pokrętło do grzejnika
Pixabay/ri/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Ogrzewanie elektryczne domu: ile kosztuje?

W przypadku właścicieli niedużych, dobrze ocieplonych domów ogrzewanie elektryczne wydaje się rozsądną inwestycją. Pod uwagę należy wziąć zapotrzebowanie domu na ciepło oraz inwestycję w system ogrzewania i sam koszt energii.

W przypadku właścicieli niedużych, dobrze ocieplonych domów ogrzewanie elektryczne wydaje się rozsądną inwestycją. Pod uwagę należy wziąć zapotrzebowanie domu na ciepło oraz inwestycję w system ogrzewania i sam koszt energii.

 

To, ile zapłacisz, ogrzewając dom energią elektryczną, jest uzależnione od zapotrzebowania twojego domu na ciepło. Znaczenie ma technologia wykonania budynku oraz straty ciepła, jakie mają w nim miejsce. Kwestia rodzaju ogrzewania oraz jego plusów i minusów powinna zostać przemyślana na etapie wybierania projektu domu. Na zużycie energii, a zatem na koszty jej wykorzystania, ma wpływ także usytuowanie domu. Jeżeli na przykład zdecydujesz się na duże okna od strony południowej, do domu dostawać będzie się więcej energii słonecznej. Warto natomiast zrezygnować z okien od zimnej północy.

Od czego zależą koszty ogrzewania elektrycznego domu?

Na końcową wysokość rachunku ma wpływ taryfa, którą wybierzesz. Istnieją na przykład tzw. taryfy weekendowe (G12a), w ramach których można korzystać z tańszej energii w godzinach nocnych w ciągu tygodnia oraz przez całą sobotę i niedzielę. Najpopularniejsza jest taryfa dwustrefowa G12, która umożliwia tańsze pobieranie prądu w nocy i od godziny 13 do 15 po południu. Natomiast G11 oznacza płatność takiej samej ceny za prąd niezależnie od pory dnia. Litera G oznacza przynależność do grupy klientów indywidualnych pobierających energię bez limitu mocy. Warto pamiętać o tym, by w czasie gdy rodzina przebywa poza domem, obniżać temperaturę, a podnosić ją wtedy, gdy obowiązuje tańsza taryfa, co zapewni komfortowy poziom ciepła, gdy domownicy są w budynku. Najwięcej prądu pobierają urządzenia grzewcze i te, które odpowiadają za ciepłą wodę. Można szukać tu oszczędności, włączając je nocą. Trudność polega na tym, że korzystamy z nich właśnie wtedy, gdy opłaty za prąd są wyższe. W związku z tym warto zadbać o akumulację ciepła. W tym celu wykorzystuje się zbiornik buforowy.

Ile kosztuje elektryczne ogrzewanie domu?

Inwestycja w grzejniki elektryczne jest niedroga. Koszt instalacji urządzeń do ogrzewania elektrycznego jest tańszy niż wybudowanie kotłowni i jej wyposażenie oraz zainstalowanie wodnego ogrzewania centralnego. Do realizacji elektrycznego ogrzewania nie potrzeba spełniać dodatkowych formalności, ponieważ przyłącze jest wykonywane niezależnie od planowanego sposobu ogrzewania domu.

 

Ogrzewanie elektryczne może trzykrotnie przewyższyć koszty ogrzewania domu węglem i dwukrotnie ogrzewania mieszkania kotłem na gaz ziemny. Właściciele niedużych dobrze ocieplonych domów mogą jednak zdecydować się na ogrzewanie elektryczne. Jeśli wybierzesz tańszą inwestycję i weźmiesz pod uwagę fakt, że ceny energii elektrycznej nie ulegają drastycznym wahaniom, to energia elektryczna może być rozsądnym rozwiązaniem. Opłaty za prąd uiszcza się na rzecz lokalnie działającego zakładu energetycznego. Co prawda, jego cennik został zatwierdzony przez Urząd Regulacji Energetyki, ale na danym terenie ceny u poszczególnych przedsiębiorców mogą się różnić.

 

Przykładowo: jeżeli mieszkasz lub planujesz zamieszkać w domu energooszczędnym, zakupiłaś zbiornik buforowy i wybrałaś taryfę weekendową, to koszty za ogrzewanie elektryczne wyniosą około 2500 tysiąca złotych rocznie, zaznaczając, że powierzchnia domu to 150 m2, a zużycie energii wynosi 40 kWh/m2/rok. Z kolei w domu tradycyjnym o takiej samej powierzchni, gdzie zużycie prądu wynosi 100 kWh/m2/rok, koszty za energię będą opiewać na kwotę ponad 6 tysięcy złotych.

termostat przy grzejniku
Pixabay/geralt/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak tanio ogrzewać dom?
Koszt ogrzewania ma największy udział w wydatkach na prowadzenie domu. Trudno znaleźć rozwiązanie, którego zakup będzie tani, a eksploatacja ekologiczna i niedroga. Na koszty ogrzewania domu mają wpływ bowiem: koszt zakupu, efektywność pracy urządzenia, wygoda w obsłudze, wpływ na środowisko naturalne. Trzeba zdecydować, który z aspektów jest najważniejszy.

Koszt ogrzewania ma największy udział w wydatkach na prowadzenie domu. Trudno znaleźć rozwiązanie, którego zakup będzie tani, a eksploatacja ekologiczna i niedroga. Na koszty ogrzewania domu mają wpływ bowiem: koszt zakupu, efektywność pracy urządzenia, wygoda w obsłudze, wpływ na środowisko naturalne. Trzeba zdecydować, który z aspektów jest najważniejszy. Energia z odnawialnych źródeł Urządzenia grzewcze wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych należą do najtańszych w użytkowaniu. Są to pompy ciepła przetwarzające darmową energię wody, powietrza czy gruntu w energię cieplną. Zasila ona instalację grzewczą w domu i podgrzewa wodę. Wykorzystywane w tym przypadku pompy należą do urządzeń tanich w eksploatacji, ekologicznych i niewymagających obsługi. Trzeba mieć świadomość, że wiążą się z większym wydatkiem w momencie zakupu. Za system grzewczy do wyposażenia domu jednorodzinnego trzeba zapłacić około 50 tysięcy złotych, ale koszt eksploatacji będzie cztery razy niższy od ogrzewania domu grzejnikami , na które można wydać 2 tysiące złotych. Ogrzewanie domu węglem, drewnem i biomasą Węgiel, drewno i biomasa należą do najtańszych paliw. Cena zależy od wartości opałowej. Im jest ona wyższa, tym więcej ciepła można z niej uzyskać, co oznacza, że paliwo będzie droższe. Cena zależy również od asortymentu węgla i postaci, w jakiej występuje drewno. Warto pamiętać o tym, by kupować węgiel na tony, nie w workach, ponieważ jest to tańsza forma.   Ekogroszek, to znaczy węgiel o ziarnach wielkości od 5 do 25 milimetrów, jest zazwyczaj droższy od pozostałych paliw, ale w zamian zyskuje się wygodę, ponieważ do jego spalania wykorzystuje się kotły z zasobnikami i podajnikami. Po załadowaniu podajnika ekogroszkiem można go uzupełnić dopiero po kilku dniach.  ...

apartament
Pixabay/Life-Of-Pix/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Wady i zalety ogrzewania nadmuchowego
Ogrzewanie nadmuchowe to sposób na szybkie nagrzanie domu. Dzięki montażowi dodatkowych elementów możesz mieć we własnym domu klimatyzację, filtrację z jonizacją lub funkcję nawilżania powietrza. Rezygnacja z grzejników na rzecz kratek z ciepłym powietrzem nie jest jednak bez wad.

Ogrzewanie nadmuchowe to sposób na szybkie nagrzanie domu. Dzięki montażowi dodatkowych elementów możesz mieć we własnym domu klimatyzację, filtrację z jonizacją lub funkcję nawilżania powietrza. Rezygnacja z grzejników na rzecz kratek z ciepłym powietrzem nie jest jednak bez wad. Ogrzewanie nadmuchowe – jak działa? W ogrzewaniu nadmuchowym to powietrze transportuje ciepło. Powietrze jest rozprowadzane przez system umieszczonych w suficie lub podłodze kanałów wentylacyjnych. Zanim trafi ono do pieca nadmuchowego przechodzi przez czerpnię i filtr włókninowy, który wyłapuje krążące w powietrzu zanieczyszczenia. Rolę pieca może pełnić piec gazowy, olejowy, elektryczny lub pompy ciepła. Ogrzewanie oparte na piecu nadmuchowym, można rozbudować o dodatkowe funkcje – nawilżania, filtrację z jonizacją powietrza oraz klimatyzację. Zalety ogrzewania nadmuchowego System nadmuchowy w efektywny sposób oddaje do otoczenia wytworzone ciepło. Skraca to czas ogrzewania budynku. Ilość dostarczanego powietrza może być regulowana. Nie ma konieczności gromadzenia opału. Ogrzewanie może być założone w każdym budynku (dom, garaż). Umożliwia nawilżanie powietrza. Zainstalowanie centralnego nawilżacza powietrza pozwala utrzymać optymalną wilgotność powietrza. Kontrola wilgotności w całym obiekcie jest automatyczna. Dzięki zamontowaniu filtra elektrostatycznego możliwe jest jonizowanie i oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń: bakterii, kurzu, dymu papierosowego, grzybów i pyłów alergennych. Po zamontowaniu klimatyzatora latem system grzewczy może być wykorzystany jako klimatyzacja. W ogrzewaniu nadmuchowym nie ma grzejników. Ciepło jest dostarczane przez kratki nadmuchowe. Koszty eksploatacji systemu nadmuchowego w porównaniu z centralnym ogrzewaniem przemawiają na korzyść...

dom na dłoniach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Czym charakteryzuje się ekologiczny dom przyjazny dla środowiska?
Ekologiczny dom to dom wykonany z przyjaznych dla środowiska materiałów, którego konstrukcja do minimum ogranicza straty energii, a dodatkowo pozwala na pozyskiwanie jej z innych źródeł. Rozwiązania zastosowane w ekologicznym domu umożliwiają też oszczędzanie wody.

Ekologiczny dom to dom wykonany z przyjaznych dla środowiska materiałów, którego konstrukcja do minimum ogranicza straty energii, a dodatkowo pozwala na pozyskiwanie jej z innych źródeł. Rozwiązania zastosowane w ekologicznym domu umożliwiają też oszczędzanie wody. Dom ekologiczny to dom energooszczędny Do klasyfikacji domów energooszczędnych używa się dwóch pojęć: dom pasywny i dom niskoenergetyczny . Domy te są skonstruowane i wyposażone w taki sposób, że podczas eksploatacji zużywa się minimum energii, nawet do 80% mniej niż w zwykłych budynkach wznoszonych według obowiązujących norm. Zapotrzebowanie na ciepło w domu pasywnym jest mniejsze niż 15 kWh/m2 na rok. Zapotrzebowanie na ciepło w domu niskoenergetycznym wynosi natomiast od 30 do 60 kWh/m2 na rok.   Przygotowanie projektu domu pasywnego, bilansu energetycznego oraz zakup ekologicznych materiałów, które będą miały wystarczające właściwości izolacyjne, są kosztowne. Eksperci szacują, że wybudowanie go jest o ok. 100 000 zł droższe od wybudowania domu energooszczędnego. Trudno jest też znaleźć fachowców, którzy sprostają zadaniu wybudowania domu pasywnego. Z tego względu inwestorzy częściej decydują się na dom niskoenergetyczny, tańszy i łatwiejszy w budowie. Cechy domu energooszczędnego Do podstawowych rozwiązań, które cechują dom energooszczędny, należą: 1. Zwarta i prosta bryła budynku , najlepiej na planie prostokąta. Energooszczędny dom nie ma wielu balkonów ani przybudówek, które mogłyby przerywać ciągłość izolacji termicznej i powodować uciekanie ciepła. Dach takiego domu też jest prosty , nie ma na nim zbędnych załamań, ograniczona jest liczba połaci. 2. Usytuowanie budynku na działce . Optymalne pozyskanie i utrzymanie ciepła zapewni wybudowanie domu tak, by jego...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak