wgląd we własne emocje
© zinkevych/Fotolia.com
Styl życia

Introspekcja – samoobserwacja oraz analiza własnych zachowań i stanów psychicznych

Samoobserwacja, czyli introspekcja, pozwala uporządkować myśli, zrozumieć własne zachowania i znaleźć sposób rozwiązania problemów. Metoda ta jest stosowana w psychoterapii. Introspekcja może przyjąć formę pisania pamiętnika, odpowiedzi na pytania lub opowieści.

Samoobserwacja, czyli introspekcja, pozwala uporządkować myśli, zrozumieć własne zachowania i znaleźć sposób rozwiązania problemów. Metoda ta jest stosowana w psychoterapii. Introspekcja może przyjąć formę pisania pamiętnika, odpowiedzi na pytania lub opowieści.

 

Termin „introspekcja” pochodzi z łaciny i oznacza „wglądanie do wnętrza”. Wilhelm Wundt, niemiecki psycholog i filozof, jako jeden z pierwszych naukowców stosował tę metodę badania psychiki.

Kasia gotuje z Polki.pl: zupa ogórkowa

Definicja introspekcji

Introspekcja jest rodzajem psychoanalizy, czyli psychologicznego obserwowania i analizowania własnych stanów psychicznych. Jest to subiektywne badanie świadomości, które mobilizuje pacjenta do przemyśleń na temat własnego życia. Introspekcja polega na dokładnym rozważaniu nad własnymi:

 • uczuciami
 • emocjami,
 • pragnieniami,
 • potrzebami,
 • zachowaniami,
 • decyzjami,
 • doświadczeniami,
 • relacjami z innymi osobami,
 • traumami.

 

Samoobserwacja świetnie sprawdzi się w sytuacji kryzysu psychologicznego lub w pracy nad sobą. W ten sposób można zrozumieć schemat swojego postępowania i znaleźć rozwiązanie problemów.

Introspekcja w psychoterapii

Psychoterapia indywidualna i grupowa są doskonałymi przykładami stosowania introspekcji.

 • Psychoterapia indywidualna: podczas indywidualnej rozmowy z psychoterapeutą analizuje się swoje uczucia i motywacje. W czasie opowiadania o sobie pacjent dociera do rozwiązań, których nie był wcześniej świadomy. Psychoterapeuta może również zadawać pacjentowi pytania, które nakierują go na uzyskanie odpowiedzi.
 • Psychoterapia grupowa – skupia się na kształtowaniu własnej psychiki w kontekście relacji z otoczeniem. Słuchanie opinii i przeżyć innych osób (zazwyczaj o podobnych problemach) może pobudzić pacjenta do odbycia introspekcji. Dochodzi to do efektu synergii, który opiera się na zasadzie, że grupa produkuje więcej pomysłów, niż każdy z jej członków pojedynczo.

Przykłady introspekcji

Introspekcja nie ma sztywnych form, do których należy się stosować. Tę formę samoobserwacji można uprawiać w dowolny sposób, zarówno samodzielnie, jak i podczas psychoterapii. Ważne jest, żeby być świadomym rozpoczęcia introspekcji. Wgląd w siebie może przejawiać się jako:

 • Pisanie pamiętnika – pamiętnik może być papierowy lub elektroniczny (na przykład blog). Autor ma szansę w ten sposób uporządkować swoje myśli i wydobyć emocje.
 • Pisanie listu – list powinien być skierowany do osoby, która w jakiś sposób skrzywdziła nadawcę. Dobrze jest wyrazić swój stosunek do zachowania odbiorcy. List można wysłać lub zachować dla siebie.
 • Opowieść – wypowiedzenie na głos swoich myśli i odczuć jest skuteczną formą introspekcji. Opowieść może być skierowana do siebie (warto wtedy nagrać ją na dyktafon) lub do zaufanej osoby.
 • Udzielanie odpowiedzi na pytania – w przypadku trudności z rozpoczęciem introspekcji, warto wprowadzić pytania. Każda kwestia, którą chce się poruszyć, powinna być rozpatrywana pod względem przyczyny. Warto zadawać sobie następujące pytania: „dlaczego” i „w jakim celu”. 

 

wgląd we własne emocje
© zinkevych/Fotolia.com
Styl życia
Introspekcja – samoobserwacja oraz analiza własnych zachowań i stanów psychicznych
Samoobserwacja, czyli introspekcja, pozwala uporządkować myśli, zrozumieć własne zachowania i znaleźć sposób rozwiązania problemów. Metoda ta jest stosowana w psychoterapii. Introspekcja może przyjąć formę pisania pamiętnika, odpowiedzi na pytania lub opowieści.

Samoobserwacja, czyli introspekcja, pozwala uporządkować myśli, zrozumieć własne zachowania i znaleźć sposób rozwiązania problemów. Metoda ta jest stosowana w psychoterapii. Introspekcja może przyjąć formę pisania pamiętnika, odpowiedzi na pytania lub opowieści.   Termin „introspekcja” pochodzi z łaciny i oznacza „wglądanie do wnętrza”. Wilhelm Wundt, niemiecki psycholog i filozof, jako jeden z pierwszych naukowców stosował tę metodę badania psychiki. Definicja introspekcji Introspekcja jest rodzajem psychoanalizy, czyli psychologicznego obserwowania i analizowania własnych stanów psychicznych. Jest to subiektywne badanie świadomości, które mobilizuje pacjenta do przemyśleń na temat własnego życia. Introspekcja polega na dokładnym rozważaniu nad własnymi: uczuciami emocjami, pragnieniami, potrzebami, zachowaniami, decyzjami, doświadczeniami, relacjami z innymi osobami, traumami.   Samoobserwacja świetnie sprawdzi się w sytuacji kryzysu psychologicznego lub w pracy nad sobą. W ten sposób można zrozumieć schemat swojego postępowania i znaleźć rozwiązanie problemów. Introspekcja w psychoterapii Psychoterapia indywidualna i grupowa są doskonałymi przykładami stosowania introspekcji. Psychoterapia indywidualna: podczas indywidualnej rozmowy z psychoterapeutą analizuje się swoje uczucia i motywacje . W czasie opowiadania o sobie pacjent dociera do rozwiązań, których nie był wcześniej świadomy. Psychoterapeuta może również zadawać pacjentowi pytania, które nakierują go na uzyskanie odpowiedzi. Psychoterapia grupowa – skupia się na kształtowaniu własnej psychiki w kontekście relacji z otoczeniem . Słuchanie opinii i przeżyć innych osób (zazwyczaj o podobnych problemach) może pobudzić...

Kobieta przeprowadza psychoterapię swojej pacjentce.
©WavebreakMediaMicro/Fotolia.com
Styl życia
Psychoterapia zorientowana na proces – założenia, proces terapeutyczny
Psychoterapia zorientowana na proces polega na akceptacji i zrozumieniu głębszych znaczeń doświadczeń w życiu klienta. Terapeuta pracuje też na snach i relacji z ciałem. Ten nurt stosuje się zarówno w psychoterapii indywidualnej, jak i grupowej czy małżeńskiej.

Psychoterapia zorientowana na proces polega na akceptacji i zrozumieniu głębszych znaczeń doświadczeń w życiu klienta. Terapeuta pracuje też na snach i relacji z ciałem. Ten nurt stosuje się zarówno w psychoterapii indywidualnej, jak i grupowej czy małżeńskiej.   Psychoterapia zorientowana na proces (inaczej psychologia procesu ), została założona przez Arnolda Mindella. Swoją koncepcję oparł on na naukach Carla Gustawa Junga – ucznia Zygmunta Freuda.   Psychoterapia zorientowana na proces – założenia   W ciągu życia człowiek odrzuca i nie akceptuje wielu własnych emocji i zachowań. Stara się je zepchnąć na drugi plan, przez co nie czuje, aby były one jego częścią. Psychoterapia zorientowana na proces skupia się na tych stanach i stara się dotrzeć do głębszego znaczenia każdego nieakceptowanego doświadczenia. Bowiem zarówno problemy psychiczne, jak i somatyczne wynikają w wielu przypadkach z nieuświadomionych konfliktów. Według twórców tej metody, lęki, obawy, dolegliwości fizyczne i inne trudności w życiu są zatrzymaniem swobodnego przepływu przemian życiowych. Często więc problem, z jakim przychodzi klient jest często początkiem znacznie większego procesu, w którym aktualnie on się znajduje. Podczas terapii pracuje się na wszystkim, co składa się na dane doświadczenie, np. tiki, sposób wypowiedzi, modulacja głosu lub brak tych elementów. W procesie terapeutycznym analizuje się też sny, nawet te z okresu dzieciństwa. Dzięki temu terapeuta otrzymuje ważne informacje o interpretacji świata przez klienta.   Jak przebiega proces terapeutyczny w psychoterapii zorientowanej na proces?   Pierwsze spotkanie z terapeutą zorientowanym na proces ma charakter konsultacyjny i polega na określeniu charakteru problemu klienta . Wtedy to ustala się też kontrakt...

dwie nafochane kobiety
Flickr/thephotographymuse/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Kim jesteś, ekstrawertykiem czy introwertykiem?
Ekstrawersja i introwersja – rozróżnienie na takie typy osobowości wprowadził Carl Gustav Jung. Terminy te zostały następnie uznane przez Hansa Eysencka, psychologa zajmującego się teorią osobowości, za jeden z jej podstawowych wymiarów.

Ekstrawersja i introwersja – rozróżnienie na takie typy osobowości wprowadził Carl Gustav Jung. Terminy te zostały następnie uznane przez Hansa Eysencka, psychologa zajmującego się teorią osobowości, za jeden z jej podstawowych wymiarów.   Według Hansa Eysencka ekstrawersję i introwersję można umieścić na dwóch końcach skali – każdy człowiek ma więc tendencję do wykazywania jednego, lub drugiego typu zachowań. Typy osobowości: ekstrawertyk Typowy ekstrawertyk jest bardzo towarzyski i ma wielu przyjaciół. Cechuje go spontaniczność chęć wychodzenia z inicjatywą i duża aktywność, poszukiwanie emocji. Niestety zdarza się, że czasem najpierw zrobi, a dopiero później pomyśli. Jest skierowany ku światu zewnętrznemu, czyli ku innym ludziom – łacińskie słowo „extra” oznacza właśnie „zewnątrz” Ekstrawertyk lubi mówić dużo i szybko , bardzo go motywuje do pracy pochwała innych ludzi. Czas wolny także woli spędzać w ruchu i w towarzystwie.   Według modelu Wielkiej Piątki, czyli pięcioczynnikowego modelu opisu osobowości człowieka, na ekstrawersję składa się 6 czynników: towarzyskość, serdeczność, asertywność, aktywność, poszukiwanie doznać i emocjonalność w zakresie pozytywnych emocji. Typy osobowości: introwertyk Typowy introwertyk jest przeciwieństwem ekstrawertyka – woli spędzać czas w samotności. Jest bardziej skoncentrowany na swoim wnętrzu, analizuje swoje uczucia, myśli. Można powiedzieć, że zbiera energię w samotności. Introwertyk jest dobrym słuchaczem, potrafi skupić się na innych ludziach . Nie ma dużego grona przyjaciół, ale za to ci, z którymi przebywa, są starannie wyselekcjonowani. Introwertyk swój czas wolny woli spędzić z bliską osobą.   Według Wielkiej Piątki introwertyków...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik