kobieta z łyżwami
©petunyia/Fotolia
Styl życia

Pierwsze kroki na lodowisku, czyli instrukcja dla początkujących łyżwiarzy

Jak jeździć na łyżwach, żeby nie upaść, nie nauczy żaden instruktaż. Utrata równowagi może się zdarzyć nawet najbardziej wprawionym łyżwiarzom, lecz nie powinno to zniechęcać, bo opanowanie techniki – które, wbrew pozorom, nie jest trudne – minimalizuje ryzyko.

Jak jeździć na łyżwach, żeby nie upaść, nie nauczy żaden instruktaż. Utrata równowagi może się zdarzyć nawet najbardziej wprawionym łyżwiarzom, lecz nie powinno to zniechęcać, bo opanowanie techniki – które, wbrew pozorom, nie jest trudne – minimalizuje ryzyko.

 

Wywrotki na łyżwach bywają bolesne i niebezpieczne, dlatego prócz samej jazdy, trzeba opanować też sztukę upadania i podnoszenia się.

Jazda na łyżwach: jak się przygotować?

Najważniejszy dla początkującego łyżwiarza jest wybór odpowiednich łyżew. Muszą one idealnie przylegać do stopy – zarówno zbyt luźne, jak i nadmiernie uciskające, mogą spowodować bolesne otarcie, które uniemożliwi kontynuowanie nauki. Podczas zakładania łyżew trzeba pamiętać, by szczelnie je zacisnąć (jak najwyżej się da). Przy większości lodowisk obrzeże wyłożone jest gumową matą, po której można chodzić na łyżwach. Naukę jazdy dobrze jest zacząć od spaceru po niej – taka rundka oswoi stopy z łyżwami (jest to ważne zwłaszcza dla osób, które nigdy nie jeździły na rolkach).

Nauka jazdy na łyżwach krok po kroku

Bezpiecznie wejść na lodowisko można dopiero wtedy, gdy chodzenie po macie nie sprawia większych trudności. Na początku trzeba trzymać się barierki i, stojąc przy niej, próbować sunąć nogami po lodzie, wzdłuż krawędzi lodowiska. Dobrze jest uczyć się w towarzystwie kogoś, kto potrafi jeździć – pomóc mogą nie tylko jego rady, ale możliwość przytrzymania się go za rękę podczas odchodzenia od barierki. Podczas samodzielnej nauki jazdy na łyżwach, pierwsze próby lepiej rozpocząć od puszczenia barierki i pozostania w takiej odległości, by móc – w razie potrzeby – ponownie za nią złapać.

 

Stojąc na lodzie bez podtrzymywania się, warto spróbować wykonać kilka przysiadów (to pomoże w koordynacji ruchów). Potem trzeba zacząć iść do przodu – tak samo jak podczas poruszania się po macie. Kiedy to się uda, można przystąpić do jazdy:

  • Rozstawić nogi na szerokość bioder.
  • Lekko pochylić tułów (nigdy nie odchylać do tyłu!).
  • Ugiąć delikatnie kolana i łokcie.
  • Przenieść ciężar ciała na jedną nogę i skierować ją po przekątnej do przodu.
  • To samo powtórzyć z druga nogą.

 

Na początku ruchy nie będą płynne, ale w miarę ćwiczenia staną się bardziej rytmiczne, coraz szybsze i pewniejsze. Mimo wszystko, przy pierwszych próbach warto trzymać się z dala od środka lodowiska, gdzie ćwiczą bardziej wprawieni łyżwiarze.

Hamowanie na łyżwach, czyli jak uniknąć upadku?

Jadąc na łyżwach, bardzo łatwo stracić równowagę, zwłaszcza jeśli lodowisko jest zatłoczone i łyżwiarze zahaczają o siebie. Upadku podczas nauki jazdy można uniknąć, jeśli opanuje się umiejętność hamowania. Hamowanie na łyżwach polega na ustawieniu ostrzy w taki sposób, by zaczęły trzeć o lód. Aby do tego doprowadzić, trzeba ustawić jedną nogę lekko w poprzek (skierować czubek jednej łyżwy ku drugiej łyżwie) i mocno zaprzeć się stopami. Trzeba tylko uważać, by nie rozstawić nóg zbyt daleko od siebie ani nie prostować się (lepiej upaść na kolana niż uderzyć głową o lód).

Upadek na łyżwach: jak się podnieść?

Kiedy zdarzy się upadek na łyżwach, trzeba reagować szybko, bo, leżąc na lodzie, stwarza się niebezpieczeństwo dla siebie i innych. Najważniejsze, by podczas upadku zamortyzować uderzenie: ugiąć kolana, wyciągnąć przed siebie zgięte ręce i pochylić tułów (a jeszcze lepiej: odchylić się na bok). Już w momencie kiedy dłonie dotykają lodu, trzeba zacisnąć pięści, bo po wyciągniętych palcach ktoś może przejechać. Aby szybko wstać, należy oprzeć ciężar ciała na rękach i kolanach, a następnie zdecydowanymi ruchami umieścić jedną stopę między dłońmi, dołączyć do niej drugą stopę i wyprostować się. 

Jakie łyżwy kupić dziecku?
© bakharev/Fotolia.com
Styl życia
Jakie łyżwy wybrać dla dziecka, które zaczyna stawiać pierwsze kroki na lodowisku? Zbiór najważniejszych porad
Łyżwy dla dziecka można wypożyczyć na lodowisku, ale gdy maluch zechce trenować jazdę, nie obędzie się bez zakupu własnych. Dobrze jest postawić na jakość, bo tani sprzęt zwiększa ryzyko kontuzji. Najważniejsze, by odpowiednio dopasować rozmiar i zwrócić uwagę, czy łyżwy dobrze usztywniają kostkę.

Łyżwy dla dziecka można wypożyczyć na lodowisku, ale gdy maluch zechce trenować jazdę, nie obędzie się bez zakupu własnych. Dobrze jest postawić na jakość, bo tani sprzęt zwiększa ryzyko kontuzji. Najważniejsze, by odpowiednio dopasować rozmiar i zwrócić uwagę, czy łyżwy dobrze usztywniają kostkę.   Oprócz łyżew małemu miłośnikowi szusowania koniecznie trzeba kupić kask i ochraniacze na kolana. Przyda się też odzież termoaktywna, bo na lodowisku łatwo zarówno zmarznąć, jak i przegrzać organizm. Kiedy można zabrać dziecko na łyżwy po raz pierwszy? Jazda na łyżwach to sport przyjazny nawet dla małych dzieci , które dopiero nauczyły się chodzić. Nic nie stoi na przeszkodzie, by swoich sił na lodowisku spróbowały czterolatki, o ile będą pod stałym nadzorem rodzica. Opiekun sam powinien czuć się pewnie na lodzie, inaczej może przenieść swoje obawy na dziecko i zniechęcić je do jazdy albo – co gorsze – narazić malucha na niebezpieczeństwo. Łyżwy dla dzieci: saneczkowe (dwupłozowe) Znalezienie łyżew dla dzieci w rozmiarze mniejszym niż 25 to nie lada wyzwanie, a poza tym przy ich zakupie trzeba liczyć się z ryzykiem, że maluch po kilku wyjściach na lodowisko nie zechce kontynuować nauki. Dlatego producenci wprowadzili wynalazek przypominający łyżwy, który można kupić „na próbę” (w cenie ok. 40 zł). Są to specjalne nakładki na buty zimowe , umożliwiające przytwierdzenie do podeszwy podwójnej płozy. Dzięki niej stopy bardzo stabilnie trzymają się na lodzie, tak jakby stały na maleńkich saniach. Oczywiście warunkiem bezpieczeństwa dziecka na takich quasi-łyżwach jest mocne zaciśnięcie pasków – to one odpowiadają za to, by buty nie wysuwały się z nakładek. Łyżwy dla dzieci: hokejowe czy figurowe? Starsze dzieci, które nie mają...

Sporty zimowe
© merla/Fotolia.com
Styl życia
Sporty zimowe – doskonała zabawa i duża dawka ruchu. Jaką aktywność fizyczną można podjąć zimą?
Sporty zimowe, takie jak jazda na nartach, łyżwach i desce snowboardowej, mają korzystny wpływ na całe ciało. Skutkują dotlenieniem organizmu, usprawniają pracę serca i angażują wszystkie partie mięśniowe. Przyczyniają się spalania kalorii i zachowania szczupłej sylwetki.

