kobieta przyglądająca się w lustrze
©Lydie/Fotolia.com
Styl życia

Jak dbać o higienę jamy ustnej, by długo cieszyć się pięknym uśmiechem? Odpowiednie szczotkowanie, nitkowanie

Oprócz zębów należy również czyścić język, masować dziąsła i wewnętrzne strony policzków. Nitkowanie zapobiega próchnicy. Ssanie oleju nie tylko delikatnie wybiela zęby, ale również zabezpiecza przed powstawaniem na nich przebarwień i kamienia. Trzeba również pamiętać o kontrolnych wizytach u stomatologa. Zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale też doskonałe samopoczucie. Próchnica i nieleczone ubytki mogą być przyczyną schorzeń rozwijających się w całym organizmie.

Oprócz zębów należy również czyścić język, masować dziąsła i wewnętrzne strony policzków. Nitkowanie zapobiega próchnicy. Ssanie oleju nie tylko delikatnie wybiela zęby, ale również zabezpiecza przed powstawaniem na nich przebarwień i kamienia. Trzeba również pamiętać o kontrolnych wizytach u stomatologa. Zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale też doskonałe samopoczucie. Próchnica i nieleczone ubytki mogą być przyczyną schorzeń rozwijających się w całym organizmie.

 

Do szczotkowania zębów najlepiej wybierać zawsze szczoteczki ze średnio twardym włosiem (medium). Zbyt twarde mogą podrażniać dziąsła, powodując ich krwawienie, a nawet stany zapalne oraz nadmiernie zcierać szkliwo. Za miękkie nie będą dostatecznie dokładnie czyściły.

Zasady poprawnego szczotkowania zębów – akcesoria do mycia zębów

Oprócz szczoteczki, która może być tradycyjna lub elektryczna, warto również wyposażyć się w: nić dentystyczną, skrobaczkę do języka, płyn do płukania jamy ustnej oraz dobrą (najlepiej ziołową) pastę. Warto zastanowić się nad pastą bez fluoru. Pierwiastek ten przyswaja się z wody pitnej, herbaty, produktów zbożowych, serów i ryb, dlatego dodatkowe dostarczanie go z pastą nie jest konieczne. Nadmiar fluoru w organizmie może powodować wypryski skórne (szczególnie wokół ust) oraz odkładanie się go w kościach i ścięgnach (fluoroza), a na zębach mogą pojawiać się nawet kredowe lub brązowe paski.

Szczoteczkę lub główkę szczoteczki elektrycznej należy wymieniać maksymalnie co 2-3 miesiące lub od razu po przebytej infekcji czy chorobie. Jest to ważne, ponieważ zużyta szczoteczka to nie tylko mało efektywne czyszczenie, ale również doskonałe środowisko do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów i ryzyko ponownych zakażeń.

Czas szczotkowania zębów, ich nitkowania czy płukania jamy ustnej to zaledwie około 3-5 minut, dlatego warto poświęcić tym zabiegom uwagę i wykonywać je regularnie. W przypadku, gdy zęby są dokładnie umyte, nie ma potrzeby dodatkowego płukania ich płynem. To niepotrzebna kolejna dawka chemikaliów, które dostają się do organizmu poprzez błony śluzowe, dlatego płukanie lepiej zarezerwować, gdy nie ma możliwości umycia zębów szczoteczką. Zasada mycia zębów przez 2 minuty 2-3 razy dziennie jest często zmieniana przez dentystów. Głównym zaleceniem jest mycie ich minimum 15 minut po ostatnim posiłku (wcześniej zęby są szczególnie podatne na mikrouszkodzenia) i tak długo, aż poczuje się, że są czyste. Warto również pamiętać, że nadmierne i zbyt intensywne szczotkowanie może powodować ubytki w szkliwie i osłabienie zębów. Ruch wymiatający (tzw. metoda roll) prowadzony od strony policzków i dziąseł ku koronie zęba jest najbardziej wskazany i zalecany. Manewrowanie półkoliste szczoteczką lub robienie poziomych zygzaków może prowadzić do odsłaniania szyjek zębowych. Po wymyciu zębów warto pamiętać również o umyciu języka (najlepiej przeznaczoną do tego skrobaczką) oraz delikatnego wyszczotkowania wnętrza policzków. Masowanie dziąseł w trakcie mycia zębów, to też ważny zabieg w czasie higieny jamy ustnej. Dzięki temu są odświeżone i lepiej ukrwione. Systematyczne nitkowanie pozwala nie tylko pozbyć się resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych, ale też wcześnie zdiagnozować rozwijające się choroby przyzębia oraz dziąseł. Osoby posiadające protezy, mosty, implany lub aparaty stomatologiczne muszą wzbogacić swój arsenał środków do higieny jamy ustnej, m. in.: o klej, specjalne szczoteczki, wyciorki, czyściki oraz irygatory czy tabletki do czyszczenia protez.

Ssanie oleju i zioła na piękne zęby

Ssanie oleju to zabieg, który można wykonywać codziennie. Ważne jest, by zużyty w ten sposób olej nie został połknięty, a jama ustna była potem dokładnie wypłukana ciepłą wodą. Ssanie oleju pozwala zdezynfekować zęby, dziąsła, język i gardło. Oprócz pięknych, czystych i białych zębów, można dzięki tej metodzie zyskać wiele innych korzyści zdrowotnych, np. pozbyć się bólów głowy. Zioła, które pomagają w zachowaniu naturalnego pH w ustach, działają antybakteryjnie oraz odświeżają oddech to, m. in.: mięta, szałwia, poziomka, koper włoski, natka pietruszki oraz anyż.

Dieta na piękne zęby

Dostarczanie organizmowi codziennej dawki wapnia, witamin B12, A,C i D, cynku, magnezu oraz fosforu i żelaza jest kluczowe w profilaktyce próchnicy i mineralizacji zębów. W tym celu należy dbać o to, by w jadłospisie znalazły się takie produkty, jak: pestki dyni, pełne ziarna zbóż, oleje roślinne oraz nabiał. Jabłka, marchewka, rzodkiewka, kalarepa i orzechy są nie tylko zdrowymi przekąskami, ale też znakomicie usuwają miękkie naloty z zębów.

Mama i córka szczotkują sobie nawzajem zęby
©Konstantin Yuganov/Fotolia
Fleszstyle
Jak prawidłowo myć zęby – 6 technik szczotkowania szczoteczką manualną
Źle dobrana technika szczotkowania zębów może prowadzić do chorób dziąseł, w tym odsłonięcia szyjek zębowych. Jak prawidłowo myć zęby, żeby zapobiec chorobom i krwawieniu dziąseł? Używając jednej z 6 metod szczotkowania: metody roll, wibrującej, okrężnej, metody Charters czy metody poziomej lub pionowej.

Źle dobrana technika szczotkowania zębów może prowadzić do chorób dziąseł, w tym odsłonięcia szyjek zębowych. Jak prawidłowo myć zęby, żeby zapobiec chorobom i krwawieniu dziąseł? Używając jednej z 6 metod szczotkowania: metody roll, wibrującej, okrężnej, metody Charters czy metody poziomej lub pionowej. Metoda okrężna mycia zębów Metody okrężnej uczy się dzieci , bo jest najprostsza. Polega na tym, że włosie szczoteczki przykłada się pod kątem prostym do zębów i wykonuje nią ruchy okrężne. Dzięki temu płytka nazębna i resztki pokarmu są usuwane z powierzchni gładkich. Wadą tej techniki jest to, że nie oczyszcza ona zębów na częściach stycznych. Metody pozioma i pionowa – dwa rodzaje ruchu w czyszczeniu zębów Metoda pozioma, jak sama nazwa wskazuje, wymaga poziomego poruszania szczoteczką . Włosie powinno poruszać się po powierzchni żującej zębów, czyli poziomo do języka i zębów. Ta technika przydaje się zwłaszcza osobom z mocno wysklepionymi zębami, w których zbierają się resztki pokarmów. A jak prawidłowo myć zęby metodą pionową? Poruszając włosiem szczoteczki pionowo do powierzchni zębów od strony języka. Dzięki temu usuwa się resztki z przednich zębów po ich „wewnętrznej” stronie, czyli od jamy ustnej. Metoda Chartersa, czyli obrotowa technika mycia zębów Tej techniki szczotkowania zębów powinny używać osoby borykające się z chorobami przyzębia, np. cofającymi się dziąsłami. Podczas mycia nie tylko usuwa się resztki jedzenia, ale też masuje się dziąsła. Włosie szczoteczki powinno znaleźć się na zębach i części dziąseł pod kątem 45° i być skierowane ku żyjącej powierzchni zębów (czyli w dół na górnych i do góry na dolnych). Lekko dociskając szczoteczkę, wykonuje się ruchy...

Kobieta będzie czyścić zęby psu
©BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
Czyszczenie psich zębów: szczotkowanie, specjalna pasta, regularny przegląd jamy ustnej
Jak czyścić psu zęby? Najlepiej delikatnie i dosyć często. Można je szczotkować nawet codziennie, krótkimi ruchami. Do mycia trzeba używać past przeznaczonych dla psów.

Jak czyścić psu zęby? Najlepiej delikatnie i dosyć często. Można je szczotkować nawet codziennie, krótkimi ruchami. Do mycia trzeba używać past przeznaczonych dla psów.   W ramach dbania o zdrowie jamy ustnej u psa do jego diety trzeba włączyć twarde pokarmy. Należy jednak unikać podawania zwierzęciu twardych kości. Rozgryzione mogą poranić śluzówkę żołądka. Jak zadbać o profilaktykę problemów w jamie ustnej u psa? Pielęgnacja jamy ustnej psa polega przede wszystkim na regularnej kontroli stanu uzębienia i jamy ustnej pupila. Raz na pół roku zalecana jest wizyta kontrolna u lekarza weterynarii . Nie wszystkie zmiany możemy bowiem zauważyć samodzielnie. Oto, na co powinniśmy zwrócić uwagę sprawdzając jamę ustną psa: nieprzyjemny zapach z pyska, kamień nazębny, płytka nazębna, stan zapalny dziąseł, kieszenie zębowe, krwawienie z dziąseł , ruszanie się zębów, bolesność i zaczerwienienie dziąseł. Psie zęby nie powinny mieć osadu (lub tylko niewielką jego ilość). Zdrowe zęby są białe, a szyjki zębowe niewidoczne. Każdy dojrzały pies ma 42 zęby . Prawidłowo wyglądające dziąsła są różowe i gładkie.   Ważne jest czyszczenie zębów specjalną pastą i szczoteczką . Oprócz tego można stosować też gryzaki, np. gryzaki enzymatyczne rozpuszczające płytkę nazębną. Pomocne są również zabawki ze sznurka i piłeczki, które pies może gryźć. Dostępne są także smakołyki, np. twarde przekąski o różnych smakach, które redukują ilość osadu. Niektóre z nich zawierają aromaty odświeżające psi oddech. Działają, gdy pies żuje je przez dłuższy czas.   Nieprzyjemny zapach z psiego pyska może być oznaką pojawienia się kamienia nazębnego. Jeśli nie ma go zbyt dużo, można...

brunetka z białymi zębami
©nenetus/Fotolia
Fleszstyle
Płyn do płukania jamy ustnej ochrania zęby przed próchnicą i usuwa nalot
Płyn do płukania jamy ustnej powinno się stosować dodatkowo podczas czyszczenia zębów. Preparat pozwala utrzymać prawidłowe pH w jamie ustnej i skutecznie usuwa nalot występujący na zębach. Płukanka chroni też zęby przed próchnicą, chorobami dziąseł i wybiela szkliwo.

Płyn do płukania jamy ustnej powinno się stosować dodatkowo podczas czyszczenia zębów. Preparat pozwala utrzymać prawidłowe pH w jamie ustnej i skutecznie usuwa nalot występujący na zębach. Płukanka chroni też zęby przed próchnicą, chorobami dziąseł i wybiela szkliwo.  Płyn do płukania jamy ustnej – jaki wybrać? Na rynku występuje wiele rodzajów płynów do jamy ustnej . Przed jego kupnem warto skonsultować się ze stomatologiem , określić dla kogo będzie przeznaczony, czy dla dorosłego, czy dla dziecka, czy dla osób np. z zapaleniem śluzówki jamy ustnej, czy noszących aparat ortodontyczny. Preparaty różnią się nie tylko składem, ale także zapachem i smakiem .   płyn wybielający Płyn wybielający usuwa nalot, przebarwienia na zębach i pozwala na utrzymanie jaśniejszego koloru szkliwa. Zalecany jest osobom mającym ciemniejsze zęby. płyn przeciwbakteryjny Płyn przeciwbakteryjny wspomaga leczenie stanów zapalnych i próchnicy zębów. Zapobiega krwawieniu dziąseł i odświeża oddech. Polecany jest osobom mającym problem z próchnicą zębów. płyn odświeżający oddech Płyn odświeżający oddech pomaga usunąć nieprzyjemny zapach z ust . Zawiera olejki eteryczne i wyciągi roślinne. Powinny stosować go osoby, które mają nieświeży oddech. płyn na suchość jamy ustnej Płyn na suchość jamy ustnej zabezpiecza ją przed uszkodzeniami, próchnicą, która może być skutkiem niedoboru śliny. Łagodzi podrażnienia, ból i pieczenie jamy ustnej. Osoby mające suchą jamę ustną nie powinny używać płukanki z alkoholem . płyn na wrażliwe zęby Płyn na nadwrażliwość zębów chroni odsłoniętą część zębów przed próchnicą i bakteriami. Usuwa też nieprzyjemny zapach z ust. Osobom mającym nadwrażliwe zęby, np. na pokarm kwaśny, zimny, czy gorący zaleca się ten rodzaj płynu. Płyn do płukania...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak