kobieta u specjalisty
©Picture-Factory/fotolia
Styl życia

Hirsutyzm – objawy i przyczyny choroby

Hirsutyzm, czyli występowanie nadmiernego owłosienia typu męskiego dotyka coraz większej liczby kobiet. Występowanie hirsutyzmu zależy przede wszystkim od czynników genetycznych. Może być również efektem ubocznym zażywania leków.

Hirsutyzm, czyli występowanie nadmiernego owłosienia typu męskiego dotyka coraz większej liczby kobiet. Występowanie hirsutyzmu zależy przede wszystkim od czynników genetycznych. Może być również efektem ubocznym zażywania leków.

Przyczyny nadmiernego owłosienia

Przyczyną hirsutyzmu jest przede wszystkim zaburzenie gospodarki hormonalnej w organizmie i podwyższone stężenie androgenów (hormonów męskich). Powodem nadmiernego owłosienia może być choroba ogólnoustrojowa: choroby nadnerczy, rak jajnika, guzy kory nadnerczy czy niedoczynność tarczycy. Kiedy nadmierne owłosienie występuje razem z cukrzycą, zaburzeniami miesiączki, nadciśnieniem tętniczym czy otyłością może wskazywać na zespół Cushinga. Nadmierne owłosienie mogą powodować niektóre leki, głównie te używane na nadciśnienie tętnicze, czy na leczenie łysienia. Chorobę powodują też kortykosteroidy, czyli hormony kory nadnerczy zażywane przede wszystkim na alergie.

Objawy nadmiernego owłosienia

Objawy hirsutyzmu mogą przybierać różne postacie. Poczynając od niewielkiego meszku na twarzy, a kończąc na bujnym owłosieniu klatki piersiowej. Typowe objawy nadmiernego owłosienia to:

 • pojawienie się włosków na twarzy;
 • owłosienie klatki piersiowej;
 • owłosienie pleców;
 • owłosienie brzucha;
 • obecność włosów na sutkach;
 • nadmierne owłosienie sromu i jego okolic;
 • problemy z trądzikiem;
 • łojotok skóry;
 • łysienie w okolicy skroniowej;
 • zaburzenia miesiączkowania;
 • obniżenie tonu głosu.

Kobiece piersi
© razoomanetu/Fotolia.com
Styl życia
Owłosienie na piersiach u kobiet – przyczyny i objawy hirsutyzmu
Owłosienie na piersiach u kobiet jest skutkiem nadmiernej ilości męskich hormonów płciowych. Przyczyną schorzenia może być także anoreksja lub przerost kory nadnerczy.

Owłosienie na piersiach u kobiet jest skutkiem nadmiernej ilości męskich hormonów płciowych. Przyczyną schorzenia może być także anoreksja lub przerost kory nadnerczy.   Obfite owłosienie na piersiach i brodzie oraz narządach płciowych mogą świadczyć o hirsutyzmie. Schorzenie określa punktowa skala Ferrimana-Gallweya. Badanie ocenia punktowe nasilenie hirsutyzmu. Skala wynosi od 0 (oznaczającego brak owłosienia) do 4 (oznaczającego obfite owłosienie), w 9 miejscach na ciele. Za każde badane miejsce na ciele można przyznać od 1 do 4 punktów. Na koniec badania sumuje się ilość punktów. Wynik mniejszy niż 7 punktów oznacza, że kobieta ma prawidłowy poziom owłosienia na ciele. Wynik powyżej 8 punktów świadczy o hirsutyzmie. Przyczyny nadmiernego owłosienia na piersiach u kobiet Jedną z przyczyn nadmiernego owłosienia na piersiach u kobiet jest nadwyżka androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Nadmiar tych hormonów powoduje hirsutyzm (czyli nadmierne owłosienie u kobiet w okolicach typowych dla mężczyzn).   Inne przyczyny pojawiania się ciemnych włosów na piersiach, brodzie lub brzuchu to: przerost kory nadnerczy, czyli nadwyżka wydzielania androgenów nadnerczowych, stosowanie sterydów anabolicznych, anoreksja spowodowana spadkiem poziomu estrogenów , czyli hormonów regulujących cykl miesiączkowy, guzy jajnika , nadczynność przedniego płata przysadki mózgowej, zespół Cushinga, inaczej nadczynność kory nadnerczy , która powoduje, że hormony sterydowe wydzielane są w nadmiernych ilościach. Nadmierne owłosienie u kobiet a zaburzenia hormonalne Androgeny (męskie hormony płciowe) u kobiet odpowiadają np. za siłę mięśni. Androgeny u pań produkowane są w jajnikach oraz części pasmowatej kory nadnerczy....

Kobieta goli się
©vladimirfloyd/Fotolia
Styl życia
Czy nadmierne owłosienie u kobiet to choroba?
Nadmierne owłosienie stanowi dla wielu kobiet problem estetyczny. Ciemne włosy na ciele to cecha głównie brunetek i szatynek. Przyczyną bujnego owłosienia mogą być też jednak choroby i zmiany hormonalne.

Nadmierne owłosienie stanowi dla wielu kobiet problem estetyczny. Ciemne włosy na ciele to cecha głównie brunetek i szatynek. Przyczyną bujnego owłosienia mogą być też jednak choroby i zmiany hormonalne.   Nadmiar owłosienia u kobiet mający podłoże hormonalne to tak zwany hirsutyzm. Pojawia się, gdy organizm kobiety wytwarza za dużo androgenów, czyli męskich hormonów. Bujne owłosienie u dziewczyn – kiedy jest problemem estetycznym, a kiedy zaburzeniem? Kobiety często wyolbrzymiają problem nadmiernego owłosienia i szukają medycznych przyczyn swoich gęstych i ciemnych włosów. Tymczasem owłosienie na rękach i nogach, a nawet lekki wąsik na twarzy to nic groźnego. Bujniejsze owłosienie występuje najczęściej u kobiet o ciemniejszej karnacji i jest to zupełnie naturalne.   Niepokojące mogą być natomiast: gęste włosy na brodzie i policzkach przypominające męski zarost, włosy na piersiach i między nimi (pojedyncze włosy wokół brodawek nie są objawem zaburzeń), intensywne owłosienie na udach i ramionach, owłosienie łonowe sięgające pępka lub wewnętrznej strony ud.   Owłosienie tego typu może świadczyć już nie tylko o problemach natury kosmetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Przyczyny hirsutyzmu, czyli nadmiernego owłosienia o podłożu hormonalnym Nadmierne owłosienie może być zaburzeniem o przyczynach medycznych, najczęściej hormonalnych. Zbyt duża ilość męskich hormonów, może objawiać się u kobiet takimi cechami, jak np. obniżony głos, rozrośnięte mięśnie czy właśnie bujne owłosienie.   Do głównych przyczyn hirsutyzmu zalicza się: zespół policystycznych jajników (PCOS), przerost kory nadnerczy , hiperprolaktynemia, czyli nadczynność przysadki mózgowej produkującej prolaktynę,...

Nadmierne owłosienie u kobiet to jeden z najczęstszych objawów hirsutyzmu
© Picture-Factory/Fotolia.com
Styl życia
Nadmierne owłosienie najczęstszym objawem hirsutyzmu – przyczyny i leczenie
Nadmierne owłosienie u kobiet to jeden z najczęstszych objawów hirsutyzmu. Przyczyną nadmiernego owłosienia u dziewczyn i nabycia innych cech męskich jest nadmiar męskich hormonów płciowych. Leczenie hirsutyzmu polega na wyeliminowaniu przyczyny nadmiaru androgenów.

Nadmierne owłosienie u kobiet to jeden z najczęstszych objawów hirsutyzmu. Przyczyną nadmiernego owłosienia u dziewczyn i nabycia innych cech męskich jest nadmiar męskich hormonów płciowych. Leczenie hirsutyzmu polega na wyeliminowaniu przyczyny nadmiaru androgenów.   Androgeny, czyli męskie hormony płciowe, naturalnie występują u kobiet, ale gdy jest ich zbyt dużo, mogą powodować szereg niepożądanych objawów. Najczęstszym i najłatwiej dostrzegalnym z nich jest nadmierne owłosienie. Inne to łojotok skóry , w tym przetłuszczanie się włosów, trądzik i łysienie na skroniach (łysienie androgenowe). Nadmierne owłosienie u kobiet – skala hirsutyzmu Do rozpoznania hirsutyzmu służy m.in. skala Ferrimana-Gallweya. W skali od 0 do 4 ocenia się intensywność owłosienia nad górną wargą , na brodzie i szyi, na klatce piersiowej i piersiach, na brzuchu, na wzgórku łonowym, na rękach, na nogach (zwłaszcza na udach i ich wewnętrznej części), na plecach i na pośladkach. Skala Barona bazuje na miejscach występowania nadmiernego owłosienia u kobiet niezależnie od jego nasilenia.   Nadmierne owłosienie u dziewczyn może współwystępować z zaburzeniami miesiączkowania , zwiększeniem masy mięśniowej, otyłością, insulinoopornością, nadciśnieniem tętniczym krwi , obniżeniem głosu i trudnościami z zajściem w ciążę. Oprócz tego występują przeważnie inne objawy hirsutyzmu. Leczenie hirsutyzmu przyczynowo-objawowe Leczenie hirsutyzmu powinno eliminować przyczynę choroby i łagodzić objawy. Przyczynami nadmiernego owłosienia u kobiet mogą być guzy nadnerczy , przerost nadnerczy, zespół Cushinga, zespół policystycznych jajników , choroby przysadki mózgowej i stosowanie niektórych leków (m.in. przeciwpadaczkowych, stosowanych w leczeniu...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner