Higiena oczu
© goodluz/Fotolia.com
Styl życia

Jak dbać o wzrok na co dzień – higiena pracy przy komputerze, okulary z filtrem, przerwy w pracy, odpowiednia dieta

O dobry wzrok należy dbać codziennie, niezależnie od wieku. Pracując przed komputerem, trzeba pamiętać o przerwach i zachowaniu odpowiedniej odległości od ekranu. Oczy należy chronić przed ostrym promieniowaniem słonecznym okularami z filtrem. Aby polepszyć wzrok, zaleca się również dostarczanie organizmowi witamin, szczególnie: A, C i E.

O dobry wzrok należy dbać codziennie, niezależnie od wieku. Pracując przed komputerem, trzeba pamiętać o przerwach i zachowaniu odpowiedniej odległości od ekranu. Oczy należy chronić przed ostrym promieniowaniem słonecznym okularami z filtrem. Aby polepszyć wzrok, zaleca się również dostarczanie organizmowi witamin, szczególnie: A, C i E.

 

Choroby i wady wzroku to bardzo częsta dolegliwość, która dotyka ludzi niezależnie od wieku czy płci. Przyczyną pogorszenia się widzenia są uwarunkowania genetyczne, a także nieprzestrzeganie higieny oczu. Niepokojące objawy zaburzania pracy oczu, których nie można lekceważyć to, np. niewyraźne widzenie, zaczerwienienie oraz suchość oka.

Na czym polega higiena oka?

Higiena oka to zachowania i czynności, które pomagają utrzymać wzrok w dobrej kondycji. O oczy można dbać, stosując odpowiednie nawyki (np. w czasie czytania czy pracy przy komputerze), dietę czy preparaty pielęgnacyjne, np. krople (dają one ulgę dla suchych i piekących oczu).

Higiena oczu w pracy przy komputerze

Monitor komputera powinien być ustawiony tyłem do źródła światła, w odległości 50-70 centymetrów od oczu. Zbyt bliskie przysuwanie się do ekranu może powodować pieczenie, suchość i łzawienie oczu. Co 2 godziny powinna nastąpić aktywna przerwa w pracy, przynajmniej 15 minutowa. Odejście od monitora, przespacerowanie się czy spoglądanie przez okno da oczom odpocząć. Dla wzroku bardzo ważne jest również oświetlenie pomieszczenia w którym się przebywa. Szczegółowe normy natężenia i rodzaju światła określa Centralny Instytut Ochrony Pracy. 

 

Aby uniknąć przemęczenia oczu w czasie oglądania telewizji, należy siadać w odległości przynajmniej 2 metrów od ekranu. Światło w pomieszczeniu, gdzie znajduje się telewizor, powinno być rozproszone. W przypadku, gdy spędza się po kilka godzin dziennie przed ekranem, wieczorem można postawić za urządzeniem dodatkową lampę o małej mocy, np. 25 W.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

Ostre słońce może podrażniać oczy, powodować ich pieczenie, a nawet prowadzić do zapalenia spojówek oraz zaćmy. Kiedy promieniowanie słoneczne jest bardzo intensywne, zwłaszcza latem, należy chronić oczy stosując odpowiednio dobrane okulary z filtrem UV. Jeżeli mają one na sobie oznaczenie CE, oznacza to, że ich szkła pochłaniają ultrafiolet i co za tym idzie, działają ochronnie na oczy. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem najlepiej kupić u optyka. 

Witaminy na oczy

W trosce o dobry wzrok istotna jest także odpowiednia dieta.

 

Naturalnymi antyoksydantami, które hamują działanie wolnych rodników, są, np.:

  • witamina A – znajduje się, np. w żółtkach i wątróbce. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania siatkówki;
  • beta-karoten – przekształca się w organizmie w witaminę A. Jego źródłem są, np.: marchew, dynia, koper, melon, szczaw, brzoskwinie, mango;
  • witamina C – znajduje się w cytrusach, truskawkach, porzeczkach. Kwas askorbinowy to naturalny przeciwutleniacz, który łagodzi objawy zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej;
  • witamina E – jej źródłem jest oliwa i sałata. Chroni białko i fotoreceptory siatkówki przed uszkodzeniami.
  • luteina – to naturalny żółty barwnik występujący głównie w szpinaku, brukselce, awokado i czerwonej papryce. Jest naturalnym filtrem oka przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Chroni także przed szkodliwym światłem ekranu komputera czy telewizora.
  • antocyjany – znajdują się w czarnych jagodach. Są to barwniki roślinne, które odżywiają oko i wzmacniają naczynia włosowate. 

Julia Wróblewska
ONS
Newsy
Julię Wróblewską czeka operacja! Młodziutka gwiazda mogła stracić wzrok
Julię Wróblewską czeka operacja! Młodziutka gwiazda mogła stracić wzrok

  Julia Wróblewska udzieliła szczerego wywiadu "Faktowi", w którym zdradziła, że gdyby nie odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby, mogłaby stracić wzrok. Młodziutka gwiazda m.in. serialu "M jak miłość" oraz programu "Agent-Gwiazdy"   zgłosiła się do okulisty na profilaktyczne badanie, by sprawdzić swój wzrok. Niespodziewanie dowiedziała się, że ma poważny problem. Dziś aktorka przejdzie operację oka. Co dokładnie dolega Julii Wróblewskiej?   Zobacz też:  Jak dbać o wzrok na co dzień – higiena pracy przy komputerze, okulary z filtrem, przerwy w pracy, odpowiednia dieta   Julia Wróblewska przejdzie operację oka Julia Wróblewska w czasie rutynowej wizyty u okulisty dowiedziała się, że ma problem z siatkówką oka. Sytuacja była na tyle poważna, że aktorka dostała natychmiastowe skierowanie na operację. Ostatnio poszłam profilaktycznie do okulisty i usłyszałam coś, czego się zupełnie nie spodziewałam. Okazało się, że zrobiło mi się przedarcie siatkówki, blisko jest już też do jej odwarstwienia, więc skierowano mnie w trybie pilnym na operację. Gdybym nie dowiedziała się o problemie, mogłabym po prostu powoli tracić wzrok - wyznała Julia Wróblewska w rozmowie z "Faktem". Gwiazda przejdzie operację już dziś. Będzie poddana miejscowemu znieczuleniu. Trzymamy kciuki, żeby wszystko poszło dobrze. A Julce życzymy dużo zdrowia!   Polecamy:  Julia Wróblewska to "złote dziecko" polskiego show-biznesu! Jak dużo o niej wiesz? QUIZ   Julia Wróblewska przejdzie operację oka. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze.

oczy łzawią
©Chepko Danil/fotolia
Fleszstyle
Sposoby leczenia i zapobiegania łzawienia oczu
Łzawienie oczu może być objawem m.in., alergii, zmęczenia, niedrożnych kanalików łzowych lub zapalenia spojówek. Łzawienie oczu zwykle leczone jest objawowo lub antybiotykowo. Do metod zapobiegania nadmiernemu łzawieniu należy noszenie okularów przeciwsłonecznych oraz właściwa pielęgnacja powiek i oczu.

Łzawienie oczu może być objawem m.in., alergii, zmęczenia, niedrożnych kanalików łzowych lub zapalenia spojówek. Łzawienie oczu zwykle leczone jest objawowo lub antybiotykowo. Do metod zapobiegania nadmiernemu łzawieniu należy noszenie okularów przeciwsłonecznych oraz właściwa pielęgnacja powiek i oczu. Leczenie łzawienia oczu – sztuczne krople, antybiotyki, zabiegi okulistyczne Nadmierne łzawienie oczu spowodowane zapaleniem spojówek najczęściej leczone jest objawowo przez stosowanie kropli do oczu tzw. sztucznych łez (np. Lacrimal, Refresh, Artelac). Tego typu krople są dostępne w aptekach bez recepty. Decydując się na zakup kropli najlepiej wybierać te, które nie zawierają konserwantów mogących dodatkowo podrażnić oko. Krople bez konserwantów zapakowane są w mimsy – małe fiolki przeznaczone do jednorazowego stosowania lub buteleczki wielokrotnego użytku wyposażone w pompki bądź zakraplacze gwarantujące jałowość leku . W przypadku, gdy łzawienie oczu spowodowane jest np. niedrożnymi kanalikami łzowymi należy zgłosić się do okulisty, ponieważ może zajść konieczność zażycia indywidualnie dobranego antybiotyku lub przeprowadzenia precyzyjnego zabiegu sondowania kanału łzowego. Zapobieganie łzawieniu oczu – środki hipoalergiczne, jałowe chusteczki Osoby, które mają problem z łzawiącymi oczami powinny przed wyjściem na dwór zakładać okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Okulary przeciwsłoneczne ochronią oczy przed działaniem słońca i wiatru, co zmniejszy łzawienie. Ważną kwestią jest także prawidłowa higiena oczu i powiek . Okolice oczu można przemywać delikatnymi środkami hipoalergicznymi (np. Blephasolem lub Blephacleanem), a brzegi powiek oczyszczać jałowymi chusteczkami. Należy zrezygnować ze stosowania kosmetyków takich, jak tusze , eyelinery, cienie do powiek czy kremy pod oczy. Mogą one pogłębić problem. Nie jest wskazane także...

Młoda kobieta spaceruje w okularach przeciwsłonecznych.
©luengo_ua/Fotolia.com
Styl życia
Dobre okulary przeciwsłoneczne – UV, filtr polaryzacyjny, fotochrom
Dobre okulary przeciwsłoneczne chronią oczy dzięki filtrowi UV. Dla osób uprawiających sport najlepsze będą okulary z filtrem polaryzacyjnym, który poprawia widoczność i wyostrza obraz . Soczewki okularowe z fotochromem są połączeniem okularów korekcyjnych ze słonecznymi. Są skierowane dla osób wrażliwych na światło.

Dobre okulary przeciwsłoneczne chronią oczy dzięki filtrowi UV. Dla osób uprawiających sport najlepsze będą okulary z filtrem polaryzacyjnym, który poprawia widoczność i wyostrza obraz . Soczewki okularowe z fotochromem są połączeniem okularów korekcyjnych ze słonecznymi. Są skierowane dla osób wrażliwych na światło.   Najlepszy materiał dla okularów to poliwęglan lub plastik. Dobry filtr przeciwsłoneczny chroni przed zapaleniem spojówek, rogówek i nowotworem oka.   Jakie są rodzaje okularów przeciwsłonecznych z filtrem?   Okulary przeciwsłoneczne można podzielić ze względu na rodzaj filtru. Główne rodzaje to: Okulary z filtrem UV – filtr UV jest podstawowym wyposażeniem każdych profesjonalnych okularów. Chroni przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC . Są to szkodliwe wiązki, które mogą powodować poparzenia i raka skóry . Ten rodzaj okularów nadaje się głównie do warunków równomiernego nasłonecznienia. Okulary IR – filtr ochrania zarówno przed promieniowaniem UV, jak też przed podczerwienią. Zbyt wysokie stężenie tego promieniowania prowadzi do zapalenia spojówek i rogówek, a nadmierna ekspozycja oczu na nie może doprowadzić do nowotworu oka . Okulary z filtrem polaryzacyjnym – soczewki umieszczone w tych okularach zmniejszają ilość odblasków światła dostających się do oka, polepszając tym samym wzrok. Obraz widziany przez okulary polaryzacyjne charakteryzuje się dużym kontrastem i ostrymi, nasyconymi kolorami. Gdy światło nie oślepia, oczy nie są tak podrażnione i wolniej się męczą. Soczewki polaryzacyjne chronią też przed promieniowaniem UVA, UVB oraz UVC. Dzięki temu można uniknąć takich chorób jak zapalenie spojówek czy rogówek. Okulary z...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner