hipochondryczka przed komputerem
©andras_csontos/Fotolia
Styl życia

Jak rozpoznać hipochondryka i jak go leczyć?

Hipochondria to zjawisko, które objawia się przesadną troską o zdrowie, częstym korzystaniem z porad lekarskich i lekomanią. Aby postawić diagnozę, potrzeba czasu. Leczenie hipochondrii jest czasochłonne, gdyż trudno wytłumaczyć choremu mechanizmy tej choroby.

Hipochondria to zjawisko, które objawia się przesadną troską o zdrowie, częstym korzystaniem z porad lekarskich i lekomanią. Aby postawić diagnozę, potrzeba czasu. Leczenie hipochondrii jest czasochłonne, gdyż trudno wytłumaczyć choremu mechanizmy tej choroby.

Jak lekarz diagnozuje hipochondrię?

Wskazówką dla lekarza do postawienia diagnozy o hipochondrii jest informacja o częstych wizytach pacjentach w gabinetach lekarskich i jego przeświadczenie o złym stanie zdrowia. Lekarz uzyskuje ją w trakcie wywiadu. Takie zachowanie hipochondryka powtarza się regularnie. Najlepiej więc może to schorzenie zdiagnozować lekarz, do którego pacjent często zgłasza się na konsultacje. Aby stwierdzić hipochondrię, stan zdrowia pacjenta musi być prawidłowy, dlatego lekarz bada pacjenta. Postawienie diagnozy wymaga czasu, ponieważ pacjent jest przekonany, że objawy wywołała choroba fizyczna.

W jaki sposób leczy się hipochondrię?

Aby wyleczyć hipochondrię, potrzeba czasu. Podejmuje się próby wytłumaczenia hipochondrykowi specyfiki choroby i przekonania go, że nic mu nie dolega. Jednakże dalej odczuwa on dolegliwości bólowe, co powoduje, że interpretuje argumenty lekarza i bliskich jako oznakę braku zrozumienia dla jego stanu. Czuje się zlekceważony.

 

W czasie leczenia dąży się do ustalenia przyczyny choroby. Pacjent musi zrozumieć, że ból może być rezultatem urazów z dzieciństwa (nagłej śmierci bliskiej osoby) albo poczucia braku akceptacji. Zaleca się, by hipochondryk udał się do psychologa lub psychiatry. Zazwyczaj hipochondrię leczy się metodą poznawczo-behawioralną, która ma na celu nauczyć pacjenta innego spojrzenia na odczuwane dolegliwości i analizy swojego zachowania. Terapię wspiera się, podając środki przeciwdepresyjne (na przykład fluoksetynę), ponieważ wraz z rozpoczęciem psychoterapii mogą pojawić się u hipochondryka stany depresyjne.

kobieta podająca syrop
©julaszka/Fotolia
Styl życia
Somatyczne i psychologiczne objawy hipochondrii
Hipochondria to zaburzenie, które należy do schorzeń nerwicowych. Dotyka około 5-10% populacji. Hipochondrycy charakteryzują się nadmierną troską o zdrowie, analizują najmniejsze objawy chorobowe i często konsultują je z lekarzem.

Hipochondria to zaburzenie, które należy do schorzeń nerwicowych. Dotyka około 5-10% populacji. Hipochondrycy charakteryzują się nadmierną troską o zdrowie, analizują najmniejsze objawy chorobowe i często konsultują je z lekarzem. Jakie są przyczyny hipochondrii? Do tej pory nie ustalono konkretnych powodów występowania hipochondrii. Podaje się, że podatne na tę chorobę są osoby, których rodzice byli nadopiekuńczy i każdą dolegliwość traktowali poważnie. Wpływ na zachorowanie na zaburzenie hipochondryczne mają również urazy doznane w dzieciństwie, które związane były śmiercią lub chorobą bliskiej osoby . Przyczyn hipochondrii upatruje się w braku poczucia bycia kochanym , wówczas hipochondria mogłaby stanowić próbę zwrócenia na siebie uwagi innych osób.   Inna hipoteza dotycząca przyczyn zachorowania na hipochondrię głosi, że następuję ona na skutek przeniesienia objawów nerwowych na fizyczne. Osoba z zaburzeniami nerwicowymi uważa, że lepiej być chorą fizycznie niż psychicznie. Dlatego też zamiast nerwicy występuje hipochondria. W jaki sposób objawia się hipochondria? Hipochondrię łatwo rozpoznać, ponieważ jej objawy są charakterystyczne. Hipochondryk jest skoncentrowany na własnym zdrowiu. Zwykłe mrowienie w nodze (naturalna reakcja organizmu) jest przez niego interpretowane jako sygnał poważnej choroby. Zauważa najmniejsze objawy chorób i analizuje je, na przykład jest przekonany, że kaszel to objaw nowotworu albo gruźlicy . Często źle się czuje, co skutkuje częstymi wizytami u lekarzy.   Dla hipochondrii charakterystyczne są także objawy psychologiczne. Pojawiają się stany depresyjne i lęk , ponieważ objawy fizyczne mają wpływ na przekonania chorego o stanie zdrowia. Hipochondryk czuje się odrzucony i pokrzywdzony, ponieważ osoby z jego otoczenia po pewnym czasie zaczynają ignorować jego zachowanie. Wynika to z tego,...

Stetoskop
© Stasique/Fotolia.com
Styl życia
Co wyleczy lekarz internista?
Lekarz internista diagnozuje i leczy m.in. choroby układów oddechowego, pokarmowego, krążenia, krwiotwórczego, dokrewnego i moczowego. Zajmuje się także chorobami serca, cukrzycą, reumatyzmem, schorzeniami stawów i kości. Jako pierwszy stawia diagnozę i w razie potrzeby kieruje do lekarzy innych specjalizacji.

Lekarz internista diagnozuje i leczy m.in. choroby układów oddechowego, pokarmowego, krążenia, krwiotwórczego, dokrewnego i moczowego. Zajmuje się także chorobami serca, cukrzycą, reumatyzmem, schorzeniami stawów i kości. Jako pierwszy stawia diagnozę i w razie potrzeby kieruje do lekarzy innych specjalizacji.   Często myli się pojęcia lekarz internista i lekarz medycyny rodzinnej. Jednak są to dwie odrębne specjalizacje medyczne. Kim jest lekarz internista Lekarz internista pracuje najczęściej na oddziale chorób wewnętrznych w szpitalu publicznym i sam nie stosuje metod zabiegowych. Jest szeroko wykwalifikowanym specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych człowieka. Interna jest jedną z obszerniejszych i trudniejszych specjalizacji, wymusza posiadanie naprawdę rozległej wiedzy i rozumienie podstaw patofizjologicznych. Internista postrzega chorego całościowo, z uwzględnieniem stanu całego organizmu oraz psychicznego i społecznego dobrostanu. Gdy lekarza odwiedzi pacjent z bólem gardła , osłabieniem lub problemem ze stawami, internista przeprowadza wstępny wywiad i decyduje, do jakiego gabinetu specjalistycznego czy na jakie badania pacjenta należy skierować . Odpowiednia wczesna diagnoza pozwala na skuteczne leczenie, a czasem nawet ratuje życie. Co robi internista Lekarz internista zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób serca i układu krążenia, oddechowego, dokrewnego, pokarmowego, moczowego, krwiotwórczego. Poza tym diagnozuje i leczy cukrzycę oraz jej powikłania, takie jak uszkodzenie narządu wzroku, zespół stopy cukrzycowej, neuropatię, nefropatię czy angiopatię. Pacjenci zwracają się do niego również z chorobami reumatoidalnymi i szeregiem schorzeń stawów i kości, np. osteoporozą, reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobą zwyrodnieniową stawów i kręgosłupa,...

Ból żołądka
© Robert Kneschke/Fotolia.com
Styl życia
Diagnostyka i leczenie nadżerki żołądka
Nadżerka żołądka, czyli uszkodzenie nabłonka błony śluzowej żołądka, objawia się najczęściej po przebudzeniu i na czczo, kłującym bólem w tzw. dołku sercowym. Zjedzenie posiłku chwilowo łagodzi dolegliwości.

Nadżerka żołądka, czyli uszkodzenie nabłonka błony śluzowej żołądka, objawia się najczęściej po przebudzeniu i na czczo, kłującym bólem w tzw. dołku sercowym. Zjedzenie posiłku chwilowo łagodzi dolegliwości.   Jednak jeżeli ból utrzymuje się kilka dni i jest szczególnie dotkliwy należy jak najszybciej udać się do lekarza. Nieleczona nadżerka na żołądku może w konsekwencji doprowadzić do poważnych komplikacji a nawet śmierci. Nadżerka żołądka - diagnoza Diagnoza nadżerki żołądka zawsze rozpoczyna się od dokładnego wywiadu lekarskiego. Lekarz musi zebrać wszystkie niezbędne informacje na temat objawów i specyfiki dolegliwości osoby chorej. Dlatego ważne jest, aby zaobserwować w jakich sytuacjach bóle się nasilają, czy spożycie określonych pokarmów wzmaga dolegliwości. Im dokładniejsze będą te informacje tym bardziej precyzyjnie lekarz postawi diagnozę.   Po wywiadzie, jeżeli będą istniały podejrzenia nadżerki żołądka konieczne jest wykonanie gastroskopii . Podczas badania lekarz ma możliwość dokładnego obejrzenia błony śluzowej żołądka i pobrania wycinka do dalszej analizy w celu zdiagnozowania przyczyny choroby (takie jak: bakterie, leki, alkohol, papierosy lub zła dieta) oraz wykluczenia innych chorób przebiegających w podobny sposób np. nowotworu. Nadżerka żołądka – leczenie Leczenie nadżerki błony śluzowej żołądka polega przede wszystkim na dobraniu odpowiedniego leku po odpowiednio postawionej diagnozie. Jeżeli przyczyną nadżerki są najczęściej wywołujące ją bakterie Helicobacter pylorii, wówczas stosuje się kurację antybiotykiem. Jeżeli przyczyna jest inna, wówczas nadżerkę leczy się lekami z grupy inhibitorów pompy protonowej. Ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza. Przy schorzeniach, w których doszło do uszkodzenia błony śluzowej żołądka, kluczowym elementem leczenia jest...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner