In-Vitro
© xolibu/Fotolia.com
Styl życia

Na czym polega metoda ICSI w leczeniu niepłodności in vitro?

W in vitro, czyli zapłodnieniu pozaustrojowym, przeprowadza się ocenę jakości nasienia – na przykład metodą ICSI – i wybiera te plemniki, które wyglądają na zdrowe.

W in vitro, czyli zapłodnieniu pozaustrojowym, przeprowadza się ocenę jakości nasienia – na przykład metodą ICSI – i wybiera te plemniki, które wyglądają na zdrowe.

 

Pod mikroskopem sprawdzana jest między innymi budowa plemników. Najpopularniejszą techniką in vitro jest ICSI. Różni się od IMSI powiększeniem, w jakim obserwowane jest nasienie.

Połączenie komórki jajowej i wybranego plemnika poza organizmem ludzkim – in vitro

Wskazaniami do zapłodnienia in vitro są często problemy z nasieniem – zbyt mała ruchliwość albo liczba plemników w ejakulacie. Zapłodnienie in vitro wykorzystuje się także w przypadku kobiet, które mają kłopot z zajściem w ciążę ze względu na m.in. niedrożne jajowody, ich uszkodzenie, zaburzenia hormonalne czy endometriozę. Aby stworzyć zarodek, łączy się komórkę jajową z wybranym pod mikroskopem plemnikiem. Plemnik powinien być zdrowy i ruchliwy, jednak czasem trudno dokonać jego prawidłowej oceny nawet w powiększeniu. Dlatego zdarza się, że embrion nie jest wystarczająco silny. In vitro to nie tylko połączenie komórek rozrodczych i późniejsze wszczepienie ich kobiecie, to także długotrwała terapia hormonalna umożliwiająca utrzymanie ciąży.

ICSI oraz IMSI – ta sama technika, inna skuteczność

Zarówno ICSI, najpopularniejsza technika in vitro, jak i IMSI polegają na wyborze najlepszego nasienia i połączeniu go z komórką jajową, a następnie wyhodowaniu embrionu i wszczepieniu go kobiecie. Jednak metody te różnią się skutecznością i ceną. Najczęściej przeprowadza się in vitro z wykorzystaniem ICSI – plemniki są oceniane i wybierane w powiększeniu przez specjalistę. Technika IMSI pozwala na obejrzenie nasienia w sześciokrotnie większym powiększeniu i bardziej precyzyjną selekcję, ale jest droższa niż ICSI i wymaga użycia specjalistycznego sprzętu.

 

Embriolog umieszcza próbki w inkubatorze
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
Bardziej dokładna ocena plemników świadczy o przewadze IMSI nad ICSI
Obie techniki in vitro – IMSI oraz ICSI – polegają na tym samym, czyli zapłodnieniu pozaustrojowym i wszczepieniu kobiecie embrionu. Przed połączeniem komórek rozrodczych dokonuje się oceny plemników i wybiera najlepsze. Technika IMSI jest w tym zakresie o wiele bardziej skuteczna, ponieważ ocenę nasienia przeprowadza się w sześciokrotnie większym powiększeniu niż w przypadku ICSI.

Obie techniki in vitro – IMSI oraz ICSI – polegają na tym samym, czyli zapłodnieniu pozaustrojowym i wszczepieniu kobiecie embrionu. Przed połączeniem komórek rozrodczych dokonuje się oceny plemników i wybiera najlepsze. Technika IMSI jest w tym zakresie o wiele bardziej skuteczna, ponieważ ocenę nasienia przeprowadza się w sześciokrotnie większym powiększeniu niż w przypadku ICSI. Skuteczność IMSI – większa selekcja plemników Zabiegi in vitro mają różną skuteczność, ponieważ utrzymanie ciąży zależy nie tylko od reakcji kobiecego organizmu na hormony, które przyjmuje po wszczepieniu embrionu. Wiele zależy też od jakości plemnika, którym zapładniana jest komórka jajowa. Jeśli jest on mało ruchliwy albo zawiera wadliwy materiał genetyczny, prawdopodobnie dojdzie do poronienia. Oceny plemników w tradycyjnej technice ICSI dokonuje się pod mikroskopem, natomiast w IMSI wykorzystuje się do tego urządzenie, w którym powiększenie jest sześciokrotnie większe. Dzięki temu wiarygodność oceny jakości nasienia jest większa i można stworzyć zdrowy embrion, który będzie miał szansę na zagnieżdżenie się i rozwój. Technika IMSI daje 55% skuteczności mierzonej liczbą ciąż klinicznych, czyli płodów z akcją serca. Dokładniejsza selekcja nasienia daje lepsze rezultaty Dzięki temu, że nasienie może być poddane ocenie z pomocą dokładniejszych urządzeń, wybór plemników jest bardziej precyzyjny . Sprawia to, że wyselekcjonowany materiał genetyczny daje większą skuteczność zarówno w zapłodnieniu, jak i zwiększa szanse na przetrwanie i rozwój embrionu . IMSI w porównaniu do techniki in vitro ICSI daje mniejsze ryzyko tego, że nastąpi samoistne poronienie. Ponadto dzięki IMSI łatwiej można dokonać zapłodnienia, a jakość zarodków jest lepsza.   Żywotność plemnika określa środowisko w jakim się on znalazł. Zobacz,  jak długo...

lekarz z pojemnikiem do badania
©glisic_albina/Fotolia
Styl życia
Wyniki badania nasienia: oznaczenia, normy i interpretacje seminogramu
Badanie nasienia, czyli seminogram lub spermiogram określa wszystkie parametry ejakulatu, które mogą mieć wpływ na płodność mężczyzny. Większość obserwacji prowadzi się pod mikroskopem, dzięki czemu można dokładnie ustalić np. ilość plemników w spermie. Dla każdego parametru istnieją normy, ale nie można interpretować ich w izolacji, czyli w oderwaniu od konkretnego przypadku, ani przesądzać na podstawie wyniku badania o płodności lub bezpłodności mężczyzny.

Badanie nasienia, czyli seminogram lub spermiogram określa wszystkie parametry ejakulatu, które mogą mieć wpływ na płodność mężczyzny. Większość obserwacji prowadzi się pod mikroskopem, dzięki czemu można dokładnie ustalić np. ilość plemników w spermie. Dla każdego parametru istnieją normy, ale nie można interpretować ich w izolacji, czyli w oderwaniu od konkretnego przypadku, ani przesądzać na podstawie wyniku badania o płodności lub bezpłodności mężczyzny. Badanie nasienia: jak odczytywać wynik? Odczytanie wyniku badania nasienia od strony technicznej nie powinno nastręczać trudności, bo dla wszystkich parametrów zostały przyjęte normy, które uznaje się za prawidłowe. Wbrew pozorom jednak, na podstawie samego pomiaru nie można z całą pewnością stwierdzić, czy mężczyzna jest płodny , ponieważ: 1. Nieprawidłowe parametry nasienia to tylko 40% przyczyn niepłodności , 2. Analiza pobranej próbki nasienia może być niemiarodajna (np. jeśli część spermy się rozlała, mężczyzna nie zachował wstrzemięźliwości seksualnej na co najmniej 3-5 dni przed pobraniem nasienia lub jest długotrwale narażony na stres czy uzależniony od używek). 3. Jeden zaniżony wskaźnik może być równoważony przez inny, który jest na poziomie powyżej normy. Seminogram jest więc tylko punktem wyjścia w diagnostyce niepłodności – w razie nieprawidłowego wyniku wskazuje kierunek dalszych badań. Nieprawidłowa ilość plemników w spermie Jedną z najważniejszych wartości badanych przez seminogram jest ilość plemników w spermie (tym większa, im więcej czasu minęło od ostatniej ejakulacji). Trzeba jednak pamiętać, że duża ilość plemników nie musi decydować o wyższej jakości nasienia , bo po wielu dniach gromadzenia się spermy komórki rozrodcze zaczynają obumierać. Prawidłowa ich ilość to 20–250 mln w 1 ml ejakulatu. Zaburzeniami związanymi...

gabinet ginekologiczny
© Elnur/Fotolia.com
Styl życia
Leczenie niepłodności metodą inseminacji – podanie nasienia wprost do macicy
Sam zabieg inseminacji polega na wprowadzeniu do macicy nasienia w celu zapłodnienia czekającego już na nie jajeczka. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna wymagają odpowiedniego przygotowania przed zabiegiem.

Sam zabieg inseminacji polega na wprowadzeniu do macicy nasienia w celu zapłodnienia czekającego już na nie jajeczka. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna wymagają odpowiedniego przygotowania przed zabiegiem.   Procedura inseminacji jest bezbolesna i przeprowadza się ją w gabinecie ginekologicznym, bez konieczności znieczulenia. Potrzebna komórka jajowa – przygotowanie kobiety do inseminacji Leczenie niepłodności metodą inseminacji stosuje się wówczas, gdy występują problemy z owulacją lub gdy w grę wchodzą nieprawidłowości hormonalne po jajeczkowaniu, a także przy problemach dotarcia nasienia do macicy. Przed wprowadzeniem nasienia do macicy przeprowadza się monitoring owulacji , a jeśli trzeba – wywołuje się ją farmakologicznie we właściwym momencie cyklu miesiączkowego . Do stymulacji jajeczkowania używa się cytrynianu klomifenu albo gonadotropin, substancje te podaje się kobiecie w 10 bądź 11 dniu cyklu. Chodzi o to, żeby uzyskać dwa prawidłowe pęcherzyki owulacyjne . Potem należy badać, czy pęcherzyki są odpowiednie – robi się to dzięki ultrasonografowi. Jeśli pęcherzyki są dojrzałe, podaje się leki wywołujące owulację i 24 godziny później dokonuje się inseminacji. Zabiegu nie przeprowadza się wówczas, gdy pęcherzyków jest 3 i więcej. Selekcja plemników – mężczyzna też musi przygotować się do inseminacji Nasienie do inseminacji powinno być odpowiednio przygotowane, by zwiększyć szansę na zapłodnienie . Przed pobraniem materiału zaleca się dwudniową abstynencję seksualną. Ejakulat pozyskuje się poprzez masturbację i najlepiej zrobić to krótko przed zabiegiem. Przygotowanie nasienia trwa od około 10 do 60 minut, w zależności od wybranej metody. W tym czasie jest ono wirowane i płukane, żeby wyeliminować bakterie, wirusy i prostaglandyny, a także żeby wybrać plemniki zdrowe i odpowiednio ruchliwe. Dodaje się też do nich...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner