Mężczyzna stoi tyłem i ogląda swoje jądra
©andriano_cz/Fotolia
Styl życia

Samobadanie jąder pozwala ustrzec się przed rakiem jąder

Samodzielne badanie jąder powinno się wykonywać regularnie co miesiąc. Badanie trwa około 3 minut i najlepiej wykonywać je pod prysznicem lub w trakcie kąpieli w wannie, siedząc. Badanie USG jąder jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne, nie ma ryzyka kontaktu ze szkodliwym promieniowaniem.

Samodzielne badanie jąder powinno się wykonywać regularnie co miesiąc. Badanie trwa około 3 minut i najlepiej wykonywać je pod prysznicem lub w trakcie kąpieli w wannie, siedząc. Badanie USG jąder jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne, nie ma ryzyka kontaktu ze szkodliwym promieniowaniem.

 

Męskie samobadanie jąder jest odpowiednikiem kobiecego samobadania piersi. Każdy mężczyzna w wieku 18-40 lat powinien badać się regularnie.

Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka jajeczna z chrzanem

Jak samemu badać jądra

Jądra powinno się badać raz w miesiącu, a każde z jąder bada się osobno. Nieprawidłowości w worku mosznowym najlepiej wykryć, gdy skóra jest miękka i rozluźniona, dlatego dobrze jest wykonywać badanie pod prysznicem lub podczas kąpieli w wannie. Zajmuje ono maksymalnie 3 minuty i nie jest skomplikowane.

 

Oto jak zbadać jądra samemu krok po kroku:

  • chwyć jedno jądro w dłoń, siedząc bądź leżąc,
  • palcami sprawdzaj, czy powierzchnia nie jest chropowata, podrażniona i czy nie odczuwasz dyskomfortu. Grudki i zgrubienia pod skórą są naturalnym stanem, ale obserwuj, czy nie pojawiają się większe guzki,
  • przetaczaj jądro palcami po wnętrzu dłoni, uciskaj je, upewniając się, czy jest miękkie i gładkie i nie wyczuwasz żadnych nowych nieregularności,
  • powtórz te same czynności z drugim jądrem.

 

Podczas badania i obserwacji organizmu zaniepokoić powinny: zmiany w rozmiarze jednego lub obu jąder, powiększenie lub tkliwość piersi, ból w pachwinie lub w podbrzuszu, uczucie ciężkości w jądrach lub gromadzenie się płynu w kroczu.

Jak wygląda badanie USG jąder

Badanie USG jąder jest całkowicie bezpieczne, bezbolesne i bezinwazyjne. Można je wykonywać w każdym wieku i nie istnieje ryzyko kontaktu moszny z żadnym szkodliwym promieniowaniem ani wysoką temperaturą. Przed badaniem jądra i ich okolice powinny zostać dokładnie umyte. Nie trzeba być na czczo ani przed oddaniem moczu. Należy opuścić spodnie i bieliznę do kolan – lekarz (zazwyczaj radiolog) smaruje okolice intymne przezroczystym żelem, ułatwiającym ruch głowicy do USG. Warto założyć takie ubranie, na którym nie będzie później widać ewentualnych resztek zaschniętego żelu. Mężczyzna powinien położyć się na plecach, z unieruchomionym np. ręcznikami papierowymi workiem mosznowym. Aby penis nie zasłaniał pola badania, można przytrzymać go przy brzuchu. Głowica aparatu przesuwana jest po pokrytych żelem jądrach. Po kilkuminutowym badaniu ściera się substancję ręcznikiem papierowym.

Rak jąder: czy chroni przed nim samobadanie jąder

Rak jąder to dość rzadko występująca choroba, głównie u mężczyzn poniżej 40. roku życia. Niepokojące zmiany należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Im szybciej postawiona diagnoza, tym większe szanse na pełne wyzdrowienie. Najskuteczniejszym sposobem leczenia raka jąder jest usunięcie chorego jądra i niekiedy okolicznych węzłów chłonnych. Stosuje się również uzupełniającą chemioterapię lub radioterapię, a także wszczepia się protezy jądra. Nie wpływa to negatywnie na męską potencję ani płodność – pozostałe jądro jest w stanie wyprodukować taką ilość nasienia, która umożliwia zapłodnienie.

 

mężczyzna leżący w szpitalu
©contrastwerkstatt/Fotolia
Styl życia
Metody leczenia raka jądra i rola samobadania
Rak jądra jest rozpoznawany w czasie badania palpacyjnego, czyli poprzez dotyk i uciskanie. Diagnozę potwierdza wynik USG, poziom markerów nowotworowych AFP, beta-HCG i LDH w surowicy krwi. Czasem wykonuje się też tomografię komputerową jamy brzucha.

Rak jądra jest rozpoznawany w czasie badania palpacyjnego, czyli poprzez dotyk i uciskanie. Diagnozę potwierdza wynik USG, poziom markerów nowotworowych AFP, beta-HCG i LDH w surowicy krwi. Czasem wykonuje się też tomografię komputerową jamy brzucha.   Jeśli rak jądra jest wcześnie wykryty, wówczas chory ma 100% szans na wyleczenie. W stopniu zaawansowanym większość chorych przeżywa kolejne 5 lat od momentu postawienia diagnozy.   Skutecznym sposobem terapii jest usunięcie jądra i okolicznych węzłów chłonnych. Usunięty guz zostaje poddany badaniu histopatologicznemu i zaleca się dalszą kurację. Leczeniem uzupełniającym jest chemioterapia lub radioterapia (czasem są stosowane łącznie).   Warto zaznaczyć, że usunięcie jądra nie wpływa na płodność mężczyzny, ponieważ drugie jądro potrafi wyprodukować wystarczającą do zapłodnienia ilość plemników. Po operacji można prowadzić życie seksualne, gdyż jedynym widocznym rezultatem zabiegu jest brak jądra. Można jednak wszczepić sztuczne jądro do worka mosznowego. Koszt protezy to około 1000 złotych. Co prawda, chemioterapia może wpłynąć na zaburzenia erekcji i płodności, jednak ustępują one po 2 latach od zakończenia kuracji. Natomiast w przypadku radioterapii może dojść do niepłodności . Jak przeprowadzić samobadanie jąder? Ważne, by nie lekceważyć żadnych zmian w obszarze jąder i szybko rozpocząć leczenie. Aby jak najwcześniej wykryć raka jadra, mężczyzna co miesiąc powinien wykonać samobadanie jąder. Zaleca się również, aby co najmniej raz w roku sprawdził stan układu moczowo-płciowego u urologa.   Samobadanie jąder najlepiej przeprowadzić w czasie kąpieli albo tuż po niej, kiedy skóra krocza jest miękka. Jądra można badać na leżąco lub w pozycji siedzącej. W czasie badania trzeba sprawdzić, czy na powierzchni jąder są zgrubienia, czy jądra...

Mężczyzna bierze prysznic
©pololia/Fotolia
Styl życia
Nadmiar progesteronu u mężczyzn – ginekomastia, zaburzenia snu i problemy z erekcją
Nadmiar progesteronu u mężczyzn może powodować wiele komplikacji zdrowotnych. Uważany za typowo żeński hormon, odgrywa również ważną rolę w organizmie mężczyzny.

Nadmiar progesteronu u mężczyzn może powodować wiele komplikacji zdrowotnych. Uważany za typowo żeński hormon, odgrywa również ważną rolę w organizmie mężczyzny.   Progesteron u kobiet umożliwia zagnieżdżenie zarodka w błonie śluzowej macicy i utrzymanie ciąży. Ułatwia również owulację i zapobiega nadmiernemu rozrostowi endometrium. Progesteron a ginekomastia Ginekomastia objawia się łagodnym powiększeniem męskiego sutka. Powoduje ona często problem natury estetycznej. Zbyt wysoki poziom progesteronu prowadzi do zwiększenia rozmiarów piersi i odkładania się tłuszczu. Taka ginekomastia nazywa się ginekomastią progesteronową . Nadmiar progesteronu a erekcja Zbyt duża ilość progesteronu prowadzi do zaburzeń erekcji, niskiego libido i oligospermii (obniżonej ilości plemników w nasieniu). Spowodowane jest to blokowaniem przez hormon związku DHT.   Skutki nadmiaru progesteronu u mężczyzn   Zbyt wysoki poziom progesteronu u mężczyzn może prowadzić do: depresji, ospałości, zmęczenia, niskiego libido , utraty włosów, zaniku mięśni, katabolizmu, odkładania się tłuszczu, suchość skóry, niepłodności. Zalety progesteronu Mimo że progesteron w nadmiarze szkodzi, to jednak pozwala on również zapobiegać rozwojowi chorób prostaty . Hamuje on przekształcenie testosteronu w związek dihydrotestosteronowy, który w dużej ilości może prowadzić do rozwoju raka prostaty.   Czy wiesz, jak depilować się w miejscach intymnych? Zobacz, na czym polega depilacja męska i jak depilować miejsca intymne u mężczyzn . Jak mężczyźni dbają o jądra i penisa, tak kobiety powinny o piersi. Poznaj 5 sposobów jak dbać o piersi, żeby mieć ładny biust . Samobadanie jąder pozwala ustrzec się...

mężczyzna na łóżku
©Monkey Business/Fotolia
Styl życia
Objawy nowotworu jądra: bezbolesne powiększenie jądra i zaczerwienienie skóry moszny
Choroby jąder mogą skutkować niepłodnością. W przypadku raka może wystąpić zagrożenie życia. Rak jądra dotyka przede wszystkim mężczyzn młodych, bo przed 40. rokiem życia.

Choroby jąder mogą skutkować niepłodnością. W przypadku raka może wystąpić zagrożenie życia. Rak jądra dotyka przede wszystkim mężczyzn młodych, bo przed 40. rokiem życia.   W Polsce każdego roku wykrywane jest 700 przypadków nowotworu jąder . Symptomy nowotworu jądra Rak jądra najczęściej objawia się powiększeniem męskiego narządu rozrodczego na skutek opuchlizny lub obrzęku. Nie jest ono bolesne. Powiększeniu może ulec również moszna w wyniku gromadzenia w niej płynu. Jednak u 30% przypadków obserwuje się ból i wrażenie dyskomfortu i przeciążenia w mosznie, podbrzuszu i pachwinie . W czasie dotykania jąder można wyczuć zgrubienie.   Rak jądra może przyczynić się do nasilenia męskich cech. Waga mężczyzny wrasta, a owłosienie na jego ciele staje się gęstsze. U 7 pacjentów na 10 przypadków zachorowań można też zaobserwować powiększenie gruczołów piersiowych (jednego lub obu), czyli tzw. ginekomastię . Do powiększenia sutków u mężczyzn dochodzi na skutek rozrostu tkanek: gruczołowej, tłuszczowej i włóknistej.   Rak jądra szybko daje przerzuty. Wówczas obserwuje się kolejną grupę objawów: ból brzucha na skutek powiększenia węzłów chłonnych zaotrzewnowych, plucie krwią i duszność w wyniku przerzutów do płuc. Jeżeli nowotwór zaatakuje mózg, pojawiają się objawy neurologiczne, takie jak: ból głowy, nudności i wymioty, a gdy zajmie układ kostny, doskwiera bolesność kości.  Jeśli miałeś operację przepukliny pachwinowej, sprawdź czy nie masz raka jąder . To główna przyczyna tego schorzenia. Dowiedz się, jak można wyleczyć raka jąder . Samobadanie możesz przeprowadzić zaraz po kąpieli. 

Nasze akcje
Douglas
Styl życia
Największa perfumeria Douglas to miejsce inne niż wszystkie
Współpraca reklamowa
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik