Kobieta bierze inhalacje wziewne.
©WavebreakmediaMicro/Fotolia
Styl życia

Domowe sposoby na kaszel – inhalacje

Inhalacje na kaszel mają działać odkażająco i przeciwwirusowo. Pomagają odkrztusić zalegającą w płucach wydzielinę i nawilżą błonę śluzową gardła. Do inhalacji stosuje się olejki aromaterapeutyczne lub suszone zioła.

Inhalacje na kaszel mają działać odkażająco i przeciwwirusowo. Pomagają odkrztusić zalegającą w płucach wydzielinę i nawilżą błonę śluzową gardła. Do inhalacji stosuje się olejki aromaterapeutyczne lub suszone zioła.

Inhalacje na kaszel z olejkami eterycznymi lub ziołami

Inhalacje polegają na wdychaniu pary wodnej, która wzbogacona jest ziołami lub olejkami eterycznymi. Środki te mają działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Inhalacje na kaszel rozrzedzają wydzielinę, nawilżają błonę śluzową gardła i ułatwiają odkrztuszanie flegmy zalegającej w płucach. Do inhalacji na kaszel najlepiej dodać odrobinę olejku lawendowego, eukaliptusowego lub geraniowego. Olejek lawendowy stymuluje układ krążenia i układ nerwowy, łagodzi objawy przeziębienia, kaszel i bóle głowy. Olejek eukaliptusowy ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Działa przeciwbólowo i nawilżająco. Olejek geraniowy wzmacnia odporność. Działa wykrztuśnie i rozkurczowo. Osusza drogi oddechowe i rozgrzewa. Oprócz olejków eterycznych inhalacje na kaszel suchy i mokry można przygotować także na bazie ziół dodając do gorącej wody np. suszone liście i kwiaty rumianku, szałwii, rozmarynu lub tymianku.

Przygotowanie inhalacji na kaszel

Zioła lub olejki najlepiej kupować w sprawdzonych miejscach, np. w sklepie zielarskim lub w aptece. Przygotuj niedużą miskę i ręcznik lub ściereczkę bawełnianą. Do miski wrzuć 3-4 łyżki stołowe suszonych ziół lub wlej ok. 3-4 krople olejku eterycznego. Do miski wlej ok. pół litra wrzątku. Głowę pochyl nad miską i przykryj ręcznikiem. Przez kilka minut powoli wdychaj parę nosem i ustami. 

Kasia gotuje z Polki.pl: pieczone jabłka


Kobieta z ręcznikiem an głowie robi inhalacje.
©drubig-photo/Fotolia
Styl życia
Domowe inhalacje na zatoki z ziołami lub olejkami
Inhalacje na zatoki ułatwią oddychanie, rozrzedzą wydzielinę i zmniejszą ból. Do inhalacji można dodawać sól morską, zioła lub olejki eteryczne. Inhalacje nie są zalecane osobom z cerą wrażliwą i naczynkową.

Inhalacje na zatoki ułatwią oddychanie, rozrzedzą wydzielinę i zmniejszą ból. Do inhalacji można dodawać sól morską, zioła lub olejki eteryczne. Inhalacje nie są zalecane osobom z cerą wrażliwą i naczynkową. Zioła i olejki eteryczne w inhalacjach na zatoki Inhalacje to sposób leczenia zatok przez wdychanie pary wodnej wzbogaconej substancjami leczniczymi. Zioła i olejki aromaterapeutyczne dodane do gorącej wody zmniejszą ból, ułatwią oddychanie i rozrzedzą wydzielinę . W przypadku inhalacji na zatoki do gorącej wody najlepiej dodać łyżkę stołową soli kuchennej lub morskiej, 3-4 łyżki mięty pieprzowej , szałwii , skrzypu polnego lub rumianku . Skutecznie zadziała także olejek geraniowy, który rozgrzeje, rozkurczy i zadziała przeciwbólowo i olejek sosnowy o działaniu antyseptycznym – łagodzącym zapalenie zatok, kaszel i katar. Inhalacje na zatoki – przygotowanie Naszykuj niedużą miskę i czysty ręcznik lub bawełnianą ściereczkę. Do miski wrzuć ok. 3-4 łyżki stołowe suszonych ziół lub wlej 3-4 krople olejku eterycznego. Całość zalej wrzątkiem (ok. pół litra). Głowę pochyl nad parującą wodą i przykryj ręcznikiem. Zamknij oczy i swobodnie, powoli wdychaj parę nosem i ustami. Inhalacja powinna trwać kilka minut (ok. 3-5). Parująca woda jest gorąca dlatego nie należy pochylać się zbyt blisko . Pomiędzy głową a taflą wody należy zachować odstęp min. 30-40 cm.   Inhalacje należy powtarzać każdego dnia przez siedem dni. Zabiegów inhalacyjnych powinny unikać osoby z cerą wrażliwą i naczynkową. Inhalacje na kaszel mają działanie odkażające. Dowiedz się, jak przygotować inhalacje w domu .  Inhalacja to najlepszy, domowy sposób na katar. Poznaj domowe sposoby na katar . 

Uśmiechnięte dziecko leży na brzuchu.
©Alexandr Vasilyev/Fotolia
Styl życia
Domowe sposoby na zatkane zatoki u dziecka - inhalacje
Zatkane zatoki u dziecka utrudniają oddychanie i spokojny sen. Najlepszym sposobem na odetkanie noska są inhalacje. Przygotowanie inhalacji dla dziecka wymaga więcej kreatywności niż tradycyjne parówki.

Zatkane zatoki u dziecka utrudniają oddychanie i spokojny sen. Najlepszym sposobem na odetkanie noska są inhalacje. Przygotowanie inhalacji dla dziecka wymaga więcej kreatywności niż tradycyjne parówki.   Domowe inhalacje udrożnią zatkane zatoki u dziecka i zadziałają odkażająco. Rozrzedzą wydzielinę zalegającą w nosku malucha i ułatwią jej wypłynięcie. Częste wycieranie noska chusteczką powoduje wysuszenie i zrogowacenie skóry. Ziołowe inhalacje zadziałają nawilżająco na otarte okolice i przyspieszą proces regeneracji skóry. Ziołowe inhalacje na chore zatoki – rumianek lub szałwia W przypadku chorych zatok u dziecka dobrze sprawdzą się inhalacje ziołowe , np. z rumianku lub szałwii. Zioła można kupić w aptece. Do miski (dobrze, aby była szeroka, wówczas zwiększy się powierzchnia parowa) wrzuć jedną-dwie saszetki ziół i zalej litrem wrzątku. Inhalacje w przypadku zatkanych zatok u dziecka należy wykonywać na odległość, np. ustawiając miskę z parującym ekstraktem z ziół na podłodze w łazience podczas kąpieli malucha. Chore zatoki u dziecka – inhalacje na bazie olejków eterycznych Inhalacje na udrożnienie zatkanych zatok u dziecka można wykonać także na bazie olejków eterycznych. Do miski z gorącą wodą można wlać 10-15 kropel np. olejku eukaliptusowego – ma orzeźwiający zapach. Łagodzi objawy przeziębienia , zatkanych zatok i grypy. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Dobrze sprawdzi się także olejek sosnowy o żywicznym zapachu. Jego działanie jest antyseptyczne – łagodzi zapalenia zatok, kaszel i uporczywy katar.   Innym sposobem udrożnienia zatkanych zatok u dziecka jest skropienie chusteczki higienicznej olejkiem eterycznym (ok. 4-5 kroplami oleju sosnowego lub eukaliptusowego) i położenie jej w okolicach śpiącego dziecka. Chusteczka nie powinna znajdować się zbyt blisko malucha. Optymalna odległość,...

Mężczyzna wyciera nos chusteczką
Flickr/William Brawley/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Jak pozbyć się kataru i oddychać swobodnie?
Inhalacja – najlepszy i najprostszy domowy sposób na katar. Do jej przeprowadzenia wystarczą olejki eteryczne i zioła dostępne w każdej aptece albo w sklepie zielarskim. Co wybrać, aby katar zniknął w 5 dni?

Inhalacja – najlepszy i najprostszy domowy sposób na katar. Do jej przeprowadzenia wystarczą olejki eteryczne i zioła dostępne w każdej aptece albo w sklepie zielarskim. Co wybrać, aby katar zniknął w 5 dni? Jak prawidłowo wykonać domową inhalację? Inhalacja jest prostym zabiegiem leczniczym, który polega na dostarczeniu do dróg oddechowych roztworów leków, leczniczych olejków bądź naparów wraz z wdychanym powietrzem. Przeciwwskazania do wykonania inhalacji to: alergia na którąś z substancji zawartych w parze wodnej, ostre zapalenia dróg oddechowych, ropne zapalenie migdałków i zatok, niewydolność oddechowa i krążeniowa, wysoka gorączka , gruźlica, krwawienie z dróg oddechowych, czy nowotwory. Ponadto nie stosuje się inhalacji u niemowląt (zaleca się postawienie miski z naparem w miejscu, gdzie przebywa dziecko), kobiety w ciąży nie powinny stosować inhalacji olejkiem miętowym, osoby palące dwie godziny przed i po inhalacji powinni ograniczyć palenie. Ponadto nie należy wykonywać inhalacji, gdy jesteśmy głodni ani zaraz po posiłku.   Tradycyjne, domowe inhalacje to tzw. „parówki”, do których wystarczy miska z gorącą wodą, preparat leczniczy i ręcznik. Wdychanie pary unoszącej się nad naczyniem z roztworem przegotowanej substancji powinno odbywać się pod przykryciem – ręcznik służy do narzucenia na głowę, aby para nie uciekła. Trzeba uważać, by nie przysuwać twarzy zbyt blisko naczynia – to może się skończyć poparzeniem. Ochrony wymagają również oczy – podczas inhalacji muszą pozostawać zamknięte. Zabieg najlepiej przeprowadzać 3 razy dziennie przez 5–7 dni. Powinien on trwać 15–30 min (u dzieci: 5 min). Inhalacja solą Najprostsza do przygotowania jest inhalacja solą lub solą fizjologiczną. W tym drugim wypadku...

Nasze akcje
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik