
Samodzielne badanie jąder powinno się wykonywać regularnie co miesiąc. Badanie trwa około 3 minut i najlepiej wykonywać je pod prysznicem lub w trakcie kąpieli w wannie, siedząc. Badanie USG jąder jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne, nie ma ryzyka kontaktu ze szkodliwym promieniowaniem.
Męskie samobadanie jąder jest odpowiednikiem kobiecego samobadania piersi. Każdy mężczyzna w wieku 18-40 lat powinien badać się regularnie.
Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka jajeczna z chrzanem
Jak samemu badać jądra
Jądra powinno się badać raz w miesiącu, a każde z jąder bada się osobno. Nieprawidłowości w worku mosznowym najlepiej wykryć, gdy skóra jest miękka i rozluźniona, dlatego dobrze jest wykonywać badanie pod prysznicem lub podczas kąpieli w wannie. Zajmuje ono maksymalnie 3 minuty i nie jest skomplikowane.
Oto jak zbadać jądra samemu krok po kroku:
- chwyć jedno jądro w dłoń, siedząc bądź leżąc,
- palcami sprawdzaj, czy powierzchnia nie jest chropowata, podrażniona i czy nie odczuwasz dyskomfortu. Grudki i zgrubienia pod skórą są naturalnym stanem, ale obserwuj, czy nie pojawiają się większe guzki,
- przetaczaj jądro palcami po wnętrzu dłoni, uciskaj je, upewniając się, czy jest miękkie i gładkie i nie wyczuwasz żadnych nowych nieregularności,
- powtórz te same czynności z drugim jądrem.
Podczas badania i obserwacji organizmu zaniepokoić powinny: zmiany w rozmiarze jednego lub obu jąder, powiększenie lub tkliwość piersi, ból w pachwinie lub w podbrzuszu, uczucie ciężkości w jądrach lub gromadzenie się płynu w kroczu.
Jak wygląda badanie USG jąder
Badanie USG jąder jest całkowicie bezpieczne, bezbolesne i bezinwazyjne. Można je wykonywać w każdym wieku i nie istnieje ryzyko kontaktu moszny z żadnym szkodliwym promieniowaniem ani wysoką temperaturą. Przed badaniem jądra i ich okolice powinny zostać dokładnie umyte. Nie trzeba być na czczo ani przed oddaniem moczu. Należy opuścić spodnie i bieliznę do kolan – lekarz (zazwyczaj radiolog) smaruje okolice intymne przezroczystym żelem, ułatwiającym ruch głowicy do USG. Warto założyć takie ubranie, na którym nie będzie później widać ewentualnych resztek zaschniętego żelu. Mężczyzna powinien położyć się na plecach, z unieruchomionym np. ręcznikami papierowymi workiem mosznowym. Aby penis nie zasłaniał pola badania, można przytrzymać go przy brzuchu. Głowica aparatu przesuwana jest po pokrytych żelem jądrach. Po kilkuminutowym badaniu ściera się substancję ręcznikiem papierowym.
Rak jąder: czy chroni przed nim samobadanie jąder
Rak jąder to dość rzadko występująca choroba, głównie u mężczyzn poniżej 40. roku życia. Niepokojące zmiany należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Im szybciej postawiona diagnoza, tym większe szanse na pełne wyzdrowienie. Najskuteczniejszym sposobem leczenia raka jąder jest usunięcie chorego jądra i niekiedy okolicznych węzłów chłonnych. Stosuje się również uzupełniającą chemioterapię lub radioterapię, a także wszczepia się protezy jądra. Nie wpływa to negatywnie na męską potencję ani płodność – pozostałe jądro jest w stanie wyprodukować taką ilość nasienia, która umożliwia zapłodnienie.
- Problemy z erekcją mogą być spowodowane hormonami. Zobacz, do czego prowadzi nadmiar progesteronu u mężczyzn.
- Jak mężczyźni dbają o jądra i penisa, tak kobiety powinny o piersi. Poznaj 5 sposobów jak dbać o piersi, żeby mieć ładny biust.
- Czy wiesz, jak depilować się w miejscach intymnych? Zobacz, na czym polega depilacja męska i jak depilować miejsca intymne u mężczyzn.