Kobieta dostaje zastrzyk
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia

Terapia hormonami w przypadku raka jajników, prostaty i piersi

Wpływając na poziom hormonów, można walczyć z rakiem piersi, prostaty czy jajnika. Hormonoterapia jest pierwszym krokiem w leczeniu nowotworów w początkowych stadiach, stosuje się ją także w leczeniu paliatywnym oraz jako uzupełnienie innych form kuracji.

Wpływając na poziom hormonów, można walczyć z rakiem piersi, prostaty czy jajnika. Hormonoterapia jest pierwszym krokiem w leczeniu nowotworów w początkowych stadiach, stosuje się ją także w leczeniu paliatywnym oraz jako uzupełnienie innych form kuracji.

 

Terapia hormonami hamuje rozwój nowotworów w przypadku, gdy dotyczą one elementów układu rozrodczego mężczyzn i kobiet.

Ablacja – najczęstsza metoda hormonoterapii w leczeniu nowotworów

Ablacja to najpowszechniejsza metoda hormonoterapii. Polega na zahamowaniu produkcji i zmniejszeniu stężenia hormonów w organizmie. W tym celu albo wycina się lub poddaje radiacji gruczoł, który wytwarza hormony wpływające na rozwój raka, albo podaje się leki i substancje zatrzymujące produkcję hormonów.

Terapia hamująca wytwarzanie hormonów u kobiet

W przypadku np. raka piersi zatrzymanie produkcji hormonów można osiągnąć poprzez usunięcie jajników bądź farmakologicznie. Głównym lekiem stosowanym w hormonoterapii jest Tamoksyfen i ma on działanie antyestrogenowe. Działa w ten sposób, że spowalnia namnażanie komórek rakowych.

 

W podobny sposób działają inhibitory aromatazy. Te leki całkowicie zatrzymują produkcję estrogenów, dlatego są stosowane u kobiet po menopauzie albo niepłodnych. Mogą nie tylko spowolnić, ale i całkowicie zahamować rozwój raka. Analogi gonadoliberyny natomiast powodują odwracalną, farmakologiczną kastrację – przysadka mózgowa nie wydziela lutropiny ani folikulotropiny warunkujących produkcję hormonów płciowych (testosteronu u mężczyzn i estrogenów u kobiet). Te leki stosuje się w terapii. raka m.in piersi u kobiet i prostaty u mężczyzn.

Hormonoterapia w nowotworach u mężczyzn

W leczeniu raka prostaty wykorzystuje się także hormonoterapię. Aby zahamować produkcję testosteronu i tym samym zatrzymać podział komórek nowotworowych, podaje się m.in. androgeny. Blokują one zarówno proces wytwarzania (podwzgórze – przysadka – gonady), jak i przekształcania słabszych androgenów w silniejsze (blokowanie enzymów za to odpowiedzialnych). Również na wyeliminowaniu z organizmu hormonów męskich polega kuracja analogami albo antagonistami gonadoliberyny, powodująca farmakologiczną i odwracalną kastrację. Ostatecznie w hormonoterapii można też całkowicie i trwale usunąć główne źródło testosteronu, wycinając jądra. Leczenie działa w ten sposób, że zatrzymuje rozrost raka.


tabletki na raka
©designer491/Fotolia
Styl życia
Jakie skutki uboczne wywołuje herceptyna?
Herceptyna to lek przeciwnowotworowy, stosowany głównie w leczeniu raka piersi. Głównym działaniem niepożądanym jest negatywny wpływ na serce.

Herceptyna to lek przeciwnowotworowy, stosowany głównie w leczeniu raka piersi. Głównym działaniem niepożądanym jest negatywny wpływ na serce. Kiedy stosuje się hercyptynę? Herceptynę stosuje się w wybranych przypadkach zachorowań na raka. Trastuzumab , czyli herceptyna jest lekiem drogim – koszt terapii wynosi około 70 tys. dolarów.   Nie we wszystkich przypadkach leczenie herceptyną jest w pełni skuteczne. Według badań zapobiega ona nawrotom mniej więcej w połowie przypadków.   Herceptyna jest stosowana w przypadkach agresywnej postaci raka. Preparat zarejestrowano jako lek na nowotwór określany mianem HER2 dodatni. Cierpi na niego 20-30% procent kobiet z rakiem piersi. Można go zwalczyć jedynie wtedy, gdy podejmie się natychmiastową reakcję, ale nawet wówczas istnieje ryzyko rozsiewu.   Herceptyna to postęp w leczeniu raka sutka , lek biologiczny, który skierowany jest przeciwko jednemu białku HER2. Jeśli produkcja tego białka zwiększa się, powstaje ryzyko nawrotu choroby. Rokowania ulegają pogorszeniu. Lek ten wydłuża życie i aktywizuje układ odpornościowy do walki z chorobą. Powikłania po stosowaniu herceptyny Herceptyna nie wykazuje tak silnie negatywnych skutków jak ma to miejsce w przypadku chemioterapii. Jednak u około 20% pacjentek zaobserwowano działanie kardiotoksyczne, czyli negatywny wpływ na funkcje serca.   Przy przyjmowaniu trastuzumabu występują niekiedy także inne działania niepożądane: nudności, wymioty i zapalenia w miejscu podania zastrzyku zawierającego lek. Pacjentki leczone herceptyną skarżą się również niekiedy na suchość w ustach, a także biegunkę i bóle stawowo-mięśniowe. Substancje CEA, AFP i CA 125 występują u osób z nowotworami. Są to tak zwane  markery nowotworowe .  Fotodynamika działa przy użyciu światła, tlenu i fotouczulacza. Jest skuteczna  w leczeniu zmian...

kobieta poddająca się zabiegowi terapii światłem
©freepeoplea/Fotolia
Styl życia
Fotodynamika – nadzieja dla chorych na raka
Fotodynamika to nowoczesna metoda leczenia zmian przednowotworowych i nowotworowych, która opiera się na współdziałaniu światła, tlenu i fotouczulacza. Połączenie tych trzech składników umożliwia zniszczenie zmian patologicznych – wytwarza się reaktywna forma tlenu. Dzięki głowicy z wziernikiem możliwe jest monitorowanie zmiany chorobowej. Po podaniu protoporfiryny (substancja, która przenika tkanki nowotworowe) uszkodzona komórka świeci się na czerwono. Aplikacja protoporfiryny (w postaci żelu, maści lub kremu) polega na posmarowaniu zmienionego miejsca kremem, a następnie założenie opatrunku.

Fotodynamika to nowoczesna metoda leczenia zmian przednowotworowych i nowotworowych, która opiera się na współdziałaniu światła, tlenu i fotouczulacza. Połączenie tych trzech składników umożliwia zniszczenie zmian patologicznych – wytwarza się reaktywna forma tlenu. Dzięki głowicy z wziernikiem możliwe jest monitorowanie zmiany chorobowej. Po podaniu protoporfiryny (substancja, która przenika tkanki nowotworowe) uszkodzona komórka świeci się na czerwono. Aplikacja protoporfiryny (w postaci żelu, maści lub kremu) polega na posmarowaniu zmienionego miejsca kremem, a następnie założenie opatrunku. Zalety fotodynamiki Fotodynamika oddziałuje na cały organizm, ale niszczy jedynie komórki uszkodzone. Fotodynamika nie powoduje okaleczenia, blizn , właściwie nie ma skutków ubocznych. Pojawić może się jedynie niewielkie zaczerwienienie, obrzęk, które przechodzą samoistnie. Fotodynamika – leczenie Cały czas trwają badania nad możliwością wykorzystania fotodynamiki w leczeniu nowotworów. Lekarze są zgodni co do tego, że fotodynamika ma ogromny potencjał. Niektórzy mówią o skuteczności fotodynamiki w leczeniu zmian przednowtoworowych, inni piszą o efektywności leczenia nawet w zaawansowanym stadium choroby. Mówi się także o leczeniu paliatywnym (objawowym) – łagodzeniu objawów, poprawieniu jakości życia. Terapię fotodynamiczną stosuje się w leczeniu zmian powierzchniowych komórek nowotworowych w jamie ustnej, przełyku, wątrobie, pęcherzu, narządach rodnych. W zależności od stadium choroby, fotodynamika może być stosowana jako oddzielna metoda leczenia lub wspomagająco przy chemioterapii, hormonoterapii i leczeniu biologicznym. Fotodynamika – przeciwwskazania Za pomocą fotodynamiki nie mogą być leczone kobiety w ciąży. Wykorzystanie systemowej metody leczenia...

tabletki i szklanka wody
© moonrise/Fotolia.com
Styl życia
Łagodzenie symptomów przekwitania – terapia hormonalna
Menopauza, czyli ostatni miesiączka, poprzedzona jest okresem klimakterium. Organizm kobiety wolniej produkuje hormony. Terapia hormonalna w okresie okołomenopauzalnym pozwala na zwiększenie poziomu estrogenów.

Menopauza, czyli ostatni miesiączka, poprzedzona jest okresem klimakterium. Organizm kobiety wolniej produkuje hormony. Terapia hormonalna w okresie okołomenopauzalnym pozwala na zwiększenie poziomu estrogenów.   Dwie główne metody hormonoterapii to ablacja i addycja. Ablację wykorzystuje się w leczeniu niektórych nowotworów, a addycję – w hormonalnym wspomaganiu menopauzy. W okresie przekwitania przyjmowanie hormonów pozwala złagodzić dyskomfort wiążący się z nim.   Podczas menopauzy aktywność gruczołów wydzielających żeńskie hormony płciowe spada. Z tego powodu kobiety odczuwają związane z tym dolegliwości fizyczne i psychiczne . Te pierwsze są i miejscowe, np. suchość pochwy , i globalne, występujące w całym organizmie. Symptomy psychiczne to m.in. zaburzenia koncentracji, rozdrażnienie i uczucie zmęczenia . W hormonalnym leczeniu menopauzy podaje się 17 β-estradiol, estriol, estrogeny skoniugowane i związki steroidowe, a także progesteron. Mogą mieć formę tabletek, plastrów, zastrzyków czy kremów dopochwowych. Łagodzenie objawów fizycznych dzięki hormonoterapii Uderzenia gorąca, pocenie, zwiększona aktywność gruczołów łojowych i bóle stawowe oraz kości to typowe objawy menopauzy. Są szczególnie uciążliwe na co dzień i mogą skutecznie utrudnić życie, dlatego kobiety w okresie przekwitania decydują się na hormonoterapię. Przyjmowanie w indywidualnie dopasowanych dawkach i formie leków pozwala łagodzić symptomy klimakterium. Dzięki temu hamuje się m.in. zmniejszanie elastyczności skóry, zanik gruczołu piersiowego i likwiduje problemy suchości pochwy, nawracających zapaleń dróg moczowych , bólu podczas stosunku czy swędzenia (związanego z niewystarczającym nawilżeniem miejsc intymnych). Hormonoterapia w walce z objawami psychicznymi menopauzy Dzięki leczeniu hormonalnemu kobieta przekwitająca nie przypomina...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner