Party Stories
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Kobieta zakrywa sobie usta
©vladimirfloyd/Fotolia
Styl życia

Przyczyny i rodzaje hipodoncji – wrodzonego braku zębów

Hipodoncja to wrodzony brak zębów. Schorzenie dotyczy za równo zębów mlecznych, jak i stałych. Najczęstsze rodzaje hipodoncji to: oliogodoncja, mikrodoncja i taurodontyzm.

Hipodoncja to wrodzony brak zębów. Schorzenie dotyczy za równo zębów mlecznych, jak i stałych. Najczęstsze rodzaje hipodoncji to: oliogodoncja, mikrodoncja i taurodontyzm.

 

Z hipodoncją zmaga się 5% całej populacji. Najczęściej problem ten dotyczy kobiet.

Na czym polega hipodoncja?

Hipodoncja to schorzenie, które polega na wrodzonym braku zębów. Brak zawiązków zębowych może dotyczyć zębów mlecznych lub stałych. Wada może występować samodzielnie lub towarzyszyć innym chorobom genetycznym, np. zespołowi Downa i zespołowi Williama. Rozróżnia się hipodoncję prawdziwą i pozorną.

 • Hipodoncja prawdziwa to całkowity brak zawiązków zębowych.
 • Hipodoncja pozorna to obecność zawiązków zębowych bądź zębów, które nie wyżynają się z dziąseł.

 

Hipodoncja najczęściej obejmuje górne i boczne siekacze. Wada jest nie tylko defektem estetycznym, często też utrudnia przeżuwanie, połykanie i mowę. Przeciwieństwem hipodoncji jest hiperdoncja – nadmierna ilość zawiązków zębowych.

Jakie są przyczyny hipodoncji

Występowanie hipodoncji najczęściej związane jest ze zmianami genetycznymi. Niekiedy jednak przyczyną niewłaściwego rozwoju zębów są filogenetyczne (ewolucyjne) zmiany w uzębieniu. Mogą się one wiązać się z czynnościową adaptacją uzębienia do zmieniającego się trybu odżywiania.

 

Czynniki, które mogą mieć wpływ na rozwój hipodoncji to:

 • niewłaściwe odżywianie (np. dieta bogata w węglowodany),
 • choroby somatyczne matki podczas ciąży,
 • zażywanie niektórych leków w trakcie ciąży (np. środków przeciwpadaczkowych),
 • urazy,
 • chemioterapia,
 • nadmierne naświetlanie promieniami rentgena we wczesnym okresie rozwoju płodu,
 • zaburzenia układu nerwowego w ostatniej fazie rozwoju zawiązków zębowych,
 • przedwczesne wapnienie siodła tureckiego (centralnej części odcinka górnej powierzchni trzonu kości klinowej).

Najpopularniejsze rodzaje hipodoncji

Rozróżnia się różne rodzaje hipodoncji. Najpopularniejsze to:

 • oligodoncja – brak co najmniej sześciu zębów,
 • mikrodoncja – wyrastanie zębów miniaturowych,
 • taurodontyzm – zwiększona komora zęba trzonowego i osłabiony korzeń zęba.

Leczenie hipodoncji – uzupełnianie brakujących zębów

Leczenie hipodoncji polega na uzupełnianiu braków w uzębieniu. Może ono polegać na wstawianiu implantów, protez bądź mostków. Wstawianie sztucznych zamienników jest niezbędne w przypadku braków, które uniemożliwiają lub utrudniają prawidłowe odżywianie. U dzieci do 12. roku życia stosowane są protezy ruchome, które mogą być dostosowywane do kształtującej się szczęki. Stałe protezy stosowane są powyżej 12. roku życia, gdy wymiana zębów (z mlecznych na stałe) została już zakończona.

 

mężczyzna z bolącym zębem
©inesbazdar/fotolia
Styl życia
Stan zapalny zęba – ostry, przewlekły i przewlekle zaostrzony
Stan zapalny zęba rozwija się w jego miazdze, czyli galaretowatej tkance, która wypełnia kanały korzeniowe i komorę zęba. Tkanka jest unerwiona i unaczyniona, a miazga pełni w zębie funkcję odżywczą i czuciową.

Stan zapalny zęba rozwija się w jego miazdze, czyli galaretowatej tkance, która wypełnia kanały korzeniowe i komorę zęba. Tkanka jest unerwiona i unaczyniona, a miazga pełni w zębie funkcję odżywczą i czuciową.   Zapalenia zęba powodowane są przez rozwój bakterii w jamie ustnej. Sprzyjające dla rozwoju bakterii jest jedzenie słodyczy czy niewłaściwa higiena. Stan zapalny zęba – przyczyny Głównymi przyczynami stanu zapalnego zęba są ubytki spowodowane przez próchnicę , niewłaściwe leczenie, czy urazy kości zębowej. Innymi czynnikami mającymi wpływ na pojawienie się stanu zapalnego są komplikacje po leczeniu czy szlifowaniu zębów. Stan zapalny zęba – objawy Pierwszy objaw stanu zapalnego zęba to silna wrażliwość na ciepłe lub zimne posiłki i ból występujący zazwyczaj w największym nasileniu nocą . Zapalenie miazgi zębowej powoduje też ból przy występujący przy gryzieniu lub dotyku okolic chorego zęba. Niekiedy występuje też gorączka, opuchnięcia okolicy zęba i bóle głowy. Kiedy dochodzi do martwicy zęba, w okolicy zęba tworzy się przetoka dziąsłowa i występują zmiany okołowierzchołkowe. Stan zapalny zęba – rodzaje Stan zapalny zęba można podzielić na trzy rodzaje: ostry, przewlekły i przewlekle zaostrzony . Ten pierwszy charakteryzuje się łagodnym bólem i krótkim czasem występowania. Zapalenie przewlekłe trwa zazwyczaj długo i nie zawsze towarzyszy mu ból. Inaczej jest w przypadku zapalenia przewlekle zaostrzonego. Wówczas dolegliwość jest wydłużona i na początku nie ma objawów. Dopiero po pewnym czasie zaczyna pojawiać się intensywny ból , trwający od kilku minut do kilku godzin, a dziąsło w okolicach bolącego zęba może spuchnąć. Stan zapalny zęba – leczenie Na początku leczenie stanu...

Dentysta wyrywa zęba kobiecie.
©starush/fotolia
Styl życia
Wyrywanie zęba – na czym polega, na co zwrócić uwagę, jakie mogą być komplikacje
Wyrywanie zęba to zabieg prosty choć bardzo bolesny. Gdy został wykonany prawidłowo, rana po nim może goić się nawet do 3 tygodni.

Wyrywanie zęba to zabieg prosty choć bardzo bolesny. Gdy został wykonany prawidłowo, rana po nim może goić się nawet do 3 tygodni.   Wyrywanie zęba, inaczej ekstrakcja lub usuwanie, to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu zęba z zębodołu. Przeprowadza się go przy użyciu kleszczy, najczęściej stosując miejscowe znieczulenie . Często dodatkowo wykonuje się również zdjęcie rentgenowskie zęba. Decyzję o ekstrakcji podejmuje stomatolog lub chirurg. Na czym polega usuwanie zęba? Zabieg chirurgiczny ekstrakcji zęba polega na zerwaniu więzadeł, które trzymają zęba w zębodole. Kolejno dokonuje się jego zwichnięcia i wyrwania. Na koniec oczyszcza się zębodół i zakłada się na niego opatrunek . Gdy ząb jest prawidłowo usunięty, gojenie dziąsła może trwać od 2 do 3 tygodni. Kiedy wyrwać ząb? Najczęściej zęby wyrywa się, gdy: tkanka zęba jest zniszczona – w przypadku, gdy nie nadaje się do odbudowy protetycznej ani zachowawczej, zęby są zatrzymane – gdy zęby są całkowicie wykształcone, jednak zatrzymały się w tkance kostnej szczęki (najczęściej dotyczy to tzw. zębów mądrości, czyli ósemek), próchnica zaatakowała ząb – w przypadku, gdy choroba dotarła do trzonu i nie jest możliwa jego odbudowa, w jamie ustnej nie ma wystarczająco miejsca na kolejny ząb, korony lub korzenie zęba są w nieodwracalnym stopniu uszkodzone , ząb jest zaatakowany przez ostry stan zapalny, który doprowadził do silnego zakażenia, występuje schorzenie przyzębia, które prowadzi do rozchwiania zębów (np. paradontoza). Przeciwwskazania do wyrwania zęba Nie zaleca się wyrywania zęba, jeśli: ząb znajduje się niedaleko bądź bezpośrednio w guzie nowotworowym , lub na naczyniaku krwionośnym, występuje opryszczka,...

Wizyta w gabinecie stomatologicznym
©zeremskimilan/Fotolia
Fleszstyle
Wstawianie zęba – z jakim kosztem implantów tytanowych i cyrkonowych musisz się liczyć?
Implanty zęba pozwalają w skuteczny i estetyczny sposób uzupełnić braki w uzębieniu. Nawet brak zębów z tyłu szczęki, gdzie luki nie są widoczne na pierwszy rzut oka, powinien być wypełniony, ponieważ z czasem wszystkie zęby mogą zacząć się przemieszczać. Najtańsze implanty tytanowe mogą kosztować około tysiąca złotych, a koronka – kilkaset złotych.

Implanty zęba pozwalają w skuteczny i estetyczny sposób uzupełnić braki w uzębieniu. Nawet brak zębów z tyłu szczęki, gdzie luki nie są widoczne na pierwszy rzut oka, powinien być wypełniony, ponieważ z czasem wszystkie zęby mogą zacząć się przemieszczać. Najtańsze implanty tytanowe mogą kosztować około tysiąca złotych, a koronka – kilkaset złotych.   Decydując się na implanty nie należy kierować się tylko najniższą ceną, ponieważ o wiele ważniejszy jest dobór materiału do indywidualnej sytuacji. Dlaczego warto wstawiać implanty zębów? W sytuacji, gdy braki w uzębieniu nie są uzupełniane, pozostałe zęby mogą zacząć się przemieszczać w kierunku luki, aby chociaż częściowo ją zakryć. Poza tym ząb, który jest bezpośrednio pod lub nad ubytkiem, automatycznie zacznie się wysuwać z tego samego powodu. W związku z tym nawet brak jednego zęba może wywołać efekt domina w całej szczęce. Ponadto w miejscu, z którego usunięto ząb , po kilku miesiącach w szczęce rozpocznie się proces zanikania kości. Implanty tytanowe i cyrkonowe – które wybrać? Na rynku dostępne są dwa rodzaje implantów: tytanowe i cyrkonowe. Ich wytrzymałość i trwałość są porównywalne, jednak różnią się pod względem estetyki i cen.   Implanty tytanowe są wykonane z czystego tytanu lub jego stopów. Podczas gdy czysty tytan jest materiałem biozgodnym, czyli organizm nie traktuje go jako ciała obcego, to stopy niosą ze sobą niewielkie ryzyko uczulenia. Są jednak tańsze, a przez to chętniej stosowane. Tytanowe implanty są bardzo popularne i z powodzeniem się je stosuje przy uzupełnianiu ubytków. Ich jedyną poważną wadą jest szary kolor. Co prawda sam implant nie powinien być widoczny, ponieważ montowana jest na nim jeszcze koronka, jednak z czasem może pojawić się widoczna szara obwódka przy podnoszącym się dziąśle. Szczególnie narażone...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner