Party Stories
Chore paznokcie stopy
©muro/Fotolia
Styl życia

Grzybice skóry – leczenie na podstawie wyników badania mikologicznego

Grzybica skóry to choroba, którą można wyleczyć, dlatego nie należy zwlekać i leczyć się na własną rękę, lecz w przypadku zaobserwowania zmian, jak najszybciej udać się do lekarza.

Grzybica skóry to choroba, którą można wyleczyć, dlatego nie należy zwlekać i leczyć się na własną rękę, lecz w przypadku zaobserwowania zmian, jak najszybciej udać się do lekarza.

Grzybica skóry – prawidłowa diagnoza

Żeby zdiagnozować grzybicę, należy wykonać badanie mikologiczne (pobiera się materiał ze zmienionych tkanek, a następnie wykonuje badanie bezpośrednie – pod mikroskopem i posiew – kontrolowany wzrost grzybów). Jeśli w okolicy zmienionego miejsca rosną włosy, często się je wyrywa i bada. W dniu badania nie należy myć miejsca, które podejrzewa się o zaatakowanie przez grzyby.

Grzybica skóry – leczenie

Leczenie grzybicy skóry można rozpocząć dopiero w momencie, gdy badanie mikologiczne potwierdzi chorobę. Wcześniejsze stosowanie maści czy innych leków może opóźnić postawienie właściwej diagnozy. Nie ma leków na grzybicę, działających na wszystkie rodzaje grzybów – dermatolog ustala indywidualną terapię leczenia. Jeśli grzybica dotyczy stóp lub paznokci, bardzo ważna jest częsta zmiana skarpet, rajstop, pończoch oraz dezynfekcja obuwia.

 

Istotna jest zmiana diety, spożywanie dużej ilości kasz, warzyw, kwaśnych owoców, np. grejpfrutów, ryb, mięsa – z wyjątkiem wieprzowiny oraz zastąpienie białego pieczywa pełnoziarnistym. Grzybicę leczy się między innymi za pomocą następujących leków: amfoterycyny B, ketokonazolu, oraz flukonazolu. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego w celu zlikwidowania ogniska zakażenia lub usunięcia ropnia.

 

Żeby nie doszło do nawrotów grzybicy, należy zachować te same środki, które zaleca się przy profilaktyce choroby – chodzić na basenie w klapkach, mieć własny ręcznik itd.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Bielizna
©saratm/Fotolia
Styl życia
Grzybica pachwin piecze i swędzi
Grzybica rozwija się tam, gdzie jest ciepło i wilgotno. Żeby się zarazić, wystarczy przenieść ręcznikiem grzyby np. ze stóp w inne miejsce. Przyczynami grzybicy pachwin mogą być też zbyt ciasna i nieprzepuszczająca powietrza bielizna, zarażenie na pływalni czy uprawianie sportów kontaktowych z osobami zarażonymi. Grzybicę leczy się farmakologicznie ogólnie i miejscowo.

Grzybica rozwija się tam, gdzie jest ciepło i wilgotno. Żeby się zarazić, wystarczy przenieść ręcznikiem grzyby np. ze stóp w inne miejsce. Przyczynami grzybicy pachwin mogą być też zbyt ciasna i nieprzepuszczająca powietrza bielizna, zarażenie na pływalni czy uprawianie sportów kontaktowych z osobami zarażonymi. Grzybicę leczy się farmakologicznie ogólnie i miejscowo. Najczęstsze przyczyny grzybicy pachwin Grzybica pachwin to choroba dotykająca przeważnie mężczyzn ze względu na budowę ich ciała. Zakażenie zaczyna się zwykle w miejscu, gdzie moszna styka się ze skórą. Ten fragment ciała stwarza idealne warunki dla rozwoju grzybów, tym bardziej gdy bielizna jest ciasna, ocierająca i syntetyczna. Aby rozwinęła się grzybica, musi dojść do zarażenia grzybami. Najczęściej dzieje się to podczas korzystania z publicznych pryszniców, na pływalni czy w solarium. Bardzo łatwo jest też grzyby przenieść z innego miejsca na ciele, np. ze stóp, zwłaszcza gdy do osuszania chorych i zdrowych miejsc używa się tego samego ręcznika. Zmiany grzybicze intensywnie swędzą i wyglądają jak pęcherzyki, grudki lub krosty Swędzące zmiany skórne z rumieniem wyglądające jak pęcherzyki, grudki bądź krosty umiejscowione w obu pachwinach – tak objawia się grzybica pachwin. Chociaż mogą przybierać postać pęcherzyków, krostek lub grudek, to zmiany grzybiczne można rozpoznać po tym, że wywołują intensywny świąd. Ich kolor może być różny – od czerwonego do nawet brązowego. Ich drapanie może przyczynić się nie tylko do rozniesienia choroby w inne miejsca, ale też do nadkażenia bakteryjnego uszkodzonej skóry. Zdarza się, że skóra, na której rozwija się grzybica pachwin, piecze. Wypryskom towarzyszy rumień, który pokrywa cały obszar dotknięty grzybicą. Symptomem grzybicy jest także łuszczenie się zmienionej chorobowo skóry. Leczenie przeciwgrzybicze...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner