Starsza kobieta jest na wizycie u lekarza
©Syda Productions/Fotolia
Styl życia

Heparyna, czyli środek przeciwzakrzepowy. Wskazania i przeciwwskazania do stosowania

Heparyna stosowana jest jako lek przeciwzakrzepowy. Działa przeciwzapalnie i przeciwłuszczycowo. Środek podawany jest m.in. osobom z chorobami zakrzepowo-zatorowymi żył i zatorowością płucną. Przeciwwskazania do zażycia heparyny to, np. guzy mózgu, nadciśnienie tętnicze i krwotoki z układu pokarmowego.

Heparyna stosowana jest jako lek przeciwzakrzepowy. Działa przeciwzapalnie i przeciwłuszczycowo. Środek podawany jest m.in. osobom z chorobami zakrzepowo-zatorowymi żył i zatorowością płucną. Przeciwwskazania do zażycia heparyny to, np. guzy mózgu, nadciśnienie tętnicze i krwotoki z układu pokarmowego.

 

Naturalna heparyna wytwarzana jest w organizmie m.in. w sercu, płucach i wątrobie. Jako środek leczniczy wprowadzono ją w 1938 roku.

Heparyna – działanie

Heparyna to środek, który zapobiega powstawaniu skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych. Obniża poziom cholesterolu i lipidów (np. tłuszczy i steroli). Heparyna usprawnia krążenie żylne i chroni naczynia krwionośne. Działa przeciwzapalnie i przeciwłuszczycowo. Heparyna zapobiega chorobom wirusowym.

Wskazania do zażywania heparyny

Aplikowana dożylnie heparyna stosowana jest na zlecenie lekarza. Środek zalecany jest osobom, które są poddawane zabiegom chirurgicznym i osobom, które są unieruchomione z powodu choroby.

 

Wskazaniami do podawania heparyny są:

 • choroby zakrzepowo-zatorowe żył,
 • choroby wieńcowe,
 • zatorowość płucna,
 • zawał serca,
 • dializy,
 • przebyta angioplastyka tętnic wieńcowych (zabieg polegający na poszerzeniu naczyń krwionośnych, które zostały zamknięte bądź zwężone w wyniku choroby).

 

Dostępne bez recepty preparaty z heparyną przeznaczone do stosowania miejscowego stosowana (np.: żele, aerozole, maści) zalecane są w przypadku: żylaków nóg, urazów tkanek i zakrzepowego zapalenia żył.

Przeciwwskazania do podawania heparyny

Przeciwwskazania do zastosowania heparyny dzielą się na względne i bezwzględne.

 

Przeciwwskazania względne to m.in.:

 • guzy mózgu,
 • udary krwotoczne,
 • krwiaki pourazowe,
 • niewydolność wątroby,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • niewydolność wątroby,
 • uszkodzenie naczyń krwionośnych w siatkówce oka, będące efektem cukrzycy (retinopatia cukrzycowa).

 

Przeciwwskazania bezwzględne, np.:

 • rozwarstwienie aorty,
 • nadciśnienie wrotne (wysokie ciśnienie w żyle wrotnej – częste powikłanie po marskości wątroby),
 • krwotoki z układu pokarmowego,
 • choroby stwarzające ryzyko krwotoków z przewodu pokarmowego, np. wrzody żołądka i dwunastnicy oraz nowotwór układu pokarmowego,
 • okres 24 godzin po zabiegach operacyjnych,
 • skazy krwotoczne (skłonność do krwawień z tkanek i układów).

Możliwe działania niepożądane po zażyciu heparyny

Po zażyciu heparyny mogą wystąpić objawy takie jak: krwawienia, reakcje alergiczne (np. świąd, pokrzywka) i zaczerwienienia (w miejscu wstrzyknięcia). Niekiedy także martwica skóry, przejściowa utrata włosów oraz priapizm – długotrwały, bolesny wzwód, który nie jest spowodowany podnieceniem seksualnym. 

 

Krwinki
©psdesign1/fotolia
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie choroby tętnic obwodowych
Choroba tętnic obwodowych początkowo daje niejednoznaczne objawy. Mrowienie i drętwienie stóp są niekiedy lekceważone, a choroba tętnic obwodowych rozwija się i może być niebezpieczna.

Choroba tętnic obwodowych początkowo daje niejednoznaczne objawy. Mrowienie i drętwienie stóp są niekiedy lekceważone, a choroba tętnic obwodowych rozwija się i może być niebezpieczna.   Przyczyny występowania choroby tętnic obwodowych Choroby tętnic obwodowych to grupa schorzeń naczyń tętniczych. Choroba tętnic obwodowych nie atakuje tętnic wieńcowych, łuku aorty oraz tętnic mózgowych. Najczęstszą przyczyną występowania choroby tętnic obwodowych jest miażdżyca , chociaż podłożem zachorowań na chorobę tętnic obwodowych może być stan zapalny, wada anatomiczna, zakrzep lub zator.   Czynniki podnoszące ryzyko wystąpienia choroby tętnic obwodowych to: wiek (powyżej 55 roku życia), palenie tytoniu, hiperlipidemia, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, PNN (przewlekła niewydolność nerek). Objawy choroby tętnic obwodowych Najbardziej charakterystycznym objawem choroby tętnic obwodowych jest chromanie przestankowe, czyli ból i dyskomfort odczuwany podczas chodzenia.   Często lekceważy się początkowe bóle nóg podczas chodzenia, jednak z czasem dyskomfort narasta, ból promieniuje od stopy, poprzez łydkę, udo, niekiedy też do pośladków. W chromaniu przestankowych charakterystycznym objawem jest też drętwienie stopy , na tyle silne, że nie można na niej stanąć Inne objawy choroby tętnic obwodowych to: pieczenie lub mrowienie kończyn, zimne stopy, dłonie, całe kończyny, zaburzenia erekcji, bladość skóry lub sinoniebieskie zabarwienie, słaby wzrost włosów na nogach, słaby wzrost paznokci, trudno gojące się wrzodzenia lub rany na kończynach dolnych. Leczenie choroby tętnic obwodowych Głównym celem w leczeniu choroby tętnic obwodowych jest załagodzenie występujących objawów, a...

pacjentka rozmawia z lekarzem
©WavebreakMediaMicro/fotolia
Styl życia
Objawy choroby zakrzepowo-zatorowej
Zakrzepicę żył dzieli się na zakrzepicę dystalną – która obejmuje żyły głębokie goleni i zakrzepicę proksymalną – która obejmuje część podkolanowo-udowo-biodrową. W Polsce każdego roku stwierdza się powyżej 50000 zachorowań na zakrzepicę żył. W 80% przypadków miejscem, w którym formułuje się zator są żyły głębokie. Rzadziej dochodzi do zatorów w prawej części serca i układzie żylnym kończyn górnych.

Zakrzepicę żył dzieli się na zakrzepicę dystalną – która obejmuje żyły głębokie goleni i zakrzepicę proksymalną – która obejmuje część podkolanowo-udowo-biodrową. W Polsce każdego roku stwierdza się powyżej 50000 zachorowań na zakrzepicę żył. W 80% przypadków miejscem, w którym formułuje się zator są żyły głębokie. Rzadziej dochodzi do zatorów w prawej części serca i układzie żylnym kończyn górnych. Objawy zakrzepicy żył: obrzęk, poszerzenie żył, ból w okolicach podudzia Do typowych objawów zakrzepicy żył należą: obrzęk kończyny, ból i zasinienie . Miejsce, w którym utworzył się zator ma podwyższoną temperaturę i napięcie podpowięziowe (napięta i bolesna część obwodowa kończyny dolnej). Osoba chora odczuwa bolesność wzdłuż zajętych naczyń i w mięśniach piszczelowych. W 20% przypadków zakrzepicy żył osoby skarżyły się na ból w okolicach podudzia w trakcie zginania stopy. Często występuje także bolesność krawędzi sklepienia stopy. Niekiedy może wystąpić stan podgorączkowy i większe wypełnienie żył powierzchniowych. W przypadku zakrzepicy żył biodrowych typowe jest poszerzenie żył w okolicy nadłonowej. W bardzo rozległych przypadkach kończyna może być zasiniona, chłodna lub blada.   Kliniczne objawy zakrzepicy żył występują u 50% osób. U pozostałych osób przejawem choroby zakrzepowo-zatorowej są symptomy specyficzne dla zatorowości płucnej – ból w klatce piersiowej, krwioplucie i duszność . W przypadkach poważnej zatorowości objawami może być tachykardia, sinica, hipotonia i przepełnienie żył szyjnych.   W wielu wypadkach zakrzepica żył bywa mylona z przewlekłą niewydolnością żylną, obrzękiem limfatycznym, stanami zwyrodnieniowymi kości i stawów, infekcjami skóry lub patologią nerwu kulszowego.   Ten lek może pomóc. Poznaj wskazania i przeciwwskazania do stosowania...

sprzęt medyczny
Flickr/PROFotos GOVBA/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Badanie tętnic wieńcowych – koronarografia
Koronarografia, czyli angiografia tętnic wieńcowych jest badaniem, które ocenia przepływ krwi przez tętnice wieńcowe. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie choroby niedokrwiennej serca.

Koronarografia, czyli angiografia tętnic wieńcowych jest badaniem, które ocenia przepływ krwi przez tętnice wieńcowe. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie choroby niedokrwiennej serca. Wskazania do zabiegu koronarografii Zabieg koronarografii wykonywany jest tylko po zaleceniach lekarza . Są to przypadki, gdzie mamy do czynienia z niewydolnością serca , ze zmianą w naczyniach krwionośnych, przebytym zawałem i z wadą zastawek. Badanie przeprowadza się także, jeśli mamy podejrzenie występowania tętniaka aorty i ostrego zespołu wieńcowego. Jak przebiega zabieg koronarografii? Przed wykonaniem badania angiografii tętnic wieńcowych należy być na czczo i nie można mieć na sobie biżuterii . Ponadto trzeba zdjąć protezę zębową. Należy położyć się na specjalnym stole hemodynamicznym. Następnie lekarz umieszcza na ciele elektrody z ekranu monitorującego EKG. Przy badaniu koronarograficznym stosuje się znieczulenie miejscowe. Kolejno rozcina się skalpelem skórę, a potem nakłuwa się tętnicę igłą angiograficzną – przez nią umieszczany jest prowadnik do aorty. Następnie igła angiograficzna jest usuwana, a wprowadzana jest koszulka naczyniowa (plastikowe rurki). Prowadnik i koszulka naczyniowa wprowadza cewnik z kontrastem do tętnicy udowej, ramieniowej bądź promieniowej. Wstrzyknięcie kontrastu nie boli, powoduje tylko uczucie przepływającego ciepła. Kontrast umożliwia obejrzenie tętnic na ekranie rentgenowskim. Należy poinformować lekarza o występujących zawrotach głowy, duszności czy bólu w klatce piersiowej w trakcie badania diagnostycznego.  Natychmiast po angiografii cewnik zostaje usunięty, a po nim koszulki naczyniowe. Miejsce wkłucia jest mocno uciśnięte na początku przez lekarza, a potem przez opatrunek. Po zabiegu ucisk należy utrzymywać przez kilka godzin. Po 6-8 godzinach od zakończenia badania pacjent może wstać z...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner