
W skali psychologicznej doświadczenie rozwodu jest równie trudnym przeżyciem jak śmierć bliskiej osoby. Niekiedy oprócz stresu obu stronom towarzyszy bezsenność, samotność, a nawet depresja. W tym czasie nie można ignorować tych emocji, lecz akceptować je. Należy też szukać wsparcia ze strony bliskich.
W 2016 roku w Polsce rozwiodło się aż 64 tys. małżeństw. Największy wskaźnik rozwodów występuje w dużych miastach (44%), natomiast na wsi wynosi on 22,7%. Według psychologów głównym powodem rozstania jest tzw. niezgodność charakterów.
Radzenie sobie z rozwodem – różnice między kobietami a mężczyznami
Mimo że rozwód dotyka tak samo obojga partnerów, to kobiety i mężczyźni radzą sobie z tym doświadczeniem w inny sposób. Dla kobiet najcięższym momentem jest podjęcie decyzji o zakończeniu małżeństwa. Jest to okres, kiedy czują się one najgorzej (psychicznie, emocjonalnie i fizycznie) i w tym czasie najczęściej chorują na dolegliwości somatyczne. Natomiast dla mężczyzn najtrudniejszy jest czas niedługo po rozwodzie. Dopiero po stracie żony i dzieci zaczynają doceniać ich wartość, przez co zwykle czują się przygnębieni. Faceci dużo dłużej snują też wizje naprawienia relacji i liczą na powrót do tego, co było wcześniej. Jeśli natomiast kobiety zdecydowały się na rozwód, to zwykle nie ma dla nich odwrotu.
Kasia gotuje z Polki.pl: sernik z jogurtu greckiego
Gdy opieka nad dziećmi przypada mężczyznom, to większość wolnego czasu spędzają oni wśród znajomych, przyjaciół i rodziny, którzy również zabierają najmłodszych na spacery i weekendy. Kobiety z kolei, gdy pracują i zajmują się dziećmi, to nie mają zwykle czasu na spotkania i proste przyjemności. Te różnice w interpretacji rozwodu trwają około roku lub dwóch lat. Po tym czasie obie strony wracają do równowagi i zaczynają kształtować nowe życie po swojemu.
Po rozwodzie warto zacząć od małych zmian
Po rozwodzie chce się jak najszybciej zmienić wiele rzeczy, aby zacząć „od nowa”. Warto jednak wprowadzać zmiany powoli, aby w jeszcze większym stopniu nie zaburzać swej równowagi emocjonalnej oraz lepiej zrozumieć przyczyny zaistniałej sytuacji. Warto spotykać się ze znajomymi i rozmawiać konstruktywnie o ich doświadczeniach i przemyśleniach. Dobrze jest też odstąpić od dotychczasowych stałych rytuałów, które kojarzyły się z zakończonym związkiem i zająć się nową aktywnością. Ciekawym pomysłem są zajęcia jogi lub podstawowy kurs medytacji. Są to nieinwazyjne metody relaksacji, dzięki którym można uspokoić skołatane nerwy i spojrzeć na życie z innej perspektywy. Czas po rozwodzie jest też dobrym momentem na realizowanie swoich marzeń. Może to być okazja, aby zapisać się na studia, kupić psa, wyjechać na urlop w wymarzone miejsce lub zaangażować się w sport np. zrobić kurs wspinaczki lub zapisać się na kurs tańca towarzyskiego.
Akceptacja emocji
Rozwód zawsze jest niezwykle trudnym doświadczeniem emocjonalnym. Obie strony czują się rozgoryczone, samotne i zawiedzione sobą i partnerem. Są to emocje, które trzeba zaakceptować i przeżyć. Dać im czas, aby były w życiu, ponieważ ich obecność jest naturalnym procesem. Nie należy za wszelką cenę pokazywać się z twardej strony, ponieważ „zamiecie się prawdziwe emocje pod dywan”. Skonfrontowanie się z przeżyciami i pustką wewnętrzną z jednej strony pozwoli pogodzić się z kryzysową sytuacją, a z drugiej umocni charakter.
Wsparcie bliskich podstawą do poradzenia sobie po rozwodzie
Ludzie, którzy ofiarują swoją pomoc po rozwodzie to ci, którzy najbardziej się troszczą. Rodzina i przyjaciele zostają z człowiekiem niezależnie od sytuacji, co daje ogromne poczucie wsparcia. Warto im się niekiedy zwierzać i uzewnętrzniać, ponieważ to daje ulgę psychiczną. Niezwykle pomocny jest też kontakt z inną osobą, która przeszła podobne doświadczenie. Takie wsparcie pomoże zrozumieć, że trudne chwile po rozwodzie są naturalne i można ułożyć sobie życie na nowo. Gdy jest się z dala od bliskich lub nie czuje się od nich wsparcia i troski, warto udać się do psychoterapeuty. Takie rozmowy są budujące w trudnych chwilach i pomagają trzeźwo spojrzeć na nową rzeczywistość. Psychoterapia pomaga też odzyskać wiarę w siebie i daje siłę do pozytywnych zmian w życiu.