Sporty zimowe, takie jak jazda na nartach, łyżwach i desce snowboardowej, mają korzystny wpływ na całe ciało. Skutkują dotlenieniem organizmu, usprawniają pracę serca i angażują wszystkie partie mięśniowe. Przyczyniają się spalania kalorii i zachowania szczupłej sylwetki.   Okres zimowy często kojarzony jest z ograniczoną aktywnością fizyczną, a przez to z niechcianym przyrostem masy ciała . Tymczasem zimowa aura sprzyja uprawianiu rozmaitych dyscyplin sportowych i podejmowaniu różnych form aktywności. Wystarczy wyposażyć się w specjalny strój, który ochroni przed mrozem i wiatrem. Aktywność fizyczna w zimie Wiele osób uważa, że zimowa aura nie pozwala na podejmowanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jednak jest wiele dyscyplin, które można uprawiać właśnie w sezonie zimowym . Sporty zimowe są bardzo atrakcyjnymi formami aktywności fizycznej. Wśród nich znajduje się m.in. jazda na łyżwach, snowboardzie oraz narciarstwo. Dyscypliny te dostarczają dobrej zabawy, którą można dzielić z przyjaciółmi wybierając się razem na lodowisko czy na stok. W trakcie podejmowania zimowych form aktywności fizycznej pracują wszystkie partie mięśniowe. W tego rodzaju sportach ważną rolę odgrywa zdolność utrzymania równowagi oraz balansowanie własnym ciałem. Dyscypliny zimowe pozwalają porządnie się wyszaleć i zmęczyć, a dodatkowo przyczyniają się do poprawy ogólnej kondycji organizmu i spalenia zbędnych kalorii. Jazda na łyżwach – dobra zabawa i wzmocnienie mięśni Amatorska jazda na łyżwach nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy ciepło się ubrać i wziąć łyżwy lub je wypożyczyć. W większych miastach lodowiska – otwarte lub zamknięte są powszechnie dostępne, a wejście na godzinę kosztuje do kilkunastu złotych łącznie z wypożyczeniem łyżew....

Kobieta jedzie na rolkach
© SENTELLO/Fotolia.com
Styl życia
Od czego zacząć naukę jazdy na rolkach i jak nauczyć jej dziecko
Jazda na rolkach może być doskonałą formą treningu oraz sposobem spędzania wolnego czasy zarówno dla jednej osoby, jak i dla całej rodziny. Nauka jazdy na rolkach to przede wszystkim praktyka, podstawą jednak jest utrzymanie równowagi podczas jazdy do przodu, skręcanie i bezpieczne hamowanie.

Jazda na rolkach może być doskonałą formą treningu oraz sposobem spędzania wolnego czasy zarówno dla jednej osoby, jak i dla całej rodziny. Nauka jazdy na rolkach to przede wszystkim praktyka, podstawą jednak jest utrzymanie równowagi podczas jazdy do przodu, skręcanie i bezpieczne hamowanie.   Jazdy na rolkach można się uczyć z osobą towarzyszącą lub samemu, na równej nawierzchni, w miejscu, gdzie znajdują się poręcze lub inne elementy, których można się przytrzymać. Zaczynając przygodę z rolkami trzeba pamiętać, że jest to sport kontuzjogenny , dlatego trzeba się wyposażyć w kask i ochraniacze na kolana , łokcie i nadgarstki. Podczas jazdy trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa na drodze, uważając na przechodniów, rowerzystów i pojazdy. Twoje dziecko marzy o nowych rolkach? Pobierz dostępny w Decathlon kod promocyjny i spraw mu prezent! Nawierzchnia i teren do nauki Do nauki jazdy na rolkach należy wybrać teren o równej nawierzchni (najlepiej asfalt lub beton), bez wystających elementów, z daleka od progów, krawężników i ławeczek. Dobrze jest natomiast, jeśli w pobliżu znajdują się poręcze sięgające przynajmniej do pasa albo wyższe słupki. Będzie można przytrzymać się ich np. po wyhamowaniu. Prawidłowa postawa podczas jazdy na rolkach Podczas jazdy na rolkach należy utrzymywać podobną postawę ciała jak podczas jazdy na łyżwach : lekko pochylone plecy, ręce swobodnie spuszczone wzdłuż ciała, nogi lekko ugięte w kolanach. Nogi nie powinny być złączone kostkami , żeby rolki nie stykały się ze sobą podczas jazdy. Podczas swobodnej jazdy do przodu kolana powinny być skierowane lekko do wewnątrz, a stopy powinny układać się w kształt odwróconej litery „V”. Należy też patrzeć przed siebie, a nie pod nogi. Jak utrzymać równowagę na...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner