Czarne buty w soli.
©alexshyripa/Fotolia.com
Styl życia

Jak usuwać zabrudzenia z soli i impregnować buty zimowe

Buty zimowe, szczególnie te wykonane z zamszu lub skóry naturalnej, mogą ulec zniszczeniu po kontakcie z solą używaną do odmrażania dróg i chodników. Do usuwania nieestetycznego nalotu najlepsza jest szczotka z miękkim włosiem i szmatka namoczona w ciepłej wodzie.

Buty zimowe, szczególnie te wykonane z zamszu lub skóry naturalnej, mogą ulec zniszczeniu po kontakcie z solą używaną do odmrażania dróg i chodników. Do usuwania nieestetycznego nalotu najlepsza jest szczotka z miękkim włosiem i szmatka namoczona w ciepłej wodzie.

 

Powstające zimą białe plamy na butach mogą trwale je uszkodzić, dlatego konieczne jest ich jak najszybsze i regularne czyszczenie. Zabiegi mające na celu odsolenie bardzo wysuszają powierzchnię buta, szczególnie skórę licową, dlatego ważne jest jej impregnowanie i pastowanie. 

Kasia gotuje z Polki.pl: jajecznica na parze

Oczyszczanie butów z piasku i soli

Pierwszym krokiem w czyszczeniu butów z soli jest usunięcie na sucho zanieczyszczeń takich, jak piasek czy błoto. Można to zrobić szczotką z miękkim włosiem lub suchą ściereczką. Proces ten należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, by nie porysować butów drobinkami piasku. Następnie najlepiej opłukać buty pod bieżącą, letnią wodą.

 

Kolejnym etapem jest usuwanie soli. Można to zrobić używając:

  • preparatów odsalających, dostępnych w sklepach z obuwiem lub zakładach szewskich,
  • ciepłej wody,
  • nawilżanych chusteczek dla niemowląt lub chusteczek do demakijażu (są doskonałe do butów wykonanych z połyskujących i gładkich tworzyw sztucznych),
  • wody z mlekiem, octem lub sokiem z cytryny. Stosunek wody do soku, mleka lub octu powinien wynosić 1:1 (np. 1 szklanka wody i 1 szklanka octu, mleka lub soku).

 

Do czyszczenia można użyć delikatnej (bawełnianej lub wykonanej z mikro fibry) ściereczki lub gąbki. Roztwór czyszczący rozrabia się w misce i obficie namacza nim buty. Bardzo ważne jest, by dokładnie oczyścić pory skóry, zamszu lub skóry syntetycznej.

 

Jeżeli do czyszczenia został użyty preparat odsalający, mleko, ocet lub sok z cytryny, konieczne jest wypłukanie ich resztek szmatką zwilżoną jedynie wodą.

 

Następnie buty trzeba wysuszyć. Proces będzie szybszy, jeżeli ich wnętrze zostanie wypchane pogniecionymi gazetami. Papier szybko pochłania wilgoć. Skórzane i zamszowe buty należy suszyć z dala od intensywnych źródeł ciepła, takich jak: kaloryfer czy piec. Niewielkich rozmiarów plamy i zacieki z soli na zamszowych butach można też usunąć gumką do zamszu.

Impregnacja i pielęgnacja butów zimą

Po dokładnym oczyszczeniu obuwia konieczne jest zabezpieczenie przed ponownym wnikaniem soli w strukturę materiału. Skóra naturalna, licowa wymaga natłuszczania. Ważne jest, by nie pokrywać jej pastami o wysokiej zawartości wody, szczególnie, gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera. Woda, zamarzając, będzie tworzyła pęknięcia, a nawet szczeliny w skórze. Buty skórzane najlepiej pielęgnować preparatami przeznaczonymi wyłącznie do tego typu obuwia (na bazie naturalnych wosków). Najlepsze będą tłuszcze do skór i kremy z pigmentem. Można też użyć wazeliny kosmetycznej, pamiętając, by dokładnie ją usuwać po każdym spacerze. Buty zamszowe bardzo trudno utrzymać w dobrej kondycji, gdy nawierzchnie są oprószone solą drogową. Trzeba zaopatrzyć się w środki do czyszczenia zamszu i bezbarwne impregnaty w sprayu.

 

Biały nalot na butach po pastowaniu nie będzie się pojawiał, jeżeli po każdym powrocie do domu buty zostaną dokładnie oczyszczone. Impregnowanie nowych butów to najlepsze zabezpieczenie przed solą i niezawodny sposób na uniknięcie nieestetycznych zacieków na obuwiu. Nawet nowe buty przed impregnacją trzeba oczyścić z kurzu.

Wiemy, co będzie modne tej zimy! Wejdź na Modago.pl i zobacz najnowsze buty zimowe damskie.

Kalosze nakładane na buty

Gumowe kalosze (ochraniacze), które można nałożyć na zimowe buty, to świetny sposób na ochronę obuwia i uniknięcie przemoczenia stóp. Dostępne są w różnych kolorach i fasonach. Kosztują kilkadziesiąt złotych.


Noga trzymana dłonią
Pixabay/Life-Of-Pix/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Domowe sposoby na czyszczenie butów zamszowych: mleko i skórka z chleba
Zamsz jest materiałem trwałym i eleganckim, a wykonane z niego obuwie jest chętnie kupowane w sklepach. Jednak czyszczenie butów zamszowych może sprawiać problem – pomoże wtedy skórka z chleba lub mleko.

Zamsz jest materiałem trwałym i eleganckim, a wykonane z niego obuwie jest chętnie kupowane w sklepach. Jednak czyszczenie butów zamszowych może sprawiać problem – pomoże wtedy skórka z chleba lub mleko.   Pielęgnacja butów zamszowych jest trudna z powodu delikatnej struktury zamszu. Tkanina bardzo łatwo ulega zniszczeniu i odbarwieniu , źle reaguje na kontakt z wodą. Mimo to zamszowe buty są bardzo popularnym wyborem podczas zakupu obuwia na okres jesienno-zimowy. Jak wyczyścić zamszowe buty? 1. Czyszczenie zamszowych butów powinno w większości przypadków rozpoczynać się od usunięciu kurzu i zaschniętego błota. Można skorzystać przy tym ze szczotki z miękkim włosiem.   2. Następnie trzeba zrobić roztwór z mleka i sody oczyszczonej (1 szklanka mleka na 1 łyżkę sody). Wilgotną szmatką pocierać delikatnie miejsca szczególnie zabrudzone , a na zakończenie przemyć gąbką nasączoną czystą wodą. Soda oczyszczona do butów zamszowych często stosowana jest również samodzielnie – bez mleka.   3. Trudne do usunięcia plamy można usunąć mąką ziemniaczaną z wodą. Można ją przygotować w szybki sposób – do 2 łyżek mąki dodaj 1 łyżkę wody i stwórz papkę. Należy zadbać, aby jej konsystencja była gęsta, ponieważ nakłada się ją tylko na zabrudzone miejsce. Następnie pozostawia do zastygnięcia i skrusza. Pył, który pozostał na bucie, można usunąć za pomocą szczotki z miękkim włosiem.   4. Zacieki solne po użytkowaniu butów w zimie łatwo usunąć przy użyciu lekkiego papieru ściernego . Nie należy jednak przesadzać z jego korzystaniem, ponieważ łatwo w ten sposób uszkodzić zamsz.   5. Jeżeli mamy do czynienia z niewielkimi zabrudzeniami, można wykorzystać stary, sprawdzony...

Buty do fitnessu
© magdal3na/Fotolia.com
Styl życia
Praktyczne buty do fitnessu – wygodne i stabilne
Buty do fitnessu powinny dobrze amortyzować stopę. Bardzo dobrym wyborem jest obuwie sznurowane z wyprofilowanymi gumowymi elementami na podeszwie, która powinna być cieńsza niż w butach do biegania. Warto zwrócić również uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane buty i ich wagę.

Buty do fitnessu powinny dobrze amortyzować stopę. Bardzo dobrym wyborem jest obuwie sznurowane z wyprofilowanymi gumowymi elementami na podeszwie, która powinna być cieńsza niż w butach do biegania. Warto zwrócić również uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane buty i ich wagę. Idealne buty do fitness są elastyczne, dobrze dopasowują się do stopy, nie ograniczają ruchu stopy na różnych płaszczyznach. Marka i wygląd buta to sprawa drugorzędna. Na co zwrócić uwagę, kupując buty do fitnessu Buty sportowe powinny być lekkie i zapewniać dobrą amortyzację. Kupując obuwie do fitnessu, warto zwrócić uwagę na następujące elementy:   1. Materiał Buty do fitness powinny być przewiewne. Najlepsze jest obuwie wykonane ze skóry naturalnej. Świetnym wyborem są buty wykonane ze skóry i membran wypuszczających wilgoć. Materiał syntetyczny nie zapewni stopie wentylacji. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do butów materiałowych, najlepiej, żeby miały oddychającą cholewkę. Siateczka zapewni stopie dostęp do powietrza.   2. Podeszwa Podeszwa powinna mieć minimum dwa centymetry. Najlepiej, jeśli buty do fitnessu mają wbudowaną w podeszwę poduszkę żelową lub powietrzną. Takie rozwiązanie zmniejsza ryzyko urazów, zwłaszcza przy ćwiczeniach na twardym podłożu. Należy zwrócić uwagę na przyczepność obuwia , zwłaszcza, jeśli ćwiczenia odbywają się na śliskiej powierzchni. Dobrze sprawdzi się obuwie z gumowymi elementami na podeszwie.   3. Cholewka Buty powinny ściśle przylegać do stopy. Dodatkowym atutem obuwia jest wysoka cholewka. Złe wyprofilowanie butów może skutkować bólem kręgosłupa , problemami ze stawami i ogólnym dyskomfortem.   4. Sznurowadła Buty sznurowane utrzymują piętę w stałej...

Jak wyczyścić białe buty?
© NorGal/Fotolia.com
Styl życia
Metody na to, jak wyczyścić białe buty: pasta do zębów, soda, szare mydło, cytryna
Wystarczą pasta do zębów, soda, sok z cytryny lub szare mydło, żeby dokładnie wyczyścić białe buty. Do czyszczenia i pielęgnacji skórzanych przyda się także bezbarwna pasta do butów. Trudne zabrudzenia można usunąć dzięki szczoteczce do rąk, a zakamarki doczyszcza się szczoteczką do zębów.

Wystarczą pasta do zębów, soda, sok z cytryny lub szare mydło, żeby dokładnie wyczyścić białe buty. Do czyszczenia i pielęgnacji skórzanych przyda się także bezbarwna pasta do butów. Trudne zabrudzenia można usunąć dzięki szczoteczce do rąk, a zakamarki doczyszcza się szczoteczką do zębów.   Białe buty – przeważnie trampki lub adidasy – można nosić do stylizacji casualowych. Niektórzy noszą je nawet do garnituru, ale wydaje się, że to przemijająca moda. Białe trampki są proste, wygodne i zwracają uwagę, najlepiej pasują do outfitów na wiosnę i lato. Białe adidasy niektórzy noszą przez cały rok i na różne okazje. Jak wyczyścić białe trampki? Sodą, pastą do zębów, szarym mydłem i sokiem z cytryny Białe trampki można wyczyścić na kilka sposobów, a w każdym z nich potrzebna jest woda, przydadzą się też szczoteczki: do zębów oraz do rąk. Jak wyczyścić białe buty , by wyglądały jak nowe?   Szare mydło w płynie (dobrze się rozpuści w ciepłej wodzie i nie pozostawi osadu na butach w przeciwieństwie do mydła w kostce) należy wymieszać z ciepłą wodą. Następnie z trampków wyjmuje się sznurówki. Szczoteczkę do rąk wystarczy zamoczyć w przygotowanym płynie i przetrzeć nią buty, rozpoczynając od części materiałowej i na gumowej kończąc. W trudno dostępnych miejscach można użyć szczoteczki do zębów . Po upraniu butów należy je przetrzeć czystą zwilżoną ściereczką albo opłukać pod bieżącą wodą. Uwaga! Woda do prania i płukania trampków nie może być gorąca.   Na trudne zabrudzenia działa też pasta z sody oczyszczonej . Należy zmieszać sodę z wodą w takich proporcjach, by uzyskać gęstą pastę, a następnie przy pomocy szmatki wyczyścić nią buty. Po wyschnięciu obuwia wystarczy je...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik