wychowawczych w przedszkolu i szkole, wyobcowanie w relacjach z innymi ludźmi, ucieczkę w samotność , w relacjach z ludźmi jest bardziej emocjonalne niż inne dzieci, częste choroby ( organizm dziecka doświadcza zaburzeń psychosomatycznych ). Dziecko po rozwodzie: nie ma dla niego przyszłości? Dziecko po rozwodzie często odczuwa skutki sytuacji rozwodowej w późniejszym życiu: nastoletnim i dorosłym . Są to m.in.: częściej rozpoczyna...

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik