Malowanie drewna
© viiwee/Fotolia.com
Styl życia

Meble, podłogi, okna i drzwi. Odnowa i pielęgnacja starego drewna

Stare drewno będzie jak nowe, dzięki szlifowaniu, czyszczeniu, nałożeniu nowej powłoki ochronnej. Do pielęgnacji drewna idealne są oleje i woski.

Stare drewno będzie jak nowe, dzięki szlifowaniu, czyszczeniu, nałożeniu nowej powłoki ochronnej. Do pielęgnacji drewna idealne są oleje i woski.

 

Drewno naturalne najlepiej czyścić wzdłuż słojów – za pomocą miękkiej szmatki lub gąbki. Meble lakierowane powinno się przecierać zwilżoną miękką ściereczką. Rys na meblach można się pozbyć wazeliną.

Kasia gotuje z Polki.pl: pomarańczowy mazurek

Czym odnowić i czyścić drewno

Drewno można odnowić za pomocą środków do ochrony drewna: lakieru i lakierobejcy. Dla podtrzymania efektu przy pielęgnacji używa się oleju lub wosku.

 

  • odnowienie drewna – lakiery i lakierobejce (połączenie lakieru i bejcy)

 

Lakiery bardzo dobrze nadają się do odświeżenia podłóg i mebli. Lakierobejce (zwane też lakobejcami) najlepiej stosować do odświeżenia drzwi oraz schodów. Do boazerii i ram okiennych można stosować oba środki. Zarówno lakiery, jak i lakierobejce zabezpieczają drewno przed działaniem czynników atmosferycznych. Lakier eksponuje naturalne słoje drewna, zaś lakierobejca to produkt, który dodatkowo barwi drewno.

 

  • pielęgnacja drewna – oleje i woski

 

Oleje pogłębiają barwę drewna. Wnikając głęboko w strukturę drewna chronią je przed wchłanianiem wody i wilgoci, przed grzybami a jednocześnie pozwalają mu oddychać. Zapobiegają też pękaniu drewna. Mogą być stosowane jako impregnat, główna powłoka ochronna, którą trzeba co pewien czas uzupełniać oraz środek pielęgnacyjny. Ich wadą jest uwypuklanie nierówności podłoża. Po nałożeniu oleju (pędzlem wałkiem lub szpachlą) i wyschnięciu powierzchni, drewno trzeba starannie wypolerować za pomocą szlifierki z tarczą filcową, by uniknąć nieestetycznych smug.

 

Woski nie wnikają głęboko w drewno, tylko tworzą ochronną, gładką i elastyczną powłokę nie przepuszczającą wilgoci. Stosuje się je jako warstwy ochronne lub pielęgnacyjne. Wosk ma właściwości antystatyczne, więc poleca się go wszystkim alergikom. Nie zaleca się jednak nakładania wosku na drewno, które znajduje się na zewnątrz. Meble woskowane najlepiej czyścić okrężnymi ruchami za pomocą bawełnianej ściereczki.

Samodzielna odnowa mebli w 3 krokach

Stare drewno można skutecznie odnowić samodzielnie. Bardzo ważne jest, żeby używać środków przeznaczonych wyłącznie do pielęgnacji drewna.

 

1. Przygotowanie podłoża

 

Na początku należy wyszlifować powierzchnię, aby pozbyć się starego lakieru. Kolejnym krokiem jest dokładne wyczyszczenie drewna.

 

2. Nałożenie impregnatu

 

Na równą i wypolerowaną powierzchnię nakłada się impregnat, zwłaszcza, jeśli drewniane meble używane są na zewnątrz. Impregnat techniczny zabezpieczy drewno przed pleśnieniem i innymi skazami grzybowymi.

 

3. Nałożenie warstwy ochronnej z lakieru

 

Nałożenie 2-3 warstw lakieru sprawi, że powierzchnia stanie się odporna na zarysowania, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, a także wnikanie wody. Lakier powinien wydobywać naturalny kolor drewna.

 

Bielone drewno
© stevecuk/Fotolia.com
Styl życia
Co jest potrzebne do bielenia drewna, jak je zrobić - wskazówki
Drewno bielone możesz przygotować sam używając białej akrylowej farby, ciemnej bejcy oraz świecy z białego wosku. Potrzebny będzie również drobno - oraz gruboziarnisty papier ścierny, pędzel, nożyk i sucha szmatka.

Drewno bielone możesz przygotować sam używając białej akrylowej farby, ciemnej bejcy oraz świecy z białego wosku. Potrzebny będzie również drobno - oraz gruboziarnisty papier ścierny, pędzel, nożyk i sucha szmatka.   Do bielenia najlepiej nadają się meble z drewna litego, np. sosny, dębu, buku lub brzozy. Meble z bielonego drewna wykorzystuje się urządzając wnętrza w stylu shabby chic . Główną rolę grają w nim postarzane (bądź rzeczywiście stare) meble, na których często wykonuje się też przecierki . Przecierki odkrywają farby dawniej nałożone na mebel. Przygotowanie mebla do bielenia Wyczyść mebel z kurzu, przecierając go wilgotną szmatką. Pozostaw go do wyschnięcia. Do mebla, który był pokryty lakierem, powinieneś użyć papieru ściernego . Usuń lakier ścierając go najpierw gruboziarnistym, a następnie drobnoziarnistym papierem. Wszelkie miejsca, na których podkreśleniu ci zależy, pomaluj bejcą. Warto podkreślać krawędzie mebla , wszelkie jego listwy oraz zdobienia. Zamiast bejcy możesz też użyć rozcieńczonej farby akrylowej w wybranym przez ciebie kolorze. Bardzo dobrze będą się prezentować niebieska lub brązowa farba. Tak pomalowany mebel zostaw do wyschnięcia.   Aby w finalnym efekcie były widoczne prześwity dolnej warstwy farby , pomalowane miejsca posmaruj woskiem ze świecy. Dzięki niemu kolejne warstwy farby nie pokryją tych elementów i przecierki pozostaną widoczne. Bielenie drewna Cały mebel pomaluj białą farbą. Zrób to kilka razy, pozwalając kolejnym warstwom wyschnąć. Uważaj, aby nie pozostawić zacieków. Miejsca, które pokryte były woskiem i bejcą (bądź rozcieńczoną farbą), zeskrob nożykiem. Użyj w tym celu jego tępej części. Nie dociskaj noża zbyt mocno, aby nie uszkodzić mebla i przetrzeć jedynie te miejsca, które chcesz. Następnie przetrzyj mebel, tym razem w całości,...

Konserwacja drewna
© Delphotostock/Fotolia.com
Styl życia
Sprawdzone sposoby na zabezpieczanie drewna
Drewno do wnętrz i na zewnątrz trzeba przed użyciem wysuszyć i zaimpregnować. Aby nie zagrażały mu czynniki atmosferyczne ani uszkodzenia mechaniczne, meble oraz nawierzchnie drewniane zabezpiecza się lakierami, woskami i olejami.

Drewno do wnętrz i na zewnątrz trzeba przed użyciem wysuszyć i zaimpregnować. Aby nie zagrażały mu czynniki atmosferyczne ani uszkodzenia mechaniczne, meble oraz nawierzchnie drewniane zabezpiecza się lakierami, woskami i olejami. Czynniki, które szkodzą drewnu Drewno – zwłaszcza przechowywane i stosowane na zewnątrz, narażone jest na działanie szkodliwych czynników.   Są nimi: warunki atmosferyczne , czyli wilgoć, wiatr oraz wysokie i niskie temperatury. Zmieniają strukturę drewna, jego wytrzymałość i kolor, grzyby – wywołują przebarwienia i pleśnie, owady – deformują drewno oraz osłabiają jego konstrukcję, uszkodzenia mechaniczne a zwłaszcza ścieranie, które usuwa powierzchniowe warstwy ochronne odsłaniając surowe drewno. Zasady doboru drewna i jego konserwacji Żeby drewno służyło przez lata, warto znać zasady jego używania:   Do budowy domu wybierz drewno z drzew iglastych (np. sosna lub świerk). Jest miękkie, elastyczne, szybko schnie i ma dobre parametry wytrzymałościowe .   Najbardziej trwałymi i wytrzymałymi na warunki atmosferyczne i wilgoć w pomieszczeniach rodzajami drewna są gatunki egzotyczne (np. afzelia, bilinga, iroko, paduk). Dzięki wysokiej zawartości olejków są doskonałe na zewnątrz , np. do ogrodu i do pomieszczeń wilgotnych np. łazienki.   Do wnętrz, czyli np. mebli, warto użyć drewna z drzew liściastych (dębu, buku, jesionu lub olchy). Jest twarde i pięknie wygląda.   Na deski tarasowe warto wybrać twarde drewno , odporne na wilgoć , np. dąb i gatunki egzotyczne.   Drewno do celów budowlanych i wykończeniowych musi być dokładnie wysuszone i ostrugane . Właściwa wilgotność to nie więcej niż 18% dla drewna, które będzie obudowane...

Zabytkowe stół i krzesła
Pixabay/gerson_rodriguez/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Odnawianie mebli krok po kroku: jak odnowić stół
Odnawianie mebli jest bardzo popularnym zabiegiem. Jest tańsze niż kupowanie nowych i daje możliwość samodzielnego zdecydowania, w jaki sposób je odnowić. W kilku prostych krokach możemy zamienić nasz stary stół w całkowicie nowy mebel. Potrzebny jest do tego papier ścierny, lakier lub bejca i pędzel.

Odnawianie mebli jest bardzo popularnym zabiegiem. Jest tańsze niż kupowanie nowych i daje możliwość samodzielnego zdecydowania, w jaki sposób je odnowić. W kilku prostych krokach możemy zamienić nasz stary stół w całkowicie nowy mebel. Potrzebny jest do tego papier ścierny, lakier lub bejca i pędzel. Jak odnowić meble: stół Odnawianie starych mebli zawsze powinno rozpoczynać się od dokładnego obejrzenia przedmiotu, czy wszystkie jego elementy są nieuszkodzone. W przypadku renowacji drewnianego stołu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na nogi – czy nie są popękane, złamane czy wyłamane z blatu. Jeśli wszystko wygląda dobrze, możemy przejść do właściwych działań: Przygotowanie stołu Aby odnowić stół najlepiej mebel rozkręcić, co ułatwia późniejszą pracę. Jest to wygodne i zwiększa możliwość ruchów. Po rozkręceniu powinno się dokładnie każdy element oczyścić z kurzu i brudu, zdjąć ewentualną pajęczynę. Jest to niezbędna czynność, która stworzy dobre podstawy do pracy w następnych krokach. Szlifowanie powierzchni Po oczyszczeniu powierzchni można przejść do etapu, w którym pozbywamy się starej powłoki farby. Łatwo to zrobić za pomocą zeszlifowania drewna za pomocą papieru ściernego. Okrężnymi ruchami ścieramy zewnętrzną powłokę mebla aż zauważymy jego jaśniejszą barwę. Będzie to oznaką, że przetarliśmy już starą, zewnętrzną warstwę drewna. Malowanie: lakier, bejca lub farba Malowanie jest jednym z najważniejszych etapów odnawiania starych mebli – nada im świeży blask, a żywy kolor sprawi, że mebel będzie wyglądał jak nowy. Wybierzmy odpowiedni preparat do malowania: farba – pokryje całkowicie drewno, jest jednolita (należy wybrać szybkoschnącą), lakier – odpowiednio zaimpregnuje powierzchnię drewna,...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik