Inhalacja domowa
© Piotr Marcinski/Fotolia.com
Styl życia

Jak przeprowadzić inhalację z soli w domu?

Inhalacja to jeden z domowych sposobów na przeziębienie. Pomaga zwalczyć wodnisty katar i uczucie zatkanego nosa. Inhalację z soli fizjologicznej można w łatwy sposób przygotować i przeprowadzić w domu.

Inhalacja to jeden z domowych sposobów na przeziębienie. Pomaga zwalczyć wodnisty katar i uczucie zatkanego nosa. Inhalację z soli fizjologicznej można w łatwy sposób przygotować i przeprowadzić w domu.

Czym jest inhalacja?

Inhalacja polega na wdychaniu roztworów leków, aerozoli czy oparów wód mineralnych. Najczęściej stosuje się ją w przypadku schorzeń układu oddechowego i w stanach zapalnych. Wykorzystuje się w tym celu inhalatory, nebulizatory, gorące płyny. Inhalator dostarcza lek drogą wziewną przez płuca, a nebulizator w postaci mgiełki. Stosowanie tych urządzeń jest efektywniejsze i bezpieczniejsze, bo lek dociera bezpośrednio do miejsca przeznaczenia, nie przemieszcza się po organizmie, wpływając negatywnie na układ pokarmowy. Inhalacji nie powinno się przeprowadzać po wysiłku fizycznym, po jedzeniu i w czasie głodu.

Inhalacja z soli kuchennej

Inhalację można wykonać w domu, ale trzeba pamiętać, że jest to metoda jedynie wspomagająca leczenie. Stosuje się ją w przypadku przeziębienia, nieżytu nosa i gardła oraz bólu zatok. Inhalacja solą fizjologiczną upłynnia wydzielinę zalegającą w oskrzelach. Wpływa na przyspieszenie regeneracji nabłonka dróg oddechowych. Rozrzedza wydzielinę w nosie, która łatwiej spływa z zatok.

Kasia gotuje z Polki.pl: sernik z jogurtu greckiego

 

Do niewysokiej miski z gorącą wodą należy wsypać łyżkę soli. Następnie trzeba pochylić się nad nią i przykryć głowę ręcznikiem, by zakrył też miskę. W czasie zabiegu należy zamknąć oczy i nie zbliżać twarzy do powierzchni wody, by się nie oparzyć. Należy głęboko wdychać powietrze przez nos, wydychać przez usta. Warto stosować ją kilka razy dziennie przez 15 minut (dzieci 5 minut, a napar do inhalacji dla dziecka trzeba nieco przestudzić).

Inhalacja z soli fizjologicznej z wykorzystaniem nebulizatora

Inhalacja z soli fizjologicznej jest polecana wszystkim, bez względu na wiek i stan – dzieciom i osobom starszym o mniej wydolnych funkcjach oddechowych, kobietom w ciąży. Do przygotowania i przeprowadzenia inhalacji potrzebny jest nebulizator, który można kupić w aptece. Pojemnik elektrycznego urządzenia zamienia wlaną sól fizjologiczną w aerozol - mgiełkę.

 

Na rurkę nakłada się ustnik. Maskę inhalującą przykłada się do nosa dziecka i uruchamia nebulizator. Starsze dzieci mogą ją trzymać samodzielnie, młodsze należy posadzić na kolanach w pozycji półsiedzącej i trzymać maskę blisko ich twarzy. Inhalację należy przeprowadzać 3 razy w ciągu dnia po 10-20 minut. Wystarczy kilka zabiegów, by zaobserwować, że dziecko lżej oddycha. Dzięki inhalacji solą fizjologiczną infekcja trwa krócej, nos zostanie od wewnątrz nawilżony, a mnożenie się bakterii powstrzymane.  

 

kobieta nakryta ręcznikiem
©drubig-photo/Fotolia
Styl życia
Domowe sposoby leczenia zatok – parówka
Parówki stosowane są przy problemach z oddychaniem i drożnością nosa. Doskonale sprawdzają się także przy leczeniu zatok. Parówka na zatoki składa się z gorącej wody, olejków eterycznych i ziół albo soli. Parówka często okazuje się lepsza w działaniu niż leki apteczne.

Parówki stosowane są przy problemach z oddychaniem i drożnością nosa. Doskonale sprawdzają się także przy leczeniu zatok. Parówka na zatoki składa się z gorącej wody, olejków eterycznych i ziół albo soli. Parówka często okazuje się lepsza w działaniu niż leki apteczne.   Parówki stosowane do leczenia zatok powodują rozrzedzenie śluzu, dzięki temu łatwiej jest usunąć wydzielinę z nosa. Co więcej, inhalacja łagodzi podrażnienia wokół nosa spowodowane tarciem chusteczką higieniczną.   Należy pamiętać, aby wykonywać inhalację ostrożnie – woda używana do inhalacji jest gorąca, więc trzeba mieć zamknięte oczy, aby ich nie podrażnić, nie można też za bardzo zbliżać twarzy do roztworu, ponieważ można się poparzyć . Parówka z solą i rumiankiem Do przygotowania parówki potrzebna jest gorąca woda wlana do miski oraz niewielka ilość soli i ususzonego rumianku. Po połączeniu wszystkich składników należy wdychać taki roztwór przez 5 minut, robiąc przy tym głęboki wdech i wydech. Ten rodzaj inhalacji pomaga udrożnić drogi oddechowe. Po pięciu minutach inhalacji należy spróbować wydmuchać nos – jeśli dalej jest zatkany, inhalację trzeba zrobić ponownie, także przez 5 minut. Zabieg należy powtarzać trzy razy dziennie . Inhalacja z solą przynosi ulgę zwłaszcza wtedy, gdy katarowi towarzyszy silny ból umiejscowiony między brwiami. Parówka na zatoki z ziołami i olejkiem Najlepszymi ziołami do zrobienia inhalacji na zatoki są tymianek , mięta , szałwia i skrzyp polny. Olejki, jakich można użyć do inhalacji to m.in. olejek kamforowy, lawendowy, majerankowy lub eukaliptusowy . Olejki te mają działanie rozkurczowe, pomogą więc oczyścić nos i ułatwią oddychanie.   Do przygotowania inhalacji potrzebny będzie 1 l gorącej wody, 50 g mieszanki ziołowej oraz kilka kropel wybranego olejku. Parówka powinna trwać...

Mężczyzna wyciera nos chusteczką
Flickr/William Brawley/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Jak pozbyć się kataru i oddychać swobodnie?
Inhalacja – najlepszy i najprostszy domowy sposób na katar. Do jej przeprowadzenia wystarczą olejki eteryczne i zioła dostępne w każdej aptece albo w sklepie zielarskim. Co wybrać, aby katar zniknął w 5 dni?

Inhalacja – najlepszy i najprostszy domowy sposób na katar. Do jej przeprowadzenia wystarczą olejki eteryczne i zioła dostępne w każdej aptece albo w sklepie zielarskim. Co wybrać, aby katar zniknął w 5 dni? Jak prawidłowo wykonać domową inhalację? Inhalacja jest prostym zabiegiem leczniczym, który polega na dostarczeniu do dróg oddechowych roztworów leków, leczniczych olejków bądź naparów wraz z wdychanym powietrzem. Przeciwwskazania do wykonania inhalacji to: alergia na którąś z substancji zawartych w parze wodnej, ostre zapalenia dróg oddechowych, ropne zapalenie migdałków i zatok, niewydolność oddechowa i krążeniowa, wysoka gorączka , gruźlica, krwawienie z dróg oddechowych, czy nowotwory. Ponadto nie stosuje się inhalacji u niemowląt (zaleca się postawienie miski z naparem w miejscu, gdzie przebywa dziecko), kobiety w ciąży nie powinny stosować inhalacji olejkiem miętowym, osoby palące dwie godziny przed i po inhalacji powinni ograniczyć palenie. Ponadto nie należy wykonywać inhalacji, gdy jesteśmy głodni ani zaraz po posiłku.   Tradycyjne, domowe inhalacje to tzw. „parówki”, do których wystarczy miska z gorącą wodą, preparat leczniczy i ręcznik. Wdychanie pary unoszącej się nad naczyniem z roztworem przegotowanej substancji powinno odbywać się pod przykryciem – ręcznik służy do narzucenia na głowę, aby para nie uciekła. Trzeba uważać, by nie przysuwać twarzy zbyt blisko naczynia – to może się skończyć poparzeniem. Ochrony wymagają również oczy – podczas inhalacji muszą pozostawać zamknięte. Zabieg najlepiej przeprowadzać 3 razy dziennie przez 5–7 dni. Powinien on trwać 15–30 min (u dzieci: 5 min). Inhalacja solą Najprostsza do przygotowania jest inhalacja solą lub solą fizjologiczną. W tym drugim wypadku...

dziecko z inhalatorem
©Gorilla/Fotolia
Styl życia
Kiedy dziecko choruje na astmę? Objawy astmy oskrzelowej
Astma u dzieci jest trudniejsza do zdiagnozowania niż u dorosłych. Jej objawy u niemowląt często wskazują na zwykłą infekcję dróg oddechowych, mogą się jednak okazać dużo groźniejsze w skutkach. Astma jest chorobą o charakterze napadowym. Ataki pojawiają się od kilku do kilkunastu razy w ciągu roku, a czasem bywają na tyle ostre, że wymagają niezwłocznego kontaktu z lekarzem.

Astma u dzieci jest trudniejsza do zdiagnozowania niż u dorosłych. Jej objawy u niemowląt często wskazują na zwykłą infekcję dróg oddechowych, mogą się jednak okazać dużo groźniejsze w skutkach. Astma jest chorobą o charakterze napadowym. Ataki pojawiają się od kilku do kilkunastu razy w ciągu roku, a czasem bywają na tyle ostre, że wymagają niezwłocznego kontaktu z lekarzem. Duszności i kaszel – najczęstsze objawy astmy u dzieci Objawami charakterystycznymi dla astmy – zarówno u dzieci, jak u dorosłych – są: Tzw. „walka o oddech”, czyli duszności połączone ze ściskaniem w klatce piersiowej (często towarzyszą im zaciąganie przestrzeni międzyżebrowych i skrzydełek nosa podczas wdechów). Oddech dziecka chorego na astmę jest świszczący, a na atak choroby maluch reaguje strachem. Wszelkie wysiłki chorego koncentrują się na złapaniu tchu, stąd trudności w mówieniu i przerywany płacz. Tzw. „szczekający” kaszel , który pojawia się najczęściej tuż przed snem lub zaraz po przebudzeniu i nie jest związany z żadną infekcją wirusową. Mogą go wywoływać sytuacje stresowe, przeżycia emocjonalne, wysiłek fizyczny lub kontakt z alergenem. Podczas kaszlu astmatyk wykrztusza gęstą i lepką wydzielinę płucną. Astma u dzieci – dolegliwości powiązane Astma ma zwykle podłoże atopowe , dlatego w większości przypadków towarzyszą jej nawracające nieżyty nosa (zwłaszcza w okresie pylenia), zapalenia spojówek i reakcje alergiczne na niektóre pokarmy (obrzęk, wysypka, swędzenie skóry, a także bóle brzucha i głowy). Badania dowodzą, że dzieci chore na astmę są częściej obciążone chorobami o podłożu psychicznym , zwłaszcza zaburzeniami lękowymi. Nie ma jednak dotąd zgodności co do tego, czy można o nich mówić jako o objawach astmy (niektórzy lekarze skłaniają się do uznania ich za przyczyny choroby). Bezpośredni związek z...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik