Kobieta pokazuje mięśnie brzucha
© nikolas_jkd/Fotolia.com
Styl życia

Płaski brzuch – jak często ćwiczyć

Jak często ćwiczyć brzuch, aby ćwiczenia przynosiły pożądane efekty jednocześnie nie przeciążając kręgosłupa? Odpowiedź jest prosta: 3 razy w tygodniu. Jest to optymalna częstotliwość treningu wybranych partii ciała. Mięśnie brzucha regenerują się bardzo szybko, nie oznacza to jednak, że codzienne męczenie ich ćwiczeniami przyniesie spektakularne rezultaty w maksymalnie szybkim czasie. Na efekt płaskiego brzucha składa się kilka czynników.

Jak często ćwiczyć brzuch, aby ćwiczenia przynosiły pożądane efekty jednocześnie nie przeciążając kręgosłupa? Odpowiedź jest prosta: 3 razy w tygodniu. Jest to optymalna częstotliwość treningu wybranych partii ciała. Mięśnie brzucha regenerują się bardzo szybko, nie oznacza to jednak, że codzienne męczenie ich ćwiczeniami przyniesie spektakularne rezultaty w maksymalnie szybkim czasie. Na efekt płaskiego brzucha składa się kilka czynników.

Jak często ćwiczyć brzuch – prawidłowe wykonywanie ćwiczeń

Przeciążamy kręgosłup przede wszystkim podczas niewłaściwego wykonywania ćwiczeń i tzw. szarpnięć, które często mają miejsce, gdy mięśnie są zbyt zmęczone treningiem. Takie zabiegi przynoszą skutki odwrotne do oczekiwanych. Wykonując popularne brzuszki w leżeniu na podłodze ze zgiętymi lub uniesionymi nogami bardzo ważne jest, aby nie odrywać części lędźwiowej kręgosłupa od podłoża. Pracujemy podczas skłonów tylko górną częścią ciała. Nie ciągniemy również głowy, tylko wykonujemy pracę brzuchem. W trakcie treningu należy skupić się na napinaniu i rozluźnianiu mięśni, koncentrować się na ćwiczeniach, nie zapominać o oddechu – wówczas efekty będą współmierne do włożonego wysiłku.

 

Oprócz treningu mięśni brzucha, który można wykonywać robiąc brzuszki, pompki, podciągania na drążku, dobrze jest wykonywać ćwiczenia ogólnorozwojowe, które pobudzają metabolizm do szybszego spalania tkanki tłuszczowej – czyli tzw. ćwiczenia cardio. Można jeździć na rowerze, pływać, uprawiać nordic walking lub biegać. W każdej sytuacji, gdy uprawiamy aktywność fizyczną, w której tętno jest na granicy lekkiej zadyszki – możemy swobodnie mówić – organizm zostaje pobudzony do wzmożonego spalania tłuszczu. Ważna jest również długość treningu – nie mniej niż 30 minut 3 razy w tygodniu to podstawa.

Jak często ćwiczyć brzuch - dieta

Podczas rzeźbienia mięśni brzucha nie można zapominać o ćwiczeniach rozgrzewających – na początku treningu oraz ćwiczeniach rozciągających – na koniec. Dieta to kluczowy element – na nic się zda morderczy trening brzucha, jeśli zaraz po nim zjemy fast food lub kilka pączków. Rozciąganie żołądka sprzyja przejadaniu się oraz powstawaniu oponki wokół talii i tzw. boczków.


Brzuch ciążowy
© Sete/Fotolia.com
Styl życia
Ćwiczenia po cesarskim cięciu zależą od kondycji kobiety
Mięśnie brzucha po cesarskim cięciu są bardzo osłabione. Ćwiczenia przyspieszają proces obkurczania się macicy oraz ułatwiają powrót do sylwetki sprzed ciąży.

Mięśnie brzucha po cesarskim cięciu są bardzo osłabione. Ćwiczenia przyspieszają proces obkurczania się macicy oraz ułatwiają powrót do sylwetki sprzed ciąży.   Już kilka godzin po cesarskim cięciu możemy spacerować po korytarzu. Dzięki temu poprawi się także perystaltyka jelit, pozbędziemy się problemów z wypróżnianiem. Po ciąży obciążony jest kręgosłup, dlatego warto zapytać specjalistę o ćwiczenia nieobciążające tej części ciała. Kiedy zacząć ćwiczyć po cesarskim cięciu Kwestia rozpoczęcia treningu po cesarskim cięciu jest bardzo indywidualna – zależy przede wszystkim od stanu naszego zdrowia i kondycji. Duże znaczenia ma też to, czy ćwiczenia były wykonywane przed ciążą i w jej trakcie. Czas rozpoczęcia ćwiczeń najlepiej ustalić z lekarzem. Przez dwa tygodnie po zabiegu należy unikać mocnego napinania mięśni brzucha . Po tym czasie – jeśli czujemy się dobrze i rana po operacji dobrze się zabliźniła – możemy zacząć ćwiczyć kilka razy w tygodniu po 30 minut. Po 6 tygodniach od rozwiązania możemy angażować podczas treningu więcej mięśni. Ćwiczenia na płaski brzuch po cesarce Po cesarce można i warto ćwiczyć. Ćwiczenia przyspieszają proces obkurczania się macicy, zapobiegają obniżaniu macicy i ścian pochwy, umożliwiają odzyskanie płaskiego brzucha . Na początku warto zacząć od krótkodystansowych spacerów i ćwiczeń w pozycjach niskich.   Można wykonywać ćwiczenia z dzieckiem przy użyciu wózka.     Dobrze sprawdzi się również pływanie i jazda na rowerze. Brzuszki po cesarskim cięciu Brzuszki wykonywane przy zgiętych nogach możemy zacząć wykonywać już 6 tygodni po zabiegu (jeśli oczywiście dobrze się czujemy). Jeżeli w trakcie ćwiczeń odczuwamy ból, należy je przerwać. Jakich ćwiczeń unikać Kilka miesięcy po urodzeniu dziecka...

Kobieta wykonuje "brzuszki"
© Dirima/Fotolia.com
Styl życia
Płaski brzuch – kiedy brzuszki dają efekty
Najpopularniejsze na płaski brzuch ćwiczenia – brzuszki, najczęściej wykonywane są nieprawidłowo. W rezultacie zamiast imponującego „kaloryfera” mamy frustrujący brak efektów, przemęczenie mięśni, a nierzadko również nadwyrężony kręgosłup w odcinku szyjnym. W brzuszkach nie liczy się – tak jak wiele osób sądzi – ilość. Najważniejsza jest jakość wykonywanych ćwiczeń, połączenie z treningiem wytrzymałościowym i odpowiednia dieta.

Najpopularniejsze na płaski brzuch ćwiczenia – brzuszki, najczęściej wykonywane są nieprawidłowo. W rezultacie zamiast imponującego „kaloryfera” mamy frustrujący brak efektów, przemęczenie mięśni, a nierzadko również nadwyrężony kręgosłup w odcinku szyjnym. W brzuszkach nie liczy się – tak jak wiele osób sądzi – ilość. Najważniejsza jest jakość wykonywanych ćwiczeń, połączenie z treningiem wytrzymałościowym i odpowiednia dieta. Czy brzuszki coś dają? Same brzuszki wykonywane w niezliczonej ilości powtórzeń, nie zapewnią płaskiego brzucha. Punktem wyjścia jest dieta , która stanowi około 70% sukcesu. I nie chodzi tu o głodzenie się, które spowalnia metabolizm, wskutek czego efekt jest odwrotny do zamierzonego (tkanka tłuszczowa odkłada się szybciej), a o zbilansowany, racjonalny sposób żywieni a, który zapewnia niezbędne składniki odżywcze oraz energię. Szczególnie podczas ćwiczeń jedzenie jest bardzo ważne, bo organizm zwiększa zapotrzebowanie na kalorie, gdy zaczyna je spalać szybciej. Nie oznacza to jednak że robiąc brzuszki musisz odżywiać się jak atleta. Aby uniknąć rozciągania żołądka, co sprzyja powstawaniu „oponki” i „boczków”, naucz się jeść mało, ale często. Unikniesz dzięki temu przejadania się, a metabolizm będzie cały czas pobudzany do pracy. Posiłki jedz co 2,5-3 godziny, by organizm miał czas na strawienie każdej porcji. Pamiętaj też, że same brzuszki nie spalą tkanki tłuszczowej z okolic brzucha. Do tego niezbędne są ćwiczenia wytrzymałościowe – tzw. cardio , np. taniec, bieganie, pływanie lub jazda na rowerze. Ćwiczenia – brzuszki na wiele sposobów Brzuszki można wykonywać na wiele sposobów. Brzuszki na piłce to jedna ze skuteczniejszych metod treningu mięśni brzucha, ponieważ podczas ćwiczeń musisz się skupić, aby nie ześlizgnąć się z piłki lub żeby nie wypadła ci spod nóg....

Wysportowana szczupła kobieta
Pixabay/Unsplash/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Trzydniowy cykl ćwiczeń na płaski brzuch
Efektywne odchudzanie brzucha jest możliwe dopiero wtedy, gdy zaangażuje się całe ciało – nie da się usunąć nadmiaru tkanki tłuszczowej tylko z jednej jego partii. Najlepszym sposobem są ćwiczenia aerobowe, np. bieganie i nordic walking. Pozbycie się obwisłej oponki to pierwszy krok do płaskiego brzucha. Dopiero na tym etapie widać efekty ćwiczeń skierowanych na mięśnie konkretnych partii ciała.

Efektywne odchudzanie brzucha jest możliwe dopiero wtedy, gdy zaangażuje się całe ciało – nie da się usunąć nadmiaru tkanki tłuszczowej tylko z jednej jego partii. Najlepszym sposobem są ćwiczenia aerobowe, np. bieganie i nordic walking. Pozbycie się obwisłej oponki to pierwszy krok do płaskiego brzucha. Dopiero na tym etapie widać efekty ćwiczeń skierowanych na mięśnie konkretnych partii ciała.   Aby cieszyć się płaskim brzuchem, trzeba przede wszystkim regularności, ale także przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas ćwiczeń. Jak ćwiczyć prawidłowo? 3 podstawowe zasady Ćwiczenia na płaski brzuch , jeśli wykonywane są nieprawidłowo, są nie tylko nieefektywne, ale również mogą zaszkodzić.   1. Najważniejsze jest rozsądne dawkowanie ćwiczeń. Nie wolno się przeciążać ani forsować mięśni brzucha codziennie. Podczas ćwiczeń dochodzi w mięśniach do mikrourazów, które w rozsądnych ilościach są zjawiskiem pozytywnym, bo umożliwiają rozrost tkanki mięśniowej. Tkanka ta potrzebuje jednak czasu na regenerację – inaczej nie dojdzie do powiększenia mięśni, ale do ich osłabienia. Dlatego – przynajmniej na początku – nie należy wykonywać ćwiczeń częściej niż 3 razy w tygodniu.   2. Kolejną bardzo ważną zasadą jest nieblokowanie nóg . Kiedy nogi nie wspomagają pracy brzucha, aktywizują się tylko mięśnie biodrowo-lędźwiowe, których napięcie uciska krążki międzykręgowe i może doprowadzić do zwyrodnień kręgosłupa. 3. Aby ćwiczenia były bezpieczne, nie może przed nimi zabraknąć rozgrzewki . Nawet jeśli wykonujesz trening tylko jednej partii ciała, musisz pamiętać o tym, że poruszasz przy okazji wieloma mięśniami, co obciąża układ oddechowy i krwionośny. Dlatego przed rozpoczęciem cyklu trzeba odpowiednio się przygotować, wykonując...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner