Pies siedzi na tle płotu.
©protivnica/Fotolia.com
Styl życia

Na czym polega działanie niewidzialnego ogrodzenia dla psa i czy elektryczna obroża jest bezpieczna

Elektroniczny pastuch to niewidzialne ogrodzenie dla psów do zamontowania w ogródku. Właściciel za pomocą kabli wydziela określony obszar, po którym może chodzić pupil. W momencie, gdy pies zbliży się do zakazanej granicy, jego obroża wyda ostrzegawcze dźwięki. W razie nieposłuszeństwa psa, przez obrożę przechodzą impulsy elektryczne.

Elektroniczny pastuch to niewidzialne ogrodzenie dla psów do zamontowania w ogródku. Właściciel za pomocą kabli wydziela określony obszar, po którym może chodzić pupil. W momencie, gdy pies zbliży się do zakazanej granicy, jego obroża wyda ostrzegawcze dźwięki. W razie nieposłuszeństwa psa, przez obrożę przechodzą impulsy elektryczne.

 

Niewidzialne ogrodzenie można kupić u wielu sprzedawców. Aby dokonać właściwego wyboru, należy zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada certyfikat ECMA.

Kasia gotuje z Polki.pl: ciasto Pani Walewska

Certyfikat ECMA gwarancją bezpieczeństwa produktu

Niewidzialne kojce wykonane w najwyższej jakości i mające na celu bezpieczeństwo czworonogów posiadają certyfikat ECMA. Electronic Collar Manufacturers Association, czyli Stowarzyszenie Producentów Elektronicznej Obroży, to organizacja, która dąży do poprawy jakości życia zwierząt przy jednoczesnej ochronie ich bezpieczeństwa. Na oficjalnej stronie stowarzyszenia napisane jest, że impulsy elektryczne stosowane w obroży są całkowicie bezpieczne.

Co zawiera w sobie elektryczny pastuch?

Kompletny zestaw zawiera w sobie kable do wyznaczania granic, za które nie wolno wyjść psu oraz nadajnik z gniazdem do zasilania. Urządzenie zasilające umieszcza się w domu lub w garażu, a kable na zewnątrz. Do zestawu zawsze dołączona jest elektryczna obroża z odbiornikiem, najczęściej wodoodporna. Zwykle jest możliwość regulacji natężenia impulsów. Niektóre zestawy posiadają specjalne chorągiewki ostrzegawcze. Ustawia się je wzdłuż wyznaczonej granicy z kabli, przez co pies szybciej orientuje się, w którym miejscu znajduje się nowe ogrodzenie. Rozłożenie całego urządzenia zajmie nie więcej niż pół godziny i nie potrzeba do tego żadnych narzędzi.

Działanie niewidzialnego ogrodzenia w domowym ogródku

Kable do wydzielania strefy dla psa można rozłożyć na trawie, zamontować na ogrodzeniu lub lekko wkopać w ziemię. W momencie, gdy pies wejdzie na ostrzegawczą strefę, obroża wyda dźwięk. Jeżeli pies będzie szedł dalej, wtedy z obroży wyzwoli się impuls elektrostatyczny powodujący skurcz mięśni, zmuszając pupila do cofnięcia się. System niewidzialnego ogrodzenia ma na celu wyszkolenie psa w taki sposób, by przebywał tylko na terenie specjalnie mu wyznaczonym przez właściciela.


Pies w obroży.
©mariesacha/Fotolia.com
Styl życia
Jak wygląda trening psa za pomocą obroży elektrycznej i czy ta metoda jest bezpieczna
Elektryczna obroża dla psa ma za zadanie wspomóc trening psa. W momencie, gdy pies jest nieposłuszny, właściciel za pomocą pilota, wysyła do obroży impuls elektrostatyczny, mający powstrzymać psa przed złym zachowaniem. Przeciwnicy metody twierdzą, że lepiej nagradzać niż karcić. Zwolennicy zaś uważają, że impulsy nie wywołują bólu, tym bardziej, gdy obroża opatrzona jest certyfikatem ECMA.

Elektryczna obroża dla psa ma za zadanie wspomóc trening psa. W momencie, gdy pies jest nieposłuszny, właściciel za pomocą pilota, wysyła do obroży impuls elektrostatyczny, mający powstrzymać psa przed złym zachowaniem. Przeciwnicy metody twierdzą, że lepiej nagradzać niż karcić. Zwolennicy zaś uważają, że impulsy nie wywołują bólu, tym bardziej, gdy obroża opatrzona jest certyfikatem ECMA.   Organizacja ECMA zajmuje się dbaniem o zdrowie i bezpieczeństwo zwierząt . Kupując produkt oznaczony certyfikatem  ECMA, ma się pewność, że został on przetestowany i nie stanowi zagrożenia dla czworonoga. Działanie elektrycznej obroży W zestawie treningowym znajduje się obroża dla psa oraz pilot do jej sterowania dla właściciela. W czasie treningu, gdy opiekun chce zasygnalizować, że pies postępuje źle, wysyła pilotem do obroży impuls elektrostatyczny nazywany korygującym. Producentom urządzenia chodziło o wytworzenie nieprzyjemnego bodźca dla psa, a nie sprawienie mu bólu. Impuls ma zmusić pupila do zaprzestania nieodpowiedniego zachowania, np. skakania na właściciela . Po nastąpieniu pozytywnej reakcji psa, powinien on być natychmiast nagrodzony, np. smakołykiem. Obroże mają możliwość regulacji natężenia impulsu. W przypadku, gdy przycisk do wysyłania bodźca zostanie przyciśnięty zbyt długo, obroża samoistnie wyłączy się na jakiś czas. Trening psa za pomocą obroży elektrycznej Trening w obroży elektrycznej wygląda tak, że impuls elektryczny poprzedza zawsze komenda słowna. Jeżeli pies wykonał ją poprawnie , dostaje nagrodę, jeśli nie, do obroży wysyła się bodziec. Służy to temu, aby pies zaczął kojarzyć wykonywanie poleceń z nagrodami , a nieposłuszeństwo z „karą”. Treserzy twierdzą, że w przyszłości pies będzie dążył do tego, co sprawia mu przyjemność, a unikać będzie...

Właściciel wyciąga dłoń przed siedzącym psem.
©lnichetti/Fotolia.com
Styl życia
Tresowanie psa: nauka komend, stosowanie obroży antyszczekowej
Obroża antyszczekowa może być przydatna w czasie tresowania psa. Aby nauczyć psa komend, należy być cierpliwym. Skutecznie zadziała też nagradzanie psa za wykonanie zadania. Treserem powinna być jedna osoba.

Obroża antyszczekowa może być przydatna w czasie tresowania psa. Aby nauczyć psa komend, należy być cierpliwym. Skutecznie zadziała też nagradzanie psa za wykonanie zadania. Treserem powinna być jedna osoba.   Wyróżnia się cztery metody stosowane przy tresowaniu psa: mechaniczną, kontrastową, wyróżnieniową i metodę naśladownictwa. Metoda mechaniczna obejmuje wyrobienie nawyku wykonywania komendy . Kontrastowa polega na uczeniu psa połączonym z nagrodą za wykonane zadanie – np. podanie smakołyku i głaskanie. Metoda wyróżnieniowa łączy metodę mechaniczną z nagradzaniem psa za spełnione polecenie. Tresura metodą naśladownictwa polega na powtarzaniu przez psa zachowania tresera. Tresura psa – zasady Aby jak najlepiej wytresować psa, warto stosować poniższe zasady: Nazwać psa imieniem , które łatwo zapamięta. Najlepiej, aby było ono krótkie. Do psa powinno się często mówić po imieniu. Wyjątkiem jest nauka nowej komendy. Pies nie może kojarzyć zadania z własnym imieniem. Uczyć psa codziennie przez 10-15 minut. To wystarczająca ilość czasu, w trakcie której pies będzie należycie skupiony. Zaplanować szkolenie, którego pierwszym etapem powinna być nauka spania w legowisku, a nie na łóżku właściciela. Uporządkowany plan tresury pomoże na bieżąco weryfikować jego efekty. Włączyć rodzinę w tresurę zwierzęcia. Powinien za nią odpowiadać jeden z członków rodziny. Psy bowiem lubią wiedzieć, kto jest ich „przywódcą” i jemu są posłuszne. Warto poinformować rodzinę o zachowaniach, których uczymy psa lub które chcemy u niego wyeliminować. Pamiętać, że każdy pies ma inny temperament, który wpływa na szybkość uczenia się. Nauczyć psa jak najszybciej (na 2-3 lekcji) komendy „Stop”, która może go...

Pies podaje łapę właścicielce.
©highwaystarz/Fotolia.com
Styl życia
Podstawowe komendy dla psa, czyli „siad”, „podaj łapę”, „do mnie” ułatwiają życie z czworonogiem pod jednym dachem
Komendy dla psa, jak: „siad”, „podaj łapę”, „do mnie” pomagają w porozumiewaniu się właściciela z pupilem. Łatwiej zapanować nad psem, który nauczy się wykonywać podstawowe polecenia. Pies będzie posłuszny, kiedy naukę połączy się z zabawą. To wyzwoli w zwierzęciu entuzjazm do treningu.

Komendy dla psa, jak: „siad”, „podaj łapę”, „do mnie” pomagają w porozumiewaniu się właściciela z pupilem. Łatwiej zapanować nad psem, który nauczy się wykonywać podstawowe polecenia. Pies będzie posłuszny, kiedy naukę połączy się z zabawą. To wyzwoli w zwierzęciu entuzjazm do treningu.   Do nauki komend najlepiej wybrać ciche i spokojne miejsce , aby nic nie rozpraszało czworonoga. Przyjazny ton właściciela wzbudzi zaufanie psa, a nagradzanie pupila smakołykami zmobilizuje go do entuzjastycznego wykonywania poleceń. Nauka komendy „siad” Nauka komendy „siad” jest bardzo przydatna, bo pozwala zapanować nad psem. Ułatwia np. wychodzenie z pupilem na dwór. Pies spokojnie siedzi w czasie zakładania mu smyczy lub cierpliwie czeka, gdy pali się czerwone światło na przejściu. Nauczenie szczeniaka komendy „siad ” może stanowić problem, bo młode psy nie lubią siedzieć w bezruchu.. Jednak przy odrobinie cierpliwości ze strony właściciela, pies z pewnością opanuje jedną z podstawowych komend . Z czasem, pies może przyzwyczaić się do polecenia i np., gdy tylko właściciel weźmie smycz do ręki, pies sam usiądzie. Psia sztuczka „podaj łapę” „Podaj łapę” to sztuczka, której nauka zazwyczaj nie jest w ogóle problematyczna . Komenda może być przydatna np. przy przywitaniu. Pies zamiast skakać na właściciela poda mu łapę, co pomoże okiełznać zbyt wybuchowy temperament pupila. Warto mobilizować zwierzę do nauki, podając mu psie smakołyki za każde wykonane polecenie. Reagowanie na komendę „do mnie” Komendy „do mnie” najłatwiej będzie nauczyć szczeniaka. Młody pies często boi się zostać sam, dlatego wciąż szuka kontaktu ze swoim właścicielem. Komenda przywołująca psa jest przydatna w czasie...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik